Ako spoznať fake Vans? S naším návodom už sa nikdy nenachytáte

Publikácia: 02.11.2022

Už dlho snívate o kultových Vanskách? Aby vám po nákupe nezostali len oči pre plač, zistite, ako spoznať fake Vans. Vďaka našim tipom už nikdy nepodporíte falšovateľa a obúvať budete iba originál.

V článku sa dozviete:

O značke Vans

Príbeh značky Vans sa začal písať v roku 1966 v slnečnej Kalifornii. Bratia Paul a Jim Van Dorenovci síce mali len malý kapitál, zato však plnú hlavu nápadov. O ich topánky vyrábané vo farbe podľa priania zákazníka bol záujem, čoskoro preto mohli otvoriť prvú predajňu. Odtiaľ už bol len krôčik na to, aby sa Vansky stali legendou.

Čím sú topánky Vans také špeciálne? Zákazníci si ich obľúbili najmä vďaka pevnej gumovej podrážke, ktorá je ideálna (nielen) na skateboard. Značka si prešla aj turbulentnejším obdobím, keď dokonca čelila bankrotu. Horšie časy ale ustála a dnes patrí medzi najobľúbenejšie značky obuvi. Aj preto sa bohužiaľ stáva častým cieľom falšovateľov.

Ako spoznať fake Vans

Či už vaše srdce túži po Vans Old Skool, Authentic, alebo Sk8-Hi, jedno nechcete určite: minúť peniaze za obyčajný falzifikát. Do nákupu sa preto nevrhajte úplne po hlave, ale pre istotu si overte niekoľko vecí.

  • Veľa vám môže napovedať už samotné balenie. Originálne Vansky budú uložené v pevnej krabici s oficiálnym logom. Na krabici by nemala chýbať nálepka s čiarovým kódom, veľkosťou, modelom a farbou tenisiek. Vnútri by sa mal nachádzať jemný hodvábny papier. Uvažujete nad nákupom topánok v „no name“ krabici? Radšej to ešte premyslite, možno pred sebou máte fake Vans.
  • Hneď po vybratí z krabice sa na topánky pozrite ako na celok. Pôsobia na prvý pohľad kvalitným dojmom? Sú ľahko prehnuté a pružné, takže ich dokáže ohnúť ešte viac? Švy sú rovné a nikde netrčia dlhé nitky? Pokiaľ ste na všetky tri otázky odpovedali „áno“, Vansky úspešne prešli prvým testom originality.
  • Podľa čoho ešte odhalíte fake Vans? Zamerajte sa na pätu, kde by ste mali nájsť gumovú ochrannú známku s nápisom Vans "Off The Wall". Úvodzovky sme takto nenapísali náhodou – jedná sa o ich jediný správny zápis. Na falzifikátoch často chýba buď úplne, alebo z jednej strany. Známka by navyše nemala mať výrazne červenú farbu, ako je niekedy vidieť u fake tenisiek Vans, ale skôr tmavú a tlmenú.
  • Pozrite sa na podošvu. Vansky sa preslávili svojou podrážkou pripomínajúcou vafle. Ako od seba rozlíšiť Vans real vs. fake? Falzifikát má menej výraznú až jednoliatu vzorku na podrážke.
  • Nazrite tiež na spodnú stranu jazyka. Práve tam by ste mali nájsť štítok s informáciou o krajine pôvodu a veľkosti. Štítok by mal byť starostlivo prišitý, všetky informácie dobre čitateľné. Niečo z toho nesedí? Dosť možno v ruke držíte fake Vans.
  • Vnútri topánky v oblasti päty je pri origináli vytlačený veľký a jasne čitateľný nápis Vans. Falšovatelia naňho väčšinou nezabúdajú, pri ich výtvoroch ale býva oveľa menší a aj pri doposiaľ nenosených topánkach pôsobí vyblednutým dojmom.
  • Niektoré modely majú drobný textilný štítok na vonkajšej strane zvršku (najčastejšie na úrovni jazyka). Opäť skontrolujte správny zápis značky aj kvalitu prišitia štítku. Pokiaľ u svojich tenisiek tento prvok nenájdete, ešte nepanikárte. Napríklad originálne Vans Old Skool ho nemajú.

Pri výbere Vansiek samozrejme odporúčame myslieť aj na všeobecné zásady, ako sa nenechať napáliť pri nákupe obľúbených značiek:

  • Extra nízka cena je väčšinou podozrivá. Niekedy sa stane, že obchod lacno vypredáva staršie modely Vans. Bol by ale sám proti sebe, keby ich ponúkal hlboko pod cenou. Keď na taký kúsok narazíte, pravdepodobne sa bude jednať o fake.
  • Dajte si pozor na podozrivé internetové obchody. Ako ich spoznať? Texty môžu byť písané lámanou slovenčinou s množstvom gramatických chýb, obchodné podmienky veľmi vágne a kontakt na majiteľa nedohľadateľný. Pozrite sa na náš zoznam znakov podvodných e-shopov a budete presne vedieť, čo posudzovať.

Autor článku