Slovenskí módni návrhári a návrhárky, ktorých práca stojí za vašu pozornosť

Publikácia: 13.07.2022

Ak sa chcete obliekať svetovo, vôbec nemusíte loviť len v zahraničných vodách. Aj doma máme šikovných a talentovaných módnych návrhárov a návrhárky, ktorých originálnu tvorbu by ste nemali prehliadať. Dokážu naviac smelo konkurovať aj známym luxusným značkám. V tomto článku sa pozrieme na najvýraznejšie mená na slovenskej scéne, a veríme, že vás presvedčíme o tom, že sa ich oplatí poznať.

Boris Hanečka

Boris Hanečka patrí k vychýreným menám slovenskej módnej scény. Okrem navrhovania šiat sa venuje aj stylingu. Má za sebou módne prehliadky na Slovensku, ale aj v zahraničí a môže sa pochváliť víťazstvom vo viacerých súťažiach, ziskal napríklad ocenenie Lifeline Fashion Talent. Navrhol modely pre Zuzanu Čaputovú, Adelu Vinczeovú, Daru Rolins, Zuzanu Fialovú a ďalšie celebrity, no jeho múzou číslo jeden je Lucia Hablovičová, ktorej vytvoril napríklad róbu na Ples v opere.

Pre jeho štýl je typická dokonalá práca so ženskou siluetou, kvalitné materiály, krajčírske majstrovstvo a zmysel pre detail, odkazy na ľudové prvky, historické strihy, výtvarné umenie a každú kolekciu charakterizuje príbeh. Módne prehliadky Hanečku sú často koncipované ako pohybové divadlo, konceptuálna hra. Okrem súkromných zákaziek a autorských kolekcií vytvoril aj niekoľko kolekcií pre Makytu, Lifeline alebo značku Nehera.

Miro Sabo

Už svojou prvou kolekciou bol nominovaný na titul Módny dizajnér roka v rámci cien Czech Grand Design a s kolekciou pre jar/leto 2017 sa mu tento titul podarilo získať. Slovenský dizajnér Miro Sabo už roky tvorí a žije v Prahe, za sebou má štúdium na UMPRUM aj stáž u slávneho Rafa Simonsa, ktorý bol kreatívnym riaditeľom pre značku Christian Dior, Calvin Klein či Jil Sander.

Vo svojich kolekciách pre dámy aj pánov snúbi históriu s modernými prvkami a vytvára originálne modely nositeľné v 21. storočí. História, paláce, kráľovské rody sú pre neho obrovskou inšpiráciou, zaujímajú ho už od puberty a sú súčasťou jeho rukopisu. Pre jeho tvorbu je typická orientácia najmä na obdobie renesancie a baroka, ktoré mieša so súčasnými prvkami.

Jana Pištejová

Vo svojich kolekciách spája zdanlivo nekombinovateľné – ženskosť, eleganciu, sexepíl a nevinnosť. Jana Pištejová úspešne tvorí módu pre rafinované ženy už viac ako 20 rokov a právom sa tak zaradila medzi špičku slovenského módneho návrhárstva. Za svojím cieľom si išla od útleho veku a na jej tvorbe je jej húževnatosť cítiť. Veľmi skoro prišla na to, že ju baví kreslenie, šitie a navrhovanie odevov a už počas štúdia bola veľmi aktívna, hľadala príležitosti, zapájala sa do rôznych súťaží a niektoré aj vyhrala.

Jej tvorbu sme mali možnosť vidieť na mnohých slávnych ženách slovenského šoubiznisu: Lucii Hablovičovej, Marianne Ďurianovej, Zlatici Puškárovej, Martine Šimkovičovej alebo Erike Judínyovej. Jana Pištejová sa už niekoľko rokov kreatívne realizuje na Bratislavských módnych dňoch, v jej modeloch sa blysli aj súťažiace MISS Slovensko. Rada navrhuje a šije plesové, svadobné šaty a od čias pandémie má aj internetový obchod, kde nájdete aktuálne kolekcie.

Marcel Holubec

Už od mladého veku vedel, čo chce robiť a svoj sen si plní na výbornú. Hoci prvú sukňu, ktorú navrhol ešte na strednej škole, si jeho mama neobliekla, počas štúdia na VŠVU jeho tvorba patrila k najvýraznejším. Postupne mu pribúdali módne prehliadky, zbieral rôzne ocenenia (napríklad Top Styl Designer v Brne), svoje kolekcie pravidelne prezentuje na Fashion Live! a zaradil sa k špičke slovenského módneho návrhárstva.

Pre jeho rukopis je typické inovatívne využívanie a kombinovanie materiálov, láska k plisovaniu a moderným technológiám v spojení s prírodnými materiálmi ako hodváb či koža, takže výsledkom je originálny prienik tradičného a nových technologií. Tvorí dámsku aj pánsku módu pod značkou Marcel Holubec W v minimalizujúcich strihoch, pre mnohé kolekcie je typické používanie bielej a čiernej s občasnými farebnými akcentmi. Medzi jeho múzy patrí napríklad Zdena Studenková, Táňa Pauhofová, Jana Kirschner či Judit Bárdos.

Michael Kováčik

Talentovaný mladý slovenský dizajnér Michael Kováčik sa tiež môže pochváliť pestrou klientelou. Tú tvorí napríklad česká modelka a miss Aneta Vignerová, ale aj Karolina Chomisteková, Barbora Franeková, Alena Pallová a ďalšie známe Slovenky. Niet sa čomu čudovať, už niekoľko rokov tvorí rafinovanú, sexi a ženskú módu, ktorá mu zabezpečila miesto medzi elitami českého a slovenského návrhárskeho neba.

Svoju cestu k móde začal ako stylista, keď obliekal niekoľko známych žien, a keď sa rozhodol navrhnúť šaty pre tri klientky na českú Miss, zožal obrovský úspech. Práve to bol impulz na založenie vlastnej značky a odvtedy sa pravidelne objavuje na najvýznamnejšom českom podujatí Mercedes Benz Prague Fashion Week. Modely z jeho dielne túži mať v šatníku nejedna žena.

Michaela Giertlová

Mladá slovenská návrhárka Michaela Giertlová je známa pod svojou značkou FakeFolk. Objavila v sebe lásku k tradíciám, no rozhodla sa im vdýchnuť súčasnú podobu a navrhovať jedinečné modely nositeľné nielen na spoločenské udalosti, ale každodenné príležitosti. Pre značku FakeFolk je typické využívanie ornamentov, výšiviek, krajky, plisovania a tradičných strihov vychádzajúcich z ľudovej kultúry. 

Giertlová je vášnivou zberateľkou ľudových krojov a netají sa tým, že sú jej inšpiráciou, rovnako ako aj štúdium etnológie na Masarykovej univerzite v Brne, ktoré jej poskytlo cenné know-how. Modely spoločenských šiat z jej ateliéru zažiarili napríklad na Miss Horehronie. Okrem kolekcií prístupných na predaj si zákazníci majú možnosť nechať navrhnúť odevy na mieru. Každý jeden produkt z dielne FakeFolk je jedinečný, v ateliéri sa všetky navrhnuté veci nachádzajú len po jednom kuse.

Kristína Šipulová

Ďalšou mladou návrhárkou vychádzajúcou z ľudových tradícií a lásky k poctivému remeslu a ručnému tkaniu je Kristína Šipulová, rodáčka z Telgártu. Absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave a Národnú akadémiu umení v nórskom Osle, ale aj stáž v Dánsku, kde vyrábala ručne tkané látky pre Chanel. Cenné skúsenosti nabrala počas štúdia v Paríži, kde tiež vyučuje kurzy Textil a teória farieb na Medzinárodnej akadémii módy IFA. 

V jej tvorbe cítiť udržateľnosť, návrat k pôvodnej výrobe odevov z priadze podľa vzoru našich predkov. Minimalistické kolekcie v sebe kombinujú remeselné dedičstvo jej rodného regiónu, kultúru, životné prostredie a moderný prístup k slow fashion. Opätovne využíva ľanové textílie v minulosti tkané remeselníkmi a vdychuje im nový život, pretože zastáva názor, že móda môže byť zodpovedná a produkovať len minimálny odpad.

Petra Kovacs

Ďalšou mladou návrhárkou, ktorá myslí ekologicky a tvorí udržateľnú módu, je Petra Kovacs. Patrí k výrazným talentom súčasnej mladej generácie módnych tvorcov a reprezentovala Slovensko na London Fashion Week, svojimi kolekciami upozorňuje na problém „fast fashion“ a snaží sa tvoriť z odpadových materiálov alebo vzorkami, ktoré sa nedostali do kolekcií a skončili by v spaľovniach. Takto nájdu nové využitie, veď ide o špičkové látky.

Jej kolekcie sú typické zaujímavými farebnými a nevšednými materialovými kombináciami, prvkami nadsázky, humoru, feminizmu. Rada experimentuje a vytvára si autorské štruktúry, vzory a potlače. Udržateľnú módu by rada dostala k širšiemu publiku aj prostredníctvom komerčnejšie ladenej dizajnérskej značky plaviek a voľnočasového oblečenia Swimpatisserie. Značka sa zaviazala používať iba recyklované a certifikované materiály – nite, látky aj balenie.

Autor článku