Nastrelenie alebo prepichnutie: Na čo sa zamerať pri výbere detských náušníc?

Publikácia: 31.10.2022

Prepichovanie detských uší mnoho rodín považuje za dôležitý míľnik v živote svojich ratolestí. Predtým tento akt sprevádzali rôzne rituály, ktoré dieťaťu mali zaistiť šťastnú budúcnosť. V súčasnosti náušnice predstavujú skôr módny doplnok, vďaka ktorému sú pohľady našich detičiek ešte roztomilejšie. Aby deti vnímali nosenie náušníc ako radosť a nie ako starosť, pripravili sme pre vás tento článok, v ktorom si zodpovieme tie najčastejšie otázky všetkých mamičiek a oteckov.

Kedy je čas na prvé náušnice?

Rodičia bývajú občas nedočkaví a uši svojich detí by najradšej prepichli už v prvých týždňoch. Novorodenci ale ešte nemajú úplne vyvinutý imunitný systém, a tak môže skoré prepichnutie uší viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Z toho dôvodu je nevyhnutné počkať, až deti trochu povyrastú.

Dôležitým faktorom pre piercing uší sú aj prvé dávky povinného očkovania. Bábätká ich obvykle dostávajú okolo 3. až 6. mesiaca. Potom už na prepichnutie ušiek nie je žiadna prekážka. Ideálne načasovanie ale neexistuje. Vy poznáte svoje dieťa najlepšie, a tak záleží len na vašej rodičovskej intuícii.

Nastrelenie alebo prepichnutie ušiek?

Ak vyberáte detské náušnice úplne prvýkrát, možno stojíte pred otázkou, či je lepšie nastrelenie alebo prepichnutie ušiek.

  • Prepichnutie náušníc sa obvykle odohráva u lekára. Vykonáva sa dutou ihlou, do ktorej sa nasadí drôtik a rovno sa pretiahne bábätkovská náušnica. Samotné prepichnutie býva pomerne bolestivé, rana môže dlhšiu dobu krvácať. Kladom zostáva, že dierka nezarastá a aplikované náušnice je možné nosiť niekoľko rokov.
  • Nastrelenie náušníc je možné podstúpiť u detského lekára aj v niektorých zlatníctvach (v takom prípade si však pozorne ustrážte, kto nastrelenie vykonáva a ako). Vykonáva sa špeciálnou nastreľovacou pištoľkou, do ktorej sa nasadia kôstky z chirurgickej ocele, po cca mesiaci je možné tieto náušnice vymeniť za bábätkovské. Výhodou je rýchlosť aj menšia bolestivosť, nevýhodou zaťahovanie a zarastanie dierky.

Ako sa starať o čerstvo prepichnuté uši?

Či už svoje dieťa zveríte do rúk lekára alebo skúseného piercera, je dobré vedieť, ako sa o čerstvo prepichnuté alebo prestrelené uši starať. V prvých dňoch môže dôjsť k ľahkému začervenaniu lalôčika, ktoré je spôsobené prekrvením oblasti okolo náušnice. Tento jav je relatívne bežný a nutne nemusí znamenať problém.

Všeobecne je dôležité dodržiavať základné hygienické návyky. V čistote by ste mali udržiavať nielen ruky, ale aj hojace sa ušká. Umývacím prípavkom sa však radšej vyhnite, mohli by spôsobiť podráždenie. Na umývanie uší si bohato vystačíte s vodou. Ušká pozorne pozorujte a pokiaľ sa vám čokoľvek nezdá, samozrejme neváhajte a vyhľadajte doktora.

Celkový proces hojenia trvá cca 12 týždňov. Po jeho ukončení dostávajú zelenú náušničky, ktoré sa vám páčia – napríklad práve strieborné náušnice pre bábätká.

detské strieborné náušnice
zdroj: Olivie.sk

Aké náušnice sú vhodné pre bábätká?

Možno, že by ste ušká svojho bábätka najradšej obdarili nejakými krásnymi náušnicami z drahého kovu. Najviac bezpečnou voľbou pre prvé náušničky je ale materiál, u ktorého je minimálna šanca alergickej reakcie. Rodičia bábätiek aj starších detí preto najčastejšie siahajú po náušničkách z chirurgickej ocele.

Okrem toho by prvé náušničky mali disponovať drobným, ale skutočne pevným zapínaním. Jedine tak získate istotu, že zostanú na svojom mieste.

Aké náušnice zvoliť pre 3-ročné deti?

Trojletiačikovia sú plní elánu a chcú objavovať svet okolo seba. Keby náhodou stratili náušničku napríklad na prechádzke so škôlkou, šanca, že by si to všimli, je minimálna. Aj z toho dôvodu je nutné vyberať také šperky, na ktorých zapínanie sa dá spoľahnúť za každých okolností. Pre trojročné deti teda odporúčame náušnice na skrutku.

Aké náušnice zvoliť pre 5-ročné deti?

V tomto veku sa už mnoho detí venuje športovým aktivitám. To však nie je v nosení náušníc prekážka. Pri výbere šperkov pre predškolákov stačí myslieť na to, aby dieťaťu pri pohybe neprekážali. Môžete zvoliť už spomínané náušnice na skrutku alebo detské puzetové náušnice.

detské strieborné náušnice
zdroj: Olivie.sk

Aké náušnice zvoliť pre staršie deti?

Ak už máte doma nejakých školákov, určite si všímate ich čoraz väčšiu samostatnosť. Okrem toho si tiež vyhraňujú svoj štýl. Preto sa nebojte a dajte im pri výbere šperkov voľnú ruku. U starších detí býva zvykom, že majú viacero náušničiek, ktoré menia podľa nálady. V ich šperkovnici by rozhodne nemali chýbať klasické krúžkové náušnice.

Autor článku