Najlepšie mestské batohy pre rok 2024: Recenzie & Ako vybrať

Publikácia: 29.01.2024

Pri výpravách do mestskej džungle chce mať väčšina z nás stopercentne voľné ruky, a tak sa mestské batohy stali na poli módy už stálicou. Nikoho asi neprekvapí, že máte na výber zo širokej škály veľkostí aj designov. Dnes sa vydáme do sveta mestských batohov, ktorý začína u maličkých batôžkov na doklady a končí až u objemných mestských batohov, ktoré s vami zvládnu preletieť oceán alebo prejsť hory. Inšpirujte sa výberom najlepších batohov a získajte prehľad vďaka nášmu praktickému radcovi.

Najlepšie mestské batohy

Ešte neviete, ktorý batoh je pre vás ten pravý? Nechajte sa inšpirovať našim výberom. Zaradili sme doň batohy, ktoré vynikajú svojou praktickosťou, kvalitnými materiálmi, odolajú nárokom každodenného nosenia po meste a k tomu všetkému dobre vyzerajú. Toto sú podľa nás tie najlepšie mestské batohy!

Recenzia Hexagona Liliam

Štýlovou voľbou pre vyznávačov decentného vzhľadu môže byť mestský batoh Hexagona Liliam. Svojimi kompaktnými rozmermi sa batôžtek hodí na bežné každodenné nosenie najnutnejších vecí. Aj napriek svojmu minimalistickému prevedeniu je batôžtek vo vnútri obdivuhodne členený. Hlavná komora je rozdelená rozopínateľnou prepážkou. Tým ale ponuka vreciek nekončí. Z vonkajšej strany batohu je ešte jedno vrecko na klips a jedna priehradka uzatvárateľná na zips.

Praktickou vychytávkou je možnosť zopnúť si ucha batohu dohromady a prehodiť si batôžtek iba cez jedno rameno. Mestský batoh Hexagona je vyrobený z dizajnovo príjemnej syntetickej kože a môžete si ho zaobstarať v niekoľkých rôznych farebných prevedeniach.

Víťaz porovnania: Najlepší malý batoh

Dámsky batoh Hexagona Liliam

Zistiť cenu

Klady

 • minimalistický dizajn
 • prehľadné vnútorné členenie
 • možnosť zopnúť ucha batohu

Zápory

 • nemusí poskytovať dostatok priestoru pre náročnejších užívateľov

Recenzia Reisenthel Allrounder R

Aj keď svojou veľkosťou mestský batoh Reisenthel patrí medzi tie menšie, jedná sa o batoh so zaujímavými kapacitnými možnosťami. Je totiž využiteľný aj ako taška, ktorú je možné pohodlne nosiť nielen na chrbte, ale aj v ruke. Batoh je možné široko otvoriť, a tak ľahko získate dobrý prehľad o jeho obsahu.

Vnútro je členené pomerne jednoducho, nájdete v ňom aj dve bočné vrecká, kam môžete pohodlne umiestniť napríklad fľašu s pitím. Nechýbajú ani vrecká na vonkajšej strane batohu vrátane bočných. Pre väčšie pohodlie pri nosení sú chrbát plecniaka a ramenné popruhy polstrované. Dizajn plecniaka patrí medzi tie, ktoré sa zapíšu do pamäte, vyberať môžete dokonca z rôznych farebných variantov.

Víťaz porovnania: Mestský batoh 2 v 1

Reisenthel Allrounder R Dots

Zistiť cenu

Klady

 • prehľadnosť
 • univerzálne nosenie
 • štýlový dizajn
 • dostatok vreciek

Zápory

 • nemá vrecko na notebook

Recenzia Travelite Kick Off Multibag

Svojím objemom sa mestský batoh Travelite radí medzi tie väčšie kúsky. Výrobca totiž tento model pripravil aj na výzvy späté s leteckým cestovaním. Hlavná komora batohu je vybavená fixačnými popruhmi, ktorými ľahko môžete zaistiť svoje oblečenie, aby v batohu nelietalo sem a tam. Pokiaľ si batoh priberiete ako spoločníka do lietadla, môžete schovať chrbtové popruhy do kapsičky a nosiť batoh v ruke pomocou robustných madiel.

Vzhľadom na väčšiu veľkosť sa hodí skôr pre užívateľov, ktorí sú zvyknutí každý deň so sebou nosiť značné množstvo vecí. Poskytuje dostatočný priestor pre veci na víkendové dobrodružstvo alebo celodenný výlet s celou rodinou. Mestský batoh Travelite síce nepatrí medzi dizajnovo nápadné kúsky, zoženiete ho však v pestrej škále farebných odtieňov, a tak uspokojí široké spektrum užívateľov.

Víťaz porovnania: Najlepší mestský batoh na cestovanie

Travelite Kick Off Multibag Backpack Red

Zistiť cenu
SKLADOM
39,95 €
Do obchodu
SKLADOM
41,56 €
Do obchodu
SKLADOM
41,95 €
Do obchodu

Klady

 • vhodný do lietadla
 • možnosť odopnúť a schovať chrbtové popruhy
 • rukoväte na prenášanie
 • minimalistický čistý dizajn

Zápory

 • pre bežné nosenie môže byť jeho kapacita príliš veľká

Recenzia Husky Moper

Mestský batoh Husky bol vyrobený z recyklovaného polyesteru, pri jeho výrobe sa teda myslelo aj na životné prostredie. S kapacitou 28 litrov sa pohybuje na hrane medzi strednými a veľkými batohmi. Dizajnovo sa jedná o pohľadný kúsok, ktorý pasuje predovšetkým k športovejšej vizáži. Oproti iným batohom poskytuje batoh užívateľsky príjemný zážitok z nosenia vďaka chrbtovému systému z EVA výlisku s tvarovou pamäťou a vďaka tomu sa dobre nosí aj pri náročnejších outdoorových túrach.

Vnútorný priestor batohu počíta s prenášaním notebooku, a tak v ňom nájdete oddelené vrecko na umiestnenie vašej elektroniky. Predné vrecko batohu je možné dostatočne otvoriť, takže budete mať o jej obsahu dokonalý prehľad. Nechýba samozrejme ani bočné vrecko na umiestnenie fľaše s vodou. Praktickou vychytávkou je skryté bočné vrecko na zips, kam môžete umiestniť dôležité cennosti alebo napríklad pas. Batoh je možné zaobstarať v troch rôznych farebných prevedeniach.

Víťaz porovnania: Najlepší športový batoh

Husky MOPER 28L Mestský batoh, zelená, veľkosť

Zistiť cenu
SKLADOM
76,38 €
Do obchodu
SKLADOM
76,38 €
Do obchodu
SKLADOM
95,00 €
Do obchodu

Klady

 • vrecko na notebook
 • prehľadné členenie
 • kapacita
 • chrbtový systém
 • recyklovaný materiál

Zápory

 • nehodí sa k formálnejšiemu štýlu obliekania

Recenzia Vuch Joanna

Do kategórie menších tašiek patrí tento mestský batoh Vuch. Je vyrobený z odolného polyesteru, takže je možné jeho tvar formovať a jeho objem činí 15 litrov. Batoh je pre optimálny vzhľad nutné dostatočne zaťažiť, aby nepôsobil pokrčeným dojmom. Pokiaľ so sebou radi beriete tablet alebo menší notebook, iste vás poteší, že do tohto batohu sa zmestí zariadenie s uhlopriečkou 13“. Hlavné vrecko sa zatvára na magnetickú klopu, ale za ňou na vás ešte čaká uzatváranie na zips, takže nemusíte mať obavy, že vám do batohu len tak niekto siahne a čokoľvek vyberie.

Pri tomto batohu sa výrobca snažil maximálne vyjsť v ústrety užívateľskému komfortu, a tak sú oproti iným modelom u tohto polstrovaný chrbát a ramenné popruhy. Skvelou voľbou bude tento batoh pre všetkých, ktorí jednoducho hľadali menší elegantný mestský batoh. Vybrať si môžete z niekoľkých farebných prevedení.

Víťaz porovnania: Najlepší dámsky mestský batoh

Vuch Joanna

Zistiť cenu
SKLADOM
47,71 €
Do obchodu
SKLADOM
55,50 €
Do obchodu
SKLADOM
59,99 €
Do obchodu

Klady

 • možnosť prenášať menší notebook
 • polstrované ramenné popruhy a chrbát
 • pohodlné zatváranie na magnetický klip
 • elegantný vzhľad

Zápory

 • pri menšej naplnenosti môže batoh pôsobiť neforemne

Recenzia Vuch Scipion

Svojím tvarom tento model pripomína dámsky mestský batoh Vuch Joanna. Výrobca sa netají tým, že ikonický dizajn Joanny ho inšpiroval pri tvorbe tohto modelu. Tento mestský batoh Vuch ponúka esteticky pohľadný bodkovaný vzor, ktorým je značka Vuch známa, ale aj vrchnú klopu batohu vyrobenú z polyuretánu. Batoh tak pôsobí o poznanie elegantnejším dojmom.

Aby batoh dobre držal tvar, chrbát je vystužený špeciálnou penou. Pohodlnosti pri nosení prispievajú aj vystužené ramenné popruhy, ktoré je možné jednoducho posúvať. Hlavná komora je zaistená hneď dvoma rôznymi zapínaniami. Najskôr klopou na magnet a potom ešte zipsom. Batoh rozhodne netrpí na nedostatok vrecúšok všetkého druhu, a tak do neho pohodlne umiestnite všetky potrebné drobnosti na vaše bežné každodenné putovanie mestskou džungľou. Nechýbajú ani skryté vrecká na umiestnenie najcennejších vecí.

Víťaz porovnania: Štýlový dámsky batoh

VUCH Scipion

Zistiť cenu
SKLADOM
46,53 €
Do obchodu
SKLADOM
49,59 €
Do obchodu
SKLADOM
56,66 €
Do obchodu

Klady

 • vystužený chrbát
 • dostatok vrecúšok
 • pohľadný design
 • dvojité zatváranie

Zápory

 • nevhodný na prenášanie notebooku
 • ťažšie organizácie vecí vnútri kvôli užšiemu vstupu

Recenzia Vuch Mellora

Mestský batoh Vuch Mellora patrí medzi univerzálne kúsky, ktoré dobre poslúžia v meste aj na výlete v prírode. Zaobstarať ho môžete v rôznych farebných variantoch vrátane žltej alebo čiernej. V chrbtovej časti batohu je oddelené vrecko, kam je možné umiestniť menší notebook. Aby vás pri nosení notebook nepríjemne netlačil, je chrbát plecniaka ľahko polstrovaný. Hlavná komora je priestranná a je možné do nej pohodlne umiestniť všetko, čo budete potrebovať.

Organizáciu vnútorného priestoru uľahčuje zips na boku batohu, vďaka ktorému sa rýchlo a ľahko dostanete k veciam, ktoré ste umiestnili do spodnej časti batohu. Jediným drobnejším neduhom tohto batohu je jeho klopa. Okrem klasického zatvárania batohu na zips je možné vrch batohu zocvaknúť pomocou patentiek. Tie ale často v prípade väčšieho naplnenia batohu neplnia svoju funkciu a batoh s rozopnutou chlopňou pôsobí rozviato. Preto je dobré mať pri jeho nakladaní na pamäti únosnú mieru naplnenia.

Víťaz porovnania: Mestský batoh do práce aj na výlet

VUCH Mellora Pink

Zistiť cenu

Klady

 • priestranný
 • vhodný na prenášanie menšieho notebooku
 • univerzálny dizajn

Zápory

 • klopa batohu má tendenciu sa pri väčšom naplnení odopínať

Recenzia Vuch Sasmi

Mestský batoh Vuch Sasmi je malým esteticky pohľadným batôžkom, ktorý využijete pri mnohých príležitostiach. Jeho nespornou výhodou je jeho univerzálnosť, či už sa rozhodnete nosiť ho klasicky na chrbte, alebo odopnúť jeho uchá a nosiť batoh ako kabelku, zakaždým budete vyzerať zaručene štýlovo. Vďaka jeho dizajnu sa s ním nestratíte pri bežnej pochôdzke, ale ani pri formálnejšej večeri v reštaurácii.

Zaujímavým doplnkom je otvor na prevlečenie slúchadiel, ktorý pri batohoch týchto rozmerov nebýva zvykom. Tento malý mestský batoh je vhodný pre všetkých, ktorí hľadajú príručnú batožinu pre umiestnenie naozaj tých najnutnejších vecí. Rozhodne to nie je batoh, do ktorého by ste uložili bežný denný nákup potravín.

Víťaz porovnania: Najlepší batôžtek na rande

VUCH Sasmi

Zistiť cenu
SKLADOM
37,99 €
Do obchodu
SKLADOM
38,39 €
Do obchodu
SKLADOM
44,51 €
Do obchodu

Klady

 • dizajnovo univerzálne prevedenie
 • možnosť nosiť batôžtek v ruke ako kabelku
 • možnosť prevlečenia slúchadiel

Zápory

 • hodí sa naozaj len ako malý batôžtek na uloženie najnutnejších vecí

Recenzia Osprey Arcane Roll Top Wp 18

Osprey je značkou, ktorá zaručuje, že sa vám do rúk dostane skutočne kvalitný výrobok. Rolovací mestský batoh Osprey Arcane Roll Top je ale aj batohom, ktorý bol vyrobený s maximálnym ohľadom na životné prostredie, všetka použitá tkanina je totiž recyklovaná.

Nenechajte sa zmiasť minimalistickým vzhľadom tohto modelu. Batoh obsahuje celý rad praktických vychytávok, ktoré oceníte predovšetkým pokiaľ ste zvyknutí žiť aktívnym životným štýlom. Oproti iným mestským batohom tento ponúka pomerne zaujímavú mieru vodoodpudivosti.

Pokiaľ batoh nie je naplnený až do maximálnej možnej miery, je možné pripnúť jeho klopu k telu batohu pomocou magnetických klipsov. Pokiaľ batoh naplníte až na hranu jeho kapacity, je možné jeho vrchnú časť zarolovať a pevne uchytiť pomocou špeciálnej pracky.

O pohodlnosť pri nosení sa stará polstrovaný chrbtový panel, ale aj vystužené ramenné popruhy, ktoré je možné upevniť aj pomocou hrudného a bedrového popruhu. Vnútri batohu nájdete praktickú polstrovanú priehradku na notebook, ale inak nie je jeho vnútro výraznejšie členené. Pokiaľ budete v batohu rýchlo niečo hľadať, môže sa stať, že sa nevyhnete kompletnému vyprázdneniu jeho obsahu, aby ste našli, čo potrebujete.

Víťaz porovnania: Najlepšie vybavený mestský batoh

Osprey Arcane Roll Top WP 18 10020568OSP

Zistiť cenu

Klady

 • vodoodolný
 • recyklované materiály
 • praktická rolovacia klopa
 • polstrovaná priehradka na notebook

Zápory

 • vyššia cena
 • náročnejšie na organizovanie obsahu

Recenzia Osprey Daylite Tote Pack

Bavlnený mestský batoh Osprey Daylite Tote Pack je batoh, v ktorom dokážete pohodlne zorganizovať svoje nevyhnutnosti vrátane menšieho notebooku. Ten môžete umiestniť do špeciálneho polstrovaného vrecka, do ktorého môžete v prípade potreby vložiť aj hydrovak. Na boku batohu sú sieťované vrecká, do ktorých môžete umiestniť fľašu s vodou.

Praktickou vlastnosťou tohto batohu je, že ho môžete pomerne rýchlo a ľahko premeniť na tašku. Stačí iba odopnúť ramenné popruhy a schovať ich do pripraveného vrecka. Potom stačí už len chytiť pohodlne dlhé uchá na vrchnej strane batohu a môžete vyraziť. Tým ale vychytávky zadnej časti batohu nekončia. Na chrbte batohu je všitý špeciálny panel, ktorým môžete batoh prichytiť ku kufru, aby sa vám pri prechodoch po letisku nestratil. 

Víťaz porovnania: Všestranný mestský batoh

Osprey Daylite Tote Pack Mestský batoh

Zistiť cenu

Klady

 • vrecko na notebook
 • možnosť umiestnenia hydrovaku
 • popruh na prichytenie ku kufru
 • ľahké odopínanie ramenných popruhov
 • mnoho farebných variant prevedenia

Zápory

 • menšia kapacita

Recenzia Under Armour Hustle Pro

Mestský batoh Under Armour Hustle Pro ocenia všetci, ktorí radi po náročnom dni v práci vyrazia niekam za pohybom. Batoh ponúka pokročilé organizačné možnosti pre všetky potrebné veci pre obe časti dňa. Všetko je navyše zabalené v praktickom vodoodpudivom prevedení.

Batoh je rozdelený do dvoch samostatne otvárateľných hlavných vreciek. Predné vrecko, ktoré je užšie, poskytuje organizačný priestor pre drobnejšie veci, ako sú ceruzky, káble alebo menší poznámkový blok. Vnútro hlavnej komory poskytuje dostatočný priestor na umiestnenie 15” notebooku, ten je navyše zo zadnej strany chránený polstrovaným chrbtovým panelom. Pre vaše športové vyžitie je však kľúčové veľké vrecko na zips, kam je možné pohodlne umiestniť buď prepotené oblečenie, alebo topánky. Aby ste mohli bez problému dodržiavať pitný režim, môžete si pitie umiestniť do dvoch postranných sieťovaných vreciek.

Batoh pôsobí na prvý pohľad štýlovým dojmom. Pokiaľ by ste radi tento dojem posunuli ešte na vyššiu úroveň môžete vyberať z rôznych farebných kombinácií.

Víťaz porovnania: Najlepší mestský batoh pre športovcov

Ruksak Under Armour

Zistiť cenu

Klady

 • vrecko na notebook
 • dostatok menších vreciek
 • vrecko na topánky alebo špinavé oblečenie
 • bočné sieťované vrecká
 • dve hlavné vrecká, vďaka ktorým oddelíte prácu od voľného času

Zápory

 • nenašli sme

Recenzia Deuter UP Stockholm

Minimalistický mestský batoh Deuter UP Štokholm je zaujímavou voľbou pre všetkých, ktorí so sebou radi nosia väčšie množstvo elektronických zariadení. Vnútro batohu je prehľadne usporiadané a vďaka otváraniu v tvare písmena U sú veci vo vnútri ľahko a rýchlo dostupné. Okrem vrecka vo vnútri batohu nájdete zvonku dve bočné vrecká a jedno menšie predné vrecko na veci, ktoré potrebujete mať rýchlo a často po ruke.

Oproti iným textilným batohom má tento mestský batoh Deuter polstrovanú prednú časť, a tak aj v prípade, že batoh úplne nenaplníte, bude držať svoj tvar. Príjemne polstrovaný je aj chrbát ruksaku a jeho ramenné popruhy.

Pri výrobe batohu myslel Deuter na životné prostredie, a tak bol na výrobu batohu použitý recyklovaný materiál. Batoh tak spĺňa certifikáciu bluesign. Zaobstarať si ho môžete v rôznych farebných prevedeniach.

Víťaz porovnania: Najlepší mestský batoh na notebook

Deuter UP Stockholm

Zistiť cenu

Klady

 • vhodný na nosenie elektroniky
 • prehľadná organizácia vecí vo vnútri batohu
 • minimalistický dizajn
 • drží tvar, aj keď nie je naplnený

Zápory

 • nepatrne vyššia cena

Recenzia Rains Backpack

Nepremokavý mestský batoh Rains je k dostaniu v niekoľkých kapacitných variantoch aj atraktívnych farebných prevedeniach. Síce sa nejedná o batoh, ktorý by ste chceli mať hodiny na chrbte, pretože nemá čalúnený chrbát ani ramenné popruhy, ale je to dizajnovo pohľadný kúsok, do ktorého sa vám pohodlne zmestí aj notebook. Na štýlové dochádzanie do práce stopercentne stačí.

Zapínanie batohu je riešené menej obvyklým spôsobom. Klopa batohu je zaistená na magnetických klipsách a na karabíne. Pomocou pracky s karabínou môžete tiež upravovať veľkosť batohu. Pokiaľ ste zvyknutí svoje veci členiť do viacerých malých vreciek, bude pre vás mestský batoh Rains až druhou alebo treťou voľbou. Hlavná komora má oddelené iba vrecko na notebook a malé vrecko na zips. Na zadnej strane je ešte vonkajšie zadné vrecko na zips a tým zoznam vreciek končí. Pokiaľ však viac vreciek nepotrebujete, práve ste našli váš nový mestský batoh, ktorý sa svojím vzhľadom hodí do práce, do školy aj na obchodné rokovania.

Víťaz porovnania: Najlepší nepremokavý batoh do mesta

RAINS Batoh Backpack

Zistiť cenu
SKLADOM
69,00 €
Do obchodu
SKLADOM
79,50 €
Do obchodu
SKLADOM
79,90 €
Do obchodu

Klady

 • nepremokavý
 • vrecko na notebook
 • nastaviteľná veľkosť
 • štýlový poklop s karabínou

Zápory

 • obmedzené možnosti organizácie vecí

Ako vybrať kvalitný mestský batoh

Nemáte s kabelkou dostatočne voľné ruky? Alebo váš predchádzajúci batoh doslúžil? Nech ste sa pre výber batohu rozhodli z akéhokoľvek dôvodu, ste na správnom mieste. Pozrite sa, podľa čoho vyberať nový mestský batoh.

Ako vybrať kvalitný mestský batoh
zdroj: IgorVetushko / Depositphotos

Účel

V prvom rade je nutné vedieť, čo od svojho nového batohu očakávate a kam všade by ste ho chceli ako pomocníka zobrať. Najčastejšie sú mestské batohy využívané na nasledujúce príležitosti:

 • Dochádzanie - Či už dochádzate do práce, alebo do školy, budete pravdepodobne hľadať mestský batoh, do ktorého sa vám pohodlne zmestí notebook, fľaša s vodou, desiata a ďalšie nevyhnutnosti, ktoré pri práci alebo štúdiu nutne potrebujete.
 • Práca – Ak nie ste priaznivcom aktoviek, môžete nájsť mnoho štýlových variantov, ktoré určite poslúžia ako veľmi kvalitná alternatíva na
  bežné každodenné nosenie. Menšie mestské batohy majú svojich priaznivcov medzi všetkými, ktorí radi nosia na chrbte menšiu desiatu, fľašu s vodou a nevyhnutné drobnosti.
 • Cestovanie – Ak radi vyrazíte na víkendový výlet alebo cestujete nízkonákladovo, určite budete hľadať medzi batohmi, ktoré poskytujú dostatočný priestor na úsporné balenie a pohodlný chrbtový systém na dlhé nosenie.
 • Šport – Niektoré batohy majú aj špecializované priehradky pre milovníkov aktívneho životného štýlu.

Hľadáte batoh na outdoorové dobrodružstvá?

Prečítajte si aj náš článok: Batohy na šport aj výlet: Recenzie najlepších turistických batohov 2024

Veľkosť a objem

Batoh by mal optimálne plniť vaše priestorové požiadavky. Snažte sa vyberať si batoh tak, aby nebol pre vaše každodenné potreby ani príliš veľký, ani malý. Zvláštny ohľad by ste mali pri výbere veľkosti brať najmä na notebook, pokiaľ sa ho chystáte brať často so sebou. Podľa objemu by sme mohli batohy rozdeliť do nasledujúcich troch kategórií.

Malé mestské batohy 10–20 litrov

Táto skupina batohov predstavuje kompaktný a minimalistický variant pre všetkých, ktorí so sebou nepotrebujú nosiť príliš veľa vecí. Malý batoh je priam ako stvorený na krátke výlety alebo bežné každodenné pochôdzky, ako sú napríklad návštevy kaviarní alebo cesty do práce. Sú stavané iba pre menšiu záťaž, a tak v nich pravdepodobne neodnesiete niekoľkodňový nákup a nezaručíme vám ani to, že pojmú fľašu na pitie. Oproti ostatným kategóriám sa tu stretnete s oveľa širšou škálou designov a farieb, sú tak stále populárnym módnym doplnkom.

Stredné mestské batohy 20–30 litrov

V tejto kategórii nájdete univerzálnych pomocníkov pre vaše každodenné potulky mestom až po jednodňové výlety v teréne. Tieto batohy poskytujú spravidla viac organizačných možností ako menšie batohy. Bežne u nich nájdete špeciálne vrecká na notebook, menšie vrecko na tablet a drobnejšie vrecká na vaše drobnosti. Tieto batohy sú tiež navrhnuté pre dlhšie pochôdzky, nájdete u nich polstrovaný chrbtový panel alebo polstrované ramenné popruhy. Veľa týchto batohov je tiež designovaných tak, aby dokázali byť nielen funkčným pomocníkom pri vašich presunoch, ale boli dostatočne elegantným doplnkom pri pracovnej schôdzke.

Veľké mestské batohy 30–40 litrov

Pokiaľ ste zvyknutí dennodenne prenášať veľké množstvo vecí, či už do práce, alebo na výlety s malými deťmi, určite oceníte batohy z najobjemnejšej kategórie nad 30 litrov. Sú tiež ideálnou voľbou pre dobrodruhov, ktorí batoh so sebou radi vezmú na cestu. Hodia sa aj na dlhšie pešie výlety, kempovanie alebo treking. Tomu je prispôsobená samotná konštrukcia batohov, ktoré majú dôkladne polstrované ramenné popruhy, môžu mať aj bedrové pásy a pokročilejšie odvetrávacie systémy.

Materiál

Materiál ovplyvňuje okrem celkového estetického dojmu aj ďalšie vlastnosti batohu. Pred výberom by ste si mali ujasniť účel, na ktorý bude váš batoh prevažne slúžiť. Mali by ste mať predstavu o tom, akej záťaži bude batoh pravidelne vystavovaný. Pokiaľ so sebou budete batoh brať na svoje outdoorové dobrodružstvá, zvážte aj batohy, ktoré budú preukazovať istú mieru vodeodolnosti.

Materiál tiež ovplyvňuje celkovú hmotnosť batohu, ak hľadáte skutočne ľahučký batoh, mali by ste sa porozhliadnuť medzi batohmi z nylonu alebo polyesteru. Rozhodujúcim faktorom môže byť aj dopad použitých materiálov na životné prostredie, potom môžete vyberať z batohov, ktoré boli vyrobené z recyklovaných alebo ekologických materiálov.

Nylon

Nylon je ľahký materiál, ktorý je obľúbený pre svoju ľahkú údržbu a priaznivú cenu. Okrem toho je tiež nylon pomerne odolný proti oderu a udržuje si po dlhú dobu stálu farebnosť.

Klady

 • ľahký
 • odolný proti oderu
 • istý stupeň vodeodolnosti
 • cenovo dostupný

Zápory

 • nie je nepremokavý

Polyester

Batohy vyrobené z polyesteru sa bez problémov hodia na bežné každodenné nosenie. Na polyesterových batohoch tiež určite oceníte, že sú pomerne ľahké a v prípade, že vám namoknú, tiež pomerne rýchlo schnú. Nespornou výhodou je aj ich cenová dostupnosť.

Klady

 • cenovo dostupný
 • odolný
 • ľahký

Zápory

 • menej priedušný ako prírodné materiály

Textilná látka

Textilné batohy sú známe svojou odolnosťou a pevnosťou. Textilné batohy tiež často môžete zaobstarať vo vintage prevedení. Plátno je priedušný prírodný materiál, ktorý môže vyhovovať aj jedincom, ktorí dbajú na udržateľnosť.

Klady

 • odolnosť
 • nadčasový vzhľad
 • nadčasový vzhľad
 • široké možnosti designu
 • priedušnosť

Zápory

 • vyššia hmotnosť ako pri syntetických materiáloch
 • náročnejšia údržba ako pri syntetických materiáloch
 • vyššia cena

Koža

Kožené batohy sú populárnou voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú elegantný módny doplnok. Pravá koža je pomerne odolný materiál, ktorý pri vhodnej údržbe môže slúžiť dlhé roky. S rokmi navyše koža nestarne, ale získava atraktívnu patinu.

Klady

 • elegantná
 • odolná
 • prírodný materiál

Zápory

 • vyššia cena
 • náročnejšia údržba

Neoprén

Batohy z neoprénu sú na dotyk mäkké a pružné. Okrem dobrého tlmenia nárazu je neoprén preslávený aj svojou vodeodolnosťou. Výhodou je rozhodne aj termoizolačná schopnosť, preto je tiež neoprén často využívaný aj ako materiál puzdier na notebooky.

Klady

 • vodeodolnosť
 • tlmenie nárazov
 • pružnosť
 • tepelná izolácia

Zápory

 • pokiaľ nie je batoh plne naložený, môže pôsobiť neforemne
 • vyššia hmotnosť
 • vyššia cena

Vnútorné usporiadanie

Pri mestskom batohu hrá kľúčovú úlohu jeho praktické vnútorné usporiadanie. Mimo hlavnej komory by mal batoh obsahovať aj rad menších kapsičiek, aby ste pohodlne zorganizovali svoje doklady, kľúče a ďalšie nevyhnutnosti. Pokiaľ máte o týchto veciach radi prehľad, hľadajte batoh, ktorý bude mať sieťované vrecká. Nadšení cestovatelia môžu oceniť okrem iného tajné vrecká, do ktorých si môžete schovať cennosti alebo najdôležitejšie doklady.

Ak ste zvyknutí so sebou bežne nosiť aj notebook, tak by ste mali hľadať medzi batohmi s oddeleným vreckom na notebook. A pokiaľ okrem notebooku so sebou nosíte aj čítačku alebo tablet, môžete nájsť aj batohy, ktoré majú tieto kapsičky.

Pri rozhodovaní môže tiež hrať rolu prístup do batohu. Niektoré batohy okrem klasického horného plnenia tiež ponúkajú prístup spredu alebo z boku, niektoré môžete takmer úplne roztvoriť. Vďaka tomu v batohu lepšie nájdete všetko, čo hľadáte, a pri balení sa vám obsah bude lepšie organizovať.

Dizajn

Predpokladom úspechu je samozrejme aj to, aby nový batoh lahodil vášmu oku. Na výber máte širokú škálu štýlových variantov od elegantných kúskov, ktoré nebudú hanbou na žiadnom biznis meetingu, po batohy športovejšieho vzhľadu, ktoré nebudú pôsobiť ako päsť na oko, ak s nimi vyrazíte na bicykli do práce. Záleží preto aj na účele, na ktorý bude batoh najčastejšie slúžiť.

Neplatí už ani to, že by sa batoh nehodil k šatám. Vďaka širokému výberu si môžete zvoliť aj ten, ktorý dokonale doplní tento druh outfitu.

Vychytávky

Pre niekoho môže byť rozhodujúcim faktorom pri výbere množstvo vychytávok, ktoré na batohoch nájdete. Aké sú tie najčastejšie?

 • Vrecká na nabíjanie – Vybitý telefón je nepríjemnou záležitosťou. Pohodlie pri nabíjaní môže poskytnúť špeciálne vrecko, kam umiestnite powerbanku a na vyvedený kábel už len pripojíte váš telefón.
 • Priehradka na notebook - Ak ste zvyknutí so sebou pravidelne nosiť počítač, túto priehradku budete považovať za životnú nutnosť. Pokiaľ máte o bezpečí svojho počítača zvláštne obavy, môžete hľadať batohy so špeciálne polstrovaným vreckom.
 • Vrecká s blokovaním RFID – Stále častejšie sa do popredia záujmu dostávajú špeciálne vrecká, ktoré môžu zabezpečiť vaše citlivé dáta napríklad z čipov, ktorými sa preukazujete v práci.
 • Otvory na slúchadlá – Aj napriek tomu, že dobe vládnu skôr bezdrôtové slúchadlá, nájdu sa stále priaznivci starých dobrých drôtov. Tých potom môže potešiť vrecko s otvorom na slúchadlový jack, vďaka ktorému môžu počúvať s odloženým telefónom a voľnými rukami.
 • Zabudované bluetooth lokátory - Ak batoh často hľadáte, môže vám s tým pomôcť zabudovaný bluetooth lokátor. Ten ale samozrejme sám o sebe batoh nezachráni pred krádežou.
 • Reflexné prvky – Pokiaľ sa s batohom často pohybujete v horšie osvetlených úsekoch alebo s ním jazdíte na bicykli, určite vás budú reflexné prvky zaujímať.
 • Prispôsobiteľné popruhy – Či už sa jedná o kompresné popruhy, ktorými môžete stiahnuť obsah batohu, aby sa pohodlne nosil, alebo o variabilné popruhy, ktoré vám umožnia batoh nosiť napríklad ako tašku cez rameno alebo na predlaktí, určite budete mať mnoho zaujímavých možností výberu.
 • Pláštenka - Aj v meste môže nepríjemne sprchnúť. Zvážte preto aj modely so zabudovanou pláštenkou, obzvlášť pokiaľ v batohu budete nosiť obsah náchylný na zmoknutie, ako je notebook alebo tablet. 

Značka

Svoju úlohu vo výbere môže zohrať aj značka. Je preto dobré poznať ponuku známych značiek, ktoré vám môžu slúžiť minimálne ako porovnanie. Poďte sa teda pozrieť na tých najobľúbenejších výrobcov mestských batohov.

Mestské batohy Fjällräven

Populárnu sériu mestských batohov Kanken vyrába švédska spoločnosť Fjällräven, ktorá sa špecializuje predovšetkým na outdoorové vybavenie. Svojou filozofiou výroby sa snaží rešpektovať etické postupy a zásady udržateľnosti.

Batoh Fjälräven sa stal pojmom predovšetkým vďaka svojmu minimalistickému dizajnu, ktorému dominuje líška ako logo spoločnosti. Mestský batoh Fjälräven vyniká jedným predným vreckom a predĺženými ušami na vrchu batohu. Typicky sú tieto batohy vyrobené z vodeodolného pevného materiálu. V ponuke mestských batohov Fjälräven môžete ale vyberať aj z ďalších kapacitných prevedení, ktoré sú vždy k dostaniu v mnohých farebných variantoch.

Mestské batohy Gabor

Pôvodne nemecká značka Gabor zameriava svoju pozornosť predovšetkým na produkciu obuvníckeho tovaru. Svoje portfólio ale obohatili aj o ďalšie praktické módne doplnky, a tým sa do jej ponuky dostali aj batohy.

Batohy Gabor patrí skôr medzi tie menšie kúsky, do ktorých pohodlne umiestnite peňaženku, dáždnik a ďalšie drobnosti, ktoré potrebujete pri každodennom nosení či už do práce, alebo na drobnejšie pochôdzky. Tieto batohy sú skôr elegantného vzhľadu, ale oceníte ich aj pri menej formálnych príležitostiach. 

Mestské batohy Loap

Loap je známou českou značkou, ktorá svoj záujem sústredí predovšetkým na outdoorové vybavenie. Mimo turistických batohov však nájdete v ponuke značky Loap aj mestské batohy. Hoci sa jedná o značku, ktorá dodá vášmu outfitu skôr športový nádych, nájdete medzi batohmi Loap aj také, ktoré sú svojim vzhľadom kompromisom medzi športovým a elegantným štýlom. Pri dôkladnom výbere môžete dokonca naraziť na kúsky, ktoré vám umožnia bezproblémovo prenášať váš notebook.

Mestské batohy Osprey

Značka Osprey je dobre známou značkou všetkým milovníkom outdoorových dobrodružstiev. Svojou produkciou sa zameriava predovšetkým na outdoorové batohy. Spoločnosť je tiež vyhlásená svojou snahou o minimalizáciu dopadu ich výrobkov na životné prostredie. Batoh Osprey je totiž tovar, na ktorý vám jeho výrobca poskytne doživotnú záruku. A batoh vám tak v prípade poškodenia opraví.

Okrem kvalitných outdoorových kúskov nájdete v ponuke tejto značky aj batohy na každodenné nosenie, vrátane študentských batohov, do ktorých pohodlne umiestnite aj svoj laptop. Všetky batohy Osprey však pôsobia skôr ležérnejším dojmom, a tak ich najskôr nevyužijete pri obchodných schôdzkach. 

Mestské batohy Rains

Značka Rains pochádza z Dánska. Zameriava sa predovšetkým na vrchné oblečenie, ktoré navrhuje tak, aby obstálo v sychravom počasí. V tomto duchu značka pristúpila aj k svojim batohom, ktoré sú neodmysliteľným módnym doplnkom.

Batohy Rains ponúkajú pestrý výber veľkostí i štýlov batohov, ktoré boli špeciálne prispôsobené pohybu po meste. Mnoho batohov Rains tiež ponúka vďaka prispôsobiteľným popruhom možnosť nosiť batoh ako príručnú tašku. 

Mestské batohy Reaper

Podobne ako Loap je aj Reaper pridruženou značkou predajcu športového vybavenia Sportisimo. Oproti značke Loap sa však Reaper prezentuje ako lifestylová značka, ktorá má za cieľ osloviť predovšetkým mladších zákazníkov.

Preto medzi batohmi Reaper nájdete modely, ktoré vynikajú výraznou potlačou. Nie je to však nutne pravidlom. Určite si medzi týmito batohmi vyberú aj jedinci so zmyslom pre decentnejšie designové prevedenie. Aj tak sú tieto batohy skôr kompromisom medzi športovými a elegantnými modelmi. 

Mestské batohy Rieker

Značka Rieker uzrela svetlo sveta v Nemecku na sklonku 19. storočia. Vďaka svojej kvalitne zhotovenej obuvi sa stala veľmi populárnou, a tak sa na trhu úspešne pohybuje až dodnes. Okrem kvalitných topánok nájdete v ponuke značky aj kabelky alebo mestské batohy.

Aj napriek tomu, že tieto batohy nie sú nijako výnimočné svojim členením, zaujmú na prvý pohľad svojim minimalistickým a elegantným dizajnom. Hodia sa však väčšinou skôr k menším pochôdzkam po meste, denné nákupy potravín sa vám do batohov Rieker skôr nezmestia. 

Mestské batohy Tommy Hilfiger

Americká značka Tommy Hilfiger je známa predovšetkým svojim elegantným uhladeným štýlom a taktiež ikonickou kombináciou červenej, bielej a modrej farby. V ponuke tejto značky nájdete širokú paletu módneho tovaru od oblečenia cez topánky až po štýlové doplnky.

Aj napriek tomu, že je značka známa skôr svojou elegantnou estetikou, nájdete v jej ponuke aj batohy športovejšieho vzhľadu. Prevažujú však batohy zo syntetickej kože alebo pravej kože, ktoré ponúkajú uhladenejší look. Z hľadiska členenia sú batohy Tommy Hilfiger vyrábané v jednoduchých priestorových variáciách.

Mestské batohy Vuch

Český výrobca módnych doplnkov, ktorý vsádza na jednoduchú estetiku a bodkované vzory – tak by sa v skratke dala popísať značka Vuch. V ponuke tejto značky narazíte na mestské batohy rôznych veľkostí, tvarov aj designových variantov. V širokom sortimente nechýbajú batohy v elegantnom prevedení, ale aj športovejšie modely. Či už hľadáte menší batôžtek, kam si uložíte drobnosti na nákupoch, alebo väčší batoh na notebook, určite si medzi batohmi Vuch vyberiete. 

Mestské batohy Zwei

Nemecká značka Zwei vyrába svoj tovar predovšetkým s ohľadom na dámsku klientelu. V ich ponuke nájdete batohy rôznych štýlov aj veľkostí. Všetko ale v prvotriednom prevedení, či už textilnom, alebo koženom. V ponuke batohov Zwei si vyberú tí, ktorí dávajú prednosť elegantnému štýlu, ale aj tí, ktorí preferujú skôr ležérnejší vzhľad.

Úplne unikátnou kategóriou sú v ponuke značky batohy na bicykel, ktoré môžete pomocou našitých klipsov ľahko a rýchlo pripnúť na riadidlá alebo nosič vášho bicykla.  

Cena

Rozhodujúcim faktorom pri výbere môže byť aj vami vyčlenený rozpočet na kúpu nového batohu. V akých cenových hladinách sa mestské batohy pohybujú a čo od nich môžete čakať?

Mestské batohy do 40 €

V najnižšej cenovej kategórii nájdete batohy zo základných materiálov, ako je nylon alebo polyester, väčšinou v minimalistickom dizajnovom prevedení. Pri výbere nájdete v tomto cenovom rozsahu batohy malé, ale aj stredne veľké, do ktorých sa vám zmestí aj laptop. Ak hľadáte batoh, s ktorým nebudete tráviť dlhé hodiny na chrbte a nosiť v ňom ťažký náklad, určite si v tejto cenovej kategórii vyberiete taký, ktorý vás nadchne.

Mestské batohy od 40 do 80 €

Pokiaľ hľadáte batoh, ktorý zvládne odniesť aj ťažší nákup, budete musieť hľadať v strednej cenovej kategórii. Mestské batohy v tejto kategórii zaujmú na prvý pohľad svojou prepracovanejšou estetikou a nápaditejším vnútorným členením. Obvykle u nich nájdete aj špeciálne oddelené vrecko na notebook. V tejto cenovej kategórii zaobstaráte mestský batoh, ktorý bude príjemný aj na dlhšie nosenie.

Mestské batohy nad 80 €

Najširší výber, aspoň čo sa týka materiálov, budete mať v poslednej cenovej relácii. Okrem nylonových alebo polyesterových kúskov nájdete v tejto kategórii aj batohy zo syntetickej kože alebo priamo kožené modely. Tieto batohy na prvý pohľad zaujmú prepracovaným dizajnom, ale aj pokročilým vnútorným členením. Samozrejmosťou je aj široký výber kapacity od maličkých batohov na najnutnejšie veci až po väčšie batohy, ktoré s vami môžu absolvovať víkendový trek. 

Udržateľnosť a etická výroba

Pre popredné módne značky sú tieto dve témy dôležitým bodom podnikovej filozofie. Pokiaľ chcete aj vy vyberať svojho nového spoločníka s ohľadom na tieto faktory, mali by ste venovať pozornosť nasledujúcim faktorom.

 • Použité materiály – Hľadajte batohy z udržateľných materiálov, ako je organická bavlna, recyklovaný polyester alebo ďalšie materiály šetrné k životnému prostrediu.
 • Postup výroby – Hľadajte značky, ktoré sú známe svojím férovým prístupom k zamestnancom vo výrobe, prípadne zvoľte produkt od lokálneho výrobcu.
 • Odolnosť – Vyberte si batoh, ktorý vám príde dostatočne pevný, aby vydržal bežnú prevádzku, do ktorej ho chcete zapojiť. Pri výbere môže tiež zohrať rolu výber značky, ktorá ponúka možnosť opravy batohu.
 • Certifikácia – Pri výbere vám môže pomôcť certifikácia ako GOTS, blesign alebo FairTrade, ktoré zaručujú udržateľnosť, ale aj etický prístup k zamestnancom vo výrobe.
Udržateľnosť a etická výroba - Mestské batohy
zdroj: IgorVetushko / Depositphotos

Najčastejšie otázky pri výbere mestského batohu

Pokiaľ máte pocit, že v našom sprievodcovi predsa len ešte niečo chýbalo, môžete sa pozrieť na odpovede na najčastejšie otázky spojené s výberom mestského batohu.

Aký je rozdiel medzi dámskym a pánskym mestským batohom?

Väčšina mestských batohov nie je explicitne označená ako dámske alebo pánske, všeobecne sa tak jedná o batohy dostatočne univerzálne pre obe pohlavia. Ak by ste sa však predsa len chceli zamerať na možné rozdiely, najčastejšie sa jedná o farbu a veľkosť - dámske batohy bývajú viac zdobené, v jemnejších odtieňoch a navrhnuté s ohľadom na menšiu ženskú postavu, naopak pánske batohy sú väčšie, často v minimalistickom dizajne a tmavších odtieňoch.

Akú veľkosť batohu by som si mal/a vybrať?

Výber správnej veľkosti mestského batohu je samozrejme jedným z prvých kritérií, ktoré si treba ujasniť. Tieto otázky by vám mohli pomôcť pri špecifikácii vašich potrieb.

 • Čo všetko so sebou denne obvykle nosíte?
 • Nosíte so sebou často aj notebook?
 • Potrebujete prenášať dokumenty, zošity alebo knihy?
 • Plánujete batoh využívať aj pri iných aktivitách?
 • Chcete batoh využívať aj ako kabínovú batožinu v lietadle?

Nezabúdajte však na to, že každý máme svoje individuálne potreby, a tak by vybraný plecniak mal jednoducho zapadnúť do vášho každodenného rytmu.

Ako vybrať batoh na notebook?

Pri výbere batohu na notebook je dôležitá najmä veľkosť samotného zariadenia. Ak vlastníte prenosný notebook s veľkosťou 15 palcov, zamerajte sa na kategórie batohov označených ako 15", 15.4", 15.6" alebo 16". Hneď potom sa zaujímajte o polstrovanie a odolný materiál, ktoré váš notebook ochránia pred nárazmi a poškodením. Dôležité tiež je, aby bolo oddelenie na notebooku dostatočne pevné.

Kde kúpiť mestský batoh?

Mestský batoh je pomerne bežným sortimentom, a tak nemusíte príliš premýšľať, kam preň vyrazíte. Využiť samozrejme môžete služby kamenných predajní, ktoré sa priamo špecializujú na predaj batohov.

Práve tak ale môžete využiť aj služby e-shopov ako napríklad vivantis.sk, modivo.sk, bagalio.sk, freshlables.sk, 4camping.sk. Pokiaľ máte konkrétnu predstavu o svojom batohu, môžete sa tiež pozrieť priamo na stránku daného výrobcu.

Ktoré slovenské mestské batohy sú obľúbené pre svoj dizajn a funkčnosť?

Veľkej popularite sa v poslednej dobe tešia batohy od slovenských značiek Berberbag, Ammyla alebo Lu.Lo, ktoré vynikajú praktickými detailmi, dlhou výdržou a urbanistickým dizajnom.

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Volám sa Barbora a do sveta e-commerce ma priviedlo nielen štúdium online marketingu na Digitálnej univerzite, ale aj moje tri deti. Práve pri nich som začala vyhľadávať kvalitné výrobky, porovnávať ceny a testovať množstvo produktov. Odtiaľ viedla cesta k e-shopom a písaniu článkov na tie najrôznejšie témy. V skratke napísané - mojou prácou je pomôcť vám nájsť to čo hľadáte a poradiť vám s výberom. Rada sa učím nové veci a preto k mojim obľúbeným témam patrí nielen detský svet, ale aj športové aktivity, prírodná kozmetika a udržateľná móda.