Návod ako vybrať smart hodinky v 8 krokoch

20.10.2021

Smart hodinky. Hit, ktorý sa čoraz častejšie objavuje na zápästiach mužov, žien, ale aj našich detí. Nejde len o nejaké pokrokové digitálky. SmartWatch posúvajú latku o čosi vyššie. 

Smart watch hodinky ponúkajú predovšetkým možnosť prepojenia s ďalšou elektronikou, ktorú používame na dennej báze – a to hlavne s našimi mobilnými telefónmi. Okrem toho sú smart hodinky vybavené množstvom funkcií, ktoré s meraním času nijako nesúvisia. Postihol ich teda podobný fenomén, ako už spomínané mobilné telefóny. Primárne funkcie, podľa ktorých sú zariadenia nazývané, sa posúvajú z centra záujmu niekde na okraj. Samozrejme, aj smart hodinky vám povedia koľko je hodín – málokto si ich ale kupuje iba kvôli tomu.

Na čo sa teda pri nákupe zamerať? Na základe akých parametrov alebo funkcií si urobiť porovnanie smart hodiniek a vybrať také, ktoré vám sadnú na mieru. Aj v prípade takého malého zariadenia ich môže byť naozaj veľa. K rozvážnejšiemu výberu nabáda aj cena týchto hodiniek. 

V tomto článku sa preto budeme krok za krok venovať tomu, na čo sa pri výbere smart hodiniek zamerať. 

Smart hodinky, náramky alebo sporttester?

Na trhu so smart zariadeniami existuje niekoľko variácií a typov, pri ktorých sa vám môže trošku pomotať hlava. Okrem smart hodiniek ste určite počuli aj o smart náramkoch alebo sporttesteroch.

Vzhľadom k tomu, že sa všetky obvykle pripínajú remienkom na zápästí ako klasické hodinky alebo digitálky, niet divu, že rozdiely medzi nimi nemusia byť jasné na prvý pohľad. Ako si teda vybrať tú správnu variantu pre svoje potreby?

Sporttestery

Sporttestery sú akési smart hodinky s vyslovene športovým zameraním. Funkcia merania času je (prinajlepšom) sekundárna, čo je dôvod, prečo sa ujal názov, ktorý s časom nemá nič spoločné. Kvalitný sporttester je taký príručný asistent na športové aktivity a tréning.

Medzi jeho klasické funkcie patrí:

 • meranie tepu,
 • stopky,
 • meranie vzdialenosti,
 • určenie presnej polohy (GPS),
 • alebo krokomer.

Sporttester vám tiež zmeria rýchlosť, odhadované spálenie kalórií a vytvorí rôzne zaujímavé štatistiky. Outdoorové modely zvyknú mať aj barometer či kompas, aby ste nezablúdili napríklad pri cezpoľnom behu. 

Týmto nemusí byť zoznam funkcií vôbec kompletný. Sporttestery obvykle ponúkajú tiež prepojenie s mobilným telefónom, prípadne prehrávanie hudby a podobne. Dôležitá tiež môže byť taktiež vodeodolnosť a mechanická odolnosť. 

Kvalitne a dobre vybavené sporttestery nie sú vôbec lacnou záležitosťou. V priemere sa vyrovnajú alebo dokonca prekonajú ceny smart hodiniek. Ak vám stačí „kamarát“ na šport so základnou výbavou, riešením môže byť smart alebo fitness náramok.

Sporttestery, smart hodinky so športovým zameraním
Zdroj: Canva

Smart fitness náramky

Jednoduchšia a lacnejšia verzia športových hodiniek. Základom je:

 • krokomer,
 • snímač tepu,
 • populárnou funkciou je tiež monitoring spánku, ktorý vám pomôže sledovať, ako dobre alebo zle spíte.

Súčasťou býva tiež Bluetooth rozhranie na pripojenie k mobilnému zariadeniu. Solidné smart náramky kúpite už od 30 EUR, čo sa vám pri sporttesteroch ani smart hodinkách pravdepodobne nepodarí.

Smart hodinky

A konečne klasické smart hodinky. Univerzálny pomocník, ktorý predstavuje akúsi predĺženú ruku smart telefónu a vie prevziať niekoľko jeho funkcií v pohodlnom kompaktnom balení.

Samozrejmosťou je teda prepojenie s mobilným telefónom. Umožňujú prijímať notifikácie, vrátane upozornení z e-mailu či sociálnych sietí. Niektoré vedia prijímať hovory a SMS alebo bezkontaktne platiť vďaka technológii NFC.

Tie lepšie môžu mať aj Wi-Fi pripojenie k internetu alebo fotoaparátu. Smart watch hodinky mávajú aj funkcie sporttesterov, a to meranie tepu, rýchlosti, môžu disponovať GPS alebo monitorom spánku, teplomerom, barometrom a tak ďalej.

Výber smart hodiniek podľa spôsobu použítia
Zdroj: Canva

Výber smart hodiniek podľa spôsobu použítia

Je logické, že budete chcieť hodinky, ktoré uspokoja predovšetkým každodenné požiadavky a potreby. Nie je predsa nutné platiť za funkcie, ktoré síce vyzerajú v popise produktu veľmi atraktívne, ale pravdepodobne ich nevyužijete. 

Hľadáte smart hodinky na outdoorové športy? Potom určite oceníte kvalitné GPS, kompas a možno aj barometer. 

Na aktivity v posilňovni alebo na behanie po cyklotrase na sídlisku si možno vystačíte s krokometrom a meraním tepu alebo kalórií. 

Alebo skôr hľadáte civilné hodinky, ktoré preberú hlavne funkcie vášho telefónu a pomôžu vám v práci alebo v každodennom živote?

Mechanická odolnosť a vodeodolnosť

Aký nápor hodinky vydržia? Dôležité je sledovať vodeodolnosť a odolnosť voči prachu. Tieto hodnoty sa značia skratkou IP, za ktorou nasleduje dvojčíslie. 

Pri športových hodinkách je základ väčšinou IP47, čo je veľmi solidná ochrana proti vode, takže pri daždi rozhodne nemusíte hodinky skrývať. 

Pokiaľ chcete hodinky vystavovať naozaj extrémnym podmienkam, hľadajte verzie s krytím IP67 alebo IP68. Rátajte však s tým, že si dobre priplatíte. Takéto hodinky sú kompletne vodeodolné a prachuvzdorné. Je však nutné poznamenať, že pre bežné použitie, je tak yvsoký stupeň ochrany do veľkej miery predimenzovaný.

Funkcie smart hodiniek

Funkcie a možnosti hodiniek patria k tým najdôležitejším faktorom pri nákupe smart hodiniek. Väčšinu sme už viac menej spomenuli v predchádzajúcich bodoch. 

Medzi žiadané a zásadné funkcie patrí:

 • príjem notifikácií, 
 • kalendár s udalosťami, 
 • prepojenie s telefónom, napríklad aj s možnosťou prijímať hovory a správy, 
 • prehrávanie hudby 
 • alebo prístup na internet.

Ďalej sú v hodinkách prítomné funkcie športového charakteru ako:

 • snímač tepu,
 • krokomer,
 • alebo GPS navigácia.

Záleží len na vás, aké funkcie potrebujete – a koľko chcete do hodiniek investovať.

Operačný systém a kompatibilita s ďalšími zariadeniami

Kvalitné smart hodinky majú svoje operačné systémy, ktoré sa líšia podľa výrobcu. Napríklad Apple využíva pri hodinkách  systém WatchOS, značka Garmin má systém Garmin OS, populárny čínsky výrobca Xiaomi používa systém Amazfit OS (ten používa pochopiteľne i značka Amazfit) alebo vlastný systém. Za zmienku stojí aj OS od Google Wear OS (napr. pre značku Polar) atď.

Je zrejmé, že systémy sa nelíšia iba názvom, ale tiež užívateľským prostredím, vlastnosťami a možnosťami. Ich porovnanie by úplne vystačilo na samostatný článok. Odporúčame sa však pred kúpou s obľúbenými systémami aspoň rámcovo zoznámiť

Zamerajte sa na dizajn a používateľskú prívetivosť prostredia, vyladenie (optimalizáciu), možnosť prispôsobenia a nastavenia alebo dostupnosť a možnosť inštalácie nových aplikácií (čo nie je vždy samozrejmosťou). Niektoré operačné systémy taktiež nemusia podporovať bezkontaktné platby alebo môžu byť náročné na výkon batérie. 

Tip redakcie:

Samostatnou otázkou je kompatibilita s operačným systémom vášho telefónu. Väčšina spomenutých systémov podporuje populárny OS Android, ale aj iOS. Avšak napríklad WatchOS od Apple podporuje iba „svoje“ mobilné systémy iOS. Kompatibilitu si pre istotu vždy overte, aby ste sa zbytočne nedostali do nepríjemností.

Batéria: výdrž a nabíjanie

Nikto nechce hodinky nabíjať dvakrát denne a kapacita batérie teda hraje pri výbere veľkú rolu. Bohužiaľ, smart hodinky na tom v tomto ohľade spravidla nie sú o nič lepšie ako smart telefóny. Pri väčšine modelov nie je výdrž batérie pri bežnom používaní práve závratná.

Priemer sa pohybuje okolo 2 až 3 dní a pri niektorých modeloch to môže byť aj menej. Niektoré modely, ktorá kladú na tento faktor dôraz, však môžu vydržať aj výrazne dlhšie (5 a viac dní). Vždy ale záleží na tom, ako hodinky vyťažujete a aké aplikácie používate. Napríklad so sústavne zapnutou GPS navigáciou nemusí veľa hodiniek vydržať ani deň. V „pohotovostnom režime“ naopak hodinky vydržia obvykle aj stovky hodín.  

Materiálové spracovanie

Za zmienku stojí aj materiálové spracovanie.

Medzi lacnejšími modelmi (a práve fitness náramkami) víťazí plast a silikón. Vzhľad síce nie je obzvlášť exkluzívny, ale praktické vlastnosti sú v pomere k cene veľmi príjemné.

Nerez je obľúbeným materiálom drahších a kvalitnejších hodiniek, no jej nevýhodou je (okrem vyššej ceny) tiež väčšia hmotnosť.

Do najvyššej cenovej kategórie patria titánové hodinky. 

Pri výbere smart hodiniek vám veľa napovie aj materiál, z ktorého sú vyrobené
Zdroj: Canva

Ceny a značky

Koľko stoja smart hodinky? Do 40 EUR počítajte s najzákladnejšími modelmi, ktoré spadajú skôr do kategórie fitness náramkov so základnými funkciami a jednoduchším spracovaním vrátane použitia lacnejších materiálov (plast, silikón).

Do 200 EUR už nájdete výber veľmi pekných smart hodiniek a sporttesterov s poctivou funkčnou výbavou, prepracovanejším dizajnom a spracovaním. Výber je skvelý a patrí tu väčšina najpredávanejších modelov smart hodiniek. 

Za cenu nad 200 EUR už nájdete špičkové modely exkluzívnych značiek s plnou výbavou. Dôraz sa obvykle kladie aj na perfektný dizajn a odolnosť. Veľkú časť sortimentu tu tvoria hlavne sporttestery.

Ak ide o značky, medzi najpopulárnejších výrobcov smart hodiniek patria značky ako Amazfit, Appple, Garmin, Samsung, ale tiež Xiaomi alebo Huawei a ďalšie. V prípade drahších sporttesterov prevažuje značka Garmin, ale obľúbené sú tiež modely značiek Polar alebo Sigma. Pokiaľ ide o dostupnejšie fitness náramky, tu dominujú výrobcovia ako Xiaomi alebo Samsung, ďalej tiež Smartomat, Niceboy alebo napríklad Honor.