Ako si správne zmerať miery – jednoduchý návod, ktorý zvládnete aj sami

19.10.2022

Odrádza vás od nákupov na internete strach, že sa netrafíte do veľkosti a budete musieť tovar vracať? Ak poznáte svoje aktuálne miery, objednávať si skvelo sediace oblečenie online nie je žiadna veda. S našimi radami, ako správne merať miery, si ušetríte sklamanie a kopu starostí s vracaním objednávok. Čo teda robiť, aby ste sa vždy trafili do veľkosti? Stačí poznať svoje miery!

Ako jednoducho zmerať:

Výšku postavy

Potrebujete si zmerať svoju výšku, no nemáte žiadneho asistenta, kto by vám s tým pomohol? Obavy bokom, toto predsa zvládnete aj sami. Vyskúšajte jeden z týchto šikovných spôsobov:

Vezmite si zvinovací meter alebo meracie pásmo, ceruzku, knihu a vyberte si vhodné miesto na meranie, kde sa môžete postaviť na tvrdú rovnú podlahu chrbtom k stene a máte možnosť urobiť drobnú značku ceruzkou na stenu. Aby ste dosiahli čo najpresnejšie meranie, nestojte na koberci, buďte naboso a vyberajte si miesto v rohu či blízko dverí, aby ste meter viedli naozaj rovno. Dobré je postaviť sa oproti zrkadlu, odstrániť si z vlasov gumičky, čiapku či čelenku. 

Rozpusťte si vlasy, postavte sa chrbtom k stene chodidlami k sebe čo najrovnejšie, aby sa hlava, ramená, chrbát a päty dotýkali steny. Pozerajte sa rovno pred seba, v jednej ruke držte knihu, umiestnite ju kolmo na hlavu a pritlačte ju k stene. V zrkadle skontrolujte, či je kniha vodorovne s podlahou a kolmo na stenu, a či knihu nedržíte šikmo. Opatrne odstúpte a dajte pozor, aby ste neposunuli knihu, alebo sa pokúste urobiť značku bez toho, aby ste sa pohli. Označte miesto pod knihou a môžete merať od podlahy až po značku. 

Ak nemáte po ruke meter, ďalším spôsobom, ako merať postavu, je využiť špagát a predmet, ktorého dĺžku poznáte (napríklad kniha s výškou 21 cm). Prikladajte predmet k špagátu a vyznačte na ňom miesta, kde končí, aby ste si vyrobili provizórny meter. Potom sa postavte k stene rovnako ako pri prvom spôsobe a vypočítajte svoju výšku. Táto metóda síce nie je taká presná, no v núdzi môže poslúžiť.

Obvod hrude

Obvod hrude meriame v najširšom mieste cez prsia. Merať treba bez podprsenky, alebo ak máte veľké prsia, môžete si nechať nevystuženú podprsenku (toto platí najmä v prípade, že si kupujete podprsenku. Ak sa chystáte na nákup topu, šiat alebo blúzky, pokojne si podprsenku, ktorú pod odevom budete nosiť, nechajte). U žien sa najširšie miesto zvyčajne nachádza cez bradavky, u mužov v podpazuší.

Vezmite meter a veďte ho vodorovne okolo hrudníka v najširšom mieste. Stojte rovno, nehrbte sa a konce metra spojte vpredu, aby ste dobre videli na číslo. Dávajte pozor, aby sa vám meter nikde neskrútil a pomôže, ak stojíte oproti zrkadlu, aby ste ho mohli skontrolovať.

Obvod pása

Viete, ako merať pás správne? Možno na prvý pohľad banálna otázka, no je dôležité, aby ste vedeli, kde presne treba miery odobrať. Obvod pása meriame v oblasti pupku, v mieste, kde je vaša postava najužšia. U žien je to spravidla okamžite viditeľné, kúsok nad pupkom, no u mužov toto miesto nemusí byť na prvý pohľad tak jasne zreteľné. Pomôcť si môžete tak, že nájdete hornú hranu bedrovej kosti a posledné, spodné rebro. V polovici vzdialenosti týchto dvoch orientačných bodov zmerajte pás. Meter veďte rovno a nie príliš tesne, nezadržiavajte dych, aby ste neskreslili výsledok.

Obvod bokov

Tak ako pri všetkých mierach, aj pri meraní bokov platí, že meter treba držať vodorovne a tesne priložený k telu, nie však príliš, aby neškrtil. Uistite sa, že meriate najširšiu časť bedier. U každého je veľmi individuálne, kde presne to je, závisí od postavy, preto možno bude potrebných niekoľko meraní krajčírskym metrom na rôznych miestach, aby ste našli to najširšie.

Umiestnite krajčírsky meter na jeden bok, veďte ho cez zadok až k druhému boku a potom meter priložte ku koncu metra na prvý bok, odkiaľ ste začínali. Skontrolujte v zrkadle, či je meter vodorovne a nikde sa neskrúca. Ak je všetko v poriadku, pritiahnite ho tak, aby dobre priliehal okolo bokov. Nie však príliš tesne. Zapíšte si hodnotu a máte hotovo.

Menej obvyklé miery

  • Šírka ramien je vzdialenosť medzi ramennými kĺbmi a meria sa vodorovne.
  • Hĺbka pŕs sa meria zvisle, je to pomyselná čiara, ktorá vedie od najvyššieho miesta ramena pri krku po špičku prsníka v mieste, kde je najširší.
  • Obvod pod prsiami udáva šírku vašich rebier pod prsiami a meria sa vodorovne.
  • Dĺžka rukáva je vzdialenosť medzi ramenným švom a manžetou rukáva a meria sa po vonkajšej strane s rukou natiahnutou v rovnobežnej polohe so zemou.
  • Predná dĺžka do pása sa takisto meria zvisle od najvyššieho miesta ramena až po miesto, kde si meriate obvod pása. 
  • Bočná dĺžka nohavíc sa meria od miesta, kde chcete, aby vám začínali nohavice, až po členok. Pre lepšiu predstavu je to dĺžka švu z vonkajšej strany nohavíc. 
  • Dĺžku vnútorného krokového švu zistíte, ak zmeráte vzdialenosť od rozkroku po členok. Je to šev z vnútornej strany nohavíc. 
  • Obvod stehna zistíte, ak odmeriate najširšie miesto stehna. To sa nachádza zvyčajne kúsok nad polovicou stehna bližšie k trupu.
miery oblečenia
zdroj: Canva

Ako zmerať miery oblečenia

Ak si chcete dať ušiť oblečenie na mieru, alebo si vybrať nové prírastky podľa toho, ktoré máte v šatníku a perfektne vám sedí, je užitočné zmerať si svoje obľúbené kúsky na príslušných miestach a porovnať ich s údajmi vo veľkostnej tabuľke.

Pripravte si krajčírsky meter, papier a ceruzku, kam si všetko zaznamenáte. Na meranie mier nie je vhodný neohybný kovový meter, nedosiahnete ním presné výsledky.

Aké miery potrebujete poznať pri jednotlivých druhoch oblečenia?

Ako zmerať miery šiat

Zistite, aký máte obvod cez prsia, ak si vyberáte priliehavé šaty, odmerajte si tiež obvod pod prsiami. Okrem toho budete potrebovať obvod pásu a obvod bokov. Namerané údaje porovnajte s veľkostnou tabuľkou pri konkrétnych šatách v e-shope. Zaujímať vás bude aj dĺžka šiat, tá sa udáva od ramena po spodný lem šiat. Treba však myslieť na to, že v skutočnosti bude kvôli ženským krivkám dĺžka o čosi kratšia.

Ako zmerať miery nohavíc

Aby vám nohavice perfektne sadli, pripravte si obvod pásu, obvod stehien, ale tiež bočnú dĺžku nohavíc a dĺžku vnútorného krokového švu. Ak máte pochybnosti a pri porovnávaní veľkostnej tabuľky s nameranými údajmi sa neviete rozhodnúť medzi dvomi veľkosťami, vyberte si väčšiu veľkosť. Zúžiť sa dá vždy, no úzke nohavice vám pohodlné nebudú.

Autor článku