Recenzia Salomon x Ultra 4 Mid GTX: trekové topánky s dokonale vyváženými vlastnosťami

28.09.2022

Klady

  • skvele sedia na nohe
  • neprepustia ani kvapku vody
  • vynikajúca priľnavosť na všetkých typoch povrchov
  • nízka hmotnosť

Zápory

  • nižšia priedušnosť

Ak chodíte po horách, potom pravdepodobne poznáte francúzsku značku Salomon. Pokiaľ vám zatiaľ unikala, topánky Salomon X Ultra 4 MID GTX si o pozornosť hovoria veľmi hlasno. Skutočne stoja za to? Starostlivo sme ich otestovali a naše skúsenosti spísali do jedného článku.

Komfort

Rad Salomon X Ultra je vo svete trekovej obuvi legendou. Sama značka ju radí medzi tie najlepšie turistické topánky. My sme vyskúšali stredne vysokú verziu Salomon X Ultra 4 GTX z roku 2021, ktorá túto ikonu predstavuje vo vylepšenom kabátiku. Od prvého obutia sme boli nadšení pohodlím. Niektoré turistické topánky majú sklony k tomu byť príliš tuhé, to ale nie je prípad tohto modelu. Obuv nikde netlačí, šnurovanie chodidla pevne drží na svojom mieste. Komfort ešte zvyšujú vložky OrthoLite.

Tlmenie nepatrí medzi najvyššie, pri pohybe po tvrdom podklade s ťažkým batohom na chrbte tak pod nohami môžete cítiť nerovnosti. Pri chôdzi v menej náročnom teréne je to ale bez problémov. V topánkach sa navyše budete ľahko pohybovať cez balvany aj preskakovať horské potôčiky. Ochranná špička stlmí prípadné nakopnutie.

Salomon x Ultra 4 Mid GTX

Priedušnosť a vodeodolnosť

Ako zistíte v odseku nižšie, Salomon X Ultra 4 Mid GTX nás nadchli svojou vodeodolnosťou. Také topánky obvykle nebývajú príliš priedušné - a ani tento model nie je výnimkou. Nie je ešte toľko nepriedušný, ako niektorí jeho kolegovia určení priamo do zimy a dažďa, do horúceho leta to ale nebude najlepšia voľba. Keď však teplomery ukazovali teploty okolo 20 ° C, nosenie topánok bolo príjemné.

Zvršok tvorí koža potiahnutá PU. Skratka GTX v názve modelu značí použitie membrány Gore-Tex, ktorej výrobcovia sľubujú, že vaše chodidlá udržia v úplnom suchu aj za zhoršených podmienok. A naše skúsenosti to potvrdzujú. Vďaka tomu, že topánky siahajú ku členkom, sa nemusíte báť prejsť plytkou kalužou. Pri hlbších potokoch to už pochopiteľne chce opatrnosť. Cez samotný zvršok ale dovnútra neprenikne ani kvapka.

Trakcia

Ak sa vo svete obuvi aspoň trochu vyznáte, preslávenú podrážku Contagrip vám zrejme nemusíme zdĺhavo predstavovať. Záberová vzorka v tvare V je primerane hlboká a zaistí istý krok snáď v každom teréne. Aj keď naša trasa viedla cez rozblatený úsek, na topánky Salomon X Ultra 4 MID GTX bolo spoľahnutie. Odolnosť podošvy vyzerá tiež solídne, ani po niekoľkých túrach neniesla známky opotrebenia.

Hmotnosť a veľkosť

Salomon x Ultra 4 Mid GTX vážia 425 g (+-pár gramov v závislosti od veľkosti). To je príjemné zistenie, pretože outdoorová obuv obvykle nevyniká najnižšou váhou. Na trhu síce nájdete aj ľahšie modely ako tieto Salomóny, kvôli nízkej hmotnosti sa ale obvykle nemôžu pýšiť extra vysokou odolnosťou a komfortom. Tieto topánky tak predstavujú optimálny kompromis.

Ak máte širšie chodidlá alebo pri trekových topánkach skrátka uvítate väčší priestor pre prsty, odporúčame zvoliť o pol čísla až číslo väčšiu veľkosť. Inak podľa našej skúsenosti môžete siahnuť po svojej bežnej veľkosti.

Celkové hodnotenie a odporúčanie

Turistická obuv Salomon x Ultra 4 Mid GTX má svojich fanúšikov po celom svete a nadchla aj nás. Vybrať si môžete dámske aj pánske prevedenie. Topánky sú skoro ako papuče od prvého obutia, vďaka nízkej váhe ich na nohe skoro necítite. Kvôli nižšej tlmiacej vrstve by sme ich nebrali na náročný trek s ťažkou krosňou na chrbte, na bežnú túru sa nám ale osvedčili dokonale. Oceňujeme aj špičkovú vodeodolnosť a priľnavosť.

V jednotlivých bodoch by ste síce našli lepšie topánky, máloktoré by ale ponúkli také vyvážené vlastnosti ako práve Salomon x Ultra 4 Mid GTX. Väčšina modelov totiž exceluje v nejakej oblasti, v ďalších ale ponúka skôr podpriemerné vlastnosti. Tieto topánky sú ideálnym kompromisom medzi pohodlím, odolnosťou a podporou.

Autor článku