YOGINESS: Náš brand je známy pre unikátne abstraktné dizajny, ktoré samy vytvárame

31.05.2022

YOGINESS je značka športového oblečenia, ktorá v sebe spája nadčasovosť, ženskosť a udržateľnosť. Za touto slovenskou značkou stoja dve kamarátky Kristína a Jaroslava, ktoré spojila túžba tvoriť a priniesť na trh udržateľnú módu pre aktívne ženy, ktorá im na Slovensku chýbala. Už predtým sa obe venovali kreatívnej tvorbe, preto chceli túto svoju stránku pretaviť do niečoho zmysluplného. V rozhovore sme sa ich opýtali na ich začiatky ale aj plány do budúcna. 

Ako ste sa s Jarkou spoznali a kedy sa zrodil nápad založiť spoločnú značku?

Kristína: Spoznali sme sa v reklamnej agentúre, kde bola Jarka na stáži ako grafická dizajnérka. Ja som v tom čase pracovala na pozícii acount managera a po práci sa venovala maľbe a joge. Jarka zase rada šila a tvorila ilustácie. Už dlhšie som sa zaoberala myšlienkou začať vyrábať športové oblečenie s vlastnými dizajnmi, ktoré by bolo pohodlné, funkčné, lokálne a najmä jedinečné. 

Rok potom, čo Jarka odišla zo stáže, som jej na Facebooku napísala správu, či do toho nechce ísť so mnou. Ja som mala dobré marketingové know-how a Jarka zase rozumela výrobným procesom, preto sa mi zdala táto kombinácia ako skvelý „match”. A nemýlila som sa. Lepšiu parťáčku na podnikanie som nájsť nemohla. 

Yoginess
Jarka a Kristína, zdroj: archív YOGINESS

Ako by ste predstavili svoju značku tým, ktorí ju ešte nepoznajú?

Jarka: YOGINESS je značka športového oblečenia, ktorá stojí na hodnotách, ako sú estetickosť, ekologickosť, lokálnosť, nadčasovosť a ženskosť. Šijeme na Slovensku a pri výrobe používame európsky textil prémiovej kvality, z ktorého 60 % tvorí recyklovaný materiál. Náš brand je známy aj pre naše unikátne abstraktné dizajny, ktoré samy vytvárame. Čoraz viac sa však v našich kolekciách objavujú aj jednofarebné kúsky, ktoré s tými vzorovanými vytvárajú dokonalú rovnováhu a zároveň sú skvelo kombinovateľné.

Bolo ťažké pretaviť svoje sny v realitu?

Kristína: Najťažšie bolo nájsť spoľahlivú šijaciu dielňu, ktorá by nám dodávala produkty v 100 % kvalite. Našou filozofiou od začiatku bolo vyrábať produkty čo najviac lokálne, preto bolo podmienkou, aby aj dielňa bola slovenská. Nakoniec sa nám to podarilo a naše kolekcie dlhodobo šijeme v malej dielni v Piešťanoch.

yoginess
Zdroj: archív značky YOGINESS

Páči sa nám, že celý proces od tvorby návrhov až po samotné šitie prebieha na Slovensku. Čo nás tiež zaujalo, je aj vaša bezplatná oprava YOGINESS oblečenia, môžete nám o tom povedať viac?

Kristína: Riadime sa heslom: „Nosenie oblečenia až do úplného vynosenia.”

Štandarná doba záruky je 2 roky, ale sme presvedčené, že naše produkty je možné nosiť oveľa dlhšie. Dôverujeme našim materiálom a kvalite šitia, preto ponúkame aj službu opravy grátis. Ak sa niekomu náš kúsok počas nosenia zatrhne, povolí šev alebo sa na ňom urobí dierka, môže nám ho poslať a my ho zadarmo opravíme. Snažíme sa tak ešte viac podporiť našu udržateľnú filozofiu a predĺžiť životnosť produktov. Zároveň sú aj naše strihy a dizajny nadčasové a neriadia sa krátkodobými módnymi trendami.  

Aký bol váš prvý produkt s ktorým ste prišli na trh?

Jarka: Dizajnové legíny a športové podprsenky, ktoré dodnes tvoria základ našich kolekcií. Stále sa však snažíme prinášať nové originálne strihy a motívy, ale tiež úplne nové typy produktov, ako sú napríklad bavlnené kimoná, plavky či teplákové súpravy. 

Aký je momentálne váš najnovší počin?

Kristína: Kapsulová kolekcia WILD, ktorá kombinuje výrazné zvieracie potlače so zemitými prírodnými tónmi. Obsahuje celkovo 14 modelov, ktoré si môžete namixovať podľa vlastného vkusu a vytvoriť si tak originálny set. Nájdete v nej legíny, dlhé šortky a topy. Zároveň sme v nej prvýkrát použili nový typ čierneho textilu, ktorý je oproti nášmu staršiemu materiálu vylepšený – je 100 % recyklovaný a 100 % nepriehľadný.

Čo vás motivuje pokračovať a rozvíjať vašu značku?

Kristína: Pozitívne reakcie našich zákazníčiek, pretrvávajúci dopyt po produktoch a schopnosť prinášať na trh stále nové, funkčné a dizajnovo zaujímavé produkty. Jednoducho, stále je čo vylepšovať, tvoriť a vymýšľať. Veríme, že nás to baviť nikdy neprestane.

Yoginess
Zdroj: archív značky YOGINESS

Akú sú vaše plány do budúcna?

Jarka: Okrem rozširovania nášho portfólia o nové športové modely a materiály máme v pláne aj vstup na zahraničné trhy. Veríme, že sme dosť konkurenčne schopná značka a máme čo ponúknuť. Držte nám palce!

Autor článku