Barefoot topánky: Výhody vs. nevýhody alebo je ten správny čas si ich kúpiť?

Publikácia: 19.08.2021

Barefoot alebo chodenie naboso sa stalo trendom už pár rokov dozadu. Bez topánok sa ale nedá chodiť nonstop, a tak jeden trend vystriedal v zápatí ďalší – svetlo sveta uzreli barefoot topánky. Čo presne barefoot obuv je, aký dopad má na naše zdravie a prečo sa pre túto alternatívu rozhodnúť?

Čo sú barefoot topánky?

Prvé barefoot topánky, ktoré sa u nás začali objavovať, pripomínali skôr prstové ponožky. S narastajúcou obľubou chodenia naboso ale začala rásť aj ponuka výrobcov a dnes si môžete zadovážiť barefoot sandále, tenisky papuče či balerínky pre celú rodinu. 

Ako by sa dali barefoot topánky charakterizovať? V preklade „bosé” topánky sú topánky, ktoré maximálne simulujú chôdzu naboso.

Ich šírka poskytuje dodatočný priestor pre chodidlo a prsty, čo je extrémne dôležité pre vývoj hlavne u detí.

Pre dospelých znamenajú hlavne kvalitnú oporu pri chôdze a prirodzené posilnenie svalstva. Medzi ďalšie parametre patrí tenká pružná podrážka s maximálnou hrúbkou 5 mm – topánky sú úplne ploché, s nízkou váhou a nemajú žiadny opätok a oporu klenby.

Prečo sú barefoot topánky drahé? Oplatí sa investovať?

Áno, barefoot topánky nie sú úplne najlacnejšou záležitosťou a svoju rolu určite zohráva aj to, že sú tiež súčasťou módneho trendu. Nepochybne však majú množstvo zdravotných výhod, na ktorých sa zhodujú fyzioterapeuti aj lekári:

  • Barefoot pre deti je ideálnou voľbou už od útleho veku. Dieťa sa rodí so zdravou nohou a zdravotné problémy prichádzajú až s nevhodnou obuvou. Detské barefoot topánky tak umožňujú zdravý vývoj chodidla.
  • U detí a dospelých sa v barefoot topánkach zlepšuje vnímanie povrchu. Aj keď sa tomuto faktu nevenujeme príliš často, nohami toho vnímame naozaj veľa – napríklad teplotu a nerovnosť povrchu. To sa o klasických topánkach bohužiaľ povedať nedá.
  • Dospelí majú často problém s prepadnutou klenbou alebo vbočenými palcami, čo je spôsobené príliš stiahnutými alebo úzkymi topánkami. Barefoot obuv tieto problémy nespôsobuje.
  • Chôdza naboso alebo jej simulácia v barefoot topánkach umožňuje nohe byť flexibilnou a poskytuje jej lepšiu oporu. To má priaznivý vplyv na chrbticu a celkové držanie tela.
  • Na chodidlách máme reflexné body, ktoré sú spojené s rôznymi orgánmi. Stlačením týchto bodov si môžeme zhoršiť niektoré zdravotné problémy, o ktorých ani nevieme. Naopak pokiaľ je noha voľná a reflexné body nič netlačí, môže sa vnímanie bolesti a zdravotných problémov zlepšiť.
  • A v neposlednom rade – barefoot topánky sú ľahké ako pierko, čím umožňujú voľný, slobodný a prirodzený pohyb. Takýto pohyb je, predovšetkým u dospelých, ktorí sú zašnúrovaní nielen v tesných topánkach ale aj v pracovnom a životnom strese, skvelým liekom na psychiku.

Barefoot topánky sú teda rozhodne obuvou, do ktorej má zmysel investovať a urobiť niečo pre svoje zdravie. Existujú ale výnimky, na ktoré by ste si mali dať pozor. 

Kde a pri akej príležitosti sa dajú barefoot topánky využiť?

Barefooty sú najideálnejšie na akomkoľvek prírodnom povrchu, ako sú lúky, lesné cesty, piesok a podobne. Využijete ich teda na výlety do prírody, prípadne na krátke presuny po meste. Niektoré alternatívy barefoot topánok sú vhodné napríklad aj na turistiku do Álp v Taliansku. Dôležité je vybrať si také, ktoré sú vodeodolné, no zároveň priedušné.“

Ak s barefoot obuvou iba začínate, noste ich zo začiatku v kratších intervaloch – vaša noha je totiž ztuhnutá a odvykla si od prirodzeného pohybu. Preto ju musíte najprv postupne rozhýbať a nechať ju zvyknúť si na nový štýl chôdze.

Pre koho nie sú barefoot topánky dobrou alternatívou?

Barefoot obuv je zdravou alternatívou ku klasickým topánkam. Nie sú však ale univerzálnymi topánkami na všetky účely. Nevhodným používaním, obzvlášť v začiatkoch nosenia, môžete sebe či deťom viac uškodiť ako pomôcť.

Na čo si dať pozor?

  1. Šport – Barefoot topánky nie sú vo väčšine prípadov konštrukčne vhodné na zvýšenú záťaž, ktorá je na nohy vyvíjaná pri športe.
  2. Tvrdé povrchy – Barefoot nie je vhodný dlhú chôdzu po tvrdších mestských chodníkoch a dlažbách. Keďže majú barefoot topánky tenkú podrážku, netĺmia tak dobre nárazy na tvrdý povrch a v tomto prípade môžu skôr uškodiť – obzvlášť, ak s nimi začínate.
  3. Pozor na pot – Väčšina barefoot topánok nemá podšívku a nesaje tak dobre pot. Barefoot topánky sa navyše odporuča nosiť bez ponožiek. Pokiaľ sa viac potíte a trpíte kožnými problémami, nemusia byť pre vás vhodné.
  4. Detské radovánky – Barefoot topánky pre deti sú skvelou voľbou, no v čase kedy sa vaše ratolesti venujú hrám a naháňačkám ich radšej nechajte doma. Nespevnený kotník a opätok by mohli ľahko zapríčiniť úraz.

Ako si správne vybrať barefoot topánky?

Pre barefoot topánky neexistuje jednotná norma a veľa výrobcov používa označenie „barefoot” iba ako zámienku k nastavení vyššej ceny. Na aké parametre by ste sa teda mali pozerať a ako vybrať správnu veľkosť?

Barefoot topánky pre dospelých by mali mať všetky spomenuté vlastnosti, ktoré sme už uviedli vyššie, tzn. široká špička, plochá, tenká a pružná podrážka, žiadne spevnenie kotníka, klenby a žiadny opätok.

Barefoot obuv pre deti vs. pre dospelých – Veľkosť u detí by mala byť o 7-12 mm väčšia, než je dĺžka nohy, u dospelých zas o 8-10 mm. 

Dĺžku nohy dokážete odmerať bez problémov aj doma:

  1. Na tvrdý povrch nalepte papier.
  2. Postavte sa na neho s nohami mierne rozkročenými (na šírku panvy).
  3. Preneste váhu na obe nohy.
  4. Obkreslite tvar chodidla a zmerajt dĺžku dvoch najvzdialenejších bodoch, tzn. od špičky palca po pätu.

Be Lenka, Froddo, Pejko… ktoré barefoot topánky patria medzi najobľúbenejšie?

Značiek, ktoré sa venujú výrobe barefoot obuvi je stále viac nielen v zahraničí, ale aj u nás na Slovensku. Kvalitné barefoot pre deti nájdete u výrobcov ako Attipas, Beda Barefoot, Froddo, Jonap alebo Protetika

Medzi dospelými je obľúbená najmä značka Vivobarefoot, ktoré ponúka všetky typy obuvi od barefoot sandálov, cez balerínky, tenisky, papuče, ale aj kozačky, a to kožené aj vegánske. Skvelou výhodou je, že všetky Vivobarefoot topánky majú rozdielne druhy podrážky, takže ich môžete nosiť do mesta, do prírody alebo aj do hôr. Za zmienku stoja aj značky ako Vibram fivefingers, Saltic alebo Merrell barefooty.

Ak s barefoot obuvou práve začínate, môžete vyskúšať ponožky Skinners. Jedná sa o unikátne „ponožkotopánky” od českej firmy Skinners, ktoré vynikajú hlavne svojou skladnosťou, takže ich využijete napríklad po jazde na bicykli, keď sa chcete prezuť s tesných topánok. Plus, vďaka tomu že sú bezšvové, sadnú naozaj každému. Po návrate z výletu ich potom jednoducho vyperiete v práčke a o pár hodí v nich jednoducho môžete vyraziť opäť von. 

Autor článku