Najlepšie batohy do školy Nike: Recenzie a skúsenosti

09.08.2023

Funkčné, štýlové, cenovo dostupné. To všetko sú batohy od značky Nike. Ponúkajú množstvo vreciek, rôzne farebné prevedenia, nadčasové dizajny, ale aj také vychytávky, ako sú napríklad úchyty na skateboard. Ako sa v takej širokej ponuke zorientovať a vybrať ten správny? Tak presne s tým vám radi poradíme! 

Najlepšie batohy do školy Nike

Neviete si z veľkej ponuky školských batohov Nike vybrať? Urobili sme za vás predvýber! Porovnávali sme členenie batohu, rozloženie vreciek, odolnosť materiálu a celkovo vhodnosť na školské využitie, aby sme našli tie najlepšie. A tu sú! 

Nike Heritage

Čierny batoh do školy Heritage patrí medzi klasiky značky Nike. Jeho jednoduchosť môže byť pre užívateľov buď veľkou prednosťou, alebo naopak nedostatkom. Má totiž iba jedno hlavné vrecko a jedno menšie vonkajšie vrecko na drobné predmety, ako sú peňaženka či kľúče.

Na rozdiel od batohu Nike Elemental, ktorý je v rovnakej cenovej kategórii, obsahuje vo vnútri hlavnej časti aj vrecko na notebook. Ten je z jednej strany chránený vystuženým chrbtom. Samozrejmosťou školských batohov Nike sú dve postranné vrecká na fľaše s vodou, ktoré sú však pri tomto modeli nepružné a nepojmú fľaše s väčším objemom.

Batoh Nike Heritage ponúka objem 25 litrov, polstrovaný chrbát potiahnutý sieťovinou pre lepšiu cirkuláciu vzduchu a široké polstrované popruhy. Rozhodne oceňujeme, že, ako deklaruje značka Nike, aspoň 65% batohu je vyrobených z recyklovaného polyesteru z použitých PET fliaš. Svojim jednoduchým dizajnom a veľkým výberom farieb však bude obľúbeným školským batohom pre dievčatá aj chlapcov. Čierny školský batoh Heritage patrí medzi produkty značky Nike k úplnej klasike.

Víťaz porovnania: Nestarnúca klasika

Nike Nike Heritage

Zistiť cenu

Klady

 • čiastočne vystužené vrecko na notebook
 • veľký výber farieb a jedna vylepšená verzia (napr. Eugene z pevnejšie tkaného materiálu)
 • vyrobený z recyklovaných materiálov
 • cenovo dostupný

Zápory

 • iba dve vnútorné vrecká
 • málo pružné vrecká nepojmú väčšie fľaše s pitím

Nike Brasilia M

Modely školských batohov Nike Brasilia sa vyrábajú v mnohých variantoch, veľkostiach a farbách. Na školské účely na druhom stupni základnej školy alebo strednú školu sa však najviac ponúka veľkosť M, ktorá má objem 24 litrov. Podobne ako Nike Heritage ponúka polstrovaný chrbát so sieťovinou a sieťovinu aj polstrovanie nájdete aj na širokých ramenných popruhoch. Veľkou prednosťou je pogumovaná spodná časť batohu, ktorá zaručí nielen väčšiu odolnosť proti nečistotám, ale aj to, že batoh pri postavení na zem neskĺzava.

Školský batoh Nike Brasilia M ponúka dve hlavné vrecká, menšie vrecko na drobné predmety, jedno postranné sieťované vrecko s gumičkou na fľašu a uzatvárateľné sieťované vrecko na zips s háčikom na kľúče. Prednú časť batohu tvorí otvorené štvorcové vonkajšie vrecko s malým zapínaním na suchý zips. Notebook či tablet je možné bezpečne uložiť do menšej hlavnej časti, kde pre neho nájdete plne polstrované vrecko.

Nike Brasilia vďaka širokej ponuke farieb nadchne chlapcov aj dievčatá a bude sa hodiť nielen do školy, ale aj na výlety alebo tréning. Nike uvádza, že v modeli Brasilia je aspoň 50 % vlákien z recyklovaných PET fliaš, čo poteší všetkých, ktorí kladú dôraz na ekológiu a udržateľnosť.

Víťaz porovnania: Najlepší batoh na 2.stupeň

Nike BRASILIA M Batoh

Zistiť cenu

Klady

 • chrbát aj popruhy so sieťovinou pre lepšiu cirkuláciu vzduchu
 • dostatočne vystužené vrecko na notebook
 • vrecko na fľašu na gumičku
 • pogumovaná spodná časť

Zápory

Nike Elemental

Batohy Nike Elemental ponúkajú široké spektrum farieb – od elegantnej čiernej až k jemne ružovej, ktorá sa vďaka filmovému hitu Barbie pravdepodobne stane trendom tohto školského roka. Tieto školské batohy spadajú opäť do nižšej cenovej kategórie batohov značky Nike. V základnom rade môžete zaobstarať dve verzie Elementalu, ktoré sa líšia umiestnením a veľkosťou loga Nike na prednej strane batohu (verzia 2.0 má logo menšie) a materiálom jedného z predných vreciek (verzia 2.0 má vrecko priehľadné, sieťované). Všetko ostatné však zostáva rovnaké.

Batoh s objemom 21 litrov obsahuje dve hlavné vrecká (väčšie a menšie), dve postranné vrecká na fľaše, ktoré by mohli byť o niečo pružnejšie, a dve menšie predné vrecká na drobné predmety, ako sú kľúče či mobil. Vystužený chrbát aj popruhy sú opäť potiahnuté sieťovinou.

Čo tomuto modelu ale chýba, je bezpečné vrecko pre notebook a inú elektroniku. Batoh sa teda hodí skôr pre druhý stupeň základnej školy alebo na tréningy. Na druhú stranu nadčasový strih a štýl zaručuje, že záujem budúceho teenagera neopadne po pár mesiacoch.

Víťaz porovnania: Pre nenáročných

Nike Elemental

Zistiť cenu

Klady

 • dve väčšie a dve menšie vrecká
 • detská verzia batohu s peračníkom, ktorý sa pripína z vonkajšej strany batohu
 • cenovo dostupný

Zápory

 • chýba vystuženie vrecka na notebook
 • malé vrecká na fľaše s pitím

Nike Hayward

Batohy Nike Hayward sú populárne stálicou medzi školskými batohmi na druhom stupni aj strednej škole. Nahráva tomu opäť veľké množstvo nielen farieb, medzi ktorými staršie dievčatá oslovia napríklad vínové, ale aj pestrejších vzorov, ktoré svojou živou farebnosťou zaujmú aj mladšie deti na druhom stupni.

Batoh má objem 26 litrov a skladá sa z dvoch hlavných vreciek, z ktorých tá väčšia obsahuje vrecko na notebook či tablet (vrecko je však chránené iba polstrovaním chrbta) a dvoch veľkých postranných sieťovaných vreciek na fľaše. Zaujímavým a predovšetkým praktickým prvkom je uťahovacia gumička v prednej časti batohu, ktorú môžete využiť napríklad na uchytenie mikiny či bundy na ceste zo školy domov.

Chrbát je polstrovaný a sčasti potiahnutý sieťovinou pre lepšiu cirkuláciu vzduchu. Polstrované popruhy majú pridaný hrudný popruh pre lepšie uchytenie, ktorý zabraňuje skĺzavaniu batohu z ramien a stará sa o lepšie rozloženie váhy. Dômyselnejšie spracovanie zaručuje pohodlné každodenné používanie školského batohu bez boľavého chrbta, a hodí sa tak aj pre školákov, ktorí so sebou potrebujú nosiť ťažšie učebnice.

Nike HAYWARD Batoh
Víťaz porovnania: Najlepší pomer cena/výkon

Nike HAYWARD Batoh

Vypredané

Klady

 • praktická gumička v prednej časti batohu
 • veľké postranné vrecká
 • polstrované vrecko na notebooky do 17 palcov

Zápory

 • vnútorné členenie by mohlo byť prepracovanejšie

Nike Sportswear RPM

Nike Sportswear RPM je najpredávanejším batohom do školy značky Nike a ako školský batoh ho vďaka military štýlu ocenia predovšetkým chlapci. Ponúka aj menší výber farebných kombinácií, ktoré sa nesú hlavne v tlmených a elegantných odtieňoch, ako je napríklad šedá či béžová. Batoh ponúka množstvo nečakaných vychytávok, ako sú vonkajšie elastické popruhy ideálne na prichytenie skateboardu a iného športového vybavenia. Zároveň je jeho objem upraviteľný páskami.

Batoh Nike Sportswear RPM sa radí do vyššej cenovej kategórie batohov Nike. Vďaka tomu sa ale môžete spoľahnúť na veľmi kvalitné spracovanie, ktoré vydrží aj horšie zaobchádzanie tínedžerov pri každodennom používaní v škole aj v skateparkoch. Hoci je batoh zo 100% polyesteru, výrobca odporúča iba ručné čistenie. Kvalitne polstrovaný chrbát a široké popruhy sú doplnené o hrudný popruh, ktorý zaručí dobré usadenie na chrbte bez skĺzavania batohu z ramien. Polstrovanie je čiastočne sieťované pre lepšiu priedušnosť.

Čo sa týka úložného priestoru, je rozdelený do dvoch hlavných vreciek, z ktorých jedna obsahuje vystuženú priehradku na menší notebook. Ďalej školský plecniak obsahuje dve postranné sieťované vrecká s gumičkou na veľké fľaše, ku ktorým priliehajú dve menšie vrecká na zips. Uloženie pre kľúče či telefón je schované v úrovni ramien na zadnej strane batohu v podobe posledného menšieho vrecka.

Víťaz porovnania: Najlepší batoh do skateparku

Nike NSW RPM Backpack

Zistiť cenu

Klady

 • vonkajšie elastické popruhy na prichytenie skateboardu
 • veľmi kvalitné spracovanie
 • polstrovaný chrbát, široké popruhy a hrudný popruh
 • dostatok vreciek

Zápory

 • vyššia cena

Nike Elemental Premium

Ako už názov napovedá, čierny školský batoh Nike Elemental Premium je elegantnou vylepšenou verziou batohu Nike Elemental. V porovnaní s predchádzajúcimi – skôr športovými – modelmi nás zaujal jednoduchým elegantným dizajnom, vďaka ktorému sa radí medzi obľúbené dámske batohy do školy. Jeho čisté línie ocenia vysokoškoláci a vysokoškoláčky, ale hodí sa aj ako školský batoh pre stredoškolákov, ktorí uprednostňujú elegantný štýl. Rozvrhnutie batohu zostáva prakticky rovnaké ako pri Nike Elemental. Ponúka dve veľké hlavné vrecká, dve vonkajšie menšie vrecká na drobnosti a dve postranné vrecká na fľaše.

Vylepšenie verzie Premium spočíva predovšetkým v pridaní vrecka na notebook či tablet v zadnom hlavnom vrecku. Malé zmeny si môžete všimnúť aj na prednej časti batohu, na ktorej je viditeľný zips predného vrecka. Použité materiály sú úplne rovnaké ako v prípade Nike Elemental – vrátane využitia recyklovaného polyesteru aspoň zo 65 %. Za nás si tento nadčasový, elegantný a prehľadný model svoje priezvisko Premium rozhodne zaslúži.

Víťaz porovnania: Najelegantnejší batoh

Nike Elemental Premium Backpack

Zistiť cenu

Klady

 • priestor na uloženie notebooku
 • elegantnejší vzhľad s nenápadným logom
 • farebné kombinácie, ktoré oslovia mužov aj ženy

Zápory

 • postranné fľaše stále čakajú na vylepšenie

Nike Icon

Batohy Nike Icon sú svojim tvarom aj usporiadaním takmer totožné s batohmi Nike Heritage. Obsahujú teda jedno hlavné vrecko a jedno menšie na drobnosti. Rozdiely medzi týmito modelmi spočívajú predovšetkým v drobných detailoch a ponuke štýlov, ktorá je v prípade Nike Icon veľmi rozmanitá a doplnená o rôzne vzory.

Icon má rovnako ako Heritage polstrovaný chrbát, ktorý pri tomto modeli zdobí logo Nike vyšité cez celú plochu chrbta. Na prednej strane prezrádza značku len malý, nenápadný štítok s logom. Popruhy sú doplnené o hrudný pás, ktorý zaručí, že bude batoh na chrbte lepšie sedieť a nebude skĺzavať z ramien dole. Postranné vrecká, ktoré bývajú určené na umiestnenie fliaš s vodou, sú v tomto modeli školských batohov opatrené zipsom.

Praktickou vychytávkou je elastický pás, ktorý je umiestnený po hornom obvode batohu spájajúceho postranné vrecká. Ten je podobný pásom, ktoré nájdeme pri batohu Nike Sportswear RPM, a slúži na uchytenie ďalších vecí. Hore tiež vytvára úchop na prenášanie batohu v ruke.

Pokiaľ si vyberiete jednofarebnú variantu školského batohu, dostane sa vám do rúk elegantný kus doplnku, ktorý ocenia predovšetkým dievčatá. Vzory alebo tmavšie odtiene batohov však svojim nadčasovým dizajnom nadchnú aj chlapcov.

Klady

 • bočný popruh na prichytenie ďalších vecí
 • hrudný pás
 • zaujímavé vzory
 • nenápadný dizajn

Zápory

 • menší počet vreciek

Nike Utility Speed

Batohy Nike Utility Speed sú rovnako ako Nike Academy Team učené ako batohy na tréning. Pomerne výrazne sa však líšia, a to nielen po vizuálnej stránke, ale aj svojim využitím, ktoré je u Utility Speed oveľa všestrannejšie.

Obsahuje jedno hlavné vrecko, ktoré sa dá vďaka zipsom po celej dĺžke strán plne otvoriť a v ktorom sme sa dočkali aj vrecka na notebook – aj keď nepolstrované. Na prednej strane nájdete dve vizuálne veľmi dominantné vrecká. Vrchná je menšia a hodí sa napríklad na uloženie peračníka do školy a iných drobnejších vecí. Druhá je vo vnútri ďalej členená do dvoch vreciek, ktoré môžu slúžiť napríklad na uloženie desiaty. Ďalšie malé kapsičky sú schované v hranách chrbtovej oblasti. Model Utility Speed tak v porovnaní s tréningovým Academy Team nájde oveľa pravdepodobnejšie využitie aj ako školský ruksak.

Veľkou výhodou sú popruhy s vypchávkou Max Air, ktoré zaručia maximálne pohodlie, a veľmi dobre polstrovaný chrbát potiahnutý hrubou sieťovinou pre lepšiu cirkuláciu vzduchu. Samozrejmosťou je hrudný pás pre lepšie rozloženie váhy batohu a zabránenie skĺzavaniu batohu z ramien.

Na rozdiel od iných batohov Nike, ktoré sú skôr zaobleného tvaru, má batoh Nike Utility Speed výrazne obdĺžnikový tvar, ktorý pôsobí veľmi pánskym dojmom a robí z neho skvelý školský batoh pre teenagerov a stredoškolákov. Po dizajnovej stránke ako školský ruksak teda osloví predovšetkým chlapcov, a to vrátane vysokoškolákov.

NIKE Športový batoh čierna
Víťaz porovnania: Najlepší batoh pre stredoškolákov

NIKE Športový batoh čierna

Vypredané

Klady

 • veľké množstvo vreciek s ľahkým prístupom
 • popruhy s vypchávkami Max Air
 • praktické rozloženie batohu

Zápory

 • vrecku na notebook chýba polstrovanie

Aké sú školské batohy Nike

Batohy Nike vynikajú predovšetkým svojou veľmi nízkou hmotnosťou, jednoduchou údržbou a veľkým výberom farieb, vzorov a strihov. Ideálny batoh na každodenné používanie si nájde školák aj vysokoškolský študent. Zoženiete ich v rôznych cenových reláciách, a tak si na svoje prídete aj v prípade, že nechcete do školského batohu investovať desiatky eur. A pokiaľ sa o neho budete správne starať, vydrží vám roky.

Je však dôležité vedieť, čo od batohu očakávate a ako ho budete používať. Batohy Nike vás síce dokážu nadchnúť svojou jednoduchosťou, praktickosťou, nadčasovými dizajnmi a samozrejme aj popularitou samotnej značky Nike, ale nie všetky sú vybavené reflexnými prvkami, polstrovaním, popruhmi a ďalšími vychytávkami, ktoré by mal správny školský ruksak mať – vyberajte preto pozorne!

Aké sú školské batohy NIke
zdroj: Depositphotos

 

Podľa čoho vybrať školský batoh

Určite viete, že batoh do školy sa nedá vybrať iba na základe vzhľadu. Školský batoh bude každý deň v plnom záprahu, a je preto dôležité sledovať aj niektoré kľúčové parametre. Aby vám batoh správne slúžil a nespôsobil škody, ktoré by fyzioterapeut naprával mesiace či roky, pripravili sme pre vás sprievodcu výberom.

Chcete podrobného sprievodcu výberom školského batohu?

Prečítajte si aj náš článok: Najlepšie školské batohy, aktovky a tašky 2023/24: Ako vybrať & recenzie

Vystužený chrbát

Nie je nič horšie ako ostrý okraj učebnice, ktorý sa sústavne zapichuje do rovnakého miesta v chrbte. Tomuto bráni dostatočné polstrovanie chrbta, ktoré podľa použitého materiálu môže tiež napomáhať lepšej cirkulácii vzduchu v letných mesiacoch a predchádzať bolesti chrbta správnym ergonomickým rozvrhnutím.

Aké sú výhody kvalitného polstrovania chrbta batohu?

 • Pohodlie – Polstrovanie chrbta pomáha rovnomerne rozložiť hmotnosť nákladu. Znižuje tlak v konkrétnych bodoch (napríklad tlak krabičky s desiatou), ktorý môže školáka nútiť k neprirodzenej polohe pri nosení batohu.
 • Odvetrávanie – Polstrovanie kvalitných batohov je vyrobené z priedušných materiálov, ktoré umožňujú, aby medzi chrbátom a batohom prúdil vzduch. Vďaka tomu sa chrbát tak nespotí.
 • Ochrana – Polstrovanie tiež dokáže obmedziť riziko poranenia a chrániť chrbát pred ostrými alebo tvrdými predmetmi v batohu.
 • Podpora správneho držania chrbta – Pri kvalitných batohoch je chrbát nielen vypolstrovaný, ale aj ergonomicky tvarovaný tak, aby bol chrbtový panel v oblasti hrudnej chrbtice vyklenutý a v oblasti bedrovej chrbtice skôr prehĺbený

Pevná a ľahká konštrukcia

Školský batoh by toho mal veľa (naozaj veľa) vydržať, ale zároveň by mal byť ľahký, aby sa dobre nosil. To je zákerná kombinácia vlastností, podľa ktorej ale spoznáte kvalitný batoh. Na čo sa pri výbere zamerať, aby bol batoh odolný aj ľahký?

 • Kvalitné materiály – Pri školských batohoch sa najčastejšie stretnete s nylonom, polyesterom alebo podobnými druhmi umelých vlákien, ktoré vydržia každodenné opotrebenie. Výhodou týchto materiálov je aj ľahká údržba – niektoré batohy môžete bez obáv aj prať.
 • Zosilnené švy – Ak batoh čaká väčšiu záťaž v podobe učebníc a zošitov, predstavujú zosilnené švy veľkú výhodu. Vďaka dvojitému prešitiu švov je batoh pevnejší a odolnejší voči natrhnutiu.
 • Ľahký rám – Niektoré batohy obsahujú ľahký vnútorný rám, ktorý zvyšuje jeho stabilitu a pomáha mu držať tvar aj pri zaťažení. Väčšinou je vyrobený z hliníka, plastu alebo podobných materiálov, ktoré sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, ale pokiaľ vyberáte model s konštrukciou, vždy si overte, že nijako výrazne nezvyšuje celkovú hmotnosť batohu.
 • Zosilnené dno – Ďalšou výhodou môže pri školskom batohu byť zosilnené dno. To chráni pred poškodením nielen obsah, ale aj samotný batoh, ktorý sa pri častom pokladaní na zem tak ľahko neprešúpe.
 • Vodoodolná úprava – Pokiaľ máte možnosť vybrať batoh s vodoodolnou úpravou, neváhajte. Spoľahlivo ochráni učebnice pred dažďom, snehom aj poliatím. Alternatívu k vodoodolným materiálom predstavujú zabudované pláštenky.

Nízka hmotnosť

Každý rodič vie, koľko vecí musí jeho školák každý deň v batohu prenášať. Pri sčítaní váhy učebníc, zošitov, peračníka, desiaty a ďalších viac i menej potrebných vecí sa pohybujeme rádovo v mnohých kilogramoch. Samotná hmotnosť batohu bez obsahu by tak mala byť čo najnižšia.

Uložný priestor

Veľkosť úložného priestoru (často uvádzaná ako objem batohu) je ďalším dôležitým parametrom. Je nutné vybrať batoh dostatočne veľký, aby sa doňho zmestilo všetko čo potrebujeme prenášať. Na druhú stranu neúmerne veľký batoh pri každodennom nosení môže spôsobiť bolesti chrbta.

Aký veľký batoh zvoliť?

 • Malý batoh do 20 litrov - Menšie batohy pojmú niekoľko zošitov, desiatu, fľašu na vodu (ak na ňu majú vrecko) a osobné veci. S učebnicami a oblečením či topánkami na telocvik si ale rozhodne neporadí. Sú tak ideálne napríklad na jednodňový školský výlet alebo na krúžok.
 • Stredný batoh 20-30 litrov - V tejto skupine nájdete väčšinu štandardných školských batohov. Pojmú zošity, peračník, desiatu aj niekoľko učebníc. Skrátka ideálny každodenný školský ruksak na stredný alebo na 2. stupeň.
 • Veľký batoh nad 30 litrov - Pokiaľ toho so sebou školák potrebuje nosiť viac, môže využiť aj väčší batoh. Hodí sa pre tých, ktorí so sebou do školy potrebujú mať notebook, objemnejšie šanóny, väčšie množstvo učebníc alebo vybavenie napríklad na tréning.

Správne padnúci školský ruksak by nemal presahovať šírku ramien školáka. Horná hrana by mala končiť vo výške ramien a spodná hrana by nemala presahovať panvovú kosť.

Ďalej je dôležité sledovať členenie batohu a vyberať podľa aktuálnych potrieb študenta. Po prestupe na druhý stupeň ocení školák viac drobnejších vreciek, do ktorých môže ľahko usporiadať kľúče, peňaženku aj telefón tak, aby nič nehľadal. Študent strednej školy už môže potrebovať polstrované vrecko na notebook a veľké hlavné vrecko, ktoré zvládne učebnice, desiatu aj oblečenie na telocvik. 

Bezpečnostné prvky

Cesta do školy v rannej hmle, večerný návrat z krúžku alebo zlé počasie – to všetko môže pre školáka predstavovať potenciálne nebezpečenstvo, obzvlášť pokiaľ sa pohybuje okolo cesty. A správny školský ruksak by túto skutočnosť nemal zabúdať. V ideálnom prípade by mal batoh obsahovať dostatočné množstvo výrazných reflexných prvkov, a to:

 • na prednej časti batohu
 • po stranách, tak, aby ich nezakrývala fľaša s pitím
 • na popruhoch

Dizajn

Požiadavky na dizajn školských batohov sa líšia podľa vkusu, veku i pohlavia. Mladších školákov nadchnú batohy v žiarivejších farbách aj s odvážnymi vzormi, zatiaľ čo s pribúdajúcim vekom študenti ocenia skôr striedmosť a eleganciu. Športoví nadšenci nepohrdnú dizajnom ich obľúbeného futbalového klubu a aktuálna módna vlna v štýle Barbie pridala na popularite žiarivo ružovým odtieňom.

Špecifiká batohov Nike

Nike je ustálená značka, ktorou nepohrdne žiadny teenager. Jej školské batohy patria pre svoje univerzálne využitie medzi jedny z najobľúbenejších - a nadčasový dizajn ich popularitu len podčiarkuje. Čím sú batohy Nike také zaujímavé?

Materiály

Značka Nike ide s dobou a tá si žiada udržateľné riešenie výroby nových produktov. Prístup firmy pri výrobe školských batohov dnešnej generácie tínedžerov, ktorá sa zaujíma o enviromentálne témy, obzvlášť ocenia. Nike vyrába svoje batohy prevažne z polyesteru a pri mnohých modeloch deklaruje, že 50–65 % výrobku tvorí recyklovaný polyester.

Tento materiál má svoje výhody aj nevýhody. Veľkou prednosťou batohov Nike je vďaka polyesteru ich veľmi malá hmotnosť, čo pri výbere školského batohu ocení chrbát každého študenta. Nevýhodou je menšia výdrž materiálu voči oderu a menšia nosnosť. Pri veľkom sústavnom preťažovaní batohu môže dôjsť k deformácii či dokonca roztrhnutiu. Na druhú stranu môžete väčšinu batohov Nike bez obáv oprať v práčke, čo je najmä u školských batohov veľká výhoda.

Technológia a udržateľnosť

A ako presne sa batohy z recyklovaného materiálu vyrábajú? Značka Nike spracuje ročne zhruba miliardu plastových fliaš. Tie sa dôkladne vymyjú a rozdrvia na malé plastové vločky, z ktorých vznikajú plastové granule. A z týchto granúl sa následne vytvára vlákno na výrobu tkaniny batohu. Budúca fľaša od coca-coly, ktorú vyhodíte do kontajnera na plasty, sa vám tak pokojne môže vrátiť ako Nike batoh!

Značka Nike dokázala vďaka využitiu recyklovaného polyesteru znížiť uhlíkovú stopu svojich výrobkov až o 30%. Program firmy nazvaný Move to zero sa však nezameriava iba na recykláciu materiálov, ale aj na údržbu a opravu starších výrobkov. Nike si kladie za cieľ spoločnými silami spolu so zákazníkmi dosiahnuť čo najdlhšiu životnosť svojich produktov.

Nike sa snaží o to, aby aj staršie a mierne poškodené výrobky našli svoje využitie. Na jej webových stránkach preto nájdete podrobného sprievodcu čistením a opravami najčastejších poškodení batohov, topánok, oblečenia i športového vybavenia, ale aj návod na to, ako výrobky Nike jednoducho „recyklovať“ na predajni a dať im druhý život.

Vychytávky

Zvlášť batohy značky Nike vo vyšších cenových kategóriách obsahujú množstvo vychytávok, ktoré ocenia najmä starší školáci a športovci. Nike je stále predovšetkým výrobcom športového vybavenia, a práve na športovcov a ich potreby sa vychytávky zameriavajú najviac.

Batohy Nike tak ponúkajú napríklad úchyty na skateboard a iné športové potreby či naozaj veľkorysé postranné vrecká, ktoré pojmú niekoľkolitrové fľaše pre dostatok tekutín v priebehu bežného dňa aj náročného tréningu.

Cena

Aj napriek všetkým vyššie spomenutým pozitívam je pri výbere cena často hlavným faktorom. Dobrou správou je, že batohy Nike zoženiete naozaj vo všetkých cenových kategóriách – od modelov za niekoľko desiatok eur až po drahšie kúsky nad 100€.

Neplatí to síce vždy, ale do určitej miery sa podľa ceny tiež môže orientovať v tom, akú odolnosť a životnosť môžete od školských batohov Nike očakávať. Pri batohoch s nižšími obstarávacími nákladmi musíte počítať s tým, že sa na nich každodenný náklad v podobe učebníc a zošitov môže podpísať vo veľmi krátkom čase. Je teda dobré posúdiť, ako veľmi bude školský ruksak zaťažovaný, a podľa toho vybrať cenovú kategóriu.

Produktové rady batohov Nike

Batohy Nike Heritage sú svojim dizajnom klasikou, ktorá poteší všetkých bez rozdielu veku či pohlavia. Tento produktový rad patrí do nižšej cenovej kategórie batohov značky Nike. Ruksaky Heritage sú určené pre zákazníkov, ktorí nemajú veľa požiadaviek.

Pre náročnejších zákazníkov je pripravená séria batohov Nike Eugene, ktorá síce nevyužíva recyklované polyesterové vlákna, ale vykrýva niektoré nedostatky základnej verzie batohov Nike Heritage.

Nike Brasilia je produktový rad batohov, ktorý ponúka predovšetkým veľký výber veľkostí. Objem batohov Nike Brasilia začína na 11 litroch u batohov pre deti a končí na 30 litroch. Vďaka tomu si môže každý vybrať vhodnú veľkosť batohu, do ktorého sa mu zmestí všetko potrebné a ktorý nebude jeho chrbát zaťažovať.

Produktový rad Nike Elemental je, ako z názvu vyplýva, jedným zo základných produktových radov, ktorý však ponúka aj množstvo vylepšených verzií. Stretnúť sa teda môžete so základnou verziou batohov, verziou 2.0, ktorá sa líši v drobných detailoch, a verziou premium, ktorá sa odlišuje predovšetkým elegantným dizajnom. Cenové rozdiely všetkých variantov v rámci tohto produktového radu nie sú veľké, rozdiel je hlavne v ich uplatnení. Nájdete tu ako školské batohy pre chlapcov a dievčatá, tak aj pre dámy, ktoré nechcú nosiť batoh s veľkým logom Nike.

Nike Jordan Air je produktový rad, ktorý stojí za rozmachom značky Nike v spolupráci so slávnym basketbalistom Michaelom Jordanom. Z tejto spolupráce vznikli predovšetkým veľmi populárne tenisky. Tie ale nie sú jediným produktom tohto radu, ktorý bol rozšírený aj o oblečenie či práve batohy vrátane tých školských. Najnadšenejšími užívateľmi budú starší školáci, ktorí tieto popkultúrne kusy doplnkov a oblečenia dokážu oceniť.

Nike Hayward patrí medzi veľmi populárny rad v oblasti školských batohov. Za pomerne malú cenu ponúka školákom a študentom veľký výber farieb a vysoký komfort pri každodennom používaní. Hodí sa vďaka tomu nielen na bežné nosenie do školy, ale aj na tréning alebo menší výlet do prírody. Toto široké využitie a nadčasový dizajn sa zaslúži o mnohoročné spokojné užívanie batohov Hayward.

Nike Sportswear RPM patrí medzi produkty vyššej cenovej kategórie, a to sa samozrejme odráža na kvalite produktu. A kvalita je tiež hlavným dôvodom, prečo sa tento batoh radí medzi najpredávanejšie, hoci jeho dizajn je vhodný predovšetkým pre školské batohy pre chlapcov. Usporiadanie aj dizajn týchto batohov priamo nabáda k tomu vziať skateboard a vyraziť s ním do mestských ulíc.

Nike SB Icon je rad batohov veľmi podobný radu Nike Heritage s drobnými dizajnovými rozdielmi a rozmanitými farebnými variantmi vrátane radu nevšedných vzorov. Líšia sa len drobnosťami, ako je umiestnenie loga značky.

Nike Academy Team boli navrhnuté ako batohy pre športovcov, a tomu je tiež plne prispôsobené ich usporiadanie. Najväčším kladom je to, že obsahujú pláštenku s reflexným prvkom, čo je u batohov značky Nike ojedinelé. Batohy sú vhodnou voľnou pre tých, ktorí zo školy utekajú rovno na tréning a potrebujú batoh tomuto prispôsobený.

Batohy Nike Utility Speed sú typické svojim hranatým dizajnom a univerzálnym využitím. Pôvodne sú tieto batohy koncipované ako tréningové, ale vďaka prehľadnému usporiadaniu môžu byť aj výborným pomocníkom v škole alebo na cestách. Vyššia cenová relácia sa premieta do kvality spracovania, ktorá je na veľmi vysokej úrovni. To môžeme vidieť napríklad na využitie prvkov Max Air v popruhoch týchto batohov.

História značky Nike

Nike, firma, ktorá začala v polovici šesťdesiatych rokov ako distribútor japonského vybavenia pre atlétov pod názvom Blue Ribbon Sports, je dnes jednou z najväčších globálnych značiek športového oblečenia. Oblieka napríklad súčasné hviezdy ženského tenisu, všetky tímy v NFL aj NBA alebo celý rad národných futbalových tímov.

V roku 1971 sa značka premenovala na Nike a získala aj svoje charakteristické logo v tvare fajky, podľa ktorého ju spoľahlivo spoznávajú už aj malé deti po celom svete. Zaujímavosťou je, že za grafický návrh dnes už legendárneho loga vtedy Nike zaplatil 35 dolárov.

Značku preslávil predovšetkým inovatívny prístup k dizajnu produktov a úspešná marketingová stratégia. Spolupráca so svetoznámymi športovcami, ako sú Michael Jordan, LeBron James, Rafael Nadal či Tiger Woods, len upevnili pozíciu poprednej svetovej značky športového oblečenia, ktorú si Nike drží dodnes.

Často kladené otázky pri výbere batohov Nike

Aký najväčší školský batoh Nike vyrába?

Aktuálne najväčším vyrábaným batohom tejto značky je Nike ACG Aysén. Jedná sa o batoh s objemom 32 litrov, ktorý je však určený skôr na outdoorové aktivity. Tomu zodpovedajú aj vyššie obstarávacie náklady.

Sú batohy Nike vodoodolné?

Niektoré batohy od značky Nike sú vodoodolné alebo majú určitú mieru odolnosti voči vode. Nike sa zameriava na výrobu batohov s rôznymi funkciami a materiálmi, čo zahŕňa aj odolnosť voči náročnejším poveternostným podmienkam. Netýka sa to ale väčšiny školských batohov - tie je pred silnejším dažďom potrebné chrániť pomocou pláštenky.

Sú batohy Nike dostatočne odolné?

Batohy Nike sú všeobecne považované za odolné, avšak je dôležité vybrať správny batoh s ohľadom na jeho neskoršie používanie a údržbu. Niektoré batohy sú navrhnuté na každodenné nosenie, niektoré sú určené pre šport a outdoor a iné môžu mať ďalšie, špecifické využitie. Pokiaľ batohy pravidelne používate inak, než boli určené, alebo ich dlhodobo preťažujete, môže dôjsť k ich rýchlejšiemu opotrebovaniu. Za normálnych podmienok sú ale Nike batohy pevné a odolné.

Sú batohy Nike kvalitné?

Nike je overená značka, ktorej výrobky sú považované za kvalitné. Pre splnenie tohto kritéria je však dôležité, aby bol vybraný školský ruksak zodpovedajúci cenovej kategórii a požadovaným parametrom.

Koľko častí a vreciek má bežný batoh Nike?

Počet častí a vreciek sa veľmi líši podľa jednotlivých produktových radov a modelov. Všeobecne však batohy Nike bežne obsahujú 1–2 hlavné veľké vrecká, vnútorné vrecko na notebook, ktoré môže mať aj polstrovanie, a 1–2 menšie vonkajšie vrecká na drobnosti. Prevažná časť batohov tejto značky má aj postranné vrecká na fľaše.

Hodí sa batohy Nike Elite do školy?

Áno, batoh Nike Elite bol navrhnutý tak, aby spĺňal funkčné požiadavky študentov. Jeho výhody a nevýhody popisujeme vyššie.

Hodí sa batoh Nike Elemental do školy?

Áno, aj batohy Nike Elemental spĺňajú bežné očakávania od školského batohu. Aj v tomto prípade odporúčame skontrolovať špecifikácie batohu, či vyhovujú vašim požiadavkám.

Aká je najobľúbenejšia farba školských batohov?

V tomto ohľade záleží na vkuse, veku a pohlaví študenta, ktorému batoh vyberáte. Pre 2. stupeň základnej školy či strednú školu sú to však najčastejšie farby čierna, modrá, šedá a červená. U mladších dievčat často červenú farbu strieda ružová – a ružový „boom“ v tomto školskom roku očakávame hlavne v súvislosti s filmovým hitom Barbie.

Ktorý batoh je najlepší pre vysokoškolákov?

Vysokoškoláci ocenia batoh, ktorý bude mať čalúnené a dostatočne veľké vrecko na notebook a viacero praktických vreciek. Študenti vysokých škôl tiež prirodzene siahajú skôr po striedmejších farbách a vzoroch, elegantnom štýle a zaujíma ich aj kvalita materiálu.

Je bezpečné prať batoh Nike?

Pri čistení školských batohov Nike je dôležité nasledovať pokyny od výrobcu uvedené na štítku batohu. V prípade bežného polyesterového batohu je však pri dodržaní pokynov prania úplne bezpečné. Batoh ale nikdy neodporúčame sušiť v sušičke.

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Volám sa Barbora a do sveta e-commerce ma priviedlo nielen štúdium online marketingu na Digitálnej univerzite, ale aj moje tri deti. Práve pri nich som začala vyhľadávať kvalitné výrobky, porovnávať ceny a testovať množstvo produktov. Odtiaľ viedla cesta k e-shopom a písaniu článkov na tie najrôznejšie témy. V skratke napísané - mojou prácou je pomôcť vám nájsť to čo hľadáte a poradiť vám s výberom. Rada sa učím nové veci a preto k mojim obľúbeným témam patrí nielen detský svet, ale aj športové aktivity, prírodná kozmetika a udržateľná móda.