Ako kombinovať farby oblečenia? Ultimátny sprievodca vr. ťaháku

30.08.2022

Obliekajte sa tak, aby ste pri každej príležitosti zažiarili. Ako ale kombinovať farby oblečenia? S farebným kruhom je to jednoduchšie, než ste si možno kedy mysleli. Máme pre vás praktické rady, ako zladiť farby.

Prečo nepodceniť význam farieb?

Aj keď si to možno ani neuvedomujete, každá farba na nás nejako pôsobí. Napríklad žltá povzbudzuje, vnímame ju ako veselú a hravú. Naopak modrá upokojuje, a preto ju odborníci odporúčajú do spální. Touto problematikou sa podrobne zaoberá psychológia farieb.

Symboliku farieb by ste nemali podceniť ani pri oblečení. Keď si napríklad oblečiete červené šaty, údajne na muža budete pôsobiť atraktívnejšie ako v iných farbách. Správnou voľbou odevu tak môžete významne ovplyvniť prvý dojem. Aby ste dobrý prvý dojem ešte umocnili, potrebujete vedieť, ako kombinovať farby oblečenia. Tým najlepším pomocníkom vám bude tzv. farebný kruh.

Čo je farebný kruh?

Na začiatok trocha teórie. Vďaka nej však plne pochopíte silu farieb. Farebný kruh nie je žiadnou novinkou, svetu ho prvýkrát predstavil Isaac Newton v roku 1704. Neskôr ho ešte poupravil Johann Wolfgang von Goethe. Farebný kruh zo začiatku patril takmer výhradne do rúk fyzikov, ktorým slúžil na štúdium svetla a jeho lomu. Postupne sa ale prišlo na to, že možnosti jeho využitia sú oveľa rozmanitejšie.

Aj keď aktuálne existuje niekoľko verzií farebných kruhov, v tej najzákladnejšej podobe nájdete 12 farieb. Pri strede kruhu sú umiestnené najsvetlejšie tóny, ktoré smerom von postupne získavajú na intenzite. Hlavná výhoda farebného kruhu? Na prvý pohľad viete, aké odtiene sú skôr studené a aké teplé. Ľahko tiež odvodíte, ako spolu farby budú ladiť.

farebný kruh
zdroj: Pinterest

Existuje niekoľko pojmov, ktoré by ste v súvislosti s farebným kruhom mali poznať:

  • Primárne farby: Červená, modrá a žltá – to sú primárne alebo základné farby. Sú to jediné farby, ktoré nemôžu vzniknúť kombináciou žiadnych iných farieb. Naopak ich zmiešaním vytvoríte celé farebné spektrum. Primárne farby sa niekedy tiež označujú skratkou RYB (z angličtiny: red, yellow, blue).
  • Sekundárne farby: Keď zmiešate dve primárne farby v úplne rovnakom pomere, získate sekundárnu farbu. Ide o zelenú (modrá + žltá), oranžovú (červená + žltá) a fialovú (modrá + červená).
  • Terciárne farby: Zmiešaním primárnej farby a najbližšej sekundárnej farby vzniknú terciárne farby. Ide celkom o 6 odtieňov: ostrá červená (červená + oranžová), marhuľová (žltá + oranžová), mint (žltá + zelená), tyrkysová (modrá + zelená), indigová (modrá + fialová) a fuchsiová (červená + fialová).
  • Harmonické farby: Odtiene, ktoré v kruhu tesne susedia.
  • Komplementárne farby: Odtiene, ktoré v kruhu ležia presne oproti sebe. Sú to tie najviac opačné farby s najväčším kontrastom.

Ako zladiť oblečenie pomocou farebného kruhu?

Keď viete, čo je farebný kruh, môžete sa pustiť do toho zábavnejšieho – praktického využívania a skúšania rôznych farebných kombinácií.

Monochromatický outfit

Tá najjednoduchšia možnosť zo všetkých. Vyberte si jednu farbu, ideálne niektorú sediacu vášmu farebnému typu alebo skrátka tú, v ktorej sa cítite dobre. Pri tej si potom môžete vyhrať so sýtosťou tónov a ostatným predviesť zaujímavý outfit, ktorý pritom tvorí len jedna farba. Keď si nebudete istí, nebojte sa na doladenie použiť neutrálnu farbu, ako je biela alebo svetlo šedá.

Harmonické farby

Bojíte sa väčších experimentov, ale radi by ste predsa len v obliekaní využili viac ako jednu farbu? Pozrite sa na kruh a pustite sa do zladenia tesne susediacich farieb (teda harmonických). Napríklad modrú tak môžete kombinovať s tyrkysovou, žltú zase s marhuľovou. Väčšinou sa miešajú dva odtiene, skvele ale vyzerá aj voľba troch harmonických farieb.

Komplementárne farby

Až dostanete chuť na ulici poriadne vynikať, vydajte sa cestou komplementárnych farieb. To znamená, že si vo farebnom kruhu nájdete odtiene, ktoré ležia presne oproti sebe. Ako sa hovorí, protiklady sa priťahujú, a tento systém kombinácie farieb je toho jasným dôkazom. Fuchsiová tak perfektne ladí s mint farbou. Alebo skúste modrú a marhuľovú. V oboch prípadoch budete pútať pozornosť.

Tip: Tento spôsob sa niekedy tiež označuje ako color blocking. A ten je mimochodom aktuálne veľmi v kurze.

Trojuholník

Predstavte si vo farebnom kruhu trojuholník, môže byť ľubovoľne natočený - máte? Jeho vrcholy označujú farby, aké by ste mali skúsiť zladiť v jednom outfite. Trojuholník stačí pootočiť, za každý, získate skvelú inšpiráciu. Aby ste mali istotu, že výsledný model nebude prekombinovaný, odporúčame voliť svetlejšie pastelové farby oblečenia (teda bližšie k stredu kruhu).

Štvorec či obdĺžnik

Počuli ste niekedy pri obliekaní pravidlo „tri a dosť“? Nemusíte ho brať tak striktne. Keď skombinujete štyri navzájom ladiace farby, ako papagáj rozhodne pôsobiť nebudete. Vo farebnom kruhu si predstavte obdĺžnik alebo štvorec. Rovnako ako pri trojuholníku, aj tu je jeho natočenie na vás. Vrcholy spájajú tie farby, po akých by ste mali siahnuť.

farebný kruh
zdroj: naydacruz.com

Ťahák: Osvedčené kombinácie farieb

Čo ak sa vám nad teóriou o farebnom kruhu nechce vôbec premýšľať? Pripravili sme pre vás tipy na základné kombinácie farieb, s ktorými nikdy nešliapnete vedľa.

Aká farba sa hodí k červenej? Červená spolu s modrou a žltou patrí medzi primárne farby – a presne táto kombinácia stojí za hriech. Oblečte napríklad červené tričko, modré džínsy a žlté conversky. Aj keď vám to môže znieť ako divočina, výsledok bude oslňujúci. Na zimných či letných typoch vyzerá krásne červená + fuchsiová či fialová, na jarných a jesenných typoch zase červená + oranžová.

Aká farba sa hodí k modrej? Modrá je veľmi obľúbená vďaka svojej univerzálnosti. Perfektne vyzerá spoločne s červenou a žltou. Alebo ju doplňte kúskami vo fialovej farbe. Ak máte náladu na tzv. color blocking, potom k modrej vyberte oranžové oblečenie. A samozrejme tak ako pri všetkých hlavných farbách, nikdy nič nepokazíte kombináciou s neutrálnymi odtieňmi (biela, šedá, svetlo hnedá a pod.).

Aká farba sa hodí k žltej? Máte ešte v živej pamäti náš tip na outfit zložený z červeného trička, modrých jeansov a žltých conversiek? Okrem neho žltú môžete zladiť aj so zelenou či oranžovou (alebo oboma naraz). Krásne výrazný je potom mix žltej + fialovej. Alebo žltú berte ako hlavný prvok outfitu a doplňte ju bielou či šedou.

Aká farba sa hodí k zelenej? Zelená dokonale ladí so zemitými tónmi: hnedou, šedou alebo béžovou. Krásne vyzerá aj s teplými farbami, ako je žltá a oranžová. Ak chcete vynikať, skúste odvážnu kombináciu zelenej s červenou.

Aká farba sa hodí k oranžovej? Veľa ľudí sa oranžovej podvedome vyhýba. Keď ju ale dobre zladíte, ako smetiar naozaj vyzerať nebudete. Čo tak oranžová + žltá alebo oranžová + červená? Tieto kombinácie perfektne sedia teplým typom (jar a jeseň). Ideálny pár tvorí oranžová aj so šedou.

Aká farba sa hodí k fialovej? Temná fialová by nemala chýbať v šatníku studených typov (leto a zima). Dajte k nej modrú či fuchsiovú (alebo obe naraz) a budete pôsobiť ako majster zladenia. Alternatívou je fialová + žltá alebo fialová doplnená neutrálnymi farbami. A mimochodom – práve fialová, konkrétne odtieň very peri, je farbou roku 2022.

Aká farba sa hodí k šedej? Šedá je neutrálna a ako takú ju môžete ľubovoľne kombinovať. Najmä jej svetlý variant vyzerá skvele s celou škálou odtieňov. Zostávať navyše nemusíte len pri dvoch farbách, vyskúšajte napríklad šedú + modrú + fialovú. Odporúčame sa iba vyhnúť kombinácii šedej s hnedou – vyzerali by ste zbytočne smutne a staršie.

Aká farba sa hodí k hnedej? Hnedá sa veľa využíva v interiéroch, naopak na oblečení sa jej nedáva toľko priestoru. A to je škoda! Vo svetlých tónoch ju využívajte ako neutrálnu farbu a dopĺňajte s ňou výrazné farby. Tmavo hnedá potom vyzerá skvostne so zelenou.

Autor článku