Domáce pleťové masky, ktoré zatočia s akné, vráskami aj suchou pleťou

Publikácia: 07.02.2023

Pleťové masky sú jednoduchý spôsob, ako pomôcť vašej pleti v boji proti rôznym problémom, ako sú suchá koža, akné alebo starnutie. Namiesto nákupu drahých produktov v kozmetických salónoch môžete tentokrát vyskúšať výrobu domácej pleťovej masky. Stačiť vám na to budú čerstvé ingrediencie, ktoré máte doma.

Prečo používať pleťovú masku?

Odborníci udávajú niekoľko dôvodov, prečo je vhodné používať pleťovú masku. Niektoré z nich sú:

  • Hydratácia: Pleťové masky sú skvelým spôsobom, ako hydratovať a vyživiť pokožku. Hydratačné masky obsahujú ingrediencie, ako sú rôzne oleje, glycerín alebo kyselina hyalurónová, ktoré pomáhajú udržať pokožku hydratovanú a sviežu.
  • Čistenie pleti: Niektoré masky sú navrhnuté tak, aby pomáhali odstraňovať nečistoty a mŕtve bunky z pleti. Tieto masky obvykle obsahujú íl alebo kyselinu salicylovú, ktoré pomáhajú čistiť a detoxikovať pokožku.
  • Zmiernenie akné: Masky proti akné obsahujú ingrediencie, ako je tea tree olej alebo kyselina salicylová, ktoré pomáhajú zmierniť akné a zabrániť ďalšiemu vzniku.
  • Spomalenie starnutia: Niektoré masky obsahujú retinol alebo kolagén. Tieto látky pomáhajú zlepšiť vzhľad vrások a znížiť prejavy starnutia.
  • Relaxácia a odpočinok: Používanie pleťovej masky môže byť skvelým spôsobom, ako sa uvoľniť a oddýchnuť si. Niektoré masky obsahujú med alebo harmančekový olej, vďaka čomu upokojujú a uvoľňujú pokožku.

Ako si vyrobiť pleťovú masku?

Existuje mnoho rôznych receptov, ako si doma vyrobiť pleťovú masku presne podľa vašich potrieb a preferencií. Obvykle vám na to budú stačiť prírodné ingrediencie ako med, avokádo, jogurt alebo tvaroh. Pred aplikáciou masky je rozumné skontrolovať, či nie ste na niektorú z ingrediencií alergickí.

domáca pleťová maska
zdroj: Kimia Zarifi / Unsplash

Domáca pleťová maska na akné

Pleťová maska z medu a škorice

Škorica má antibakterálne, antimykotické a antioxidačné účinky, ktoré ocení najmä aknózna pleť. Med urýchľuje regeneráciu pleti a upokojuje podráždenie.

Postup: Zmiešajte 2 polievkové lyžice medu s 1 polievkovou lyžicou škorice tak, aby vznikla hutná pasta. Aplikujte na tvár a nechajte pôsobiť po dobu 15–20 minút. Potom dôkladne opláchnite teplou vodou.

Pleťová maska z morskej soli

Morská soľ obsahuje vysoké množstvo soli a minerálov. Čo znamená, že perfektne rozpúšťa maz a regeneruje pleť. Hodí sa teda na mierne až stredné prejavy akné.

Postup: Do misky nalejte 3 polievkové lyžice horúcej vody, pridajte 1 lyžicu gélu z Aloe vera, 1 lyžicu medu, 1 lyžicu zeleného čaju a na záver 1 lyžičku morskej soli. Všetko dôkladne premiešajte a následne prstami naneste na tvár. Nechajte pôsobiť zhruba 10 minút, nie viac. Soľ je síce prospešná, pleť však tiež vysušuje.

Domáca pleťová maska na suchú pleť

Pleťová maska z avokáda a tvarohu vašu pleť vyživí a hydratuje, vďaka čomu budete pôsobiť oddýchnuto, mladistvo a šťastne. Avokádo je bohaté na vitamíny skupiny B, draslík, železo, horčík a vitamín E. Rastlinné oleje, ktoré obsahuje, preniknú hlboko do pokožky.

Postup: Zmiešajte 1/4 zrelého avokáda s 2 lyžicami tvarohu, 1 lyžičkou medu a 3 kvapkami citróna. Aplikujte na tvár a nechajte pôsobiť po dobu 15–20 minút. Na záver opláchnite teplou vodou.

Domáca pleťová maska na vrásky

Trápia vás vrásky alebo ovisnutá koža na tvári a na krku? Potom siahnite po banáne – superpotravine, ktorá obsahuje vitamíny B6 a B12, horčík, mangán alebo veľmi dôležité vitamíny C, D a E.

Postup: Zmiešajte 1/2 zrelého banánu s 2 lyžicami hustého jogurtu, 1 lyžicou olivového oleja a 1 čajovou lyžičkou pomarančovej šťavy. Aplikujte na tvár a nechajte pôsobiť po dobu 10–15 minút. Masku z tváre opláchnite studenou vodou, aby došlo k spevneniu pokožky.

Domáca vypínacia pleťová maska

Kofeín, antioxidanty a minerálne látky obsiahnuté v kávových zrnách budú vzpruhou nielen pre váš organizmus, ale aj pre pleť. Kávový extrakt má hydratačné, protizápalové a vyhladzujúce účinky. Navyše znižuje začervenanie, redukuje vrásky a škody spôsobené UV žiarením.

Postup: Zmiešajte 1 čajovú lyžičku kvalitnej mletej kávy, 1 lyžičku medu a 1 lyžičku hustého bieleho jogurtu. Vzniknutú pastu naneste na tvár a nechajte pôsobiť 10–20 minút. Potom opláchnite teplou vodou.

Domáca pleťová maska na mastnú pleť

Jednoduchá pleťová maska z medu má silné antibakteriálne účinky, pôsobí hydratačne a navyše pokožku vyživí. Samotný med dokonale absorbuje prebytočný maz a stabilizuje jeho tvorbu.

Postup: Zmiešajte 1 lyžicu medu, 1 lyžicu varených ovsených vločiek a čajovú lyžičku mletej škorice. Naneste na tvár a nechajte pôsobiť 15–20 minút. Potom dôkladne zmyte.

domáca pletová maska
zdroj: engin akyurt / Unsplash

Ako nanášať pleťovú masku?

Pri nanášaní pleťovej masky postupujte takto:

1. Pred aplikáciou pleťovej masky si dobre umyte tvár, aby ste odstránili všetok make-up a nečistoty.
2. Použite štetec na pleťovú masku alebo špachtľu na rovnomerné rozloženie masky na pokožke. Nesnažte sa použiť príliš veľké množstvo, to by mohlo viesť k tomu, že sa účinné látky nedostanú hlbšie do pokožky. Masku nanášajte po celej tvári (okrem oblasti okolo očí).
3. Masku nechajte pôsobiť po odporúčaný čas. Obvykle sa jedná o 15–20 minút.
4. Tvár opláchnite vlažnou či teplou vodou a potom jemne osušte uterákom.
Po aplikácii masky by ste mali použiť hydratačný krém alebo olej na udržanie hydratácie pleti.

Ako často používať pleťovú masku?

Frekvencia používania pleťovej masky sa môže líšiť v závislosti od typu pleti a od konkrétneho účelu, ktorý chcete dosiahnuť. Všeobecne sa odporúča používať pleťovú masku 1–2× týždenne.

Ak máte suchú pokožku, hydratačnú masku stačí používať 1–2× týždenne. Pre normálnu alebo zmiešanú pleť je vhodné používanie hydratačnej a čistiacej masky striedavo, a to 1–2× týždenne. Pokiaľ je vaša pleť mastná či problematická, aplikujte masku 2–3× týždenne.

Autor článku