Trápi vás hyperpigmentácia? Poradíme, ako na pigmentové škvrny

08.03.2023

Tmavé škvrny na pleti, známe ako hyperpigmentácia, môžu byť pre mnoho ľudí nepríjemným problémom. Niekedy sa objaví aj napriek všetkej dôslednej starostlivosti o pleť. Napríklad pri hormonálnych zmenách alebo starnutí. Ale väčšinou sa dá ich vzniku zabrániť vhodnou prevenciou. Pokiaľ sa na vašej pleti už pigmentové škvrny objavili, nezúfajte! Existujú rôzne riešenia, ktoré vám s hyperpigmentáciou pomôžu a vrátia vašej pleti zdravý a krásny vzhľad.

Čo je to hyperpigmentácia a ako vznikajú pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sú kozmetickým problémom, ktorý môže postihnúť kohokoľvek, bez ohľadu na vek či pohlavie. Vznikajú v dôsledku premnoženia alebo hyperaktivity melanocytov (hyperpigmentácia), teda buniek produkujúcich melanín – prírodné kožné farbivo. Tieto škvrny sa objavujú na koži ako tmavé usadeniny melanínu, čo je reakcia tela na rôzne vplyvy, ako sú slnečné lúče, hormonálne zmeny, starnutie kože alebo poranenia.

Slnečné lúče sú jedným z hlavných faktorov vzniku pigmentových škvŕn, pretože zvyšujú produkciu melanínu v koži ako obrannú reakciu na poškodenie spôsobené UV žiarením. Tiež platí, že čím tmavšiu pleť máte, tým je v nej obsiahnutých viac melanínu, čo znamená, že riziko pre vznik pigmentových škvŕn značne stúpa.

Čo je hyperpigmentácia a ako vznikajú pigmentové škvrny?
zdroj:Daniil Lebedev / Unsplash

Ako vyzerajú pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sa prejavujú ako tmavšie sfarbenie pleti, ktoré výrazne kontrastuje so zvyškom bledšej pokožky. Znamienka môžu mať rôznu veľkosť, tvar aj farbu – od svetlo hnedej cez tmavo hnedú až po čiernu farbu.

Nelichotivé označenie „starecké škvrny”

Pigmentové škvrny síce neohrozujú náš zdravotný stav, ale môžu značne potrápiť naše sebavedomie. A to aj z toho dôvodu, že sa necitlivo nazývajú starecké škvrny, pretože často vznikajú práve s pribúdajúcim vekom.

Objaviť sa však môžu kedykoľvek a kdekoľvek na tele, najmä na miestach, ktoré sú najviac vystavené slnečnému žiareniu, ako sú tvár, ruky a nohy. Tiež sa môžu objaviť už u detí, napríklad v podobe materského znamienka, ktoré môže byť buď geneticky podmienené, alebo sa objaviť krátko po narodení.

Melasma a hyperpigmentácia v tehotenstve

Melasma alebo „tehotenská maska” je zvláštnou formou hyperpigmentácie, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u tehotných žien a býva spôsobená citlivosťou na hormóny estrogén a progesterón.

Tieto pigmentové škvrny sa od slnečných škvŕn líšia väčšou veľkosťou a symetrickým usporiadaním. Často pripomínajú škvrnité pehy a môžu sa objaviť na tvári, predlaktí a iných častiach tela. Melasma však netrápi iba tehotné ženy – môže postihnúť aj mužov a deti. U tehotných žien býva táto forma hyperpigmentácie najčastejšie pozorovaná počas tretieho trimestra a obvykle mizne niekoľko mesiacov po pôrode.

Keď sa dostaví pozápalová hyperpigmentácia

Zápal alebo poranenie na tvári môže tiež viesť k vzniku hyperpigmentácie. Mnoho z nás takto trápia pigmentové škvrny po akné. Obvykle sa tak stane v okamihu, keď sa nám rana zahojí a pokožka v oblasti rany zostane tmavšia. Toto sfarbenie môže mať červenú alebo hnedú farbu, pričom platí, že čím silnejší zápal je, tým býva postihnuté miesto tmavšie.

Ak ste si niekedy v živote poriadne rozbili koleno, možno vám okrem jazvy zostala aj hyperpigmentácia na nohách. U mnohých detí i dospelých je tak koža na kolenách podstatne tmavšia ako koža na iných častiach tela.

Ďalšie príčiny pigmentových škvŕn

Existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu viesť k nadmernej tvorbe melanínu a vzniku pigmentových škvŕn. Medzi ne patria napríklad:

 • Choroby nadobličiek, u ktorých dochádza k nedostatočnej tvorbe hormónu zvaného kortizol.
 • Poruchy štítnej žľazy.
 • Genetické predispozície – najmä u rodín, v ktorých sa vyskytujú pehy alebo početné znamienka.
 • Medikácie farmaky, ako sú hormonálna antikoncepcia, antiepileptiká, prípadne lieky, u ktorých vzniká zvýšená citlivosť na slnečné žiarenie.
 • Nedostatok niektorých vitamínov, ako sú vitamín B12 a kyselina listová.

Práve podľa príčiny vzniku pigmentových škvŕn je nutné zvoliť ďalší postup, a to najlepšie po konzultácii s lekárom, pretože neexistuje univerzálne riešenie platné pre všetkých a je nutné pristupovať k podobným problémom veľmi individuálne.

Ako sa zbaviť hyperpigmentácie

Univerzálne aplikovateľným a najdôležitejším krokom je prevencia, a to najmä vo vzťahu k ochrane pokožky pred škodlivým slnečným žiarením UVA a UVB. Práve opaľovacie krémy s SPF vyšším ako 30 dokážu zabrániť vzniku alebo zhoršeniu hyperpigmentácie kože.

Ďalším dôležitým krokom je psychická pohoda a zdravý životný štýl plný vyváženej stravy. Ako pri každom probléme, ktorý vzniká vo vnútri tela, je nevyhnutné posilňovať celkovú obranyschopnosť organizmu. Ak máte tmavé škvrny na tvári, nespoliehajte sa iba na kozmetickú starostlivosť, ale myslite aj na pitný režim a príjem esenciálnych mastných kyselín a biogénnych prvkov vo svojej strave.

Kľúčovým krokom je aj dodržiavanie hygieny a starostlivosti o svoju pokožku. Každý sme iný a potrebujeme inú úroveň celkovej starostlivosti. Pravidelné peelingy a vyživovanie pokožky môžu urobiť divy.

Posledným všeobecne platným pravidlom je ochrana porušenej pokožky pred mechanickým podráždením a pred vznikom infekcie. Každú ranu treba dôkladne dezinfikovať a ošetriť.

Ako sa zbaviť hyperpigmentácie
zdroj: Chermiti Mohamed / Unsplash

Prírodne a doma proti pigmentovým škvrnám

Ak chcete riešiť pigmentové škvrny v pohodlí svojho domova, môže vám pomôcť niekoľko babských rád:

 • Vyrobte si pleťovú masku z lyžice citrónovej šťavy, lyžičky medu a bieleho jogurtu. Nechajte pôsobiť 15 minút a následne masku zmyte.
 • Vymiešajte si masku z lyžičky kurkumy a čerstvej smotany a naneste ju iba na pigmentové škvrny. Po 15 minútach si tvár dôkladne umyte.
 • Účinným pomocníkom v boji proti pigmentovým škvrnám je aj šťava z uhoriek, cibule alebo aloe vera gél.
 • Na nočnú hydratáciu používajte prírodné oleje ako mandľový, kokosový alebo ružový olej, ktoré pomáhajú udržať pokožku hydratovanú a redukujú tmavé škvrny.
 • Konzumujte potraviny bohaté na vitamín C a ďalšie antioxidanty, ktoré pomáhajú pri redukcii tvorby melanínu.  

Hoci sa tieto recepty môžu zdať úsmevné, jednotlivé ingrediencie obsahujú bieliace a rozjasňujúce látky, ako je vitamín C alebo kyselina mliečna.

Nápomocné dermatologické zákroky

Hľadáte radikálnejšie riešenie hyperpigmentácie a plánujete navštíviť odborníka? Tu sú štyri najefektívnejšie terapie, ktoré sú v dermatológii využívané:

 • Jednou z najznámejších terapií na odstránenie hyperpigmentácie je chemický peeling, ktorý obsahuje kyselinu glykolovú, kyselinu salicylovú a kyselinu trichlóroctovú. Pred aplikáciou chemického peelingu sa vykonáva príprava pokožky, ktorá spočíva v jej vybielení. Samotný peeling sa aplikuje 4–6x s intervalom približne dva týždne.
 • Novú metódu predstavuje PRP terapia, kedy sa do pokožky aplikuje plazma obohatená o krvné doštičky. Odporúča sa vykonávať 3–4x za mesiac.
 • Fyzikálnych terapií je celý rad. Medzi tie najznámejšie patrí kryopeeling tekutým dusíkom alebo mikroihličkovanie pokožky a následná aplikácia účinných sér.
 • Laserové terapie fungujú na princípe zničenie buniek obsahujúcich melanín.   

Uvedené dermatologické zákroky nie sú vhodné pre všetky typy pigmentových škvŕn a väčšinou sa vykonávajú v kombinácii s ďalšími podpornými a preventívnymi terapiami, aby nedošlo k zvráteniu účinkov terapie po jej dokončení. 

Ako vybrať krém alebo sérum na pigmentové škvrny

Pri výbere produktov na pigmentové škvrny sa zamerajte na špecializovanú ošetrujúcu a korektívnu kozmetiku, ktorá je určená priamo na danú oblasť tela. Krémy na tvár a iné časti tela môžu mať iné zloženie ako krémy na hyperpigmentáciu na prsiach.

Všetky tieto krémy majú spoločné účinné látky, ako sú vitamíny C a E, ktoré poskytujú antioxidačný účinok a podporujú vyblednutie pokožky. Ďalšou súčasťou sú exfoliačné zložky, ktoré umožňujú hĺbkové vniknutie depigmentačných látok do pokožky.

Vzhľadom na radikálnosť pôsobenia niektorých kozmetických prípravkov sú niektoré vhodné len na lokálne použitie priamo na pigmentové škvrny, preto je nutné starostlivo čítať príbalové informácie a prípadne sa poradiť s odborníkom.

Ako vybrať krém či sérum na pigmentové škvrny
zdroj: Erik Mclean / Unsplash

Najlepšie krémy a séra na pigmentové škvrny

Radi by sme vám ponúkli výber tých najlepších produktov, ktoré pomáhajú v boji proti pigmentovým škvrnám.

Pokiaľ hľadáte ľahké a jednoduché riešenie, odporúčame vyskúšať sérum na pigmentové škvrny. Tento produkt je ľahko aplikovateľný kedykoľvek počas vašej dennej rutiny. Je však dôležité uvedomiť si, že pre maximálnu účinnosť by malo byť používanie séra doplnené o ochranu proti slnečnému žiareniu.

Pokiaľ preferujete ťažší variant, odporúčame zvoliť krém proti pigmentovým škvrnám, ktorý môže obsahovať aj ochranný SPF faktor. Tento produkt vám môže ušetriť krok pri vašej rutine pre starostlivosť o pleť.

Na lokálnu aplikáciu na pigmentové škvrny sú ideálne korektory s aplikátorom, na ktoré môžete navrstviť ošetrujúci alebo ochranný krém.

Na záver by sme vám chceli predstaviť aj bieliaci krém na pigmentové škvrny a špeciálne koncentrované ampulky, ktoré sú vhodné na intenzívne ošetrenie problémových oblastí vašej pleti.

Vichy sérum proti pigmentovým škvrnám a vráskam Liftactiv Specialist B3

Medzi najobľúbenejšie produkty na zjednotenie pleti na tvári patrí sérum od francúzskej značky Vichy, ktoré si získalo užívateľské sympatie po celom svete. Tento produkt obsahuje termálnu vodu a je veľmi šetrný, čo z neho robí vhodnú voľbu pre všetky typy pleti.

Sérum pôsobí v dvoch krokoch – najprv exfoliuje pokožku kyselinou glykolovou a následne do nej prenikajú účinné látky, ako je niacínamid. Navyše pôsobí proti vráskam, čo je ideálne pre zrelú pleť. Produkt má príjemnú konzistenciu a ľahko sa nanáša. Rýchlo sa vstrebáva do pleti a nezanecháva mastný pocit.

VICHY Liftactiv Specialist B3 Sérum

Zistiť cenu
SKLADOM
36,89 €
Do obchodu
SKLADOM
40,90 €
Do obchodu
SKLADOM
62,90 €
Do obchodu

Klady

 • zjednocuje tón pleti
 • redukuje jemné vrásky
 • vyživuje pokožku
 • preukázateľný účinok na pigmentové škvrny

Zápory

 • vysoká cena
 • nutná pravidelná aplikácia 2x denne
 • neobsahuje SPF

Eucerin Anti-Pigment denný krém SPF30

Ak hľadáte krém, ktorý vám pomôže nielen s elimináciou pigmentových škvŕn, ale aj s ich zakrytím, je Eucerin Anti-Pigment presne pre vás. Jedným z najväčších benefitov tohto produktu je vysoký ochranný SPF faktor, ktorý vás ochráni pred tvorbou nových škvŕn.

Kryciu schopnosť zaisťujú minerálne farebné pigmenty, vďaka ktorým je krém ľahký a vhodný na celodenné nosenie. Proti hyperpigmentácii potom pôsobí patentovaný tiamidol, ktorý obmedzuje tvorbu melanínu. Krém má príjemnú vôňu, ktorá nie je príliš silná.

Klady

 • ľahké krytie
 • klinicky overené aktívne látky
 • ochrana SPF 30
 • viditeľné zjednotenie pleti po 2 týždňoch

Zápory

 • mierne vysušuje
 • iba v dvoch odtieňoch
 • parfumovaný produkt

Dermacol Whitening Bieliaci pleťový krém na pigmentové škvrny

Bieliace krémy sú ideálne v prípade, že chcete mať jasnú a žiarivú pleť. Dermacol Whitening obsahuje okrem bieliace zložky aj látky, ktoré redukujú syntézu melanínu, pohlcujú UVB žiarenie a zastavujú proces nadmernej pigmentácie. Navyše tento pleťový krém hydratuje a regeneruje pokožku, čo prispieva k zdravému a mladistvému vzhľadu.

Ďalším bonusom je šetrné zloženie, ktoré tento krém predurčuje pre všetky typy pleti. Pri dlhodobom vystavení pokožky slnečnému žiareniu odporúčame doplniť vašu rutinu o produkt s vyšším ochranným faktorom.

Klady

 • urýchľuje bielenie pokožky
 • hydratuje a regeneruje
 • nízka cena

Zápory

 • súčasť viackrokovej starostlivosti
 • parfumácia

DUCRAY Melascreen Photo-aging sérum

Aj keď patrí značka Ducray medzi tých menej známych, jej tradícia siaha až do roku 1930. Čo robí toto sérum na hyperpigmentáciu tak unikátnym? Kľúčová zložka - kyselina azelaová, ktorá preukázateľne pomáha redukovať tmavé škvrny na tvári.

Ďalšími účinnými látkami sú vitamín E, kyselina hyalurónová a kyselina glykolová pre exfoliáciu. Tieto látky spoločne zjemňujú a omladzujú pokožku, produkt je tak vhodný pre zrelú pleť. Pokiaľ hľadáte nevšednú voľbu, určite sérum od Ducray vyskúšajte.

Klady

 • unikátne zloženie
 • skvelé užívateľské vlastnosti
 • univerzálnosť

Zápory

 • neobsahuje SPF

Eucerin Anti-Pigment Lokálny korektor proti pigmentovým škvrnám

Pre cielenú lokálnu starostlivosť je ideálnym produktom korektor značky Eucerin, ktorý obsahuje účinné látky, ktoré pomáhajú redukovať pigmentové škvrny a zároveň chránia pokožku pred slnečným žiarením.

Jedným z kľúčových prvkov korektora je tiamidol, ktorý preukázateľne zmierňuje hyperpigmentáciu pleti. Prvé výsledky uvidíte už po dvoch týždňoch používania.

Korektor sa aplikuje ľahko a presne na konkrétne miesta pomocou špeciálneho aplikátora. Textúra je ľahká a rýchlo sa vstrebáva do pokožky, takže sa nemusíte obávať mastného alebo lepkavého pocitu.

Klady

 • perfektná voľba pre lokálnu aplikáciu
 • viditeľný efekt v priebehu 2 týždňov
 • korektívny aj preventívny účinok

Zápory

 • iba doplnková starostlivosť

REDUPETIN Denný krém proti pigmentovým škvrnám

Redupetin denný krém s ochranným faktorom SPF 20 je určený pre citlivú pleť s rôznymi kožnými problémami, ako sú pigmentové škvrny, kuperóza, akné, rosacea alebo rôzne druhy dermatitídy.

Obsahuje účinné látky, ako je extrakt zo žeruchy, ktoré pomáhajú upokojovať a vyrovnávať pleť, a minerálne pigmenty, ktoré dokážu skryť červené a hnedé odtiene pleti. Pričom prvé výsledky sa dostavia cca po 4 týždňoch.

Klady

 • unikátne zloženie
 • nízka cena
 • komplexná starostlivosť
 • SPF 20

Zápory

 • nedostatok užívateľských recenzií
 • čisté zloženie

BIODERMA Pigmentbio Denný krém SPF50+

Sympatickým produktom v rámci boja proti pigmentovým škvrnám na tvári je Bioderma Pigmentbio s vysokým ochranným faktorom, ktorý vás ochráni proti škodlivému UVA aj UVB žiareniu.

Účinné látky obsiahnuté v produkte zmierňujú výskyt pigmentových škvŕn a vitamíny C a E podporujú rozjasnenie pleti. Denný krém sa pre svoju hydratačnú a ochrannú schopnosť hodí ako perfektný podklad pod make-up.

Klady

 • vysoká ochrana pred UVA a UVB
 • redukcia melanínu
 • rozjasnenie pleti
 • skvelá báza pod make-up

Zápory

 • parfumácia

REVOLUTION Skincare Dark Spot Corrector

Revolution Skincare Dark Spot Corrector predstavuje ideálne doplnenie vašej skincare rutiny. Okrem redukcie tmavých škvŕn dokáže vyplniť aj jemné vrásky a rozjasniť pleť. Okrem klasickej ingrediencie, ktorými sú vitamín C a niacínamid, obsahuje aj kyselinu ferulovú, ktorá pomáha redukovať nedokonalosti pleti a podporuje účinok vitamínu C. Aplikácia je odporúčaná 2–3x týždenne po očistení pleti.

Klady

 • ideálne doplnenie programu starostlivosti o pleť
 • vysoké antioxidačné účinky
 • zmierňuje pigmentové škvrny
 • sťahuje póry
 • veganská kvalita

Zápory

 • nie je vhodný pre mastnejšiu pleť

RYOR Marine Algae Care Krém s kyselinou hyalurónovou a kmeňovými bunkami

Obľúbili ste si českú prírodnú kozmetiku a hľadáte kvalitnú, ale zároveň finančne dostupnú pomoc proti starnutiu pleti? Ryor Marine Algae Care obsahuje kyselinu hyalurónovú, arganové maslo a unikátne kmeňové bunky z morských rias. Tie stimulujú tvorbu kolagénu a elastínu a pomáhajú tak zachovať mladistvý vzhľad pleti.

Aplikáciu odporúčame na čistú a suchú pokožku 2x denne. Podľa skúseností je krém vhodný na všetky typy pokožky, najmä na suchú a citlivú pokožku. Pleť je po použití hydratovaná, hladšia a pružnejšia.

Klady

 • univerzálnosť
 • prírodná kozmetika
 • česká značka
 • nízka cena

Zápory

 • nižšia účinnosť v rámci redukcie hyperpigmentácie

La Roche-Posay Pure Vitamin C rozjasňujúce protivráskové sérum

V súčasnej dobe sú veľmi populárne séra s vitamínom C, pretože majú šetrné zloženie a výrazné rozjasňujúce účinky. Toto konkrétne sérum obsahuje vitamín C a kyselinu salicylovú, ktorá podporuje prirodzenú obnovu kožných buniek. Vďaka týmto zložkám pôsobí sérum ako pomocník na dosiahnutie mladistvého vzhľadu pokožky a jeho ľahká textúra sa rýchlo vstrebáva bez toho, aby zanechala pocit mastnoty.

Klady

 • kombinácia vitamínu C a kyseliny salicylovej
 • rozjasňuje pleť
 • redukuje jemné vrásky

Zápory

 • výraznejšie nepomáha proti hyperpigmentácii
 • nutné doplniť o SPF

Vichy Liftactiv SPECIALIST GLYCO-C ampule

Na záver vám predstavíme vysoko koncentrovaný a inovatívny produkt určený na nočnú starostlivosť, ktorý si poradí s rôznymi prejavmi starnutia. Aktívne látky, medzi ktoré patrí vitamín C, kyselina hyalurónová a kyselina glykolová sú uzavreté v ampulke z jantárového skla, ktorá zaistí čerstvosť a prvotriednu kvalitu aktívnych látok spoločne s ich presným dávkovaním.

Klady

 • veľmi vysoká koncentrácia účinných látok
 • hypoalergénny
 • bez parfumácie
 • skvelá užívateľská recenzia
 • dobrý pomer cena - výkon

Zápory

 • pre niekoho náročnejšia aplikácia
 • nutná zvýšená dodatočná ochrana proti UV žiareniu