Ultimátny návod, ako spoznať originál Calvin Klein

01.09.2022

Calvin Klein – len horko ťažko budete hľadať niekoho, kto by o tejto značke nikdy nepočul. Hitom je hlavne spodná bielizeň Calvin Klein. Vysoká popularita bohužiaľ priťahuje falšovateľov. Ako spoznať originál Calvin Klein? Poradíme, ako sa nenechať oklamať.

O značke Calvin Klein

Značka Calvin Klein nesie názov po svojom zakladateľovi, slávnom módnom návrhári. Ten svoju prvú kolekciu predstavil v roku 1968 a hneď si získal pozornosť odbornej verejnosti. O rok neskôr už tvár Calvina Kleina zdobila obálku prestížneho magazínu VOGUE a jeho modely sa začali predávať vo veľkom. Už v roku 1971 preto spoločnosť rozšírila portfólio a na trh uviedla športovú módu a dámsku spodnú bielizeň. Keď značka do predaja uvoľnila prvé džínsy Calvin Klein, hneď v prvom týždni sa ich predalo viac ako 200 tisíc. V 80. rokoch síce spoločnosť zažila úpadok a krízu, inak sa u nej ale striedal jeden úspech za druhým.

Provokatívna, minimalistická, ikonická. Taká je značka Calvin Klein. Medzi najobľúbenejšie kúsky dnes patrí dámska aj pánska spodná bielizeň, plavky, tričká, mikiny a športové oblečenie. Všetkým modelom je spoločný decentný dizajn a klasický strih, pri žiadnom nesmie chýbať ani logo CK.

Všeobecné rady, ako spoznať originál Calvin Klein

 • Veľa vám prezradí už samotné balenie. Originál by ste mali dostať uložený v pevnom obale s logom CK, názvom a často aj fotografiou produktu. Zvažujete nákup kúska zabaleného v lacnom igelitovom vrecúšku? Radšej si to ešte premyslite, mohlo by ísť o falzifikát.
 • Skontrolujte, ako je napísaný názov značky. Správne je jediná verzia: Calvin Klein. Pri menej vydarených kópiách objavíte varianty ako Calvni či Calin. Tých si pochopiteľne všimnete ľahko, nájdu sa ale aj nápaditejší obchodníci. Tí v názve značky vykonajú len drobné zmeny, najčastejšie ľahko pozmenia podobu písmena „c“ v slove Calvin či „e“ v slove Klein. Zmeny to sú skutočne minimálne, dané písmeno môže byť menšie alebo viac zaguľatené.
 • Nenechajte sa nachytať na extra nízku cenu. Áno, práve môžete mať šťastie a natrafiť na poctivého obchodníka, ktorý lacno predáva originály Calvin Klein. Oveľa pravdepodobnejšie ale je, že vám predajca ponúka falzifikát.
 • Nakupujte v osvedčených e-shopoch, ktoré majú dobré recenzie a množstvo spokojných zákazníkov. Naopak sa vyhnite internetovým obchodom, ktoré vykazujú niektorý zo znakov podvodných e-shopov. Medzi najčastejšie náznaky, pri ktorých by vám mala začať blikať výstražná kontrolka, patrí zlá slovenčina a chýbajúce obchodné podmienky.

Ako spoznať originál Calvin Klein (tričká, boxerky, podprsenky…)

 • Ako prvé vždy pozerajte na vnútorný štítok. Práve z neho najľahšie odhalíte, či v rukách držíte fake alebo originál. Na štítku by sa mal nachádzať správne zapísaný názov značky, jedinečný kód produktu, číselné označenie farby a veľkosť. Nezľaknite sa, pokiaľ na štítku objavíte aj niekoľko čínskych znakov. Nové kolekcie ich obsahujú bežne. Ázijské znaky by ale určite nemali prevažovať.
 • Oblečenie otočte naruby a pozrite sa na kvalitu švov. Vidíte krivé šitie, nezačistené okraje a lezúce nite? Pozor, môže ísť o falzifikát.
 • U boxeriek Calvin Klein venujte pozornosť aj gume v páse. Tá by mala byť nielen dostatočne pevná sama o sebe, ale aj jej konce by mali byť pevne zošité k sebe. Šev určite nesmie byť krivý alebo prerušovaný.
 • Všetko oblečenie musí perfektne sedieť na tele. U falzifikátov často nezodpovedá veľkosť, problémom býva hlavne šírka.
 • U gombíkov, ktoré nájdete napríklad pri košeliach či jeansoch Calvin Klein, skontrolujte, že je na nich vyrazené logo značky. No name gombíky naznačujú, že ide o falzifikát. Pri origináloch obvykle nechýbajú ani náhradné gombíky.

Ako spoznať originál kabelku Calvin Klein

 • Ako prvé sa zamerajte na materiál. Už na pohľad by mala byť poznať jeho kvalita. Na dotyk by mal byť pevný a príliš sa nekrčiť. Nebojte sa k nemu aj privoňať –⁠ pravá koža má s ničím nezameniteľnú vôňu.
 • Preskúmajte kvalitu šitia. Stehy musia byť rovné a mať čisté zakončenia. Jeden ľahko zošikmený steh samozrejme ešte neukazuje na falzifikát, aj pri origináli môžete odhaliť pár drobných chybičiek. Ak ale objavíte nekvalitné šitie alebo stehy dokonca úplne chýbajú a nahradilo ich lepidlo, s najväčšou pravdepodobnosťou pred sebou máte kópiu pravej kabelky Calvin Klein.
 • Veľa vám prezradia aj drobné detaily ako napríklad zips. Funguje bez problémov, keď ho niekoľkokrát skúsite zapnúť a zase rozopnúť? Je našitý rovno? Gratulujeme, to sú znaky originálnych výrobkov. Zips aj ďalšie kovové prvky by mali byť pevné a mať jasnú farbu. Niekedy na sebe majú logo výrobcu, čo vám ešte uľahčí rozoznanie falzifikátu od originálu.
 • Na vonkajšej strane kabelky mnohokrát nič nespoznáte, pretože falšovatelia si na ňom dávajú extra záležať. Vnútri ale niekedy môžete naraziť na nekvalitnú podšívku. Tá môže byť nepríjemná na dotyk a šušťať podobne, ako keby ste o seba treli dva kusy papiera. Objavili ste lezúce nite či krivé švy? Taká podšívka nemá v origináli Calvin Klein čo robiť.
 • Vnútri kabelky Calvin Klein by ste mali nájsť štítok so sériovým číslom a tiež hologram s písmenami CK.