Sprievodca výberom slnečných okuliarov. S týmito zatienite aj slnko

Publikácia: 03.05.2022

Slnečné okuliare oči chránia nielen pred UVA a UVB žiarením, ale sú tiež štýlovým doplnkom, ktorý dokáže vyzdvihnúť váš outfit do nebeských výšin. Avšak len vo chvíli, keď je správne zvolený. Vďaka nášmu malému sprievodcovi svetom slnečných okuliarov zistíte, ako vybrať okuliare podľa tvaru tváre a po akej farbe obrúčok a skiel siahnuť.

Ako vybrať slnečné okuliare podľa tvaru tváre?

Pri výbere slnečných okuliarov je nevyhnutné zobrať do úvahy tvar vašej tváre. Niektoré všeobecné pravidlá však platia pre všetkých. Horná línia obrúčok by mala kopírovať líniu obočia, veľkosť okuliarov by mala kopírovať tvar tváre a šírka nosníka by mala kopírovať koreň nosa.

Okrúhla tvár

Okrúhla alebo guľatá tvár je: skoro rovnako široká ako vysoká, má zaoblenú čeľusť, mäkké rysy, najširšia časť je u lícnych kostí.

Okrúhlej tvári najlepšie lichotia slnečné okuliare s hranatejšími obrúčkami, napríklad obdĺžnikovými alebo štvorcovými. Siahnuť môžete po okuliaroch s ostrejšími hranami, s predĺženými mačacími líniami alebo po okuliaroch v tvare motýlích krídiel. Uvedené typy okuliarov vašu tvár opticky pretiahnu a zoštíhlia.

Srdcovitá tvár

Srdcovitá tvár je: skoro rovnako široká ako vysoká, má špicatú/skosenú čeľusť, najširšia časť je na čele.

Pokiaľ máte srdcovitý tvar tváre, vyhnite sa príliš zdobeným obrúčkam a veľkým tvarom v horných častiach rámov. K vášmu tvaru tváre sa naopak hodia jemné zaoblené tvary alebo klasické pilotky.

Hranatá tvár

Hranatá tvár je: skoro rovnako široká ako vysoká, má širokú a štvorcovú čeľusť, šírka od čela k línii čeľuste je jednotná.

V prípade hranatej tváre by mali byť slnečné okuliare zvolené tak, aby tvár zjemnili. Túto funkciu hravo zastanú okuliare okrúhlych a oválnych tvarov.

Oválna tvár

Oválna tvár je: zreteľne vyššia ako široká, má zaoblenú čeľusť, mäkké rysy, najširšia časť je u lícnych kostí.

Oválna tvár je považovaná za ideálnu, s týmto tvarom si môžete dovoliť takmer akýkoľvek tvar slnečných okuliarov. Pozor si dávajte len na voľbu veľkosti okuliarov.

Ako spoznať kvalitné slnečné okuliare?

Jednou z funkcií slnečných okuliarov je ochrana očí pred škodlivým UV žiarením. Podľa slov očných lekárov si v našich klimatických podmienkach vystačíte s UV 400. Pri nákupe okuliarov sa vždy uistite, že majú štítok alebo nálepku, ktorá bude túto skutočnosť potvrdzovať.

Tmavšie slnečné okuliare vždy neposkytujú viac UV ochrany

Keď hľadáte slnečné okuliare, nenechajte sa zmiasť tvrdením, že čím tmavšia šošovka, tým väčšia bezpečnosť pre vaše oči. Iba slnečné okuliare so 100% UV ochranou poskytujú bezpečnosť, ktorú potrebujete.

Polarizačné šošovky znižujú odlesky, ale neblokujú UV žiarenie

Polarizačné šošovky sú navrhnuté tak, aby obmedzili odlesky od reflexných povrchov, ako je voda alebo cesty. Polarizácia samotná neposkytuje UV ochranu. Namiesto toho poskytuje lepší vizuálny zážitok pre určité aktivity, ako je riadenie, jazda na lodi alebo golf. Existujú polarizačné šošovky vyrobené s látkou blokujúcou UV žiarenie. Opäť si vždy skontrolujte štítok polarizačných slnečných okuliarov, aby ste sa uistili, že poskytujú maximálnu UV ochranu.

Urobte kontrolu kvality šošoviek

Kvalitné šošovky slnečných okuliarov bez predpisu môžete skontrolovať podľa nasledujúcich krokov:

  • Pozrite sa na predmet s obdĺžnikovým vzorom, ako je napríklad dláždená podlaha.
  • Držte okuliare v pohodlnej vzdialenosti od tváre a zakryte jedno oko.
  • Pomaly pohybujte okuliarmi zo strany na stranu, potom hore a dole a pozerajte sa cez šošovky.
  • Pokiaľ obdĺžnikové čiary zostanú rovné, šošovky sú v poriadku. Pokiaľ sa čiary vlnia, skúste iný pár.

Na veľkosti záleží

Slnečné okuliare by mali mať čo najväčšie sklá, aby dostatočne chránili vaše oči pred slnečným svitom. Tie drobné alebo príliš veľké, pri ktorých môžu slnečné lúče prenikať po stranách, si nechajte len na príležitostné nosenie.

Cena nesúvisí s ochranou

Slnečné okuliare nemusia byť drahé, aby boli bezpečné a účinné. Slnečné okuliare z drogérie označené ako 100% UV blokujúce sú lepšou voľbou ako značkové slnečné okuliare bez ochrany.

Tip redakcie:

Hľadáte top slnečné okuliare na tento rok? Potom si prečítajte náš článok: Najlepšie slnečné okuliare 2022: TOP trendy a štýly.

Akú zvoliť farbu obrúčok?

Farba obrúčok by sa mala vyberať s ohľadom na vašu farebnú typológiu. Niektorí odborníci radia, že by obrúčky nemali byť tmavšie ako farba vlasov. Treba však povedať, že toto pravidlo neplatí na 100 %. Napríklad blondínky si môžu dovoliť aj výraznú farbu.

Po akej farbe skiel siahnuť?

  • Čierna/sivá: Čierne a šedé sklá udržujú prirodzené farby a pomáhajú redukovať prudké svetlo.
  • Modrá/fialová: Tieto farby skiel zvyšujú kontrast farieb a potláčajú bielu farbu.
  • Žlté/zlaté: Žlté alebo zlaté sklá oceníte pri zimných aktivitách, pretože neznižujú jas a zároveň zvyšujú kontrast v horších svetelných podmienkach, napríklad keď chumelí.
  • Zelené: Zelené sklá znižujú jas a zvýrazňujú tiene, hodia sa na každodenné nosenie.
  • Ružové: Ružové sklá zlepšujú priestorové vnímanie a vnímanie detailov.
  • Hnedá: Hnedé sklá sľubujú jasnosť bez skreslenia a hodia sa do všetkých svetelných podmienok.
slnečné okuliare
Unsplash

Ako vyčistiť slnečné okuliare?

Čistenie slnečných okuliarov znie možno ako veľmi jednoduchá úloha, ktorá nepotrebuje návod, existujú však správne aj zlé spôsoby, ako ich vyčistiť, a pokiaľ zvolíte ten zlý, môžete si svoje okuliare zničiť.

Poďme si najprv prejsť bežné chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú:

  • Na čistenie okuliarov nepoužívajte tričko. Drobné vlákna v látke môžu trvalo poškriabať sklá okuliarov.
  • Na navlhčenie skiel nepoužívajte sliny. Nie je to hygienické a sklá to aj tak veľmi dobre nečistí.
  • Na čistenie skiel nikdy nepoužívajte domáce čistiace prostriedky na sklo. Tieto produkty obsahujú zložky, ktoré môžu poškodiť okuliarové šošovky.
  • Pri čistení okuliarov nepoužívajte na čistenie šošoviek papierové utierky, obrúsky alebo toaletný papier.
  • Drevená buničina v papierových utierkach a vreckovkách môže šošovky poškriabať alebo na nich zanechať žmolky.

Teraz, keď už máme za sebou spôsoby, ktorým by ste sa mali pri čistení okuliarov vyvarovať, si prezradíme tie funkčné a správne:

  • Okuliare si vždy dávajte dole oboma rukami. Je to lepšie pre kĺbové časti a stranice.
  • Okuliare odporúčame umývať každé ráno, aby boli bez škrabancov a vyzerali každý deň čo najlepšie.
  • Pred čistením okuliarov sa uistite, že na rukách nemáte žiadne nečistoty alebo mastnoty, ktoré by mohli šošovky zašpiniť.
  • Opláchnite sklá pod ľahkým prúdom vlažnej vody z kohútika. Tým sa odstráni prach a zabránite poškriabaniu šošoviek pri čistení. Na čistenie okuliarov nepoužívajte horúcu vodu, pretože by mohla šošovky poškodiť.
  • Na každú šošovku naneste malú kvapku neutrálneho mydla na ruky. Prostriedok na umývanie riadu obvykle obsahuje kyslé zložky, takže je lepšie ho na čistenie šošoviek nepoužívať. Jemne utrite obe strany šošoviek. Uistite sa, že ste umyli aj nosné vankúšiky a špičky straníc, pretože tam sa mastnota, vlasové prípravky a make-up držia najviac.
  • Rám dôkladne opláchnite. Šošovky a rám opatrne osušte čistým uterákom nepúšťajúcim vlákna alebo použite čistiacu handričku z mikrovlákna.

Autor článku