Dámske kabelky: Aká sa hodí do práce, na rande či na svadbu

Publikácia: 12.11.2021

Muži v nich vidia nekonečnú studňu chaosu, pre ženy sú každodennou spoločníčníčkou, ozdobou aj praktickou pomôckou, bez ktorej sa nezaobídu. Niektorým z nás stačí jedna, iné majú v šatníku kabelku takmer v každej farbe a veľkosti. Či už patríte do prvej či druhej skupiny, doma by ste mali mať aspoň základné kúsky, ktoré sa hodia na viacero príležitostí. Ktoré dámske kabelky patria medzi „must-haves“, ako vybrať kabelku na ples aj na rande, a ako sa kabelku starať tak, aby vám vydržala aj niekoľko rokov? 

Kabelka: Najstarší módny doplnok na svete

Prenášanie predmetov vo vakoch stiahnutých šnúrkou praktizovali už starovekí ľudia.  Aj preto môžeme povedať, že kabelka je vôbec najstarším módnym doplnkom vôbec.

Nie vždy sa však kabelky nosili na viditeľných miestach. V dávnejších dobách mali ženy svoje malé kabelky schované pod objemnými sukňami, čo z nich prakticky robili spodné prádlo.

To sa zmenilo ku koncu 18. storočia, kedy sa objem šiat začal zmenšovať a kabelky sa už pod sukne nevošli. Keďže boli považované za spodné prádlo, tie ženy, ktoré ich začali nosiť na viditeľných miestach, boli označované za odvážne a škandalózne feministky.

Dámske kabelky však túto búrku ustáli, napevno sa usadili v ženských šatníkoch a  stal sa z nich doplnok, ktorý naopak chceme ukazovať. A nielen to: pre mnohé ženy sú kabelky tiež celoživotnou vášňou a ukazovateľom spoločenského statusu. 

Najobľúbenejšie typy kabeliek
Zdroj: Canva

9 základných typov kabeliek, o ktorých by ste mali vedieť

Kabelky, rovnako ako dámske oblečenie, podliehajú módnym trendom – ich typov, tvarov a prevedení je toľko, že sa v nich vyznajú iba naozajstní experti. Existujú však stálice, ktoré sa nosia dookola, a s ktorými nemôžete šliapnuť vedľa. Ktoré typy kabeliek sa oplatí mať doma?

1. Kufríková kabelka (Top Handle bag)

Ide o kabelku s krátkym úchytom na vrchu, ktorá sa nosí buď v ruke alebo navlečená na ruke – popruh cez rameno táto kabelka nemá. Zvyčajne je dostatočne veľká na to, aby sa do nej vošlo všetko potrebné a zároveň natoľko elegantná, že si ju môžete vziať dokonca aj a pracovný pohovor.

Hviezdou medzi kufríkovými kabelkami je Birkinka. Jej návrh údajne vznikol v lietadle z Paríža do Londýna, kde sa stretli dizajnér domu Hermés a herečka Jane Birkin. Ikonická kabelka bola uvedená na trh v roku 1984 a stala sa legendou, ktorá sa aj naďalej drží nielen na špičke obľúbenosti, ale patrí tiež medzi najdrahšie kabelky sveta

Nemenej obľúbená je tiež Kelly bag – dámska kabelka, ktorej prvý dizajn vyšiel v roku 1923 v parížskom butiku Hermés a bola pomenovaná po svojej majiteľke, bývalej herečke Grace Kelly.

2. Kabelka cez plece (Crossbody kabelka)

Obľúbené riešenie pre všetkých, ktorí chcú mať pri behaní po meste voľné ruky. Tento typ kabelky je obvykle menší a má dlhý popruh. Viac ako na veľké nákupy ju využijete skôr v prípadoch, kedy so sebou potrebujete mať iba tie najdôležitejšie veci. Vybrať si môžete z celej ponuky rôznych dizajnov a štýlov, vďaka čomu ju môžete nosiť k športovým outfitom, ale aj k topánkam na opätku.

Ak sa stretnete s guľatou kabelkou s dlhým popruhom, verte, že to nie je crossbody, ale Canteen bag, ďalšia z množstva druhov kabeliek.

3. Brašňa (Satchel)

Satchell kabelka je väčšia kabelka, ktorá má okrem popruhu aj uchýty. Môžete ju teda nosiť na niekoľko spôsobov. Vďaka svojej veľkosti je ideálna na to, aby ste do nej vložili veci do fitka alebo ste ju použili na nákup po ceste z práce. Hodí sa tiež na cestovanie namiesto batohu v prípadoch, kedy potrebujete mať softistikovanejší look – do týchto situácií vyberajte neutrálnu čiernu kabelku alebo hnedú z kvalitnej kože, prípadne eko kože.

4. „Poštárka“ alebo kuriérska taška (Messenger bag)

Messenger kabelka má svoj pôvod hlboko v histórii – jej praktickosť oceňovali už vojaci v starom Ríme. Charakteriský je pre ňu široký popruh, vďaka ktorému je jej nosenie pohodlnejšie, a chlopňa, ktorá zakrýva hlavné vrecko. 

Je väčšia než typická crossbody kabelka, takže do nej schováte viac vecí. S kabelkou cez plece má ale predsa niečo spoločné: vyrába sa v širokej škále dizajnov, zladíte ju ku všetkému a stala sa ikonou mestskej módy, ktorej podľahli nielen ženy, ale aj muži.

Podobné zatváranie s prednou chlopňou má aj známa saddle bag, ktorá sa, ako už napovedá jej názov, v minulosti používala pod konské sedlo. V novodobej histórii ju oživila značka Dior, ktorá ju uviedla v roku 1999. Dior saddle bag preslávila Jessica Parker, ktorá si ju obľúbila rovnako ako mnohé ďalšie celebrity. Saddle bag je oproti messenger taške menšia, má okrúhlejšie dno a úzky remienok.

5. Vak (Bucket bag)

Vaky ale bucket kabelky sú staré ako samo ľudstvo. Novodobú slávu tejto kabelke zaistila značka Louis Vuitton – keďže pôvodne to nebola vôbec kabelka. LV vyrobil prvú bucket bag na prenášanie flašiek so šampanským, ktorých sa do nej vošlo presne päť. 

Základná kabelka je vždy guľatá a výška kabelky je väčšia ako jej šírka. Má dlhý remienok na nosenie cez rameno a v hornej časti sa sťahuje šnúrkou. Existujú tiež varianty, kedy je kabelka vystužená, bez sťahovania a iba s horným úchytom – v tejto podobe pripomína vedierko. V závislosti od dizajnu sa hodí ako na bežné nosenie do mesta, tak aj na cestu do práce alebo menej formálne spoločenské udalosti.

6. Hobo kabelka

Hobo kabelka je určená predovšetkým na bežné nosenie. Obvykle je vyrobená  z mäkkého materiálu, vďaka čomu nedrží tvar. V momente, kedy ju položíte, vrchná časť sa prepadne.

Zaujímavosťou je, že výraz „hobo“ nol kedysi používaný pre migrantov, ktorí cestovali za prácou a svoj skromný majetok nosili v provizórne zviazaných látkových vakoch. V roku 1936, kedy skončila Veľká hospodárska kríza, boli migranti a tuláci všadeprítomní. Odtiaľ bol už len krok od toho, aby bola módnemu svetu predstavená prvá hobo kabelka.

Vedeli ste, že?

Názov tejto kabelky spôspobuje vo svete veľkú kontroverziu. Hobo kabelky vyrába veľa luxusných značiek a veľa kritikov je toho názoru, že móda, ktorá vychádza zo života ľudí žijúcich na ulici a zároveň stojí stovky až tisícky eur, nie je týmto ľuďom poctou, ale naopak výsmechom a urážkou.

7. Shopperka (Tote bag)

Shopperky sú u nás tak populárne, že ich nie je potrebné nejak špeciálne predstavovať. Prvý model vyrobil v päťdesiatych rokoch známy dizajnér Michael Kors. Od tej doby silne konkuruje ikonickým Chanel kabelkám. A nie je sa vôbec čomu čudovať – sú skutočne veľké, takže do nich dokážete vložiť výbavu na prechádzku s deťmi, nákup, notebook, veci do fitka aj obed do práce. Zároveň vyzerajú vždy elegantne a sú vhodné na nosenie do mesta. Za najklasickejší model je stále považovaná čierna shopperka.

8. Kabelka na zápästie (Wristlet)

Vyzerá ako peňaženka a niekto by ju nazval tiež listovou kabelkou. Omyl! Ide ko kabelku, ktorá má vlastný názov – Wristlet bag (wrist=zápästie). Je malá a ideálna na rýchle vybehnutie na nákup, kedy potrebujete mať voľné ruky. Ak zvolíte vhodný dizajn, môžete ju použiť aj na spoločenské akcie.

9. Listová kabelka (Clutch)

S listovou kabelkou do spoločnosti je to trošku zložitejšie. V skutočnosti totiž existuje niekoľko druhov s rôznym dizajnom. Stretnete sa napríklad s klasickou listovou kabelkou podlhovastého a hranatejšieho tvaru, ktorej dizajn pripomína obálku a má úzky dlhý pás alebo remienok cez rameno (clutch).

Ďalej existuje večerná listová kabelka (evening clutch), ktorá je bez ramienka a nosí sa v ruke. Rovnako sa nosí aj ostro hranatá listová kabelka (box clutch) alebo zaoblená tvrdá listová kabelka (minaudiere), ktorá bola populárna v 20. a 30. rokoch minulého storočia.

Kabelky podľa príležitostí

Chystáte sa ako hosť na svadbu, čaká vás firemný večierok alebo ples? Pokiaľ nechcete spôsobiť módne aj spoločenské faux pas, držte sa nasledujúcich rád, ktoré sme rozdelili podľa rôznych druhov spoločenských udalostí.

Výber kabelky podľa príležitosti
Zdroj: Canva

Formálna kabelka: do divadla a na ples

Ak sa chystáte na ples či do divadla, jasnou voľbou je malá spoločenská kabelkaclutch kabelka. Pri výbere dizajnu je nutné sa rozhodnúť, či bude kabelka v neutrálnych farbách a nenápadná alebo ju povýšite na centrálny bod outfitu. 

V prvom prípade sa hodia farebné tóny ako čierna, sivá, púdrová ružová a krémová –  v závislosti od farby šiat, topánok alebo doplnkov. 

V druhom prípade môžete siahnuť po zlatej či striebornej kabelke s výraznejším zdobením. Ak zvolíte druhú variantu, neprežeňte to s doplnkami. 

Ak máte namierené na uvoľnenejšiu spoločenskú akciu, nič nepokazíte klasikou. V niektorých prípadoch ale môžete experimentovať a zvoliť aj iné verzie malých kabeliek, napríklad zmenšeninu kufríkovej kabelky či kabelku v bagetovom tvare – menšia kabelka s krátkym uškom, ktorú určite poznajú všetky milovníčky Sexu v meste.

Pre všetky spoločenské udalosti platí, že kabelka slúži iba na najnutnejšie drobnosti a nikdy by nemala byť preplnená. Vo väčšine prípadov máte vždy dostupnú šatňu, kde si ďalšie veci, ktoré pri sebe potrebujete, môžete odložiť.

Ďalším prešlapom, ktorého sa veľa žien často dopustí, je pokus o dokonalé zladenie farby šiat s kabelkou. Pokiaľ nekupujete sériu na mieru, táto snaha obvykle končí fiaskom –  zvlášť u kupovaných konfekčných výrobkov sa farbu nikdy nepodarí zladiť na 100 % a výsledok vyzerá lacno.

Party kabelka: na večierok, do mesta

Pokiaľ je reč o firemných večierkoch, vždy záleží na mieste, kde sa večierok koná, prípadne či je ladený do nejakého štýlu. Ak ide o slávnostnejšiu akciu, dress code bude rovnaký ako v prípade plesov a divadiel. Na menej formálne večierky môžete zvoliť ďalšie alternatívy malých kabeliek. Ak ide iba o malé neformálne posedenie alebo party v meste, bude vám stačiť kabelka na bežné nosenie, prípadne niečo výraznejšie, s čím zažiarite na parkete.

Kabelka na svadbu

Pre klasické svadby platia rovnaké pravidlá ako pre plesy, divadlá a ďalšie spoločenské udalosti. Pridáva sa ale jedno navyše: bielu farbu nosí vždy iba nevesta.

V posledných rokoch sú veľmi obľúbené svadby v prírode, v boho štýle alebo na lodi a podobne. Tu sa dress code riadi vždy charakterom dane udalosti – budúci novomanželia vás na neho upozornia obvykle v pozvánke.

Každodenná kabelka: do školy, do práce

Pri výbere kabelky do práce hraje rolu vaše povolanie. Ak si vaša práca vyžaduje formálny outfit, jasnou voľbou je kufríková kabelka alebo aktovka, do ktorej sa vojde notebook a všetky potrebné dokumenty aj bez straty elegancie.

Ak si vaša práca nevyžaduje formálny outfit, najlepšia je shopperka, brašňa, hobo kabelka, messenger taška alebo vak. Všetky sú dostatočne objemné na to, aby ste do nich schovali všetko potrebné a zároveň vyzerajú elegantne. 

Do školy môžete zvoliť rovnaký typ kabelky ako do práce, prípadne zvoľte veľmi populárnu alternatívu v podobe mestského batohu, napr. Fjällräven batoh.

Kabelka na pohreb

K čiernemu odevu voľte vždy tmavú kabelku, ktorá nie je vyrobená z lesklej ale z matnej kože alebo koženky. Rovnako by na sebe tiež nemala mať žiadne výrazné ozdoby, nápisy, flitre ani cvoky. Na pohreb sa rovnako nehodí taška veľkých rozmerov, vyberajte preto decentnú variantu čiernej dámskej kabelky.

Kabelka k teniskám na voľný čas

Na záver si povieme, akú kabelku nosiť k teniskám. Základom je voliť topánky a kabelku v rovnakom štýle. Ak zvolíte tenisky v žiarivej farbe a lakovanú kabelku, pravdepodobne veľa pochvál počuť nebudete. Vsaďte radšej na rovnaký materiál, vzor a nekombinujte kúsky z rôznych ročných období.

Ak zvolíte tenisky v jednoduchom štýle, môžete ich doplniť džínsami, tričkom, brašňou, shopperkou či crossbody kabelkou

K bielym teniskám, decentným džínsom a bielej košeli ležerne zastrčenej  do pásu prekvapivo dobre pasuje tmavšia listová kabelka do ruky alebo na retiazku.

Ako vyčistiť kabelku: kože, semiš, textil

Kabelky sú pomerne namáhavým kúskom a ľahko sa zašpinia. Preto by ste im mali venovať pozornosť a pravidelnú údržbu rovnako ako topánkam. 

Pri voľbe spôsobu čistenia a impregnácie sa vždy riaďte odporúčaním výrobcu. Opatrne zachádzajte s chemikáliami, ktoré môžu kabelku nenávratne poškodiť. Pokiaľ sa vám podarí viac zašpiniť drahú značkovú kabelku, zverte ju radšej do rúk odborníkom.

Autor článku