Ako vybrať snowboard: Tipy, ktoré vám pomôžu s výberom správnej dosky

Publikácia: 22.11.2022

Ako si vybrať snowboard? Rozhodne nestačí zvoliť dosku, ktorá pekne vyzerá, alebo top model, ktorý si vybral najlepší snowboardista. Zle zvolená výbava môže vaše dni na horách mimoriadne znepríjemniť a zabrániť vášmu športovaniu. Na druhú stranu – dobre zvolená doska vám bude dobre slúžiť a pomôže vám posunúť vaše jazdenie o úroveň vyššie.

Dĺžka snowboardu

Jednou zo základných otázok, na ktorú sa musí každý pri výbere dosky opýtať, je, akú dlhú dosku treba zvoliť. Správna veľkosť snowboardu vám pomôže vyhnúť sa najrôznejším problémom, ako je nežiaduci pohyb od jazdy na hrane do sklzu, prepadnutie sa do prašanu alebo problémy so zatáčaním.

Najdôležitejším pravidlom je, že váš snowboard by mal dosahovať medzi vašu bradu a nos. V každom prípade nepochybujte o svojej hmotnosti, ktorá nie je o nič menej dôležitá ako výška jazdca. Ako vybrať veľkosť snowboardu podľa výšky a hmotnosti poradí naša tabuľka.

Štandardná tabuľka veľkostí snowboardov (orientačná)

VÝŠKA JAZDCA (CM) VÁHA JAZDCA (KG) VHODNÁ VEĽKOSŤ DOSKY
147 49–55 130–140
152 50–59 134–144
158 55–61 134–144
163 61–67 143–153
168 65–72 147–156
173 69–76 153–161
178 73–80 156–165
183 77–84 159–170
188 81–88 162+
193 85+ 165+

Šírka snowboardu

Okrem dĺžky snowboardu by ste mali venovať pozornosť aj jeho šírke. Pokiaľ si kúpite príliš širokú dosku, budete mať pri každom pokuse o zatočenie veľa práce. Oveľa častejším problémom je nedostatočná šírka dosky. Príliš úzka doska spôsobí, že vaše topánky budú škrípať a vy sa budete kotúľať v snehu zakaždým, keď budete robiť ostrejšiu zákrutu. Ideálne je, keď špička a päta topánky presahujú dosku približne o jeden centimeter. Týmto spôsobom nebudete spolu s topánkami schádzať svah a budete môcť v oblúku použiť potrebnú váhu na hrany.

V zásade platí, že ak máte nohu o veľkosti 10,5 (44) alebo väčšiu, budete potrebovať širokú dosku. Výrobcovia také snowboardy označujú ako široké a jedná sa o dosky, ktoré majú v najužšom mieste 26 cm alebo viac. Nech je to akokoľvek, obrovskú rolu hrá aj to, akú polohu na snowboarde zvolíte.

Ak ste kúpili zo všetkého najskôr topánky, vezmite si ich so sebou a priložte ich v obchode na dosku. V prípade, že ich nemáte a chystáte sa snowboard kúpiť, bezpochyby si ich v obchode niekoľko požičajte. Pre jazdcov s topánkami o veľkosti 13 (nadmerná veľkosť) a viac existuje snowboard RIDE Warpig, pre ktorý neplatí tabuľka uvedená vyššie. Táto doska je oveľa širšia a kratšia ako klasické dosky.

snowboard ako vybrať
zdroj: Karsten Winegeart / Unsplash

Tvrdosť snowboardu

Jemné dosky sú rozumnejšie pre úplné začiatky, ľahko sa ohýbajú a je s nimi zábava robiť triky. Vo vyšších rýchlostiach je však snowboard tvrdohlavý, nedrží tak dobre hranu a nemá nevyhnutný pop pri odraze do ollie. Tvrdšie dosky sú lepšie pre skúsenejších až agresívnych jazdcov. Pri vyšších rýchlostiach dobre držia hranu, ale pri nižších rýchlostiach je potrebné viac práce, aby ste ich prinútili k oblúku.

Ako teda vyberať?

Väčšinou platí, že skúsení a ťažší jazdci by mali voliť tvrdšie dosky, zatiaľ čo učni a chudí jazdci by mali voliť mäkšie. Rozhodovanie o tvrdosti dosky môže byť trochu sporné. Napriek tomu, že výrobcovia uvádzajú tvrdosť vo svojich katalógoch, v praxi sa tvrdosť snowboardov môže u jednotlivých výrobcov meniť. Okrem toho hrajú úlohu aj rozdiely v materiáloch a výrobe. Vždy hľadajte najlepšie snowboardy s najlepšou výrobnou technikou, aby vám doska dlho vydržala!

Ako zistím tvrdosť dosky?

Zistite u predajcu alebo v katalógu, či je snowboard mäkký, stredne tvrdý (mid-stiff) alebo tvrdý (hardened). Uchopte dosku jednou rukou za špičku, oprite sa pätkou o zem a voľnou rukou zatlačte na stred snowboardu. Nebuďte v rozpakoch z tlačenia, snowboard musí byť schopný vydržať malý test.

Doska by mala byť prispôsobivá, ale zároveň by mala poskytnúť odolnosť. Vyskúšajte takto viac snowboardov, prinajmenšom získate lepšiu predstavu o ich tvrdosti. Pružnosť sa do istej miery zmení podľa konštrukcie. Freeridové a all mountainové dosky majú tzv. directional flex. To znamená, že tieto snowboardy majú mäkšiu špičku pre menej náročný prechod do oblúka, ale tuhšia zadná časť dosky pre skvelú kontrolu pri zatáčaní. Ale freeform dosky majú rovnaký flex na oboch stranách, tzv. twin flex. V každom prípade existujú výnimky, napr. free-form dosky, ktoré majú smerový flex.

Vhodný priehyb pri snowboarde

1. Camber (negatívne prehnutie): vhodný pre skúsenejších jazdcov, ktorí od dosky očakávajú skvelú reakciu a vysoký pop.
2. Rocker (pätka a špička sú zdvihnuté): v podstate opačný profil ako camber. Rocker je prehnutý od stredu dosky smerom k nohám. Disponuje menším kontaktom s hranami pri zaťažení.
3. Flat (rovná doska): je rovná v celej kontaktnej oblasti. Ide teda o kompromis medzi dvoma skôr spomínanými tvarmi.
4. Hybridný: v dnešnej dobe väčšina výrobcov využíva kombináciu týchto flexov a vytvára takzvané polovičné dosky. Bežne sa stretnete s doskami, ktoré kombinujú tvary camber aj rocker v jednom.

Snowboardy podľa skúseností

Snowboard si vždy vyberajte podľa úrovne svojich schopností. Prvým krokom je určiť, kde ste na stupnici technických zručností.

1. Snowboardy pre začiatočníkov

Ktorý snowboard je pre učňov najlepší? Pokiaľ na snowboarde začínate, nie je vhodné kupovať obtiažny snowboard pre agresívnu jazdu. Výsledkom bude to, že si neužijete mnoho zábavy. Nehovoriac o vyhodených peniazoch. Ako začiatočník by ste sa mali poobzerať po snowboarde s menšou tvrdosťou (jemná až stredná doska). Ten bude pre začiatky menej náročný na pohyb, najmä pri nižších rýchlostiach. Vyberte si hybridný profil alebo prehnutie rocker, pri ktorých nehrozí nežiaduce zasekávanie hrán.

Pre väčšinu začínajúcich jazdcov, ktorí potrebujú akúkoľvek výbavu, je lepšie zvoliť kompletný snowboardový set, kde sú jednotlivé komponenty vybrané na mieru. Odpadá tak zbytočné hľadanie a zdĺhavé skúmanie jednotlivých dielov. Pravdou je, že určité hľadanie začne kvôli cenám, ale v priebehu roka sa na mnohých e-shopoch objavujú zľavy na športové vybavenie!

2. Snowboardy pre pokročilých

Pokiaľ už nejaký čas jazdíte, pravdepodobne viete, aký spôsob jazdy oceňujete najviac. Pri výbere snowboardu, ktorý je vhodný pre pokročilého jazdca, je na čase sa zamyslieť nad tým, akému štýlu jazdy sa budete najskôr venovať. Plánujete stráviť väčšinu dňa v snowparku? Je vašou záľubou surfovanie mimo zjazdovky? Alebo od všetkého trochu?

  • All-mountain snowboardy: sú určené pre nie príliš zapálených jazdcov, ktorí chcú svoj snowboard používať na svahoch, vo voľnej krajine aj v snowparku. All-mountain snowboardy sú tvarovo porovnateľné s free-form špeciálmi, ale ich pohyb je menej agresívny. Aj tieto dosky majú smerovú flexiu. V podstate doska pre každý terén.
  • Freeridové (mimo zjazdovkové) snowboardy: majú dlhšiu špičku ako pätku. Špička je navyše o niečo širšia ako pätka, vďaka čomu snowboard príjemne jazdí v prašane. Freeridové snowboardy sú tvrdšie a majú spravidla dlhšie vykrojenie.
  • Free-form snowboardy: sú pre polety, zákruty, jiby a triky v snowparku. Veľkú časť týchto dosiek tvoria takzvané twin tipy. Vďaka kratšej špičke a pätke sú oblúky menej náročné.
  • Alpské a carvingové snowboardy: sú určené na jazdu z kopca. Sú to dlhé, úzke a tvrdé dosky na jazdu s tvrdým viazaním a topánkami. Na takej doske sa veľmi neskáče. Alpská móda je v poslednej dobe na ústupe.
  • Board Crossové snowboardy: sú dosky, ktoré sa svojim tvarom a tvrdosťou radia medzi snowboardy pre alpine a all-mountain obtiažnosť. Používajú sa na nich mäkké topánky a viazanie, ale nie sú vhodné na použitie v hlbokom snehu a v parkoch, pretože majú mimoriadne malý zdvih špičky a menšiu šírku.
  • Pig Collection snowboardy: sú hybridom medzi troma základnými kategóriami popísanými vyššie. Jedná sa o kratšie a širšie snowboardy, ktoré je možné využiť v mimo zjazdovky, na zjazdovke alebo v parku. O dĺžke snowboardu by ste sa mali v ideálnom prípade poradiť s obchodným zástupcom alebo u svojich známych, ktorí majú prehľad.

Snowboardy podľa pohlavia a veku

1. Pánske a dámske snowboardy

Dosky pre ženy sú obvykle užšie (aby zodpovedali postoju menšej osoby s menšími chodidlami). Rovnako majú o niečo menší camber a mäkší flex (vytvorené pre spôsob, akým menšia osoba vháňa energiu do dosky). Vyššie ženy, najmä tie s veľkosťou topánok 9 (43) alebo vyššou, môžu vhodný snowboard nájsť aj medzi doskami pre mužov.

Menší a ľahší muži sa zase môžu poobzerať po ideálnom snowboarde v dámskej sekcii. Pokiaľ zvolíte neutrálny vzhľad, nikto si rozdiel nevšimne.

2. Detské snowboardy

Deti rastú naozaj rýchlo, rodičia by preto nemali kupovať dosku pre dospelých a dúfať, že do nej dieťa dorastie. Príliš veľká doska môže byť pre dieťa nezvládnuteľná a spomaliť rozvoj jeho zručností.

Autor článku