Ako správne žehliť košele, nohavice a ďalšie oblečenie? Tipy na žehlenie rôznych materiálov

Publikácia: 22.07.2022

Žehlenie patrí k domácim prácam, ktoré buď milujete, alebo nenávidíte. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, poradíme vám, ako pri žehliacej doske nestráviť večnosť a napriek tomu mať vždy perfektne vyžehlené oblečenie. Dokonca aj vtedy, keď nemáte čas alebo možnosť použiť žehličku.

Ako správne žehliť oblečenie?

Aby ste si ušetrili kopu námahy a nervov, pripraviť sa na žehlenie treba ešte predtým, ako vytiahnete bielizeň z práčky. S týmito radami to pôjde ľahšie:

  • Čím nižšie otáčky pri praní použijete, tým menej bude bielizeň po praní dokrčená, a tým jednoduchšie a rýchlejšie ju budete vyžehliť.
  • Žehlenie vám uľahčí aj používanie aviváže pri praní. Zmäkčí a vyhladí látku, vďaka čomu sa po nej bude žehlička kĺzať ľahšie a perfektný výsledok dosiahnete rýchlejšie.
  • Ešte predtým, ako začnete žehliť, si oblečenie roztrieďte podľa materiálov. Žehlenie pôjde rýchlejšie, lebo pri nastavenej teplote ožehlíte naraz všetko, čo potrebujete, a potom môžete prestaviť teplotu na vyššiu a ožehlíte ďalšiu kôpku. Začnite od najnižšej teploty, nebudete tak strácať čas zbytočným prestavovaním a čakaním na ochladenie alebo zahriatie žehličky na požadovanú teplotu.
  • Vždy si dôkladne prezrite inštrukcie na štítku a dodržiavajte ich, inak hrozí, že si svoje obľúbené oblečenie zničíte.
  • Po vytiahnutí z práčky a vešaní oblečenie dôkladne pretrepte, aby sa látka natiahla, vyhladila a stratili sa zbytočné záhyby, ktoré by sa mohli ťažšie žehliť. 
  • Najlepšie sa žehlí čerstvo vypratá bielizeň, ideálne ešte trošku vlhká.
  • Ak sú na oblečení nášivky, výšivky, flitre, potlače, tieto miesta nežehlite, len z výšky naparte.
  • Žehlite naruby, hlavne tmavé oblečenie a džínsy, aby sa na oblečení nevytvárali lesklé plochy. Vytváraniu lesklých plôch sa vyhnete aj vtedy, ak nebudete žehličku po látke trieť.
  • Látku s textúrou žehlite vždy v smere vlasu.
  • Vždy, keď môžete, využite paru, alebo aspoň rozprašovač s vodou.
  • Do zásobníka na vodu lejte vždy tú destilovanú. Predĺžite tak životnosť žehličky a zabránite tomu, aby sa vodný kameň dostal na oblečenie. Rovnako aj pred použitím naparovania radšej paru odpustite, aby ste odstránili drobné kúsky vodného kameňa.
  • Zvoľte správnu techniku. Aby ste látku nevyťahali, tak žehlite smerom nadol a nahor, žiadne krúživé pohyby.
  • Oblečenie po vyžehlení neodkladajte hneď do skrine, počkajte aspoň hodinu. Vlhká a teplá bielizeň by sa v skrini mohla opäť dokrčiť alebo dokonca začať plesnivieť. 

Ako správne žehliť jednotlivé materiály?

MATERIÁL TIPY NA ŽEHLENIE
Bavlna Bavlnu môžete žehliť na vysokej teplote, tmavé farby naruby, aby ste sa vyhli lesku. Najlepšie sa žehlí vlhká, môžete ju naparovať aj použiť rozprašovač.
Ľan Obráťte naruby, aby ste zabránili lesku, žehlite pri vysokých teplotách s použitím naparovania alebo rozprašovača s vodou, ideálne ešte vlhký.
Vlna Radšej nežehlíme, ak už musíme, tak nenapíname, len opatrne prikladáme žehličku s parou asi 3 až 5 cm nad naruby obráteným svetrom. Môžeme napariť aj cez vreckovku.
Kašmír Nežehliť, len naparovať.
Hodváb Žehlite jemne vlhký naruby tesne po vypratí na nízkej teplote. Nenaparujte, nepoužívajte rozprašovač. Môžete si pomôcť vreckovkou.
Polyester, satén, umelý hodváb a syntetické látky Žehliť naruby pri nízkych teplotách, alebo tlakom chladnejšej žehličky, ideálne ešte vlhké a nepoužívať paru.
Akryl Žehliť naruby, zasucha a pri nízkej teplote.
Viskóza Žehlite z vnútornej strany cez bavlnenú látku len s vlažnou žehličkou.
Fleece Nie je nutné žehliť, no ak už musíte, maximálne na 100 stupňoch veľmi opatrne cez bavlnenú látku.
Zamat, menčester Vždy z rubovej strany cez uterák alebo hrubšiu látku, ideálne nežehliť, len naparovať.
Čipka Žehlite nasucho na nízkej teplote cez vreckovku, nepoužívajte paru ani rozprašovač.

Ako žehliť košele rýchlo a ľahko?

Nie je to žiadna veda a vďaka tomuto jednoduchému a rýchlemu postupu to zvládnete ľavou zadnou. Najskôr si samozrejme skontrolujte údaje na štítku, aby ste nastavili správnu teplotu, rozopnite košeľu a môžete ísť na to. Začnite najskôr golierom. Pokropte ho vodou a narovnajte, tlakom zadnej časti žehliacej plochy žehlite od stredu k okrajom, potom ho vráťte do pôvodnej polohy a prežehlite strednú časť goliera, aby si udržal tvar. 

Potom prežehlite podobným spôsobom manžetové časti na rukávoch, najskôr zvnútra, potom zvonku. Nasledujú rukávy, stranou s gombíkmi nahor. Ak zastavíte so žehličkou pred okrajom, vyhnete sa pukom, ak naopak chcete docieliť výraznejšie puky, žehlite aj kraje. Potom rukáv vyžehlite z druhej strany.

Nasleduje sedlo, teda časť medzi golierom a ramenami. Košeľu položte na užšiu časť žehliacej dosky, košeľu vyhlaďte a opatrne žehlite od ramien k stredu košele. Napokon sa zamerajte na telo košele. Začnite od časti medzi gombíkmi kúsok po kúsku, vždy si dôkladne narovnajte plochu, ktorú idete žehliť. Dávajte si pozor, aby ste nežehlili cez gombíky. Po prežehlení stiahnite košeľu z dosky a zaveste ju zapnutú na ramienko.

žehlenie košelí
zdroj: Unsplash

Ako žehliť nohavice?

Nohavice obráťte naruby. V prípade, že majú vrecká, začnite nimi, následne prejdite na poklopec, švy, lemy na jednej aj na druhej strane. Potom narovnajte a ožehlite pás, ktorý natiahnete na dosku. Dávajte si pozor na vrecká. Preložte jednu nohavicu na druhú, zarovnajte švy, odklopte vrchnú nohavicu a žehlite vnútornú stranu nohavice od päty smerom k rozkroku. Otočte a vyžehlite aj druhú stranu nohavice a rovnako postupujte pri druhej nohavici.

Pri oblekových nohaviciach sú najväčšou výzvou puky. Vyžadujú si presné ťahy, nedávajú priestor na zaváhania, inak vám vzniknú nevzhľadné dvojité puky, čo sa zachraňuje veľmi ťažko. Klasické sponky do vlasov látku prichytia, aby sa nehýbala a výsledok bol perfektný hneď na prvý pokus, ak budete pridŕžať žehličku kúsok od nohavice a využijete paru.

Ako žehliť bez žehličky?

Žehlička je síce na pokrčené oblečenie najlepšia, no v situáciách, keď ju nie je možné z rôznych dôvodov použiť, prichádzajú vhod tieto praktické tipy, ako zatočiť s pokrčeným šatstvom. 

  • Ak máte sušičku, vložte do nej pokrčené oblečenie spolu s pár kockami ľadu, navoľte čo najvyšší možný výkon a po niekoľkých minútach z nej vytiahnete oblečenie ako po žehlení. Ak nemáte po ruke ľad, rovnakú službu vám spraví mokrý uterák alebo ponožky, či nastriekaná voda na dokrčených miestach a po 15 minútach je po pokrčených záhyboch.
  • Tip s uterákom funguje aj bez sušičky. Stačí položiť oblečenie na rovný povrch, rukami ho vyhladiť a prikryť dobre vyžmýkaným, no mokrým uterákom. Miernym tlakom uterák vyrovnávajte a potom už stačí len nechať oblečenie vyschnúť.
  • Ak nemáte po ruke žehličku a potrebujete rýchlo prežehliť oblečenie, pomôcť si môžete aj čistým hrncom, do ktorého nalejete vriacu vodu a po chvíli ju vylejete. Potom oblečenie položte na rovný povrch a nahriatym hrncom po ňom prechádzajte ako žehličkou.
  • Rovnako si môžete pomôcť aj pri sprchovaní. Zaveste do kúpeľne pokrčené oblečenie, para počas sprchovania zvlhčí látku, a tú stačí rukou vyhladiť a nechať prirodzene vysušiť. 
  • Ďalším trikom na odstránenie záhybov z odevov je 1 diel octu v kombinácii s 3 dielmi vody vo fľaši s rozprašovačom. Nastiekajte zmes na oblečenie, zaveste na vešiak a nechajte voľne uschnúť na čerstvom vzduchu. Namiesto octu môžete použiť i aviváž v pomere 1 PL aviváže na 1 šálku vody.
  • Skúste trik s fénom: počas sušenia vlasov navlhčite pokrčené miesta na oblečení a vyfúkajte ich do sucha. Na rovnakom princípe (dokonca často ešte lepšie) funguje aj para z kanvice na vodu. Pokrčené miesta umiestnite približne do vzdialenosti 30 cm od pary a nechajte vysušiť.

Autor článku