Sprievodca veľkosťami: Okuliare

21.12.2021

Ak ste sa rozhodli kúpiť si slnečné či dioptrické okuliare online, je dosť veľká šanca, že ste sa zasekli v bode, kedy bolo potrebné vybrať svoju veľkosť. Bez toho, aby ste si vyskúšali každý rám osobne alebo sa poradili pri výbere s optikom, to môže znieť ako nemožná úloha, no opak je pravdou.

V našom veľkostnom poradcovi vám prezradíme hneď niekoľko tipov na to, ako si vybrať správnu veľkosť okuliarov, a to všetko z pohodlia vašej obývačky.

Ako zistiť svoju veľkosť okuliarov

Či už okuliare vlastníte alebo sa chystáte kúpiť si prvý pár, možností ako určiť správnu veľkosť je hneď niekoľko a výhodou je, že všetky sú rýchle a jednoduché. Vyskušajte jeden z nich a hor sa do nakupovania bez obáv.

Spôsob 1: Riaďte sa veľkosťou okuliarov, ktoré máte doma

Informácie o rozmeroch nájdete na všetkých dioptrických (ale aj slnečných) okuliaroch. Vo väčšine prípadov ich nájdete vytlačené na vnútornej strane jednej z bočníc v podobe série čísel, napr. 50 - 18 - 145. Pre lepšie pochopenie si tieto tri číselné kódy v našom sprievodcovi vymeníme za “A” - “B” - “C”.

Čo znamenajú jednotlivé čísla tejto série?

  • A – šírka šošovky (v mm)
  • B – šírka nosníka (v mm)
  • C – dĺžka bočnice (v mm) 
Ako vybrať správnu veľkosť okuliarov - rozmery

Poznámka: V niektorých prípadoch môže byť medzi prvými dvomi číslami (medzi “A” - “B”) malý štvorec, ktorý slúži  vyslovene na lepšiu viditeľnosť jednotlivých rozmerov.

Ak už teda poznáte presné rozmery vašich aktuálnych okuliarov, nový rám si môžete vybrať na základe páru, ktorý už máte doma. Väčšina online obchodov s očnou optikou uvádza veľkosť rámu na stránkach v rovnakej forme ako ju nájdete na vašich okuliaroch, čo vám výber jednoznačne uľahčí. 

Spôsob 2: Odmerajte si správnu veľkosť okuliarov pomocou pravítka

Ak ešte dioptrické okuliare nevlastníte, prípadne ste na nich nenašli číselnú sériu označujúcu ich veľkosť, nič nie je stratené. Ideálnu veľkosť okuliarov môžete určiť aj pomocou pravítka

Toto je návod ako na to:

  1. Postavte sa pred zrkadlo a priložte si pravítko do výšky uší (v bode, kde sedia nožičky okuliarov)
  2. Odmerajte šírku od ucha k uchu v milimetroch
Odmerajte si správnu veľkosť okuliarov pomocou pravítka

Keď máte odmeranú šírku vašej tváre, porovnajte ju s celkovou šírkou rámu, ktorý ste si vybrali - tú dostanete spočítaním šírky oboch šošoviek (“A” + “A” z nášho príkladu vyššie) a šírky nosníka (“B” v príklade hore).

Nesedí to na milimeter presne? To vôbec nevadí. Veľkosť vášho rámu sa môže od šírky tváre, ktorú ste si odmerali, líšiť o +/- 3mm. Stačí jednoducho vybrať rám, ktorého veľkosť je najbližšie k vašej odmeranej šírke tváre.

Spôsob 3: Výber veľkosti rámu podľa typu tváre

Nie každá tvár je rovnaká – niekto má tvar užšiu, niekto širšiu, niekomu zas sadne čokoľvek. Ak sa dokážete zaradiť do jednej z týchto skupín, môže vám to veľmi rýchlo pomôcť s výberom tej správnej veľkosti okuliarov.

Ako vybrať okuliare podľa typu tváre

TYP A – pre ľudí s užšou tvárou sa ideálna šírka rámu (“A” + “A” + “B”) pohybuje do 129 mm

TYP B – stredne širokým alebo “štandardným tváram“ sadne šírka ramu niekde medzi 130 - 139 mm

TYP C – ľudia s väčšou šírkou hlavy sa budú najlepšie cítiť s rámom s celkovou šírkou nad 139 mm

Spôsob 4: Vyskúšajte trik s kreditnou kartou

Vedeli ste, že správnu veľkosť okuliarov môžete určiť aj pomocou obyčajnej kreditnej karty? Šírka štandardnej karty (na výšku) je totiž približne rovnako veľká ako štandardná šírka skiel v okuliaroch (v e-shopoch označovaná ako “M” - “medium”). 

Tento spôsob merania vám pomôže hlavne pri nákupe slnečných okuliarov, ktoré majú v online obchodoch veľkosť označenú vo forme S - M - L. Ako určiť, ktorá veľkosť sadne práve vám?

Ako vybrať správnu veľkosť okuliarov
  1. Vezmite si ľubovoľnú kreditnú kartu a postavte sa pred zrkadlo
  2. Krajnú časť karty si priložte ku stredu vášho nosa a sledujte, kde končí jej druhá strana

Vaša veľkosť je:

  • M – ak je koniec karty zarovno s okrajom vášho oka
  • S – ak sa koniec karty nachádza až za našim okom
  • L – ak karta končí bližšie k nosu, t.j. pred okrajom vášho oka

Vedeli ste, že?

Veľkosť “M” sa nevolá štandardná len tak náhodou. Táto veľkosť totiž sedí väčšine ľudí na svete, preto veľa značiek vyrába svoje okuliare iba v štandardnej veľkosti M.

Autor článku