Ako obliekať bábätko na jeseň – užitočné rady a zoznam nutnej výbavy

Publikácia: 07.09.2022

Jesenné počasie je nevyspytateľné: raz svieti slnko a von je celkom príjemne, no už o chvíľu sa môže zatiahnuť a rozfúkať chladný vietor, či prekvapiť nás nečakaný dážď. Sychravé jesenné dni stavajú mamičky pred dilemu, čo obliecť svojmu bábätku, aby mu nebola zima, ale ani aby sa príliš nespotilo. Pobyt na čerstvom vzduchu je prospešný pre všetkých, preto ak svoje dieťatko vhodne oblečiete a vyberiete sa s ním v kočíku na prechádzku, posilníte mu imunitu a zabezpečíte lepší spánok. S našimi radami zvládnete jesenné obliekanie ľavou zadnou.

Vrstvenie je základ úspechu

Poznáte to: jesenné teploty počas dňa zvyknú poriadne kolísať a to, v čom ste s dieťatkom vyšli z domu, vám o chvíľu nemusí stačiť, alebo naopak, bude vám v tom teplo. Hoci chladné dni možno zvádzajú povyťahovať zo skrine to najhrubšie oblečenie, nie je to ideálny spôsob, ako na jeseň zabezpečiť bábätku tepelný komfort, pretože vám neumožní reagovať na náhle zmeny teplôt. Pod hrubou vrstvou sa navyše dieťa ľahko spotí.

Vrstvenie oblečenia je najrozumnejšou cestou, ako sa prispôsobiť vrtochom počasia, keď príjemné slnečné chvíle vzápätí vystrieda lejak a poriadne vetrisko. Vždy si stačí jednu vrstvu podľa situácie obliecť alebo vyzliecť, aby ste dieťatku zabezpečili dokonalé pohodlie. Táto “cibuľová stratégia” niekoľkých tenších vrstiev vám pomôže dosiahnuť optimálnu termoreguláciu. Pre každý prípad si do kočíka vezmite aj deku pre prípad, že by ste počasie predsa len podcenili.

Bábätko by malo mať o jednu vrstvu viac ako vy

To, že bábätko by malo mať o jednu vrstvu viac ako vy, nie je žiaden mýtus, ale overené pravidlo, ktoré vám uľahčí dilemu, čo a koľko toho dieťatku obliecť. Najmä v období, keď sa začína ochladzovať, je naozaj dôležité riadiť sa ním. Neplatí to len pre novorodencov, ale pre malé deti vo všeobecnosti. Prvú vrstvu by malo tvoriť body s dlhým rukávom a pančuchy, prípadne dupačky zakrývajúce chrbátik. Dbajte na to, aby bola na dotyk príjemná, pretože je v priamom kontakte s telíčkom vášho bábätka. Druhú vrstvu tvorí svetrík alebo mikina pre bábätko a nohavice, ako tretiu vrstvu odporúčame overal pre bábätko, prípadne môže byť aj jesenná bunda pre bábätko.

Hlava a končatiny v teple

Ďalším, nemenej dôležitým pravidlom, na ktoré netreba zabúdať, je udržať hlavu a končatiny v teple. Bábätká majú hlavy v pomere ku telu veľké, takže plocha, ktorá je vystavená nepriazni počasia, je oproti dospelému človeku väčšia. Okrem toho, cez hlavu nám uniká až 70 percent tepla, takže ani hrejivé oblečenie nezachráni situáciu, ak poriadne prituhne. Vždy, keď odchádzate na jeseň z domu, vezmite dieťaťu čiapku, hrubšiu alebo tenšiu, závisí od vonkajšej teploty. Bábätku, ktoré už sedí alebo chodí, obujte teplé topánky, aj keď bude len sedieť v kočíku. Nohy sú predsa len v obuvi lepšie chránené a sami viete, že zima od chodidiel nie je nič príjemné.

Oblečenie do kočíka a do nosiča

V kočíku sa dieťatko obyčajne veľmi nehýbe a nemá sa ako zahriať pohybom, preto by ste ho v chladnom počasí mali dobre zakryť. Bunda pre bábätko nestačí, ideálne je dať mu naspodok pod chrbátik deku a druhou dekou ho prikryť, aby bolo v teple. Ak dieťatko namiesto kočíka beriete na prechádzku do nosiča alebo šatky, nezabudnite mu nasadiť na ruky rukavičky, ak je von sychravo. Aj nôžky mu treba udržiavať v teple buď merino ponožkami a hrubými návlekmi, alebo topánočkami. Predsa len, oproti kočíku je v nosiči menej chránené pred nepriaznivým počasím a hoci ho zohrievate aj svojim telom, končatiny sú vystavené chladu. Na jeseň sa oplatí investovať do nosičskej bundy, ktorá zahreje vás aj dieťatko.

Aké materiály zvoliť

Z akých materiálov by malo byť oblečenie na jeseň? Vyberať by ste mali také odevy, ktoré majú čo najlepšie izolačné vlastnosti a odvádzajú vlhkosť od tela. Tieto podmienky spĺňajú prírodné vlákna ako bavlna, vlna či bambus, ktoré umožnia pokožke dieťaťa dýchať a zároveň mu zabezpečia tepelný komfort. Funkčné materiály ako tecnostretch, warmkeeper alebo fleece sú tiež v prechodnom období obľúbenou voľbou, pretože sú priedušné a hrejivé. 

Pokiaľ je to možné, mali by ste sa vyhýbať polyesteru a nepriedušným syntetickým materiálom, v ktorých sa hromadí vlhkosť a dieťatko sa v nich ľahko spotí a následne zachladne. Materiály je možné aj kombinovať a navrstviť podľa potreby, aby ste mohli oblečenie bábätka čo najviac prispôsobiť aktuálnemu počasiu, ale aj prechodom z chladného vonkajšieho počasia do vyhriatych interiérov.

Ako zistiť, či je dieťaťu teplo alebo zima

Malé bábätko vám ešte bohužiaľ nedokáže povedať, či je mu teplo alebo zima. Budete si musieť všímať jeho správanie, ktorým vám dáva najavo svoju prípadnú nespokojnosť. V bdelom stave sú najčastejšími signálmi plač a nepokojné mrvenie, no v prípade, že spí, alebo sa predsa len chcete uistiť, či je všetko v poriadku, nastupujú na rad staré dobré dotyky. Ak má dieťatko studený krk alebo hrudník, je mu zima a potrebuje ďalšiu vrstvu. Spotená hlavička, krk alebo chrbát sú zase neklamným znakom, že ste to s obliekaním prehnali a je potrebné niečo ubrať.

Nutná výbava na jeseň – zoznam

Čo si teda pre dieťatko zabezpečiť, aby vám nič nechýbalo?

  • niekoľko kusov bavlnených body s dlhým rukávom, ktoré strihovo dobre sedia
  • pančušky alebo dupačky a teplé ponožky
  • niekoľko mikín alebo svetrov, ktoré oblečiete na prvú vrstvu
  • tepláky
  • kabátik alebo bunda s kapucňou, ideálne odnímateľnou
  • hrejivé dupačky alebo nohavice 
  • teplý overal
  • dve-tri čiapky, nákrčníky alebo šály, rukavice
  • topánočky alebo softshellové návleky na nohy
  • deky do kočíka, prípadne fusak

Autor článku