Najlepší kolagén na pleť: Aký vybrať a ako spoznať, že vám chýba? + Recenzie

30.01.2023

Kolagén - v poslednej dobe je o ňom počuť zo všetkých strán. Čo to je a ako spoznať, že vám chýba? Odpovede nájdete vo vnútri článku. Poradíme tiež, ako sa vyznať v širokej ponuke a vybrať skutočne ten najlepší kolagén na pleť.

Čo je kolagén?

Na otázku „čo je to kolagén?“ by vám mnohí odpovedali „zázrak“. Chemicky ide ale o bielkovinu, ktorá je základnou stavebnou hmotou spojivových tkanív (teda chrupaviek, šliach a väzív). S trochou zveličenia si ju môžeme predstaviť ako akési lepidlo držiace naše telá pohromade. Ostatne samotný výraz kolagén má základ v gréckom slove kólla = lepidlo.

V ľudskom tele sa teda kolagén vyskytuje úplne prirodzene, a to hneď v niekoľkých typoch. Súčasná veda ich rozoznáva celkom 28, najviac zastúpených je ale prvých päť.

Typy kolagénov

 • Typ I: Vôbec najrozšírenejší (a najdôležitejší) typ kolagénu nájdete v pokožke, šľachách, kostiach aj zuboch. V našich organizmoch tento druh predstavuje zhruba 90 % všetkého kolagénu.
 • Typ II: Vyskytuje sa predovšetkým v kostiach a chrupavkách.
 • Typ III: V najväčšom množstve je obsiahnutý v mladom organizme, konkrétne potom vo svaloch a orgánoch. Postupom rokov ho nahrádza kolagén typu 1.
 • Typ IV: Tvorí niektoré vrstvy pokožky.
 • Typ V: Nájdete v stene krvných ciev a v placente.
kolagény na pleť
zdroj: Jellybee / Unsplash

Produkcia kolagénu

Kolagén si telo vytvára samo už od narodenia. Priebežne ho odbúrava a bunky preto musia dopĺňať ďalšie a ďalšie zásoby. To bohužiaľ funguje iba do určitého veku. Zatiaľ čo mladá zdravá pleť je z 80% zložená z kolagénu, s pribúdajúcim vekom prirodzená produkcia tejto bielkoviny klesá. Výsledky odborných štúdií ukazujú, že sa tak začína diať skôr, než by ste možno čakali – množstvo kolagénu v tele priemerne začína klesať už od 25 rokov.

Prečo sa to tak deje? Bunky produkujúce kolagén v neskoršom veku prirodzene pracujú menej. Zároveň sa mení hladina hormónov, najmä u žien v období prechodu. Okrem veku ale na kvalitu kolagénu majú vplyv aj ďalšie faktory. Prvý z nich –⁠ dedičnosť –⁠ neovplyvníme. Tie ďalšie ale môžeme. Ide najmä o životný štýl a mieru stresu.

Kto je nedostatkom kolagénu ohrozený najviac?

 • Ženy po menopauze
 • Vegetariáni
 • Fajčiari
 • Tí, ktorí nadmerne zaťažujú svoje kĺby, či už sa jedná o športovcov, alebo obéznych jedincov
 • Tí, ktorí sa nadmerne vystavujú slnku bez ochranných opaľovacích prostriedkov, pretože tým urýchľujú rozklad pleťového kolagénu
 • Tí, ktorí sa často zdržiavajú v prostredí znečistenom oxidom siričitým, oxidom dusičitým a ďalšími časticami (tzv. smog)
kolagén na pleť
zdroj: Supliful / Unsplash

Ako poznám, že mi chýba kolagén?

Položte si nasledujúce otázky. Pokiaľ na niektorú odpoviete kladne, môžete byť práve vy ohrození nedostatkom kolagénu v tele.

 • Začala vás trápiť znížená hybnosť kĺbov? Kolená bolia, ťažšie sa vám vstáva, kĺby „chrumkou“.
 • Bez toho, aby ste výraznejšie zmenili životný štýl či prestali cvičiť, svaly sú ochablejšie a už skrátka nie sú to, čo bývali? Ľahšie sa tiež unavia a môžu začať pobolievať.
 • Zaznamenali ste horšiu kvalitu kože? Pokožka má tendenciu k vysúšaniu, objavujú sa vrásky a niekedy aj pigmentové škvrny.
 • Trpíte lámavosťou nechtov či vlasov? Vlasy vám nerastú tak rýchlo ako predtým. Na nechtoch sa zase môžu ľahšie objavovať rytinky, ich konce sa štiepia.
 • Objavilo sa u vás krvácanie z ďasien bez toho, aby ste zmenili svoje zvyklosti ohľadom zubnej hygieny?
 • Zhoršilo sa vám spanie? Múdre hodinky vás upozorňujú na nedostatok hlbokého spánku, ráno sa budíte neodpočatí.
kolagén na pleť
zdroj: Supliful / Unsplash

Účinky kolagénu

Kolagén má pozitívne účinky na kĺby, pokožku, vlasy, nechty aj zuby. Dokáže zmierňovať nežiaduce prejavy starnutia, rozjasňuje pleť, znižuje bolesti pohybového aparátu a vlasom prepožičiava lesk a hustotu. Kolagén pomáha aj v tehotenstve – podporuje rozťahovanie maternice a predchádza vzniku strií. Doteraz navyše neboli popísané žiadne nežiaduce účinky.

Kolagén je pre ľudský organizmus skrátka nenahraditeľná bielkovina. Doplniť ju môžete vhodným jedálničkom, ktorý by mal zahŕňať kvalitný hovädzí vývar, tučné ryby ako losos či makrela, vajíčka, fazuľa, olivy a semienka. Aj keď týchto potravín budete jesť dosť, telo z nich dokáže efektívne využiť len minimum kolagénu. Odborníci sa preto zhodujú, že je vhodné začať užívať doplnky stravy s obsahom kolagénu už okolo tridsiatky.

kolagén na pleť
zdroj: Supliful/ Unsplash

Aký kolagén na pleť?

Doplnky stravy obsahujú buď bravčový, hovädzí, či rybí kolagén. Na posilnenie kĺbov a pohybového aparátu sa všeobecne viac odporúčajú prostriedky s bravčovým/hovädzím kolagénom, na zlepšenie stavu pleti zase rybí (morský) kolagén. Väčšina doplnkov stravy ale pôsobí komplexne a doplnenie kolagénu sa preto pozitívne odrazí na celom tele.

Popri pôvode preto pozerajte tiež na spôsob spracovania kolagénu aj jeho množstvo v jednej dávke prípravku. Aby sa kolagén lepšie vstrebával a telo ho využívalo čo najefektívnejšie, doplňte ho vitamínom C. Pri niektorých výrobkoch už ho rovno nájdete pridaný v zložení.

kolagén na pleť
zdroj: Supliful / Unsplash

Ako dlho užívať kolagén?

Kolagén je ideálny užívať dlhodobo. Výsledky sa často dostavia už po 4 týždňoch pravidelného užívania – obvykle ako prvé zaznamenáte hydratovanejšiu a menej napnutú pleť. Po 3 mesiacoch je koža pevnejšia a vrásky menej výrazné.

kolagén na pleť
zdroj: Depositphotos

Najlepší kolagén na pleť: recenzie

Na slovenskom trhu je extra široká ponuka produktov s kolagénom. Nie všetky ale spĺňajú vlastnosti, ktoré by mal mať kvalitný doplnok stravy. Dôležité je uvedenie pôvodu kolagénu, spôsobu jeho spracovania i množstva obsiahnutého v dennej dávke. Sledujte tiež pridané látky, medzi ktorými by malo byť čo najmenej chémie.

Aby sme vám mohli odporučiť tie najlepšie kolagény na trhu, výrobky sme sami starostlivo otestovali. K tomu sme brali do úvahy aj recenzie užívateľov, ktorí sa o svoju skúsenosť podelili na internete.

Venira instantný kolagénový nápoj

Značka, o ktorej je v posledných mesiacoch veľa počuť – česká spoločnosť Venira sa profiluje ako odborník na zdravie vlasov, nechtov a pleti. Kolagénový drink Venira je dostupný hneď v niekoľkých ovocných príchutiach, naším favoritom sa stala tá ananásová. Obsah vrecúška stačí rozmiešať vo vode, vďaka príjemnej chuti nie je nutné pridávať džús či čokoľvek ďalšie.

Venira obsahuje bravčový kolagén, ktorý primárne pôsobí na kĺby. Už po pár týždňoch používania sme ale zaznamenali aj pozitívne účinky na nechty (menej sa lámu) a vlasy (sú lesklejšie a menej sa štiepia). V zložení oceňujeme vitamíny C, B6, zinok a ďalšie látky, ktoré podporujú efektívne vstrebávanie kolagénu.

Cena: 29,99 € na 30 dní

Venira kolgénový drink

Klady

 • Niekoľko ovocných príchutí
 • Dobrá chuť
 • Ďalších 8 zdraviu prospešných látok
 • Pohodlné dávkovanie

Zápory

 • Bravčový kolagén

Inca Collagen

Rozpustný kolagén Inca Collagen sa pohodlne dávkuje. Obsah vrecka stačí rozmiešať v tekutine a vypiť. Pretože nie je pridaná žiadna aróma, niekomu chuť nápoja nemusí byť úplne príjemná. V takom prípade ale stačí vodu zriediť džúsom. Pokiaľ fandíte bio výrobkom, prírodné zloženie bez umelých látok rozhodne oceníte.

Inca Collagen obsahuje 3 000 mg kolagénu I, II a III typu. Skvele pôsobí na pohybový aparát, pleť aj vlasy. Pre maximálny efekt je vhodné prikúpiť ešte tablety vitamínu C.

Cena: 49,99 € na 30 dní

Inca Collagen

Klady

 • Rybí kolagén
 • Kolagén typu I, II a III
 • Kvalitné zloženie bez umelých látok
 • Pohodlné dávkovanie

Zápory

 • Výraznejšia chuť, ktorá niekomu nemusí byť príjemná
 • Ideálne ešte doplniť vitamínom C

Collalloc morský kolagén

Ak si nepotrpíte na sladké ovocné chute, do vkusu by sa vám mohol trafiť Collalloc morský kolagén. Nemá žiadnu pridanú arómu, teda ani vôňu a farbu. Niektorí používatelia napriek tomu cítia určitú chuť, ktorá im nie je príjemná. My sme tento problém nemali, obsah vrecúška stačilo rozmiešať v čistej vode, pridať môžete ešte pár kvapiek citróna.

V jednej dávke je 3 300 mg rybieho kolagénu. To je dostatočné množstvo, nemáme výhradu. Pretože ide o rýdzi kolagén, nie je k nemu pridaná žiadna látka. Je teda ideálne zároveň užívať ešte vitamín C.

Cena: 23,99 € na 30 dní

Collalloc 100% Bioaktívny morský kolagén

Klady

 • Nízka cena
 • Ľahko sa rozpúšťa
 • Rybí kolagén

Zápory

 • Pre niekoho môže byť nepríjemná chuť
 • Ideálne pridať ešte vitamín C

MOVit morský Kolagén Beauty Plus

Nechcete v ničom rozmiešavať prášok, ale prednosť dávate starým dobrým tabletám? Potom svoju pozornosť zamerajte na MOVit morský Kolagén Beauty Plus. V jeho zložení objavíte hneď niekoľko zdraviu prospešných látok vrátane kyseliny hyalurónovej, koenzýmu Q10 či zinku. Už ale chýba vitamín C, ten je teda vhodné ešte dopĺňať vedľa.

Keďže jedna tableta obsahuje 1 000 mg kolagénu, je vhodné denne užiť dve až tri. A práve to je problém, ktorý niekto s týmto doplnkom stravy môže mať. Kapsuly sú totiž skôr väčšie a môžu sa horšie prehĺtať. Tu teda záleží hlavne na osobných preferenciách, či dávate prednosť práškom, či nápoju.

Cena: 22 € na 30 alebo 60 dní

Morský kolagén Beauty Plus

Klady

 • Nízka cena
 • Chuťovo neutrálne
 • Rybí kolagén
 • Pridané ďalšie zdraviu prospešné látky

Zápory

 • Dosť veľké tablety
 • Nutnosť užívať viac tabliet
 • Ideálne pridať ešte vitamín C

Allnature morský kolagén Original Premium

Allnature morský kolagén Original Premium je 100% prírodný morský kolagén. Pri pravidelnom užívaní sa rýchlo zlepšuje kvalita nechtov a vlasov. V recenziách užívateľov sa často objavovali aj zmienky o zmiernení akné či vymiznutí pigmentových škvŕn. Optimálne je zároveň užívať vitamín C, ten totiž v tomto produkte nenájdete.

Kolagén Allnature nie je nadávkovaný vo vrecúškach, ale dennú porciu si vždy musíte sami odmerať. To znamená nutnosť stráviť prípravou kolagénového nápoja trochu viac času. Výsledný drink je chuťovo úplne neutrálny, cítiť ale slabú vôňu, ktorá nie každému musí vyhovovať.

Cena: 14,99 € na 20 dní

Allnature morský kolagén

Klady

 • Rybí kolagén
 • 100 % prírodný
 • Obľúbená značka

Zápory

 • Nutné odmeriavať
 • Ideálne pridať ešte vitamín C

Autor článku