Ako zabrániť zahmlievaniu okuliarov – osvedčené tipy

Publikácia: 26.10.2022

Každý, kto nosí okuliare, či už dioptrické, slnečné alebo lyžiarske, sa s týmto javom už pravdepodobne stretol. Zahmlievanie okuliarov v tej najnevhodnejšej chvíli, napríklad keď vojdete z chladu do vykúrených priestorov, alebo si len dostanete chuť vychutnať šálku horúcej kávy či čaju, nepoteší asi nikoho. Prečo sa to vlastne deje a čo môžeme robiť proti zahmlievaniu okuliarov?

Prečo sa okuliare zahmlievajú?

Zahmlievanie okuliarov nie je nič viac ako úplne obyčajný fyzikálny jav zvaný kondenzácia. Súvisí s veľkými teplotnými rozdielmi napríklad vonku a v miestnosti. Teplotné výkyvy spôsobujú zrážanie vlhkosti obsiahnutej v prostredí a vodná para vášho teplého dychu sa po styku s chladným sklom zmení svoje skupenstvo z parného na kvapalné. Na povrchu okuliarov vďaka tomu vzniknú kvapôčky vody.

Vďaka nečistotám a škrabancom sa kondenzát na šošovkách drží omnoho viac, preto pravidelne okuliare čistite a snažte sa čo najmenej na nich zanechávať odtlačky prstov.

Ako zabrániť zahmlievaniu okuliarov

V niektorých situáciách, napríklad pri športovaní, sa naozaj nehodí mať zarosený pohľad. Tieto osvedčené tipy vám pomôžu problém vyriešiť:

1. Vyberte si vhodný materiál

Niektoré materiály sú náchylnejšie na zahmlievanie ako iné - napríklad sklenené šošovky sa rosia omnoho viac ako tie z polykarbonátu alebo plastu. Pri nákupe okuliarov uprednostnite sklá s hydrofóbnou úpravou, ktorá odpudzuje vodu. Okuliare sa vďaka nej rýchlejšie odhmlia a menej sa na ne budú usádzať nečistoty. Dobrou voľbou sú aj antireflexné vrstvy.

2. Umyte sklá okuliarov mydlovou vodou

Klasické jemné tuhé mydlo vám pomôže sklá okuliarov zbaviť mastnoty a nečistôt. Vďaka povrchovo aktívnym látkam, ktoré znižujú povrchové napätie, dokáže mydlová voda znížiť zahmlievanie. Šošovky namiesto hmly pokryje len tenký film vody a hoci je na nej stále vlhkosť, je jej len toľko, že svetlo cez ňu môže prechádzať a nerozptyľuje sa tak ako keď je zahmlená. 

3. Upravte okuliare – výmena rámu, lepšie nastavenie nosových opierok

Jednou z príčin spôsobujúcich zahmlievanie je nedostatok prúdenia vzduchu okolo šošoviek, ktorý by eliminoval teplotné výkyvy. Správne nastavené nosové opierky pomáhajú udržiavať okuliare tam, kde majú byť. Ak máte rámy príliš blízko tváre, alebo nie sú ideálnej veľkosti, zvážte ich výmenu za také, čo budú mať väčší priestor medzi vašou tvárou a šošovkami.

4. Použite sprej proti zahmlievaniu okuliarov

Špeciálny sprej proti zahmlievaniu okuliarov takisto môže pomôcť elegantne vyriešiť situáciu. Na povrchu šošoviek vytvorí jemný povlak, ktorý zabraňuje molekulám vody spájať sa do kvapiek, zbavuje ich priľnavosti, aby len stiekli po povrchu.

zahmleté okuliare
zdroj: Depositphotos

Čo robiť, ak sa okuliare zahmlievajú pri nosení respirátora

Pri nosení rúška alebo respirátora je takmer zaručene pravidlom, že sa vám okuliare budú zahmlievať. Nemusí to tak byť, ak vyskúšate niektoré z osvedčených rád. 

Aby ste eliminovali zahmlievanie, v prvom rade si treba respirátor a okuliare nasadiť tak, aby čo najmenej dochádzalo ku kondenzácii. Respirátor si preto nasaďte čo najtesnejšie k očiam, okuliare zase umiestnite trochu ďalej od koreňa nosa, aby vydychovaný vzduch čo najmenej unikal horným okrajom respirátora na okuliare. Aby respirátor čo najlepšie priliehal k nosu, používajte taký, čo má všitý drôtik, ktorý si vymodelujete presne podľa tvaru vášho nosa. Pozor však na posun ohnísk okuliarov.

Využiť môžete aj trik s umytím skiel okuliarov mydlovou vodou alebo vlažnou jarovou vodou. Potom ich osušte handričkou z mikrovlákna a tú v prípade potreby noste všade so sebou. Pozor však na agresívne prípravky a brúsne zložky v niektorých čistiacich prostriedkoch, aby ste si nepoškodili povrchovú úpravu skiel.

Autor článku