Jednoduchý návod, ako vybrať najlepšie kolieskové korčule

Publikácia: 17.03.2022

Športovanie sa pre mnohých z nás stalo nielen odreagovaním, ale aj životným štýlom. Niet divu, pravidelný pohyb istým spôsobom funguje ako prírodné antidepresívum. Zatiaľ čo niekto behá alebo pláva, iný nasadzuje na nohy kolieskové korčule. A práve jazda na kolieskových korčuliach so sebou prináša celý rad výhod – či už ide o posilnenie svalov alebo zlepšenie celkovej rovnováhy. Aby ste však z týchto benefitov mohli ťažiť, je potrebné mať po ruke správne vybavenie. Ako ale vybrať ideálne a vhodné kolieskové korčule?

Pre koho budú korčule určené?

Rovnako ako pri výbere iných športových pomôcok, aj pri kolieskových korčuliach platí, že rozhodujúce sú odpovede na nasledujúce otázky:

  • Aké veľké skúsenosti má korčuliar?
  • Ako často sa budú kolieskové korčule používať?
  • Kto bude kolieskové korčule používať?

Skúsenosti zohrávajú dôležitú úlohu

Nad skúsenosťami máme tendenciu len mávnuť rukou, ale práve tie sú veľmi dôležité. Zatiaľ čo začiatočníci by mali voliť menšie a mäkké kolieska, pretože sa ľahko ovládajú a sú vhodnejšie pre pomalšiu jazdu, pokročilí jazdci si môžu dovoliť korčule s tvrdšími kolieskami. Svoju jazdu totiž lepšie ovládajú a pravdepodobne zvládajú aj pohyb na rôznych typoch terénu.

Občasné alebo pravidelné používanie?

Najlepšie kolieskové korčule vyberiete aj tak, že si zodpoviete, ako často ich vlastne budete používať. Bude to len občas, alebo ste sa rozhodli ich používať pravidelne? V závislosti od rozhodnutia sa vám bude ľahšie vyberať konkrétny typ korčúľ. Pre občasné korčuľovanie nie je nutné kupovať profesionálny typ, hravo vám postačí aj lacnejší model.

Dámske, pánske alebo detské korčule?

Poslednou otázkou, ktorú si treba položiť pred zaobstaraním nového športového parťáka je, pre koho budú korčule určené. Hľadáte pánske kolieskové korčule, dámske kolieskové korčule alebo detské kolieskové korčule?

Od toho sa budú odvíjať ďalšie parametre, a to konkrétne veľkosť topánky, tvarovanie, prípadne aj hmotnosť korčúľ. Dámske modely sú obvykle užšie a ľahšie ako tie pánske.

dámske korčule
Unsplash

 

Rozlišujeme niekoľko typov korčúľ

Keď si vyberáte futbalovú loptu alebo bicykel, tiež sa pred vami otvára niekoľko možností. Pri kolieskových korčuliach platí to isté. A nezáleží na tom, či hľadáte kolieskové korčule pre najmenších alebo dvojradové kolieskové korčule. Pred obstaraním sa oplatí informovať o tom, v čom sa jednotlivé typy líšia.

Fitness korčule sú najrozšírenejším typom

Medzi vôbec najčastejšie kupované kolieskové korčule patria fitness korčule, ktoré sú aj tým najuniverzálnejším typom. Vhodné sú pre začiatočníkov aj pokročilých, veľkosť ich koliesok sa pohybuje medzi osemdesiatimi až deväťdesiatimi milimetrami. Dokonca existujú aj v športovejších verziách, po ktorých siahajú tí najviac zdatní jazdci.

Fitness korčule sú vhodné nielen na bežné inline trasy, ale aj na klasické cyklotrasy, ktoré prevládajú vo väčšine miest a obcí.

Pretekárske korčule pre rýchlu jazdu

Popri fitness korčuliach sa stretnete aj so závodnými kolieskovými korčuľami, ktoré sú, ako už sám názov vypovedá, určené predovšetkým pre pretekárov. Slúžia na rýchlu jazdu, majú veľké kolieska a tenké polstrovanie a sú dlhšie ako klasické korčule. Tuhá konštrukcia umožňuje skvelý prenos sily.

Pri rýchlej jazde však do hry vstupuje horšia ovládateľnosť, preto pokiaľ si kupujete tento typ, mali by ste byť v jazde na korčuliach už naozaj zdatní. Pri kúpe nezabudnite, že topánka musí byť vždy priliehavá a tesná.

Trekové retro korčule majú štyri kolieska vedľa seba

Za zmienku stoja aj trekové korčule, ktoré nemajú kolieska klasicky za sebou, ale naopak ich majú vedľa seba. Vybavia sa vám iste vo chvíli, keď si spomeniete na kultový seriál Priatelia a diel, v ktorom je Monika servírkou v nemenovanom podniku, kde sa práve na takýchto korčuliach jazdí.

Ich hlavným benefitom je ľahká ovládateľnosť, čo umožňuje jazdcovi robiť pri jazde rôzne triky. Otáčky, tancovanie - to všetko je možné. Len dlhšie korčuľovanie môže byť trochu problematické.

Ďalšie typy kolieskových korčúľ

  • Inline hokejové korčule: sú obľúbeným doplnkom hokejistov v rámci letnej prípravy.
  • Mestské / street korčule: vhodné na jazdu v meste alebo slalom.
  • Aggressive korčule: ideálne pre freestyle korčuliarov, ktorí trávia väčšinu času v skate parkoch.

Rám ako najpodstatnejšie kritérium pri výbere

Pokiaľ túžite po kolieskových korčuliach, na ktorých budete jazdiť dlhé roky, nepodceňte ani ďalšie parametre, medzi ktoré patrí konštrukcia topánky, kolieska, ložiská a rám.

Konštrukcia by mala byť dostatočne pevná a spoľahlivá. U koliesok platí, že čím väčšie a tvrdšie sú, tým bude jazda rýchlejšia. Presné ložiská potom napomáhajú kolieskam dosahovať vyššie rýchlosti. Často sa môžete stretnúť s označením ABEC (3, 5, 7, 9), tu platí, že čím vyššie číslo, tým presnejšie ložiská.

Rám si môžete vybrať plastový alebo hliníkový. Plastové zvládajú dobre tlmiť otrasy, horšie ale prenášajú energiu. Hliníkové sú viac odolné a lepšie prenášajú energiu. Rozhodujúca je tiež dĺžka, kratší rám umožňuje ľahšiu ovládateľnosť, s dlhším je jazda zase trochu iná. Pokiaľ so sebou na popoludňajšiu vychádzku plánujete vziať napríklad športový kočík, preferujte kratší rám.

Samotný rám býva upevnený dvoma spôsobmi. Zatiaľ čo pri drahších modeloch sa volí upevňovanie pomocou skrutiek, lacnejšie alternatívy majú upevnenie pomocou nitov. Z pohľadu údržby je lepšia prvá spomínaná alternatíva.

Aké sú najlepšie kolieskové korčule?

Výber vám môže uľahčiť aj zoznam tých najlepších kolieskových korčúľ na trhu. Poradíme vám, aké značky kolieskových korčúľ na seba strhli za poslednú dobu najväčšiu pozornosť.

Kolieskové korčule Rollerblade

Medzi vôbec najzaujímavejšie značky kolieskových korčulí patrí jednoznačne Rollerblade. Táto firma sa na trhu pohybuje už viac ako 30 rokov, za tú dobu sa preslávila výrobou neuveriteľne komfortných kolieskových korčulí, ktoré sú taktiež dizajnovo zaujímavé. Veľký úspech zaznamenali najmä roztiahnuteľné detské korčule, pri ktorých je možné nastaviť viacero veľkostí.

Fila kolieskové korčule

Do popredia sa v posledných rokoch dostáva aj značka Fila, ktorá sa veľkou mierou podieľa na trendoch v módnom priemysle. Len málokto ale vie, že táto značka má vo svojom portfóliu aj kolieskové korčule alebo korčule na ľad.

Kolieskové korčule Bauer

Aj vo svete korčúľ sú udávané trendy. A za nimi stojí firma Bauer, ktorá s týmto udávaním trendov začala pomerne skoro – už v roku 1927. Medzi ľuďmi je známa hlavne vďaka korčuliam s pribitým nožom, sortiment značky je ale oveľa širší.

Kolieskové korčule Tempish

Písal sa rok 1994, kedy na trh vstúpila značka kolieskových korčúľ Tempish. Odvtedy sa radí medzi lídrov na trhu. Značka je známa predovšetkým pre svoje vysoko kvalitné in-line korčule, ku ktorým je možné dnes dokúpiť aj chrániče, prilby alebo náhradné diely rovnakej značky.

Kolieskové korčule K2

Medzi staršie, ale naozaj kvalitné značky, ktoré tiež patria k najlepším na trhu, patrí aj K2. Značka sa volá ako jedna z najslávnejších hôr, a to určite nie náhodou. Spoločnosť stojaca za množstvom skvelých kolieskových korčúľ je známa hlavne pre svoje neutíchajúce nadšenie a taktiež množstvo inovácií, ktoré sa neboja pri výrobe jednotlivých modelov zapojiť či použiť.

Kolieskové korčule Spokey

Za obrovským sortimentom športového náčinia stojí značka Spokey, ktorá okrem kolieskových korčúľ, ktoré dodáva vo vysokej kvalite, stojí aj za lyžiarskymi okuliarmi, bežeckými pásmi a množstvom ďalších športových potrieb a doplnkov.

Aká je cena kolieskových korčúľ?

Čo sa týka ceny, tá sa samozrejme líši v závislosti od modelu. Kvalitnejšie modely budú z logiky veci drahšou záležitosťou. Rovnako tak má na cenu veľký vplyv aj to, pre koho sú korčule určené. Kolieskové korčule pre najmenších budú lacnejšie ako pánske alebo dámske. Všeobecne sa dá povedať, že korčule je možné zakúpiť už od 40 či 80 eur, tie najdrahšie modely sa samozrejme môžu vyšplhať až na 800 eur.

Autor článku