Poznáte kompresné pančuchy? Poradíme, kedy ich využijete aj ako ich vybrať

Publikácia: 11.08.2022

Nevzhľadné vystupujúce žily, unavené nohy, bolestivé opuchy či obavy z trombózy – všetky tieto trápenia zaženú kompresné pančuchy. Zistite, ako fungujú, kedy ich nosiť aj ako ich vybrať.

Ako fungujú kompresné pančuchy?

Nemôžete sa zbaviť pocitu ťažkých nôh, bojujete s opuchmi alebo máte nábeh na kŕčové žily? Potom vám odporúčame zauvažovať nad obstaraním kompresných pančúch. Na akom princípe sťahovacie pančuchy fungujú? Vďaka tomu, že sú vyrobené z elastického materiálu, tesne priliehajú k nohám a vytvárajú optimálny tlak na stenu povrchových aj hlbokých žíl končatín. Krv v nich tak nemôže stagnovať, ale lepšie prúdi späť smerom k srdcu.

Ani kompresné podkolienky bohužiaľ nedokážu zázraky. Nemôžete od nich čakať úplné vyliečenie kŕčových žíl, ich podporná funkcia je ale nenahraditeľná. Postup ochorenia totiž dokážu minimálne spomaľovať, niekedy aj úplne zastaviť.

Okrem kompresných pančúch nájdete na trhu aj kompresné podkolienky a kompresné legíny, ktoré fungujú na rovnakom princípe. 

Kedy nosiť kompresné pančuchy?

Kompresívne pančuchy môžete nosiť hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Zdravotné ťažkosti: Najviac ľudí pozná sťahovacie pančuchy ako zdravotnú pomôcku. Vôbec najčastejšie používané sú kompresné pančuchy na kŕčové žily, využijú ich ale aj ľudia trpiaci na opuchy.
  • Po chirurgickom zákroku: Ak podstúpite operáciu a lekár u vás vyhodnotí zvýšené riziko trombózy, preventívne môžete dostať antiembolické kompresné pančuchy. Tie obdržíte ešte v priebehu hospitalizácie a ich cenu za vás uhradí poisťovňa.
  • Pri cestovaní: Keď niekoľko hodín takmer nehnuto sedíte v jednej polohe, máte zvýšené riziko trombózy. Známe sú najmä kompresné pančuchy do lietadla, pokiaľ ale budete veľa hodín tráviť v aute či autobuse, určite tiež nie je od veci podkolienky nasadiť.
  • V tehotenstve: Budúce mamičky môžu trpieť na opuchy končatín, v porovnaní s bežnou populáciou majú aj zvýšené riziko trombózy. Ako prevenciu preto môžu nosiť tehotenské kompresné pančuchy.
  • Pri športe: Na trhu sú tiež dostupné špeciálne kompresívne pančuchy na šport. Najčastejšie ich uvidíte na bežcoch, pri ktorých podporia rýchlejšiu regeneráciu po výkone.
  • Ako prevenciu: Ste celý deň na nohách, alebo naopak máte sedavé zamestnanie? Sťahovacie pančuchy je možné nosiť aj z vyslovene preventívnych dôvodov. Všeobecne platí, že čím skôr s nimi začnete, tým lepšie.

Existujú prípady, kedy by ste sťahovacie pančuchy nosiť nemali? Ak máte cukrovku alebo patríte medzi silných fajčiarov, pred nákupom kompresívnych pančúch sa poraďte so svojím lekárom. Pančuchy nie sú vhodné ani pre osoby s ischemickou chorobou srdca (ICHS).

Kde kúpiť kompresné pančuchy?

Kvalitné kompresívne pančuchy zaobstaráte v lekárňach, predajniach s obuvou aj e-shopoch. Pri internetových obchodoch si samozrejme dávajte pozor na podvodné znaky a nakupujte iba v tých overených.

Tip: Ak máte kompresné pančuchy na dlhodobé nosenie, po každých 3 až 6 mesiacoch by ste ich mali vymeniť za nové. Časom totiž dochádza k opotrebovaniu materiálu a k zníženiu elasticity.

Ako vybrať kompresné pančuchy?

Aby vám sťahovacie návleky čo najlepšie slúžili, sústreďte sa na dôležité parametre. Až oblečiete perfektne sediaci kúsok, uvidíte, že čas venovanému výberu nebudete ľutovať. Podľa čoho teda vybrať tie najlepšie kompresné pančuchy?

kompresné pančuchy
zdroj: Depositphotos

1. Podľa dĺžky

  • Lýtkové kompresné pančuchy: najčastejšie na kŕčové žily, na úľavu od opuchov a z dôvodu prevencie
  • Stehenné kompresné pančuchy: najčastejšie po chirurgických zákrokoch
  • Celé pančuchové nohavice: pri problémoch po celej dĺžke končatín

2. Podľa kompresnej triedy

Rozdelenie do kompresných tried nám hovorí, aký tlak pančuchy na končatinu vyvíjajú v oblasti členku. Hodnoty tlaku sa udávajú v mmHg, teda v rovnakých jednotkách ako hodnoty krvného tlaku.

Ľahké podporné (kompresia pod 18 mmHg): len ľahko sťahujúce pančuchy určené na preventívne nosenie v málo závažných prípadoch
Podporné I. kategórie (kompresia 18 až 21 mmHg): z preventívnych dôvodov, pri začínajúcej žilovej nedostatočnosti, pri výskyte drobných žiliek či v tehotenstve
Cestovné I. kategórie (kompresia 18 až 21 mmHg): kompresné pančuchy do lietadla a na dlhšie cestovanie
Športová I. kategória (kompresia 18 až 23 mmHg): na šport, najčastejšie beh, bežky či bicykel
Zdravotné II. kategórie (kompresia 24 až 32 mmHg): na liečbu chronickej žilovej nedostatočnosti, pre pacientov po operáciách, po trombózach či u menej závažných zápalov žíl
Zdravotné III. kategórie (kompresia viac ako 32 mmHg): na liečbu závažných varixov, po operáciách žíl alebo pri vážnejších zápaloch žíl a trombóz

Tip: Keď máte zdravotný problém, pančuchy vám môže predpísať lekár (praktický lekár, chirurg, internista či angiológ). V takom prípade ich sčasti alebo úplne uhradí vaša zdravotná poisťovňa.

3. Podľa veľkosti

Hneď ráno si zmerajte obvod členku, lýtka a prípadne aj stehná či pása. Meranie odporúčame opakovať, nech máte istotu správne nameraných hodnôt. U každých pančúch by ste následne mali nájsť rozmerovú tabuľku. Svoje miery potom už len porovnáte s údajmi v tabuľke. Keď si neviete rady, poproste o pomoc lekára.

Ako nasadiť kompresné pančuchy?

Pokiaľ so sťahovacími pančuchami začínate, možno zistíte, že ich obliekanie je pomerne náročný proces. Prečítajte si ale návod a čoskoro získate ten správny grif.

  1. Kompresívne návleky odporúčame nasadiť hneď ráno, ideálne ešte pred zdvihnutím z postele. Pokiaľ už nohy máte opuchnuté, ľahnite si a na 15 až 30 minút ich zdvihnite nad úroveň hlavy.
  2. Pri navliekaní si sadnite a nohu pred seba oprite napríklad o stoličku. Táto pozícia je pre väčšinu ľudí najpríjemnejšia.
  3. Kompresnú pančuchu určite neťahajte okolo členku. Namiesto toho ju otočte naruby, vsuňte do nej palce a pomalým pohybom pančuchu naťahujte cez prsty na priehlavok, cez pätu a členok. Akonáhle tento úsek máte zvládnutý, to najťažšie máte za sebou a pančuchu už stačí len dotiahnuť do správnej výšky.
  4. Prípadné nerovnosti uhlaďte dlaňou.

Tip: Navliekanie výrazne uľahčí špeciálna pomôcka: látkový alebo kovový navliekač. Pri niektorých modeloch ho už nájdete pribalený, k ostatným stačí dokúpiť. Pokiaľ máte kompresné návleky indikované zo zdravotných dôvodov, týkať sa vás môže príspevok na navliekač od poisťovne. S preklzovaním pleteniny medzi prstami pomôže aj trik, kedy si na ruky natiahnete gumové rukavice a budete pracovať v nich.

Ako dlho nosiť kompresné pančuchy?

Kompresné pančuchy by ste mali používať tak dlho, pokiaľ u vás hrozí zvýšené riziko trombózy. V prípade rozsiahlych kŕčových žíl či vredov predkolenia sa obvykle nevyhnete noseniu pančúch po niekoľko rokov, v najvážnejších prípadoch po celý život. Ako dlho nosiť kompresné pančuchy po operácii? S konkrétnou dobou poradí lekár, bežne treba návleky nasadiť ráno v operačný deň a potom ich nosiť po tie dni, kedy budete upútaní na lôžko.

Sťahovacie pančuchy by ste mali používať celoročne. Ako nosiť kompresné pančuchy v lete, keď sa v nich nohy zvýšene potia? Je vhodné sa ešte pred horúcimi dňami porozprávať s lekárom. Dobu nosenia je možné následne čiastočne skrátiť a na to užívať lieky na žily.

Dobrou správou je, že kompresívne pančuchy v každom prípade môžete odkladať na noc. Keď totiž ležíte vo vodorovnej pozícii, krv sa vám nemôže hromadiť v žilách dolných končatín.

Ako prať kompresné pančuchy?

Aby si sťahovacie pančuchy svoje vlastnosti zachovali čo najdlhšie, optimálne je ručné pranie v studenej či vlažnej vode. Pokiaľ dávate prednosť automatickej práčke, voľte šetrný program a pranie pri nižšej teplote. Určite vynechajte aviváž a organické rozpúšťadlá. Príliš šetrná nie je ani sušička, oveľa lepšie je kompresné pančuchy nechať prirodzene uschnúť.

Autor článku