TOP paddleboardy na leto 2023: Recenzie & Sprievodca výberom

23.06.2023

Chystáte sa tento rok v lete dostať do formy, alebo máte v pláne sa skôr váľať pri vode? Na paddleboarde zvládnete pokojne oboje! Paddleboarding je obľúbený vodný šport, ktorý si u nás aj vo svete sezónu čo sezónu získava nových priaznivcov. Paddleboard totiž zapája celé telo, nenamáha kĺby a môžete na ňom vyraziť na jazero, rieku, more aj na miestny rybník. Prečítajte si, ako vybrať paddleboard pre začiatočníkov aj pokročilých, a pozrite sa na TOP 9 paddleboardov, ktoré oslovili nás!

Najlepšie paddleboardy: testovanie a recenzie

Ako sa ponuka paddleboardov rozširuje, začína byť ťažšie a ťažšie nájsť medzi nimi ten pravý. Ale nebojte sa, aj tentoraz sme sa o to postarali za vás. Vybrali sme TOP 10 paddleboardov, s ktorými môžete toto leto bez obáv vyraziť k vode.

Mistral Allround 10'6''

Mistral paddleboard Allround 10'6'', ktorý má svoje ponuke Lidl, ponúka všetko, čo si od svojho prvého paddleboardu môžete priať. Pre väčšiu bezpečnosť a tuhosť je vybavený dvojkomorovým systémom a zosilneným prešívaným materiálom Drop Stitch. K jeho prednostiam patrí dobre riešený vysokotlakový ventil, vďaka ktorému sa paddleboard veľmi rýchlo nafukuje a vyfukuje - v tejto cenovej kategórii je to príjemné prekvapenie. Tvar plaváka je skôr širší, čo zaisťuje stabilitu pri jazde a robí z tejto dosky skutočne univerzálny paddleboard vhodný pre rekreačných jazdcov.

Okrem dosky nás príjemne prekvapila aj základná výbava v balení. Paddleboard dostanete spoločne s výškovo nastaviteľným pádlom (167–207 cm), plutvou, pumpičkou, lankom, sadou na opravu, kajakovou sedačkou, opierkou na nohy, a dokonca vodotesným vakom na uloženie cenností počas jazdy. To všetko je prakticky zabalené v obale, ktorý si môžete nasadiť ako batoh.

Klady

 • stabilný na pokojnej vode
 • dvojkomorový systém
 • vynikajúca výbava ako súčasť balenia

Zápory

 • vyššia hmotnosť

Bestway 65350 Hydro Force Oceana

Bestway 65350 Hydro Force Oceana je ďalší zástupca allround paddleboardov. Ocenia ho najmä začiatočníci a rekreační jazdci, ktorí hľadajú dosku pre občasné vychádzky. Doska je skôr širšia a hodí sa na pokojnú vodu. Tuhosť paddleboardu je podporená materiálom Drop Stitch. Je ale škoda hrúbky iba 12 centimetrov, kvôli ktorej je doska vhodná pre ľahších jazdcov a ktorá môže negatívne ovplyvniť stabilitu.

Paddleboard môžete ľahko premeniť na kajak pomocou sedačky, ktorá je súčasťou balenia. Na tento účel nájdete v základnom vybavení aj trojdielne hliníkové nastaviteľné pádlo, ktoré môžete zložiť buď ako bežné pádlo, alebo ako dvojlisté pádlo pre kajaking.

Paddleboard BESTWAY 65350 Hydro Force Oceana Convertible

Paddleboard BESTWAY 65350 Hydro Force Oceana Convertible

Vypredané

Klady

 • veľmi stabilný paddleboard
 • skvelý pomer cena/výkon pre začiatočníkov
 • sedačka a dvojlisté pádlo v balení

Zápory

 • hrúbka iba 12 cm môže jazdca nad 80 kg trochu potápať

Aqua Marina Beast

Nafukovací paddleboard Aqua Marina Beast je klasický allround, ktorý sa hodí na jazerá, rybníky, ale aj rieky a do mora (ale nie ako vlnový paddleboard). Ponúka kombináciu stability, dobrej ovládateľnosti a odolnosti, ktorú vyhľadávajú najmä rekreační paddleboardisti. Paddleboard má vynikajúcu nosnosť. Výrobca síce uvádza 140 kg, ale tento údaj platí pre zaťaženie jedného miesta. Pokiaľ sa váha dobre rozloží, uvezie aj dve osoby. Naopak ale nie je až tak vhodný pre ľahších jazdcov, ktorým nedopraje toľko stability.

Pri značke Aqua Marina sme zvyknutí na menej bohatú výbavu základného balenia, a tak v ňom tentoraz nájdete len nutnú klasiku – pádlo, pumpičku, plutvu so systémom slide in, leash a obal. Paddleboard môžete premeniť na kajak, ale v tom prípade budete musieť dokúpiť sedačku a dvojlisté pádlo.

Aqua Marina Beast 10'6''× 32'' × 6

Aqua Marina Beast 10'6''× 32'' × 6

Vypredané

Klady

 • veľmi dobrá stabilita
 • vyvýšený kick pad pre ľahkú orientáciu pri otáčaní
 • dobrá nosnosť aj pre viacerých jazdcov

Zápory

 • chýba pokročilá výbava
 • od univerzálu by sme čakali lepšiu ovládateľnosť

Aqua Marina SUP Breeze 9’10″

Aqua Marina SUP Breeze 9'10″ je univerzálny paddleboard s menšími rozmermi 300 x 76 x 12 cm a ultranízkou hmotnosťou necelých 8 kg. Veľmi nízka je tiež nosnosť paddleboardu, ktorá činí iba 100 kg. Z nosnosti a rozmerov vyplýva, že ide o dosku vhodnú pre staršie deti, juniorov a prípadne drobnejšie ženy.

Vo všetkých ostatných ohľadoch je tento paddleboard vybavený všetkým, na čo sme pri strednej triede dosiek od značky Aqua Marina zvyknutí. Jednovrstvová Drop Stitch technológia je na bokoch posilnená ochrannou PVC vrstvou, povrch je tvorený protišmykovou vrstvou z EVA peny a smer paddleboardu udáva jedna plutva, ktorá sa pomocou systému slide in ľahko nasadzuje a dáva dole. Paddleboard môžete premeniť na kajak, ale sedačku aj pádlo je opäť potrebné kúpiť zvlášť.

Klady

 • ľahký
 • ideálny prechod medzi detským a dospeláckym paddleboardom
 • posilnenie ochrannou PVC vrstvou na bokoch

Zápory

 • základná výbava je slabšia

Aqua Marina Fusion 10'10

Univerzálna Aqua Marina Fusion 10'10″ je oválny paddleboard, ktorý využijú začiatočníci aj pokročilí jazdci. Aj keď je o chlp dlhšia a užšia ako typický allround, rýchlu jazdu ani splavovanie vĺn na rozbúrenom mori od neho nečakajte. Zato rekreačnú jazdu na jazere aj pokojnejšej rieke zvládne bez problémov. Výrobca udáva nosnosť 150 kg, ale plavák vďaka väčšiemu objemu, dlhšej ploche na rozloženie váhy a dostatočnej hrúbke udrží aj dospelého so psom alebo s dieťaťom.

Pokiaľ dávate prednosť kajakovaniu, môžete k paddleboardu zakúpiť sedačku a pripevniť ju pomocou štyroch D-ring pútok. Spoločne s doskou v balení obdržíte aj pumpičku, hliníkové pádlo, lanko, slide in plutvičku a transportný batoh. Výhodou paddleboardu je veľmi slušná hmotnosť 8,6 kg, ktorá je pri jeho rozmeroch nadštandardne dobrá.

Aqua Marina Paddleboard Fusion 10'10''

Zistiť cenu
SKLADOM
30,99 €
Do obchodu
SKLADOM
329,90 €
Do obchodu
SKLADOM
457,00 €
Do obchodu

Klady

 • vyššia nosnosť vhodná pre viacerých jazdcov
 • hmotnosť 8,6 kg
 • veľmi pekný dizajn

Zápory

 • ako u väčšiny Aqua Marina paddleboardov len základná výbava

Aqua Marina Vapor

Aqua Marina Vapor je jeden z najlepších paddleboardov pre rekreačných jazdcov, ktorý by svojimi parametrami mohol slúžiť ako predloha pre allround paddleboardy. Jeho výkon oceníte predovšetkým na pokojnejšej vode, kde zaručuje rovnováhu medzi stabilitou, jednoduchým ovládaním a rýchlosťou, ale nemusíte sa s ním báť ani na viac zvlnenú vodu, ako je miernejšia rieka alebo more.

Jeho nosnosť je 140 kg, ale pri správnom rozložení odvezie aj dvoch dospelých jazdcov. V porovnaní s inými paddleboardmi podobnej veľkosti má totiž o niečo väčší objem a disponuje hrúbkou 15 cm. Rovnako ako iné paddleboardy v tejto kategórii od značky Aqua Marina aj Vapor je možné použiť aj ako kajak. Sedačku ale musíte zaobstarať zvlášť, pretože v základnom balení nájdete iba pumpičku, leash, plutvu, pádlo a samozrejme transportný batoh s popruhmi.

Aqua Marina Vapor

Aqua Marina Vapor

Vypredané

Klady

 • skvelý allround pre rekreačných jazdcov
 • odvezie aj dvoch dospelých jazdcov
 • dobrá ovládateľnosť
 • cenovo dostupný

Zápory

 • ľahší jazdci nemajú na paddleboarde takú dobrú stabilitu

Mistral Race 12'6"

Dvojkomorový Mistral Race 12'6" je závodný paddleboard s kvalitným dvojkomorovým systémom, ktorý podporuje stabilitu pri jazde. Vďaka úzkemu a dlhému tvaru je tento paddleboard na vode rýchly a hodí sa aj na závodenie. Kto ho ale naopak príliš neocení, sú začiatočníci alebo rekreační jazdci, ktorí hľadajú skôr univerzálnu dosku pre rôzne štýly jazdy.

V balení spoločne so závodnou doskou nájdete aj pumpu, leash, plutvu, sadu na opravy a vodotesný vak ako bonus. Mistral Race 12'6" nie je vhodný na využitie ako kajak, takže ak plánujete svoj SUP využívať na kajaking, pozrite sa skôr v kategórii allround paddleboardov. Rovnako ako iné modely značky Mistral ponúka aj tento paddleboard Lidl.

Mistral Dvojkomorový paddleboard SUP Race 12'6"

Mistral Dvojkomorový paddleboard SUP Race 12'6"

Vypredané

Klady

 • cenovo dostupný závodný paddleboard
 • dvojkomorový systém
 • unesie aj dvoch jazdcov

Zápory

 • robí mu problém zvlnená voda, napr. pri vetre

Aqua Marina Vibrant 8’0″

Aqua Marina Vibrant 8'0″ je ultraľahký allround paddleboard určený pre deti. So svojou dĺžkou a šírkou predstavuje ideálnu dosku, na ktorej sa deti môžu bez obáv naučiť základy, pilovať techniku a pri mori pokojne zísť aj nejakú tú vlnku. Medzi hlavné prednosti dosky Vibrant patrí skutočne dobrá ovládateľnosť a nízka hmotnosť, vďaka ktorej deti zvládnu paddleboard samostatne prenášať.

Plavák je vyrobený pomocou Drop Stitch technológie a na povrchu je vybavený protišmykovou vrstvou z EVA peny, ktorá bráni pošmyknutiu pri pádlovaní. Paddleboard je navyše vybavený D-ringmi na upnutie kajakovej sedačky, aby sa deti na vode nemali šancu začať nudiť. Podobne ako pri iných modeloch Aqua Marina, sedačka nie je súčasťou balenia, to okrem dosky obsahuje len pumpičku, leash, pádlo, plutvu, opravnú sadu a transportný vak.

Klady

 • ultraľahká hmotnosť
 • vynikajúci univerzálny paddleboard pre deti
 • dôraz na ovládateľnosť dosky

Zápory

 • neobsahuje kajakovú sedačku v základnom balení

Master Aqua Cabezon 10'

Master paddleboard Aqua Cabezon 10 je lacný paddleboard z kategórie allroundov, ktorý je prekvapivo dobre vybavený. Je vyrobený z PVC s použitím technológie Drop Stitch so zosilnením na bokoch boardu. Vďaka hrúbke 15 cm má pomerne dobrú tuhosť a stabilitu. Jeho nosnosť je 110 kg, čo z neho spoločne s dĺžkou a šírkou, ktoré sú o pár palcov menšie, než sme u univerzálov zvyknutí, a hmotnosťou iba 7,3 kg robia perfektnú prvú dosku pre ženy. Tým poskytne skvelú stabilitu, dobrú ovládateľnosť a veľmi dobré jazdné vlastnosti najmä na pokojnej vode.

V balení nájdete základ – pumpičku, plutvu, pádlo, sadu na naozaj paddleboarde a obal na prepravu. Môžete ale dokúpiť aj kajakovú sedačku, na ktorej upevnenie je paddleboard pripravený.

Klady

 • pri správnom rozložení váhy uvezie aj dvoch jazdcov
 • ľahký
 • veľmi dobre ovládateľný

Zápory

 • prekvapilo nás, že v základnom vybavení chýba leash

Čo je to paddleboard

Paddleboard alebo tiež SUP (stand-up paddleboard) je pevný alebo nafukovací plavák, ktorý sa vzhľadom podobá napríklad doske na surf. Nie je ale určený priamo na surfovanie (aj keď na niektorých typoch sa surfovať dá), jazdec na ňom obvykle stojí a pádluje. Na paddleboarde môžete vyraziť na pokojnú vodu, ako sú jazerá a rybníky, ale pokojne aj do divokejších vôd v riekach alebo dokonca v mori.

Obľuba paddleboardingu u nás aj vo svete neustále rastie. Predstavuje totiž nenáročnú alternatívu k iným vodným športom, ako je surfing alebo windsurfing, ktoré vyžadujú špecifické podmienky, drahšie vybavenie a pokročilé zručnosti. Ľudia si tak na paddleboarde užívajú rekreačné pádlovanie, dlhé výlety po rieke, ale aj cvičenie jogy alebo profesionálne pretekanie. 

Žena na paddleboarde
zdroj: Depositphotos

Prečo vyskúšať paddleboard

Paddleboard ponúka jedinečnú kombináciu športu, zábavy, relaxácie a pobytu pri vode, ktorú obzvlášť v lete určite oceníte. Prečo by ste aj vy mali paddleboarding vyskúšať?

 • Precvičíte celé telo - Pri pádlovaní zďaleka nezaberáte len rukami, v skutočnosti na paddleboarde pracuje celé telo. Udržanie sa na paddleboarde totiž vyžaduje určitú mieru rovnováhy, ktorú zaisťujú svaly nôh, brucha a chrbta, zatiaľ čo svaly ramien a rúk usilovne pádlujú.
 • Nezaťažuje kĺby – Paddleboard patrí medzi takzvané low impact cvičenia. Nevyvíja totiž nadmerný tlak na vaše kĺby, a navyše si sami určujete, aký namáhavý bude pre zvyšok tela. Je tak vhodný aj pre ľudí, ktorí majú nejaké zdravotné obmedzenia alebo sa zotavujú po operácii.
 • Zvládne to každý – Naučiť sa pádlovať na paddleboarde nie je nič zložité, a aj keď sa nie každý stane paddleboardovým pretekárom, každý sa zvládne aspoň trochu zviezť. Je preto vhodný pre ženy, mužov, ale aj deti a seniorov.
 • Pomáha znižovať stres - Paddleboarding môže byť neuveriteľne upokojujúci. Ak potrebujete uľaviť od stresu a trochu upokojiť myseľ, vyrazte na paddleboard sami a užite si čerstvý vzduch, špliechanie vody a vďaka fyzickej námahe aj záplavu endorfínov.
 • Paddleboarding môže byť spoločenská udalosť - Ak netúžite po pokojnom popoludní na jazere, ale skôr po zábave s priateľmi či rodinou, môže byť paddleboarding skvelá spoločná aktivita. Môžeme ho odporučiť aj ako akčný letný team building!

Ako vybrať paddleboard

Presvedčili sme vás? Pokiaľ ste sa aj vy rozhodli stráviť leto na vode s paddleboardom, uistite sa, že vyberiete ten správny. Aby sme vám pomohli sa v ponuke SUPov trochu zorientovať, pripravili sme prehľadného sprievodcu, ktorý vám vysvetlí všetko podstatné a poradí, na čo sa pri výbere paddleboardu zamerať.

Ako vybrať paddleboard
zdroj: Depositphotos

Typ paddleboardu

Výber paddleboardu sa vám dosť zúži, pokiaľ viete, čo od neho očakávate. Plánujete na ňom prejsť dlhé trasy, rybárčiť, alebo sa len tak opaľovať? Vyberte si ten správny typ:

Závodné SUP

Závodný paddleboard je určený pre rýchlu a plynulú jazdu, ktorá je potrebná pri rýchlostných pretekoch. Poznáte ho podľa úzkej, podlhovastej konštrukcie so špičkou vpredu. K jeho hlavným vlastnostiam patrí rýchlosť, a je tak určený najmä pre pretekárov a jazdcov, ktorí vyznávajú rýchlu jazdu na paddleboarde. Naopak začiatočníci sa na ňom sotva udržia, pretože stabilita k jeho prednostiam nepatrí.

Typické rozmery závodného paddleboardu:

 • Dĺžka: 12'6" až 14'0" (381 cm až 426 cm)
 • Šírka: 53 cm až 73 cm
 • Hrúbka: 11 cm až 15 cm

Touring SUP

Touring paddleboard je určený na dlhšie trasy. Jeho hlavnými prednosťami sú stabilita a efektivita. Väčšinou je trochu dlhšia a užšia, aby sa po vode pohyboval plynulejšie a aby vás aj dlhé jazdy stáli čo najmenej námahy.

Typické rozmery touring paddleboardu:

 • Dĺžka: 11'0" až 14'0" (335 cm až 426 cm)
 • Šírka: 71 cm až 81 cm
 • Hrúbka: 14 cm až 18 cm

Flatwater SUP

Flatwater paddleboardy sa, ako už názov napovedá, najlepšie hodí na pokojnú vodu. Využijete ich najmä na jazerách a rybníkoch, kde obvykle ponúkajú skvelú stabilitu a jednoduché ovládanie. V porovnaní s rýchlostnými alebo diaľkovými paddleboardmi sú kratšie a širšie.

Typické rozmery paddleboardu na pokojnú jazdu: 

 • Dĺžka: 9'0" až 12'6" (274 cm až 381 cm)
 • Šírka: 76 cm až 86 cm
 • Hrúbka: 11 cm až 15 cm

Allround

Allround sú univerzálne paddleboardy, ktoré ponúkajú rovnováhu medzi stabilitou, rýchlosťou a ľahkým ovládaním. V žiadnom type vody vyložene nevynikajú, ale vo všetkých si obstojne poradia. Sú ideálne pre rekreačných športovcov, ktorí chcú využívať jeden paddleboard v rôznych podmienkach.

Typické rozmery univerzálneho allround paddleboardu:

 • Dĺžka: 9'0" až 11'6" (274 cm až 350 cm)
 • Šírka: 76 cm až 86 cm
 • Hrúbka: 11 cm až 15 cm

Wind SUP

Wind paddleboard umožňuje nielen klasický paddleboarding, ale aj windsurfing. Je preto vybavený konštrukciou na uchytenie plachty, ktorá ho premení na windsurfingový plavák. Paddleboard síce skutočný plavák na windsurfing plnohodnotne nenahradí, ale pre začiatočníkov a rekreačných windsurférov je to skvelý spôsob, ako si na dovolenku zabaliť SUP a windsurf v jednom.

Typické rozmery wind SUP:

 • Dĺžka: 10'0" až 12'6" (305 cm až 381 cm)
 • Šírka: 76 cm až 86 cm
 • Hrúbka: 14 cm až 16,5 cm

Wave SUP

Vlnový paddleboard predstavuje kombináciu SUP a surferskej dosky. Vyznačuje sa menšími rozmermi a skvelou manévrovateľnosťou, vďaka ktorej zvládne aj pádlovanie vo vlnách. Ideálne využitie preto nájde pri paddleboardingu v mori alebo – v našich podmienkach – na rieke.

Typické rozmery wave paddleboardu:

 • Dĺžka: 7'6" až 10'6" (229 cm až 320 cm)
 • Šírka: 71 cm až 81 cm
 • Hrúbka: 11,5 cm až 14 cm

Paddleboard na jogu

Joga na paddleboarde si v posledných rokoch získala množstvo stúpencov. Klasickú jogu dopĺňa o vratkosť paddleboardu na vode, vďaka čomu je cvičenie o niečo náročnejšie na balans. A práve na tento špecifický typ jogy už dnes zoženiete aj vhodné paddleboardy. Sú všeobecne širšie, stabilnejšie a väčšinu ich plochy pokrýva protišmyková podložka, ktorá bráni nechcenému pádu do vody pri joge.

Typické rozmery paddleboardu na jogu:

 • Dĺžka: 10'0" až 12'6" (305 cm až 381 cm)
 • Šírka: 81 cm až 91,5 cm
 • Hrúbka: 12,5 cm až 15 cm

Rodinný/mega board

Nadrozmerné rodinné paddleboardy sú určené pre viacerých jazdcov zároveň. Sú dlhšie, širšie a sú navrhnuté najmä pre stabilitu. Najlepšie sa hodia na rodinné dovolenky, počas ktorých chcete stráviť deň na paddleboarde aj s menšími deťmi, ktoré by samostatnú jazdu na vlastnom paddleboarde nezvládli, prípadne s domácimi miláčikmi.

Typické rozmery rodinného paddleboardu:

 • Dĺžka: 12'0" až 16'0" (366 cm až 488 cm)
 • Šírka: 86 cm až 101 cm
 • Hrúbka: 12,5 cm až 18 cm

Rybársky paddleboard

Paddleboard určený na rybárčenie ponúka predovšetkým širokú, stabilnú základňu, ktorá ustojí nahadzovanie, navíjanie aj váhu rybárskeho vybavenia. Je vhodný pre rybárov, ktorí chcú kombinovať jazdu na paddleboarde s rybárčením priamo na vode.

Typické rozmery rybárskeho paddleboardu:

 • Dĺžka: 12'6" až 14'0" (320 cm až 355 cm)
 • Šírka: 81 cm až 91,5 cm
 • Hrúbka: 11,5 cm až 15 cm
Typ paddleboardu Pre koho je vhodný
Závodný skúsení paddleboardisti, závodníci
Touringový ďialkový paddleboardisti, dobrodruhovia
Flatwater začiatočníci, fitness paddleboardisti
Allround začiatočníci, pokročilí, rekreační paddleboardisti
Wind pokročilí, windsurferi
Wave pokročilí, surferi
Na jógu priaznivci jogy
Rodinný rekreační paddleboardisti, rodiny
Rybársky rybári, rekreační jazdci

Nosnosť a objem

Zamerajte sa tiež na nosnosť paddleboardu – predsa len to, či vás doska unesie, je pomerne zásadné. Nezľaknite sa, keď nosnosť ako údaj pri paddleboarde vôbec nenájdete. Súvisí totiž s objemom a dá sa podľa neho tiež ľahko vypočítať.

Objem alebo tiež výtlak sa uvádza v litroch a vyjadruje schopnosť dosky vytláčať vodu a udržať náklad. Platí teda, že čím väčší objem, tým vyššia nosnosť. Na výpočet objemu, ktorý by mal paddleboard mať pre vašu váhu, vynásobte svoju hmotnosť v kilogramoch tromi. Pokiaľ plánujete na paddleboard pribaliť aj ťažšie vybavenie, napríklad na rybárčenie, započítajte do celkovej hmotnosti aj to.

Pri výbere paddleboardu podľa nosnosti zaokrúhľujte skôr nahor. Ale rovnako ako nie je dobré kupovať paddleboard pre nižšiu váhu, ani paddleboard pre výrazne vyššiu váhu nie je úplne optimálny. Veľký rozdiel medzi vašou hmotnosťou a nosnosťou paddleboardu pri jazde ucítite predovšetkým na stabilite a ovládateľnosti dosky.

Pre zjednodušenie uvádzame tabuľku:

Objem Nosnosť Určenie
100-200 l do 40 kg deti
200-240 l do 50 kg staršie deti, ženy
240-280 l do 80 kg ženy, muži
280-320 l do 130 kg muži
nad 320 l nad 130 kg viac jazdcov, rodina

Dĺžka paddleboardu

Ďalším dôležitým parametrom je dĺžka. Pokiaľ ale viete, na čo paddleboard plánujete využívať, výber správnej dĺžky vám nedá toľko zabrať.

Dĺžka paddleboardu sa aj v našich obchodoch obvykle uvádza v stopách a palcoch. Rekreačné paddleboardy mávajú dĺžku medzi 9' a 11', touringové a závodné boardy môžu mať ale pokojne aj 14'. Pravidlo je jednoduché: čím dlhší paddleboard, tým vyššia rýchlosť a horšia ovládateľnosť. Dĺžku teda vyberajte podľa toho, čo od paddleboardu požadujete.

Okrem plánovaného využitia má na výber dĺžky vplyv aj vaša hmotnosť. Kratšie paddleboardy sú totiž ľahšie a majú menšiu plochu, a ťažší jazdec ich tak môže tlačiť viac dole.

Ako vybrať dĺžku paddleboardu podľa hmotnosti jazdca? 

Dĺžka paddleboardu Hmotnosť jazdca
9'6" do 70 kg
10'0" do 80 kg
10'6" do 90 kg
11'0" do 100 kg
11'6" do 115 kg
12'0" do 125 kg
12'6" do 135 kg

Šírka paddleboardu

Šírka paddleboardu udáva, aká široká je doska v tom najširšom mieste, a má veľký vplyv na jeho stabilitu. Tu jednoducho platí, že čím širší plavák, tým vyššia stabilita a komfort, ale aj nižšia rýchlosť. Preto závodné paddleboardy začínajú už na 55 centimetroch, zatiaľ čo stabilné rekreačné dosky alebo paddleboardy na jogu môžu mať šírku cez 90 centimetrov.

Najčastejšie sa stretnete so šírkou paddleboardov medzi 28" a 34", t.j. 71–86 cm.

Hrúbka paddleboardu

Hrúbka paddleboardu má vplyv na nosnosť a stabilitu paddleboardu. Teda čím hrubší paddleboard, tým vyššia nosnosť a lepšia stabilita. Výber paddleboardu podľa hrúbky až tak zložitý nie je.

 • Pre ľahších jazdcov do 80 kg je vhodná hrúbka 5" (12 cm).
 • Ťažší jazdci nad 80 kg by mali siahnuť po hrúbke 6" (15 cm).

Pri lacnejších paddleboardoch sa môžete stretnúť s tým, že výrobca namiesto použitia kvalitných materiálov umelo navyšuje hrúbku plaváka, aby zaistil lepšiu stabilitu. Taký paddleboard potom síce bude stabilnejší, ale celkovo veľmi ťažkopádny. Sledujte preto okrem hrúbky aj ďalšie parametre.

Pevný vs. nafukovací paddleboard

Už máte jasno v tom, ktorý typ paddleboardu zvolíte, na čo ho budete používať a aké by mali mať rozmery? Potom vás čaká ešte jedno veľké rozhodnutie - vyberiete si pevný, alebo nafukovací paddleboard?

Nafukovací paddleboard

Nafukovacie SUPy sú dnes najobľúbenejšou voľbou. Sú vyrobené z vonkajšej PVC konštrukcie a vnútorného vzduchového vrecka, ktoré sa nafukuje pomocou pumpy. Keď paddleboard nepoužívate, jednoducho ho vyfúknete a zložíte do pomerne kompaktných rozmerov. Nafukovací paddleboard je preto jasnou voľbou, pokiaľ s ním plánujete cestovať, musíte k jazeru dôjsť dlhšiu vzdialenosť pešo alebo veľký paddleboard jednoducho nemáte kde uskladniť. Oproti pevnému plaváku je nafukovací aj paradoxne oveľa odolnejší voči poškriabaniu a nárazom.

Klady

 • skladnejší a jednoduchší na prevoz
 • lacnejší
 • odolnejší voči škrabancom a nárazom

Zápory

 • nižšia tuhosť
 • nevhodný pre závodných jazdcov

Pevný paddleboard

Väčšina pevných paddleboardov má jadro z penového polystyrénu, ktoré je obalené sklolaminátom a epoxidom, prípadne ľahšími karbónovými vláknami. Sú ľahké a na vode predvádzajú jednoznačne lepší výkon, ktorý ale ocenia predovšetkým jazdci so závodnými ambíciami. Rekreačného športovca bude naopak brzdiť jeho neskladnosť a náchylnosť na odrenie a poškodenie.

Klady

 • lepšie jazdné vlastnosti
 • vysoká tuhosť
 • často nižšia hmotnosť

Zápory

 • menej odolný
 • drahší
 • náročný na skladovanie a prevoz

Konštrukcia paddleboardu

Pre začiatočníkov a občasných jazdcov zrejme nie je materiál, z ktorého je paddleboard vyrobený, taký dôležitý. Ak to ale s paddleboardingom myslíte vážne, možno už dokonca kupujete svoju druhú alebo tretiu dosku a záleží vám na kvalite, potom je dobré sa s technológiou výroby trochu zoznámiť.

Single layer

Single layer označuje paddleboard vyrobený z jednej vrstvy, obvykle PVC, prípadne iného materiálu. Single layer paddleboardy sú ľahké, stoja menej a jazdcom s nižšou hmotnosťou na rekreačnú jazdu bohato vystačia. Sú ale prirodzene náchylnejšie na poškodenie a majú nižšiu životnosť.

Double layer

Double layer paddleboardy sú tvorené dvoma vrstvami z PVC alebo podobného materiálu. To zvyšuje tuhosť, odolnosť, stabilitu a nosnosť paddleboardu, ale treba počítať s vyššou váhou dosky a vyššou cenovkou.

Fusion konštrukcia

Táto technológia je tiež známa ako MSL alebo ESD. Kombinuje jednovrstvovú a dvojvrstvovú konštrukčnú metódu. Druhá vrstva, na rozdiel od double layer, nie je lepená, ale lisovaná, aspoň na najexponovanejších miestach. Toto riešenie umožňuje paddleboardu zachovať si odolnosť a tuhosť, ale zároveň zaisťuje nízku hmotnosť plaváka.

Triple Stringle Layer

Triple stringle layer (3SL) obohacuje fusion konštrukciu o výstuhy, ktoré sa tiahnu po celej dĺžke plaváku a dodávajú paddleboardu tuhosť a odolnosť. Paddleboardy s triple stringle layer sú stabilné, majú dobrú odozvu a skvelé jazdné vlastnosti.

Hmotnosť a zbaliteľnosť

Pokiaľ máte v pláne s paddleboardom cestovať alebo nemáte doma veľa miesta, potom budete medzi parametrami pravdepodobne hľadať aj jeho hmotnosť a zbalené rozmery.

Hmotnosť paddleboardov sa pohybuje medzi 9 a 15 kilogramami. Ľahšie plaváky sa ľahšie prenášajú a na vode ponúkajú lepšiu ovládateľnosť, zároveň sú ale menej stabilné. Nejaké to kilo tiež ušetríte výberom jednovrstvového paddleboardu, ale v tom prípade počítajte s nižšou odolnosťou a nosnosťou. Voľba ľahšieho paddleboardu tak neznamená, že si kupujete kvalitnejší model – v mnohých prípadoch to môže byť naopak. Pokiaľ dosku nebudete pravidelne prenášať pešo na vzdialenosť niekoľkých kilometrov, a hmotnosť pre vás teda nie je tým hlavným, nerozhodujte sa podľa nej.

A podobne je to so zbaliteľnosťou. Existujú paddleboardy, ktoré sa vám zmestia aj do príručnej batožiny. Je ale pravdepodobné, že výrobca musel kvôli kompaktným rozmerom urobiť pár kompromisov a ubrať na iných parametroch.

Príslušenstvo k paddleboardu

Dosku ste vybrali a už sa pomaly chystáte k vode? Ešte chvíľku počkajte! So samotným paddleboardom si totiž veľa zábavy neužijete. Poďme sa pozrieť, bez akého príslušenstva sa na paddleboarde nezaobídete.

Pádlo na paddleboard

Bez pádla sa na paddleboarde veľmi nepovozíte. Dobrou správou je, že väčšina nafukovacích paddleboardov obsahuje aspoň základné pádlo v balení, a tak sa jeho výberom nemusíte hneď zo začiatku trápiť. Pokiaľ sa ale chcete viac zamerať na výkon, budete najskôr uvažovať o obstaraní poriadneho, kvalitného pádla.

Pádla na paddleboard delíme podľa konštrukcie na fixné a rozkladacie:

 • Fixné pádla – Fixné pádla majú jasne danú dĺžku. Ponúkajú väčšiu tuhosť a lepší prenos sily, takže ich ocenia najmä pokročilí jazdci. Avšak nie je možné ich nijako nastavovať, a tak musíte vybrať správnu dĺžku.
 • Rozkladacie pádla – Rozkladacie pádla si môžete ľahko prispôsobiť svojej výške a štýlu pádlovania, a keď skončíte, rozložíte ich na malé, ľahko zbaliteľné časti. Sú vhodné pre začiatočníkov, ktorí si chcú najskôr vyskúšať, aká dĺžka a typ pádla im sedí, alebo pre tých, ktorí plánujú paddleboard a pádlo zdieľať, pretože si každý môže nastaviť svoju ideálnu veľkosť.

Pri pádlach sa stretnete s rôznymi materiálmi, ktoré sa líšia vlastnosťami, hmotnosťou a samozrejme aj cenou. Ak chcete investovať do kvalitnejšieho a ľahšieho materiálu, siahnite po sklolamináte alebo ešte o niečo drahšom karbóne. Pre kombináciu nízkej váhy, odolnosti a slušnej ceny zvoľte hliník, a pokiaľ pracujete s nízkym rozpočtom, vyberte si plastové pádlo.

Čo sa týka dĺžky, pádlo by malo byť zhruba o 20 až 30 centimetrov dlhšie ako vy.

Veľkosť, tvar a offset listu

Pokiaľ vyberáte pádlo, potom ste si určite všimli, že sa listy – teda tie časti pádla, ktoré pri pádlovaní ponárate do vody – pri jednotlivých modeloch môžu výrazne líšiť.

 • Veľkosť – Akú veľkosť listu by ste mali zvoliť, nemožno povedať na základe vašej výšky ani váhy. Rozhoduje skôr sila v rukách a osobné preferencie. Väčšie listy všeobecne bývajú ťažšie, ale pri pádlovaní zaberajú viac. To znamená, že s väčším listom môžete pádlom zabrať menejkrát, aby ste sa posunuli ďalej, ale zároveň pri tom vynaložíte viac energie.
 • Tvar – Pri listoch si môžete všimnúť dva tvary – kvapky a obdĺžnik. Pretože je kvapka v spodnej časti rozšírená, zaberá pri ponorení do vody o niečo skôr, a dovolí vám tak efektívnejšie pádlovanie. Obdĺžnikové listy sú naopak vhodné, keď nechcete zaberať tak intenzívne, ale skôr rýchlo za sebou.
 • Offset – Ako offset sa označuje uhol, o ktorý je list naklonený voči osi pádla. Pre bežného paddleboardistu tento parameter nehrá takmer žiadnu rolu. Pokiaľ mu ale napriek tomu chcete lepšie porozumieť, potom vedzte, že menšie naklonenie (7–10°) je vhodnejšie pre lepšiu ovládateľnosť a naopak väčšie (okolo 12°) pomáha s rýchlejším pádlovaním, napríklad pri pretekoch.

Pokiaľ pádlo, nech je vyrobené z akéhokoľvek materiálu, upustíte, pôjde veľmi rýchlo ku dnu. Odporúčame ho preto vybaviť floaterom, ktorý ho udrží na hladine.

Plutva

Každý paddleboard je vybavený plutvou, vďaka ktorej dokáže držať stabilitu a smer. Pokiaľ by paddleboard plutvu nemal, jednoducho by ste sa na ňom pri pádlovaní točili dookola. Všeobecne platí, že väčšie plutvy so širšou základňou lepšie udržia stopu a poskytujú väčšiu stabilitu, zatiaľ čo menšie plutvy napomáhajú lepšej ovládateľnosti dosky. Pri prevažnej väčšine paddleboardov je plutva odnímateľná, takže ju môžete zložiť a tiež vymeniť za iný kompatibilný typ plutvy.

Čo sa týka rozmiestnenia plutiev, môžete sa stretnúť s týmito typmi:

 • Single fin - Riešenie s jednou veľkou plutvou je pomerne časté. Plutva pomáha udržiavať smer, ale stabilitu musí jazdec udržiavať sám. Je preto vhodná pre pokročilých paddleboardistov, ktorí sa na doske už obstojne udržia.
 • 2 + 1 fin - Začiatočníci ocenia skôr rozmiestnenie 2 + 1, teda jednu väčšiu plutvu uprostred chvostovej časti dosky a dve menšie po jej stranách. Táto konfigurácia síce kladie väčšie nároky na silu pri pádlovaní, pretože na rozdiel od jednej plutvy vytvára väčší odpor, ale zato zaručuje vynikajúcu stabilitu.
 • Quad - Quad rozmiestnenie znamená, že na každej strane paddleboardu sú dve menšie plutvy. Toto rozmiestnenie umožňuje rýchlu jazdu a podporuje dobré ovládanie a agilitu paddleboardu.

Leash (poistné lanko)

K výbave paddleboardu patria aj bezpečnostné prvky, ako je poistné lanko, ktoré spája dosku s vašou nohou. Zaisťuje tak, že ak z paddleboardu spadnete, nikam vám neupláva. Aj keď vám na pokojnom jazere alebo rybníku môže lanko pripadať ako zbytočnosť, na rieke alebo v mori môže leash skutočne zabrániť tomu, aby ste o paddleboard nadobro prišli.

Stretnete sa s dvoma druhmi poistných laniek:

 • Krútené lanko – Lanko v tvare špirálky je v kľudovom stave skrútené na paddleboarde, a ak je to potrebné, dokáže sa natiahnuť. Jeho výhodou je, že nehrozí namotanie do pádla.
 • Rovné lanko – Rovné lanko je neustále natiahnuté na svoju maximálnu kapacitu, a tak je jeho veľká časť pri jazde ponorená vo vode. Aj keď vám neprekáža na paddleboarde, môže sa primotať do pádla alebo zachytiť o rastliny vo vode.

Pumpička

Pokiaľ ste sa rozhodli pre nafukovací paddleboard, potom iste viete, že budete potrebovať pumpičku. Väčšinou ju nájdete v základnom balení spoločne s doskou a pádlom, a tak podľa nás - aspoň pre rekreačné využitie - nie je príliš čo riešiť. Ibaže by ste túžili po maximálnom pohodlí a rozhodli sa pre obstaranie elektrickej pumpy na paddleboard, ktorá paddleboard behom chvíľky nafúkne za vás.

Základom každej pumpičky na paddleboard je ale to, aby mala zabudovaný tlakomer. Môžete tak kontrolovať, ako veľmi je plavák nafúknutý, a porovnať to s odporúčanými hodnotami pre váš paddleboard. Pre predstavu – jednovrstvové paddleboardy by mali dosahovať tlak medzi 12 a 15 PSI, zatiaľ čo u dvojvrstvových sú bežné aj hodnoty cez 20 PSI.

Paddleboard pri nafukovaní nepretlakujte, aby mu nehrozilo prasknutie, ale nebojte sa ho nafúknuť až k hornej doporučenej hranici. Nedostatočne nafúknutý paddleboard totiž nemá prakticky žiadnu stabilitu, a vy tak strávite viac času vo vode ako na doske.

Vodoodolný vak

Pokiaľ si so sebou na paddleboard plánujete čokoľvek vziať, aj keby len kľúče, budete potrebovať vodotesný vak. Pri výbere sa uistite, že sa vám doň všetky vaše cennosti zmestia, a tiež že ho máte na paddleboarde kam pripevniť. Väčšinou je na tento účel v prednej časti dosky sieťka, ku ktorej môžete vodeodolný vak pricvaknúť. Nikdy nenechávajte vak na paddleboarde len tak položený, pretože by ste oň pri prvom zatrmácaní mohli prísť.

Oblečenie na paddleboard

Nezabudnite sa na paddleboard poriadne obliecť! Aj keď si pri rekreačnej vychádzke, pri ktorej strávite viac času vo vode ako na doske, vystačíte s plavkami, odporúčame zvážiť aj oblečenie s UV ochranou. A pokiaľ sa na paddleboard chystáte aj v chladnejšom počasí, plavky už vám rozhodne stačiť nebudú.

Čo si obliecť na paddleboard?

 • V teplom a slnečnom počasí – Na kratšie vychádzky plavky, na dlhšie už pribaľte aj lycrové tričko do vody s ochranou proti UV žiareniu. Nezabudnite na šiltovku.
 • Za dažďa - Ľahký neoprén alebo nepremokavá bunda, nepremokavé topánky na paddleboard a suché oblečenie na prezlečenie.
 • Do chladnejšieho počasia okolo 15 ° C - Ľahký neoprén, ideálne dlhý, neoprénové topánky a vetrovka.
 • Do naozaj chladného počasia pod 10 ° C - Neoprén s vynikajúcou izoláciou / drysuit, ďalšie izolačné vrstvy, ľahká bunda, neoprénová kapucňa, neoprénové rukavice, zateplené vodotesné topánky na paddleboard.

Kajaková sedačka

Máte v pláne stráviť na paddleboarde celý deň, čaká vás náročnejší výlet na rozbúrenej hladine alebo chcete na paddleboarde v kľude rybárčiť? Potom oceníte kajakovú sedačku na paddleboard, ktorá sa dá k niektorým doskám pripnúť. Pokiaľ vás možnosť sedenia láka, hľadajte už pri výbere paddleboardy s označením combo, ktoré majú v základnej výbave práve sedačku a dvojlisté pádlo.

Súprava na opravu paddleboardu

Náradie a pomôcky na opravu paddleboardu môžu prísť vhod. Obzvlášť, ak máte v pláne dlhší, niekoľkodenný výlet. Najjednoduchšie je zaobstarať kompletnú sadu vybavenú základnými pomôckami, vďaka ktorým ľahko opravíte tie najčastejšie vady a poškodenia, ale jednotlivé časti môžete samozrejme kúpiť aj samostatne. Čo by mala sada na opravu paadleboardu obsahovať?

 • Kľúč na povolenie/utiahnutie ventilu
 • Záplata
 • Lepidlo na paddleboard

Značka

Ako sa paddleboardy stávajú obľúbenejšími, zaraďuje ich do svojho portfólia stále viac značiek. Pokiaľ ale chcete staviť na istotu, vyberajte dosku práve aj podľa značky. Vybrali sme tie najobľúbenejšie, ktoré v súčasnosti na trhu nájdete.

Paddleboardy Alapai

Značka Alapai vyrába kvalitné nafukovacie paddleboardy pre začiatočníkov i skúsených jazdcov, ktorým ide predovšetkým o výkon. Paddleboardy Alapai sú charakteristické vysokou odolnosťou v kombinácii s ľahkou konštrukciou. Okrem toho poskytujú aj dobrú stabilitu a manévrovateľnosť. 

Paddleboardy Aqua Marina

Značka Aqua Marina si kladie za cieľ najmä sprístupniť paddleboarding všetkým, ktorí o ňom len trochu uvažujú. Vyrába paddleboardy pre rôzne typy jazdy, medzi ktorými je aj množstvo cenovo dostupných, a napriek tomu veľmi kvalitných dosiek so skvelým pomerom stability, ovládateľnosti a odolnosti. Paddleboardy Aqua Marina sú preto veľmi obľúbené u začiatočníkov alebo rekreačných paddleboardistov, ktorí chcú spoľahlivú dosku za vynikajúcu cenu. 

Paddleboardy Jobe

Značka Jobe vyrába nafukovacie aj pevné paddleboardy pre jazdcov všetkých úrovní a pre všetky typy jazdy – medzi paddleboardmi Jobe tak nájdete touringové, závodné, vlnové aj univerzálne plaváky. Sú známe najmä dôrazom na kvalitné materiály a zmyslom pre detail, a to nielen u paddleboardov pre profesionálov, ale aj u tých rekreačných. 

Paddleboardy Zray

Značka Zray sa zaoberá výrobou nafukovacích paddleboardov učených na rekreačnú jazdu a príležitostné použitie, ktoré sú známe aj svojou cenovou dostupnosťou. Zameriava sa najmä na potreby začiatočníkov a jazdcov, ktorí na paddleboard vyrazia raz za čas. Paddleboardy Zray preto vynikajú najmä stabilitou, pohodlím pri jazde a ľahkým používaním. 

Paddleboardy F2

Značka F2 sa špecializuje na výrobu vysoko kvalitných paddleboardov so zameraním na výkon. Dosky F2 sú rýchle, ľahko ovládateľné a poskytujú vynikajúcu odozvu. Vyhľadávajú ich pokročilí jazdci, ktorí sa paddleboardingu venujú závodne a ktorým záleží najmä na rýchlosti a výsledkoch. Naopak začiatočníci technológie paddleboardov F2 toľko neocení. 

Paddleboardy Mistral

Značka Mistral je vo svete paddleboardingu dobre známa, vybavením na vodné športy sa totiž zaoberá už takmer 50 rokov. Kladie veľký dôraz na výkon, kvalitné spracovanie a detaily, ktoré pomáhajú k lepším jazdným vlastnostiam. Medzi paddleboardami Mistral nájdete nafukovacie aj pevné modely s vynikajúcimi parametrami pre začiatočníkov, pokročilých aj profesionálov. 

Paddleboardy Hydroforce

Paddleboardy Hydroforce ponúkajú skvelý pomer odolnosti, stability, pohodlia pri jazde a ceny. Nájdete medzi nimi najmä nafukovacie plaváky, ktoré sú určené primárne začiatočníkom a rekreačným jazdcom, ktorým nejde o rýchlosť a výkon, ale kvalitu a komfort za dostupnú cenu. 

Cena

Paddleboardy môžu byť pomerne drahé, a aj u tých najlacnejších sa ceny pohybujú rádovo v stovkách eur. Pravdepodobne sa tak pri výbere dosky budete okrem parametrov riadiť aj cenou – hlavne ak kupujete paddleboard na príležitostné rekreačné použitie. Čo môžete od jednotlivých cenových kategórií očakávať?

Paddleboardy do 400 €

Pokiaľ kupujete paddleboard na občasnú vychádzku na jazere a nevyžadujete od neho žiadne nadštandardné vlastnosti, budete sa najskôr pohybovať v tejto cenovej kategórii. Od najlacnejších paddleboardov ale stále môžete očakávať kvalitné spracovanie, aj keď najčastejšie pôjde o single layer konštrukciu. Pretože sú lacné paddleboardy určené predovšetkým začiatočníkom a rekreačným jazdcom, ponúkajú skvelú stabilitu a väčšinou sa tiež dobre ovládajú. To samozrejme môže byť na úkor výkonu a mnohokrát odolnosti, ale pri občasnom jazdení tieto vlastnosti príliš postrádať nebudete.

Paddleboardy od 400 do 800 €

V tomto cenovom rozpätí nájdete pokročilejšie modely paddleboardov, ktoré sa podobajú doskám do 400 €, ale ponúkajú určitý upgrade. Ich materiály sú kvalitnejšie a odolnejšie, čo pomáha aj so stabilitou na vode. Môžu mať aj pokročilé konštrukčné prvky, ako je zvýšená tuhosť, lepšie vedenie stopy a lepšia ovládateľnosť. Sú vhodné pre paddleboardistov, ktorí už od dosky očakávajú viac než len pohodlnú jazdu.

Paddleboardy nad 800 €

V najvyššej cenovej kategórii nájdete paddleboardy vyrobené z prémiových materiálov, s pokročilými konštrukčnými prvkami a skutočným zameraním na detaily, ktoré môžu byť pri jazde na rýchlosť a výkon rozhodujúce. Okrem nafukovacích paddleboardov sa tiež stretnete s pevnými plavákmi s veľmi špecifickým určením. Paddleboardy v tejto cenovej kategórii poskytujú vynikajúcu stabilitu, rýchlosť, ovládateľnosť a odolnosť a sú vhodné pre jazdcov, ktorí tieto jazdné vlastnosti dokážu oceniť.

Bezpečnosť na paddleboarde

Paddleboarding je skvelý spôsob, ako pretiahnuť celé telo, užiť si čerstvý vzduch a stráviť zábavný deň pri vode. Zároveň však stále ide o vodný šport a je potrebné k nemu tak aj pristupovať – so všetkými bezpečnostnými pokynmi, ktoré to so sebou prináša. Aké sú základné pravidlá bezpečnosti na paddleboarde?

 • Nasaďte si vestu, helmu a topánky. Vesta by mala patriť k základnému vybaveniu na paddleboard, a to najmä (ale nielen!) u začiatočníkov, detí a neskúsených plavcov. Pády do vody sú totiž na paddleboarde obzvlášť v začiatkoch veľmi časté. Pokiaľ sa budete pohybovať vo vode, ktorú nepoznáte, odporúčame tiež helmu a topánky na paddleboard, ktoré vás ochránia v prípade, že sú pod vodou balvany a/alebo vetvy.
 • Používajte leash. Leash, o ktorom sme sa už zmienili v článku, pripevňuje paddleboard k vašej nohe a bráni tomu, aby sa od vás v prípade pádu paddleboard vzdialil. Na jazerách, rybníkoch a v mori vrelo odporúčame túto možnosť využiť, na rieke by sme ale boli opatrnejší. Lanko sa môže pri jazde zachytiť o kamene, vetvy alebo rastliny pod hladinou a narobiť viac škody ako úžitku.
 • Nezabúdajte piť. Na paddleboard, aj na krátku vychádzku, si vždy pribaľte fľašu s vodou. Môžete ju umiestniť do vodoodolného vaku, kde vám nebude nijako prekážať. Na vode ste väčšinou vystavení priamemu slnku, a navyše športujete. Doplnenie tekutín je preto skutočne dôležité.
 • Natrite sa opaľovacím krémom. Ako sme už spomínali, uprostred jazera nebýva veľa tienistých miest, a tak na vás počas celej prechádzky bude vytrvalo svietiť slnko (čudovali by ste sa, koľko slnečných lúčov sa k vám dostane, aj keď sa obloha zdá zamračená). Nezabudnite sa preto pravidelne natierať opaľovacím krémom, ktorý vás ochráni pred nepríjemným spálením.
 • Nepádlujte sami. Na vode sa môže stať čokoľvek. Preto na paddleboard vyrazte ideálne aspoň vo dvojici, aby ste sa mohli navzájom ustrážiť. Pokiaľ si chcete užiť pokojný deň pri vode bez spoločnosti, dajte aspoň niekomu z rodiny alebo priateľov vedieť, kde sa budete pohybovať.
 • Zistite si, do čoho idete. Obzvlášť pokiaľ sa chystáte na rieku alebo more, je potrebné vedieť, čo vás čaká. Na rieke majte prehľad o všetkých nebezpečných zjazdoch, v mori je nutné sa oboznámiť s prílivom a odlivom, poveternostnými podmienkami a morskými prúdmi.
 • Rešpektujte ostatných. Pri paddleboardingu rešpektujte ostatných, s ktorými vodnú plochu zdieľate – iných paddleboardistov, plavcov alebo vodákov. Nepádlujte príliš blízko ostatných a neohrozujte nikoho pádlom alebo plavákom.
Bezpečnosť na paddleboarde
zdroj: Depositphotos

Najčastejšie otázky pri výbere paddleboardu

Aký paddleboard vybrať pre začiatočníka?

Pre začiatočníkov patrí k najdôležitejším vlastnostiam stabilita a ľahké ovládanie. Vyberajte preto medzi univerzálnymi paddleboardmi so širšou základňou (30–34″) a dĺžkou okolo 10 až 11′. Uistite sa, že má dostatočnú hrúbku, ktorá zaistí nosnosť a stabilitu pri jazde.

Ako začať s paddleboardingom?

Paddleboarding je nenáročný šport, s ktorým môže začať prakticky každý. Pokiaľ máte pocit, že by to mohol byť ten pravý šport práve pre vás, postupujte podľa týchto krokov:

 1. Zaobstarajte si paddleboard. Pokiaľ si chcete paddleboarding najskôr len vyskúšať, než do neho investujete niekoľko stoviek eur, odporúčame začať požičaním paddleboardu. Vyberte univerzálny typ paddleboardu, ktorý vám poskytne dobrú stabilitu pre učenie sa základov.
 2. Vyberte si vhodné miesto. Nájdite si pokojné a bezpečné miesto pre svoje prvé jazdy na paddleboarde. Vhodné nie sú ani preľudnené kúpaliská, ani úplne opustené vodné plochy, kde budete sami. Ideálne je pokojné jazero s pozvoľným vstupom do vody, na ktorom môžete začať trénovať.
 3. Učte sa od ostatných. Nikto učený z neba nespadol (ale z paddleboardu rozhodne áno). Nechajte si základy paddleboardingu vysvetliť od priateľov, ktorí s ním majú skúsenosti, alebo pokojne od inštruktora. Stačí len niekoľko lekcií, aby ste sa naučili základy a začali si osvojovať správnu techniku jazdy.
 4. Trénujte. Inak ako trénovaním a skúšaním nových techník sa v paddleboardingu nezlepšíte. Ako sa budete zlepšovať, stanovujte si vyššie ciele a skúšajte, čo na paddleboarde dokážete.

Čo sa posilňuje na paddleboarde?

Na paddleboarde nemusíte zďaleka len jazdiť! V poslednej dobe získavajú na popularite aj najrôznejšie druhy cvičení, ktoré sa vykonávajú priamo na vode na paddleboarde. Dôvod je jednoduchý – udržať na paddleboarde balans je samo o sebe pomerne náročné, a v kombinácii s cvičením ide o posilňovaciu bombu! Aké typy posilňovacích cvičení môžete pri jazde na paddleboarde vyskúšať?

 • Jóga - Jóga na paddleboarde je v posledných rokoch veľmi obľúbená. Kombinuje relaxačné cvičenie jogy s upokojujúcim a osviežujúcim pobytom na vode, a pri cvičení navyše posilníte telo mnohonásobne viac ako na súši.
 • Posilňovanie stredu tela – Snaha o balansovanie dosky na vode dodá poriadnu porciu námahy aj posilňovaniu stredu tela. Skúste na paddleboarde plank alebo sedy ľahy.
 • Intervalový tréning - Aj samotné pádlovanie môže dať zabrať. Pokiaľ chcete najmä posilniť telo, striedajte intervaly intenzívneho pádlovania so stredne náročnou jazdou.
 • Kruhový tréning celého tela – Okrem posilnenia stredu tela zvládnete na paddleboarde precvičiť aj ostatné svalové skupiny. Nebojte sa drepov, klikov, výpadov, dipov a ďalších cvikov, ktoré vám paddleboard poriadne sťažia.

Ako nafúknuť paddleboard?

Pokiaľ si kupujete nafukovací paddleboard, čaká vás pred každou jazdou nafukovanie. S trochou praxe a dodržiavaním správneho postupu vám to ale po pár jazdách pôjde už úplne samo. Pri nafukovaní paddleboardu je potrebné:

 1. Pripraviť pumpičku.
 2. Pripojiť pumpičku k paddleboardu - Zložte z ventilu uzáver, vložte doň trysku a otočením ju zaistite, aby neunikal vzduch.
 3. Sledovať tlak – Pumpičky na paddleboard sú vybavené manometrom, na ktorom môžete sledovať tlak v plaváku. Pumpujte, kým nedosiahnete odporúčaný tlak, ktorý pre váš paddleboard uvádza výrobca. Podľa toho, akú máte silu a s akou frekvenciou pumpujete, by vám nafúknutie paddleboardu s bežnou manuálnou pumpičkou nemalo zabrať viac ako 5–15 minút, s elektrickou je to ešte o niečo menej.
 4. Uzavrite ventil – Po napumpovaní vyberte pumpičku, ventil rýchlo uzavrite a prikryte uzáverom.

Ako zistiť tlak v paddleboarde?

Pri nafukovacom paddleboarde je tlak dôležitý. Jednoducho povedané – v plaváku by nemal byť ani podtlak, ani pretlak. Pri pumpovaní alebo aj počas dňa je preto potrebné tlak priebežne kontrolovať a uistiť sa, že zodpovedá hodnotám, ktoré pre daný model výrobca odporúča. To môžete urobiť pomocou pumpičky, ktorá má v sebe zabudovaný manometer. Jej pripojením k ventilu paddleboardu tak ľahko zistíte, aký je v plaváku tlak.

Ako vyfúknuť paddleboard?

Vyfukovanie paddleboardu je pomerne intuitívne. Otvorte ventil a povoľte poistku, pokiaľ ju paddleboard má, aby z plaváka mohol unikať vzduch. Z druhej strany, než na ktorej sa nachádza ventil, začnite paddleboard dôkladne rolovať alebo skladať, čím pomôžete vzduchu von. Po úplnom vyfúknutí ventil znovu uzavrite a paddleboard zložte do tašky.

Ako sa lezie na paddleboard?

Dostať sa na paddleboard je pre začiatočníkov jednou z najťažších úloh. Poďme si teda prejsť, ako na to, krok po kroku.

 1. Ešte na brehu si pripevnite leash.
 2. Položte paddleboard na hladinu. Ideálne začnite na plytčine, kde vám voda siaha približne po kolená. Pozor ale na príliš plytkú vodu, kde by plutva drela o dno.
 3. Kľaknite si na paddleboard. Nepúšťajte pri tom pádlo z ruky, ideálne ho držte v dominantnej ruke.
 4. Urobte pár temp v kľaku. Začnite pádlovať a naberte trochu rýchlosť. Vyskúšate, ako paddleboard na pádlovanie reaguje, a naučíte sa držať stabilitu.
 5. Skúste sa postavit. Aj keď sa vám to môže zdať ako nezmysel, pred pokusom o postavenie by ste mali na paddleboarde nabrať rýchlosť. Plavák je totiž počas jazdy oveľa stabilnejší ako v pokoji. Oprite sa o ruky a z pokrčených nôh sa snažte postaviť. Pádlo by malo ležať horizontálne na paddleboarde (stále ho ale nepúšťajte z ruky), aby nezavadilo o vodu a nevyviedlo vás z rovnováhy.
 6. Získajte stabilitu. Chodidlá majte zhruba na šírku ramien a zvyknite si na to, že na paddleboarde stojíte, snažte sa udržať rovnováhu.
 7. Začnite pádlovať. Pamätajte paddleboard je stabilnejší za jazdy. Preto akonáhle získate rovnováhu, začnite pomaly pádlovať.

Ako správne držať pádlo?

Správne držanie pádla a pádlovania samotné má svoje pravidlá. Držanie pádla a pohyb pádlom si preto vyskúšajte ešte na súši.

 1. Otočte pádlo správnym smerom. List pádla na paddleboard je vždy mierne naklonený oproti osi pádla. Pri správnom držaní by mal list smerovať dopredu, ako keby ste chceli pádlom nabrať predmet ležiaci na zemi pred vami.
 2. Jedna ruka na rukoväť. Položte ruku na rukoväť pádla. Držte ho pevne, ale uvoľnene.
 3. Druhá ruka na žrď. Druhou rukou zovrite žrď pádla v takej výške, v akej je vám to pohodlné. Ruky by od seba mali byť o niečo ďalej ako na šírku ramien.
 4. List smeruje rovno. Pri ponorení do vody strážte, že je list kolmo k doske, aby ste zaberali celú jeho plochou.
 5. Trénujte obe strany. Pri paddleboardingu vás čaká neustále prehadzovanie pádla z jednej ruky do druhej. Každému vyhovuje jedna strana o niečo viac ako tá druhá, a o to dôležitejšie je trénovať záber pádlom aj na slabšej strane.

Ako sa udržať na paddleboarde?

Akonáhle sa na paddleboarde dokážete úspešne postaviť, udržanie rovnováhy už pre vás bude hračka. Stačí mať na pamäti niekoľko základných tipov:

 • Vycentrujte váhu. Kľúčom k úspechu je držať váhu v strede plaváka, inak paddleboard rozhojdáte a o všetok balans rýchlo prídete.
  Stojte uvoľnene. Aj keď je potrebné zapojiť stred tela na udržanie rovnováhy, váš postoj by mal byť uvoľnený a pohodlný. Nezatínajte svaly, nohy nechajte ľahko pokrčené.
 • Pozerajte sa pred seba. Zamerajte sa na horizont alebo konkrétny bod pred vami, rozhodne sa ale nepozerajte dole. Zabránite tak dezorientácii.
 • Prenášajte váhu. Pri každom zabratí pádlom sa váha na plaváku presúva, nezabúdajte na to reagovať zvyškom tela. Pri pádlovaní sa nakláňajte ľahko dopredu, nikdy nie do strany.

Ako zložiť paddleboard?

Paddleboard zo všetkého najskôr úplne vyfúknite a uzavrite ventil. Prázdny paddleboard potom očistite a nechajte uschnúť, aby sa v ňom neusadzovala vlhkosť a odoberte z neho všetky plutvy. Suchý, očistený a vyfúknutý paddleboard následne od jedného konca k druhému zrolujte. Myslite na to, aby sa vošiel do obalu, ale nerolujte ho príliš tesne, aby sa materiál toľko nenapínal.

Ako prevážať paddleboard?

Spôsob prevozu paddleboardu záleží najmä na tom, ktorý typ plaváka vlastníte. Pri pevných paddleboardoch je potrebné počítať so zvýšenými nárokmi na priestor. Pokiaľ máte k dispozícii väčšiu dodávku, máte vyhrané. V opačnom prípade bude ale potrebné na paddleboard zaobstarať strešný nosič.

Nafukovacie paddleboardy sa naopak prevážajú pomerne ľahko - a ak máte veľké auto, môžete s nimi počas sezóny zaobchádzať podobne ako s pevnými doskami a prevážať ich vcelku bez neustáleho nafukovania a vyfukovania. Inak sa vám ale zbalený vyfúknutý paddleboard zmestí aj do pomerne kompaktného obalu, ktorý býva súčasťou balenia. Pokiaľ to od auta máte k vode ďaleko alebo je váš paddleboard príliš ťažký, môžete si k nemu navyše zaobstarať aj praktický vozík, ktorý vám umožní nafúknutý paddleboard jednoducho prevážať.

Ako skladovať paddleboard?

Paddleboard vždy ukladajte do obalu čistý a predovšetkým suchý, aby na ňom mimo sezóny nevznikala pleseň. Nájdite preňho suché miesto, ktoré je chránené pred extrémnymi teplotami a priamym slnečným žiarením. Či používate pevný, alebo nafukovací, na paddleboard neklaďte ďalšie veci. Pravidelne dosku kontrolujte, aby ste včas odhalili prípadnú pleseň.

Ako zabaliť paddleboard do lietadla?

Plánujete s paddleboardom cestovať? Pokiaľ vlastníte nafukovací plavák, nepredstavuje to prakticky žiadny problém. Zbalený paddleboard má v priemere rozmery bežného kufra a hmotnosť ešte o niečo nižšiu. Najjednoduchší spôsob, ako prepraviť nafukovací paddleboard lietadlom, je ho v obale odbaviť ako normálny kufor.

S pevným paddleboardom je to o niečo zložitejšie. Nielenže prekračuje povolené rozmery pre bežnú batožinu, ale hlavne je pomerne krehký a náchylný na poškodenie. Ak máte pevný paddleboard a chcete si zapádlovať aj na dovolenke, odporúčame sa skôr poobzerať, či vo vašej destinácii nie je k dispozícii požičovňa paddleboardov, prípadne sa skúsiť zoznámiť s miestnou komunitou paddleboardistov, ktorí by vám boli ochotní svoj paddleboard zapožičať.

Oplatí sa požičať paddleboard v požičovni?

Požičanie paddleboardu v požičovni môže byť skvelý spôsob, ako si paddleboarding vyskúšať bez toho, aby ste museli rovno investovať niekoľko stoviek do nákupu vlastnej dosky. A pokiaľ paddleboard využijete len párkrát do roka, a niekedy ani to nie, potom môže byť požičiavanie výhodnejším variantom. Kedy sa vám oplatí požičanie paddleboardu v požičovni viac ako obstaranie vlastného?

 • Chcete si paddleboard ešte len vyskúšať
 • Využijete ho len raz či dvakrát do roka
 • Používate paddleboard v miestach s požičovňou, prípadne máte požičovňu po ruke
 • Vychádzky na paddleboarde si plánujete s dostatočným predstihom
 • Nemáte paddleboard kde uložiť
 • Nemáte paddleboard ako prepravovať
 • Nechcete riešiť starostlivosť a údržbu paddleboardu

Ako sa starať o paddleboard?

Správna starostlivosť o paddleboard je kľúčová, pokiaľ vám má doska dlho vydržať. Aké zásady by ste mali pri starostlivosti o paddleboard dodržiavať?

 1. Paddleboard zakaždým očistite a nechajte uschnúť.
 2. Chráňte paddleboard pred slnkom. Jasné, že na vode ho pred slnkom veľmi neochránite, ale na brehu sa snažte plavák ukladať do tieňa a nenechávajte ho dlho ležať na priamom slnku.
 3. Pravidelne paddleboard kontrolujte. Pred vrátením do obalu paddleboard prezrite, aby ste zistili prípadné poškodenia, praskliny či trhliny.
 4. Buďte na paddleboard opatrní. Obzvlášť pri preprave k nemu buďte šetrní. Neťahajte paddleboard po zemi, neklaďte naň veci a na brehu naň nesadajte.

Aká je životnosť paddleboardu?

Životnosť paddleboardu záleží na množstve faktorov – od kvality použitých materiálov cez frekvenciu používania až po správnu starostlivosť. Ale ak budete dodržiavať zásady, ktoré sme uviedli vyššie, môžete od dosky očakávať minimálne niekoľko rokov, pri kvalitných paddleboardoch aj viac ako 10.

Kde zohnať náhradné diely na paddleboard?

Dostupnosť náhradných dielov patrí k faktorom, ktoré je dobré overiť si ešte pred nákupom. Paddleboard môže byť najlepší, ale pokiaľ k nemu nie sú na zohnanie náhradné diely, pri prvom poškodení vás čaká vážny problém.

Bežne by náhradné diely mali byť k dispozícii v obchode, v ktorom ste paddleboard kúpili, prípadne ich môže distribuovať sám výrobca. Ak máte problém so zháňaním kompatibilných náhradných dielov alebo si nie ste istí, aké diely presne hľadáte, môžete svoj paddleboard zveriť aj profesionálnemu servisu, ktorý sa o diely aj opravu postará za vás.

Kam na paddleboard?

Paddleboarding je pomerne univerzálny šport, ktorý môžete prevádzkovať prakticky na všetkých typoch vodných plôch. Každý má ale svoje špecifiká, s ktorými treba počítať.

Jazerá a priehrady

Jazerá a vodné nádrže sú pre paddleboarding úplne skvelé. Pokojná voda je vhodná pre začiatočníkov a rekreačných jazdcov, ale zároveň poskytuje dosť priestoru aj pokročilejším, ktorí si chcú poriadne zapádlovať. Typicky mávajú pozvoľnejší vstup do vody, ktorý ocenia začiatočníci a deti.

Rybníky

Rybníky sú na tom podobne ako jazerá. Sú pokojné a často dostatočne veľké na to, aby ste sa na paddleboarde poriadne prešli. Najviac ich ocenia rybári, ktorí si chcú užiť paddleboarding v kombinácii s rybárčením. Je ale potrebné dávať pozor, aby ste sa s paddleboardom práve nejakému rybárovi nepriplietli do cesty.

Rieky

Rieky ponúkajú o niečo dobrodružnejší zážitok. Tečúca voda ale kladie vyššie nároky na zručnosti jazdcov a môže byť nebezpečnejšia. Paddleboarding na rieke je preto vhodný pre pokročilých paddleboardistov, ktorí udržia rovnováhu a poradia si aj s prúdom.

More

Paddleboarding je skvelý spôsob, ako preskúmať pobrežie a oceniť krásy oceánu. Pre začiatočníkov sú lepšie pokojnejšie vody, zatiaľ čo pokročilí jazdci môžu oceniť príležitosť vyskúšať wave paddleboarding. 

5 najkrajších miest na paddleboard v Slovenskej republike

Hľadáte, kam sa vydať na paddleboard u nás? Vybrali sme pre vás 5 najkrajších miest naprieč celou republikou, kde si paddleboarding užijete, či ste začiatočníci, alebo pokročilí.

Kam na paddleboard
 1. Zlaté piesky a Senecké jazerá - obľúbené miesta pre paddleboardistov v Bratislave a okolí. Čakajú vás rozľahlé plochy, na ktorých si môžete užiť paddleboarding aj wind SUP. V priľahlých kempoch je navyše k dispozícii občerstvenie a zázemie pre oddych. 
 2. Teplý vrch v okrese Rimavská Sobota - možno menej známe, ale zato vyhľadávané miesto pre začiatočníkov aj pokročilých. Nájdete tu aj plnevybavenú požičovňu paddleboardov a ďalšieho príslušenstva pre vodné športy.
 3. Areál Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom - taktiež výborná voľba pre paddleboardových nadšencov. Tichá hladina jazera poskytuje množstvo príležitostí na trávenie voľného času a oddych a v okolí nájdete plážové bary aj možnosti ubytovania.
 4. Liptovská Mara - v našom zozname rozhodne nemôže chýbať. Slovenské more, ako sa zvykne prezývať, ponúka veľkú plochu v podtatranskom prostredí, paddleboard školu, ale aj skupinové výpravy na paddleboardoch.
 5. Hornád - vodácka klasika východného Slovenska. Na svoje si tu prídu aj pokročilí a skúsení paddleboardisti. Na dlhých úsekoch sa striedajú pokojné hladiny s tými akčnejšími. Preteká cez Slovenský raj, kde vás čakajú krásy prírodnej rezervácie a kaňonovité údolia. Ďalej tečie cez Spišskú Novú Ves a Krompachy, až k vodnej nádrži Ružín.   

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Volám sa Barbora a do sveta e-commerce ma priviedlo nielen štúdium online marketingu na Digitálnej univerzite, ale aj moje tri deti. Práve pri nich som začala vyhľadávať kvalitné výrobky, porovnávať ceny a testovať množstvo produktov. Odtiaľ viedla cesta k e-shopom a písaniu článkov na tie najrôznejšie témy. V skratke napísané - mojou prácou je pomôcť vám nájsť to, čo hľadáte. Rada sa učím nové veci a preto k mojim obľúbeným témam patrí nielen detský svet, ale aj športové aktivity, prírodná kozmetika a udržateľná móda.