Ako ikonické Converse tenisky dobyli svet + TOP modely, ktoré musíte mať

02.08.2022

Keď sa povedia dámske Converse tenisky, a samozrejme aj pánske Converse tenisky, nikomu netreba bližšie opisovať, akú obuv máme na mysli. Počas viac ako storočnej existencie si Converse tenisky vysoké aj nízke zabezpečili špeciálne miesto vo svete obuvi a stali sa doslova legendou, ktorú pozná asi každý. Viete, ako vznikol ich legendárny model a čo značku preslávilo? Pripravili sme si pre vás stručný prierez míľnikmi tejto ikonickej obuvi, ktorá sa stala neodmysliteľnou súčasťou našich životov a dnes už okrem dospeláckej obuvi nájdete aj Converse tenisky detské.

História – ako vznikla značka Converse?

Svetoznáma americká spoločnosť Converse začala svoju cestu za úspechom v Massachusetts v roku 1908. Spočiatku sa zameriavala na výrobu gumených topánok a zimnej obuvi s gumenou podrážkou pre mužov, ženy a deti. Atletická obuv prišla na scénu v roku 1915 a o tri roky neskôr sa začalo s výrobou basketbalovej obuvi, ktorá značku preslávila. Podrážku mali vyrobenú z galvanizovanej gumy, aby bola zabezpečená dobrá priľnavosť a protišmykové vlastnosti. 

Rovnako ako dnešné modely, už v tej dobe boli Converse tenisky kožené alebo plátenné, no dizajn ešte nebol taký štýlový. Vďaka šikovnej marketingovej taktike sa basketbalové modely premenovali na Converse All-Star s päťcípou hviezdou, aby upútali športovcov. Taktika očividne zafungovala, pretože netrvalo dlho a získali si basketbalovú hviezdu Charlesa H. „Chucka" Taylora. Nič lepšie sa značke nemohlo stať, pretože práve Chuck Taylor ich spopularizoval na basketbalových ihriskách po celom svete.

Legendárny model Chuck Taylor

Ešte predtým, ako Chuck Taylor Converskám urobil obrovskú reklamu, napochodoval do spoločnosti a sťažoval sa, že ho z topánok bolia nohy. Spoločnosť ho zamestnala, spravila z neho svojho veľvyslanca. Taylor sa stal zároveň i predajcom vylepšeného modelu dokonale vyhovujúceho potrebám basketbalových hráčov. Odvtedy, konkrétne od roku 1932, sa meno Chucka Taylora objavilo na každej nášivke na teniskách. 

Svojím nadšením a zanietením spôsobil, že Converse tenisky Chuck Taylor nosila od 40. rokov väčšina hráčov NBA. Conversky sa jednoducho osvedčili a zbierali basketbalovým tímom jeden úspech za druhým. A hoci od smrti Chucka Taylora v roku 1969 ubehla už dlhá doba, jeho meno stále zostalo neoddeliteľnou súčasťou značky.

Špeciálne edície tenisiek

Converse má na konte aj viacero špeciálnych edícií tenisiek a často spolupracuje s populárnymi hudobníkmi, kapelami či komixovými spoločnosťami. Na trhu sa tak objavili limitované edície All-Star modelov s dizajnom DC Comics či Super Mario. S Converse spolupracovali napríklad Pink Floyd, The Clash, Miley Cyrus a Metallica. Niektoré z modelov, napríklad tie spájajúce sa s Miley Cyrus, boli vyrobené aj na charitatívne účely a rôzne zbierky určené pre LGBT komunity a iné.

Mnohí hudobníci sa láskou k Converskám vôbec netaja a na pódiu sú pre nich voľbou číslo jeden. Converse tenisky sa preto spájajú najmä s punkovou a rockovou scénou a jej nadšencami, predovšetkým pre kapely The Ramones alebo Nirvana sa stali poznávacím znamením a takisto sa dočkali svojich špeciálnych edícií.

Ikonické modely Converse tenisiek, ktoré vám nesmú chýbať v šatníku

Conversky sa mnohokrát mihli aj na filmovom plátne a existuje naozaj nespočetné množstvo dizajnov a farebných prevedení, aby si každý prišiel na svoje. Vybrali sme pre vás zaujímavé modely, ktoré stoja za pozornosť.

Converse Chuck Taylor All Star '70

Converse členkové tenisky All Star Chuck Taylor ’70 boli v 70. rokoch hitom basketbalových ihrísk. Je pre ne typický retro dizajn a zvýšený komfort. Ten zabezpečuje špongiová stielka, ktorá sa stará o lepšie odpruženie. Zvršok je z dvojvrstvového plátna a zvýšená gumená časť poskytuje pevnejší pocit pri nosení.

Converse Chuck Taylor All Star

Hoci tento model pôvodne slúžil basketbalovým hráčom, dnes sa stal bežnou súčasťou našich neformálnych šatníkov. Od svojho vzniku sa dizajn Converse Chuck Taylor All Star v podstate nezmenil a stále patria k najpredávanejším teniskám na svete. Je to nadčasová klasika, ktorá by nemala chýbať nikomu bez ohľadu na vek. Už máte svoje čierne Converse tenisky, ktoré môžete vytiahnuť k takmer akémukoľvek outfitu?

Converse One Star

V roku 1974 značka uviedla na trh basketbalovú obuv Converse One Star. V 90. rokoch sa tento model stal kultovou klasikou a ani v súčasnosti tomu nie je inak. One Star popularitu zožali na skate scéne a dnes sú ikonou streetwearu. O ich veľký úspech sa postaral jednoduchý, nadčasový dizajn, pevný semišový zvršok a dokonale priľnavá podošva.

Converse Pro Leather

V roku 1976 sa na trhu zjavil model Converse Pro Leather a v tej dobe to boli najľahšie a najodolnejšie basketbalové tenisky, aké ste si mohli kúpiť. Dnes to už síce neplatí, no štýl im uprieť nemôžeme. Ak potrebujete do svojej zbierky univerzálne biele Converse tenisky v koženom prevedení, viac hľadať nemusíte. Toto sú tie pravé.

Converse Chuck Taylor All Star Ox

Nie každý si potrpí na špičkové tenisky vo všetkých ohľadoch. Converse Chuck Taylor All Star Ox v sebe kombinujú perfektný dizajn a všestrannosť originálnej verzie, len v o niečo menej vznešenom balení. Nízka verzia ikonického modelu je veľmi obľúbenou voľbou a ak potrebujete o pár centimetrov podrásť, vôbec nepotrebujete lodičky. Converse dámske tenisky na platforme z tejto edície sa o všetko postarajú.