Ako sa zbaviť molí v šatníkovej skrini? Máme pre vás osvedčené tipy

Publikácia: 01.06.2022

Malé, no veľmi nepríjemné návštevníčky, o ktoré nik nestojí, nám vedia poriadne skomplikovať život a napáchať veľké škody na obľúbenom oblečení. Nálety robia aj v špajzi. Milujú vlhké, tmavé, nevetrané miesta, kde sa môžu nerušene rozmnožovať. Ako sa zbaviť molí, keď vás poctili návštevou a neplánujú odísť dobrovoľne? Poradíme vám, čo na mole, aby ste sa ich zbavili raz a navždy.

Druhy molí

Mole patria medzi drobný hmyz a existuje rovno niekoľko druhov týchto malých motýlikov. Najčastejšie nás v domácnostiach trápia mole potravinové a šatníkové. Hoci poznáme viaceré druhy, vývojové štádiá mole sú u všetkých rovnaké. Začínajú sa drobnými vajíčkami, ktoré sa neskôr premenia na larvy. Tie vyhryzú diery do odevov, pochutnajú si i na čalúnení alebo zásobách potravín. Posledným štádiom sú lietajúce mole.

Potravinové mole

Agresívny drobný hmyz, ktorý sa s obľubou usídli v skriniach, zásuvkách a špajzách a s veľkým nadšením sa pustí do všetkého, čo nájde. Hnedosivé motýliky sú veľké asi 8 - 10 mm a rozmnožujú sa veľmi rýchlo, samice naraz dokážu naklásť až 300 vajíčok. Najčastejšie si vyberajú odľahlé miesta, často aj za skrinkami. O ich prítomnosti svedčia lepkavé pavučiny.

Šatníkové mole

Drobné motýliky, veľké len asi 4 - 8 mm, majú zlatohnedú farbu a červené chĺpky na hlavách. Samičky obvykle nakladú 40 - 100 vajíčok, larvy žijú približne 35 dní a obľubujú najmä prírodné vlákna: vlnu, hodváb, perie, kožušinu či bavlnu. Ak nájdete drobné dierky na svetri, larvy mali hody a treba popozerať aj zvyšok skrine. Napadnuté oblečenie býva niekedy zatuchnuté, pôsobí zaprášene. 

Ako sa mole dostanú do bytu?

Často za ich výskyt ani nemôžete, pretože spôsobov, ako sa k vám dostanú, je hneď niekoľko. Neželaných hostí si môžete pokojne doniesť domov s nákupom z obchodu. Potravinové mole k vám často pricestujú v balíčkoch s múkou, cestovinami, ovsenými vločkami, ryžou, strukovinami aj čokoládou. Mole šatové si môžete priniesť na oblečení či v novom koberci. Priletieť k vám môžu aj cez otvorené okná a dvere, v paneláku ich niekedy “chytíte” aj od susedov, dokonca k vám môžu prísť aj na srsti domácich miláčikov. 

Obyčajne si ich prítomnosť všimneme, až keď už je domácnosť kontaminovaná a doma nám poletujú malé motýliky. Rýchlo si vedia nájsť vhodné miesto, kde sa im darí a liahnu sa vo veľkom. Keď už mole v byte zbadáte, treba konať rýchlo a dať do poriadku všetky napadnuté miesta a skúsiť vypátrať, odkiaľ k vám prišli.

moľa
Unsplash

Ako sa zbaviť molí v skrini?

Na boj proti moliam si môžete pripraviť viaceré prírodné alebo chemické spôsoby, no najmä netreba na nič čakať a zahájiť boj hneď, ako zbadáte, že sa u vás v šatníku deje niečo nekalé. 

Oblečenie vyperte

Aby ste sa uistili, že dáte zbohom každému vajíčku, ktoré mole nakládli, vytiahnite zo skríň všetko oblečenie a pustite sa do prania. Všetko bez milosti treba oprať a ak to materiál dovolí, aj usušiť v sušičke. Ak nie je možné oblečenie sušiť horúcim vzduchom, vložte ho na niekoľko dní do mrazničky, aby ste vajíčka zahubili.

Dôkladne umyte skrine a poličky

Skrine máte prázdne, no opraté a vysušené oblečenie do nich ešte nevkladajte. Vezmite mydlovú vodu, prípadne roztok vody a octu a precízne poumývajte celú skriňu, nevynechajte ani jednu štrbinku, pretože všade ešte stále môžu byť drobné vajíčka. Povysávajte aj koberce, čalúnenie, zamerajte sa na rohy, tmavé kúty aj trhlinky v dreve, kde môžu vajíčka sídliť. Nechajte všetko vyschnúť, až potom do skrine opäť naukladajte oblečenie.

Znepríjemnite im prostredie

Teraz je čas na nástrahy. Feromónové pasce sú účinným prípravkom na mole, ktorý ich priláka a postará sa o ne. Nainštalujte odpudzovače molí, vytiahnite sprej na mole, napríklad biolit na mole, aby ich nelákalo sa do skrine znova vrátiť. Chemické prípravky sú však často toxické nie len pre mole, ale aj pre človeka, preto dodržiavajte návod na použitie. Ak chcete boj viesť skôr prírodným spôsobom, osvedčenou metódou sú napríklad levanduľové vrecúška, cédrové drevo, škorica, klinčeky, citrónová tráva, rozmarín a ďalšie bylinky, ktorých výraznú vôňu mole neznášajú. 

Ako predchádzať výskytu molí v šatníku?

Prevencia je vždy jednoduchšia ako likvidácia škodcov, najmä v prípade, že sú už poriadne rozmnožení. Čo teda robiť, aby k tomu nedošlo?

Pravidelne vetrajte a upratujte skrine

Šatníkové mole nie sú bohvieako spoločenské tvory, takže ak im budete robiť prievan, často upratovať a vetrať šatník, nebude sa im tam páčiť. Spoľahlivým spôsobom, ako zničiť mole, je udržiavať svoju domácnosť čistú a sviežu, aby nemali vhodné podmienky na život. Skriňu prevoňajte vôňami, ktoré mole nenávidia.

Nehromaďte oblečenie, ktoré nenosíte

Veľké upratovanie by ste raz za čas mali uskutočniť aj v šatníku a vytriediť z neho kúsky, ktoré vám tam len roky zbytočne stoja a nenosíte ich. Zbytočne zaberajú miesto, hromadia vlhkosť a vytvárajú ideálne prostredie pre usídlenie vajíčok, keďže s nimi nehýbete.

Skladujte sezónne oblečenie správne

Mimosezónne oblečenie, ktoré sa chystáte dlhšie nenosiť, uskladnite do utesnených vriec, kam sa mole nedostanú. Nezabudnite ho predtým vyprať, pretože moliam chutí okrem rastlinného keratínu aj pot, odumretá pokožka a škvrny od jedla. Uskladnené odevy pravidelne vyberajte a vytriasajte a pre istotu k nim môžete priložiť voňavé vrecúško s cédrom či levanduľou.

Autor článku