V ktorej krajine majú najkrajšie svadobné šaty? Posúďte sami

30.05.2022

Naša tradičná predstava bielych svadobných šiat pre nevestu a čiernych pre ženícha je veľmi vzdialená tomu, čo môžete vidieť v iných krajinách, kde oblečenie na jeden z najdôležitejších dní v živote hýri farbami a ozdobami. Veď posúďte sami, ktoré šaty z nášho výberu sú tie najkrajšie.

India

Indická svadba sa skladá z troch samostatných udalostí a obvykle trvá tri dni. Indky na ňu najčastejšie obliekajú sárí v červenej farbe, ktorá je symbolom vášne, šťastia, radosti a prosperity. Chýbať nesmie ani veľké množstvo výrazných zlatých šperkov a zdobenie rúk hennou.

india
Pinterest

Nigéria

V Nigérii žije okolo 250 etnických skupín hovoriacich stovkami rôznych jazykov a nárečí, svadobné šaty sa tak líšia podľa regiónu, náboženstva a pôvodu. Spojovacím prvkom naprieč celou krajinou sú výrazné farby a Gele – šatka na hlave, ktorá je nepostrádateľnou súčasťou tradičného oblečenia.

svadba nigéria
Pinterest

Ghana

Ghanské ženy, ktoré obliekajú výrazne farebné svadobné šaty, by našu bielu najskôr považovali za nudnú. Výrazné farby sú kombinované s nemenej výraznými vzormi, pričom každá rodina má vždy svoj vlastný vzor látky.

Ghana svadba
Pinterest

Mongolsko

Ženy aj muži v Mongolsku nosia Deel, tradičný odev zo vzorovaného hodvábu, ktorý obliekajú Mongoli a ďalšie kočovné kmene už po stáročia. Strihy a vzorovanie sa líši podľa jednotlivých etník, ktorých je v Mongolsku viac ako 20.

mongolsko svadobné šaty
Pinterest

Japonsko

Japonské svadobné šaty v sebe nezaprú japonský zmysel pre jednoduchosť a striedmosť. Nevesty obliekajú biele kimono symbolizujúce čistotu a panenstvo, po obrade sa potom prezlečú do kimona červenej farby, ktorá je symbolom šťastia.

japonsko svadobné šaty
Pinterest

Kazachstan

Žiadna nevesta v Kazachstane sa nezaobíde bez Saukele, vysokého špicatého klobúka so závojom, ktorý je najdrahším prvkom celého svadobného outfitu. Bohato zdobené Saukele je typickým kúskom kazašského folklóru a vyrobiť ho vyžaduje obrovskú dávku zručnosti. Obvykle sa preto vyrába dlho predtým, než dievčatá dosiahnu vek na vydávanie.

kazachstan svadba
Pinterest

Škótsko

Škótske nevesty nosia biele šaty, po obrade si potom cez seba prehodia šatku vo farbe kiltu svojho manžela ako symbol pre prechod do novej rodiny. Samotné kilty sú vyrobené z kockovanej látky (tartanu), pričom vzory sa vždy líšia podľa jednotlivých škótskych rodov. Nepostrádateľnou súčasťou pánskeho outfitu je tiež kiltpin – dlhé vlnené podkolienky, sporran – vreckár na retiazke a sgin dubh – dýka.

škótsko svadba
Pinterest

Ukrajina

Huculi sú východoslovanské etnikum žijúce už po stáročia na úpätí Karpát na hraniciach Ukrajiny a Ruska. Majú vlastný jazyk, nárečia a kroje, medzi ktoré patria aj tradičné folklórne svadobné šaty s bohatým vyšívaním a zdobením.

ukrajina svadba
Pinterest

Rumunsko

Aj Rumunsko má množstvo etnických skupín s vlastnými jazykmi, zvykmi a krojmi. Jedným z nich je etnikum z regiónu Oas, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti Transylvánie. Tradičná svadba môže trvať až tri dni a na organizácii, ktorá zahŕňa prípravu vena, oblečenia a svadobnej vlajky a výber krstných otcov, sa podieľajú rodiny oboch snúbencov i snúbenci samotní.

rumunsko svadobné šaty
Pinterest

Gora

Ľudia z Gora, regiónu ležiaceho v oblasti medzi Macedónskom a Kosovom, sa formálne hlásia k islámu, ich tradície však zahŕňajú množstvo pohanských zvykov. Nevesta sa do domu ženícha vydáva v sprievode rodiny na šatkou zahalenom koni, najtypickejší je však biely make-up s ornamentmi.

svadobné šaty gora
Pinterest

Čína

Číňania sú veľmi poverčiví, a tak niet divu, že sú ich svadobné šaty v červenej farbe, ktorá by sa bez preháňania dala označiť ako farba národná. Červená farba dokáže podľa čínskych povier odháňať zlých duchov a je symbolom šťastia a prosperity. Nemenej dôležitý je aj výber dátumu svadby - svadba nesmie prebiehať v dňoch a mesiacoch, ktoré sú považované za nešťastné.

Čína svadba
Pinterest

Maďarsko

Maďarské folklórne svadobné šaty sú podobne ako ostatné slovanské kroje bohato zdobené výšivkami s kvetinovými vzormi, chýbať nesmie ani vysoká čelenka a poriadna vrstva spodničiek.

maďarsko svadba
Pinterest

Nórsko

Nórska tradičná svadba je malou udalosťou v úzkom kruhu rodiny a priateľov, z ktorej obvykle bývajú vylúčené deti – pokiaľ nejde o deti nastávajúcich snúbencov. Svadobný kostým sa nazýva Bunad a je možné ho nosiť aj na iné sviatočné príležitosti, napríklad krstiny.

nórsko svadba
Pinterest

Peru

Ďalšie farebné svadobné šaty nájdete v Peru. Skladajú sa z tkaného ponča, sukne a klobúka. Ten je obvykle zdobený strapcami a farebnou folklórnou výšivkou.

Peru svadobné šaty
Pinterest

Keňa

Tradičná masajská svadba by sa nezaobišla bez zložitých náhrdelníkov, náušníc a čeleniek z pestrofarebných korálok. Tie môže nevesta predviesť v celej svojej kráse pri nočnej slávnosti zvanej Kumpamba, na ktorú dotyčná dáva dole svoj závoj.

keňa svadba
Pinterest

Poľsko

Folklórne svadobné šaty našich susedov sú zdobené výšivkou a ich nepostrádateľnou súčasťou je „Oczepiny“ – závoj, ktorého odnímanie je jednou z najstarších svadobných poľských tradícií. Odstránenie závoja prebieha obvykle o polnoci a symbolizuje prvú noc nevesty ako vydatej ženy.

polsko svadba
Pinterest

Indonézia

Indonézia je najrozsiahlejšie súostrovie na svete - ostrovov je tu viac ako 17 000, z čoho obývaných je cca 6 000 z nich. Vzhľadom na odľahlosť a izolovanosť má každý z nich svoje špecifické etniká, kultúru, náboženstvo a svadobné zvyky. Najtypickejším oblečením pre ženy je Kebaya, hodvábne šaty zdobené výšivkou a brokátom, ktoré sú doplnené množstvom zlatých šperkov a veľkorysou čelenkou.

indonézia svadba
Pinterest

Maroko

Princeznovské svadobné šaty, ktoré akoby vypadli z rozprávok Tisíc a jedna noc, nájdete v Maroku - nevesta ich počas dňa vystrieda hneď niekoľko. Všetky z nich sa pýšia vzormi, ktoré reprezentujú marockú kultúru z rôznych regiónov. Hlavný dôraz je samozrejme kladený na tradičné ornamenty a farby z miesta pôvodu ženícha a nevesty.

maroco šaty
Pinterest

Uzbekistan

Svadba v Uzbekistane je obrovskou udalosťou, na ktorej by ste napočítali aj 400 hostí. K zásnubám dochádza veľmi skoro, podľa tradícií stačia páru iba dve schôdzky. Na tretej schôdzke sa už žiada o ruku, načo prichádzajú na rad svadobné prípravy a svadba samotná. Tradične platí za svadbu muž, v dnešnej dobe sa však táto tradícia pomaly opúšťa a rodiny náklady zdieľajú.

uzbekistan svadba
Pinterest

Rusko

V Rusku sa osláv naozaj neboja - ich svadby môžu trvať až týždeň! Tradičné svadobné šaty sú červeno-biele, chýbať nesmie ani špeciálna čelenka v kovovom ráme, ktorá je zdobená korálkami a vyšívaná zlatou niťou. Detaily čelenky aj samotných šiat sa líšia podľa jednotlivých regiónov.

rusko svadobné šaty
Pinterest