White tie, cocktail, casual? Ako zvoliť správny dress code pre každú príležitosť

Publikácia: 01.02.2023

Čo majú spoločného ples, svadba, audiencia u kráľa a obchodné stretnutie? Vyžadujú určitý štýl obliekania alebo dress code. A to môže byť občas tak trochu veda. Formálne oblečenie má celý rad pravidiel, ktoré treba poznať, než vyrazíte na akúkoľvek spoločenskú udalosť. Poďme sa na ne pozrieť, nech sa vyhnete faux pas!

Aké štýly obliekania alebo dress code existujú?

White tie

Formálnejšie to už nejde. White tie je symbolom tradičných hodnôt, sofistikovanosti a vysokého spoločenského postavenia. Na udalostiach, ktoré vyžadujú white tie, sa od vás čaká dodržiavanie pravidiel, nielen čo sa týka outfitu. Môže ísť o štátne večere, plesy v opere alebo kráľovské obrady.

Ženy a white tie dress code:

Ženy si oblečú dlhú spoločenskú róbu z hodvábu, saténu alebo šifónu, dlhé rukavičky, silonky a lodičky na vysokom podpätku. Outfit sa hodí doplniť o luxusné šperky a listovú kabelku.

Muži a white tie dress code:

Od mužov sa vyžaduje čierny frak, čierne nohavice a traky, biela košeľa so stojatým golierom a náprsenkou, biela vesta, biely motýlik a čierne lakované topánky. Nemali by chýbať ani biele rukavičky. Outfit je tiež možné (ale nie nutné) doplniť o cylinder.

Pozor! K white tie nie je povolené nosiť hodinky. Platí to ako pre mužov, tak aj pre ženy.

Black tie

Black tie dress code je vyhradený pre formálnejšie spoločenské udalosti, ako sú svadby, plesy, galavečery a ďalšie slávnostné príležitosti. Je o niečo menej slávnostná ako white tie, ale slávnostnejšia ako semi-formal, od ktorého ho odlišuje predovšetkým čas konania udalosti – pokiaľ prebieha po 18. hodine, zvoľte black tie.

Ženy a black tie dress code:

Od žien sa väčšinou vyžadujú dlhé spoločenské šaty alebo koktailové šaty ku kolenám, silonky, topánky na podpätku s uzavretou špičkou, šperky a elegantná listová kabelka.

Muži a black tie dress code:

Od mužov sa očakáva čierny smoking, čierny motýlik, biela košeľa, čierne smokingové nohavice, čierne lakované topánky a čierne ponožky. Outfit môžete doplniť vestou alebo šerpou okolo pása.

Ani k black tie by sa nemali nosiť hodinky.

Creative black tie

Creative black tie je uvoľnenejšia verzia dress codu black tie. Kombinuje formálnu eleganciu s kreativitou a osobitosťou. Nebojte sa vzorov, výrazných farieb a zaujímavých doplnkov. S creative black tie sa môžete stretnúť na charitatívnych večeroch, slávnostných večerách, módnych prehliadkach alebo pri slávnostnom odovzdávaní cien.

Ženy a creative black tie dress code:

Ženy si môžu obliecť dlhé či kratšie večerné šaty, koktailové šaty alebo sukňu s elegantnou blúzkou. Je možné zvoliť výraznejšie farby a vzory a doplniť outfit o osobité šperky.

Muži a creative black tie dress code:

Muži volia smoking alebo tmavý oblek, motýlika či kravatu, košeľu s manžetami a poltopánky. Môžu pridať aj vestu alebo šerpu. Outfit je možné oživiť farebnejšími kúskami alebo zaujímavými doplnkami.

Black tie optional

Black tie optional ponúka trochu väčšiu slobodu výberu. Aj keď je to stále formálny dress code, muži si môžu namiesto tradičného smokingu zvoliť aj o niečo uvoľnenejší tmavý oblek a ženy si môžu obliecť elegantné kokteilové šaty. Black tie je častou voľbou na svadbách a luxusných večierkoch.

Ženy a black tie optional dress code:

Ženy obliekajú večerné alebo koktailové šaty, prípadne sukňu a vkusnú blúzku. Vhodné sú aj takzvané „malé čierne“ šaty. K outfitu sa najlepšie hodia lodičky.

Muži a black tie optional dress code:

Muži si môžu vybrať medzi smokingom a tmavým oblekom, ktorý doplní o tmavú kravatu. Vhodná je košeľa s golierom a lakované poltopánky.

Cocktail

Cocktail dress code kombinuje eleganciu, pohodlie a štýl. Hodí sa na poloformálne spoločenské udalosti, ako sú svadby, rauty, koktailové večierky či firemné akcie. Pokiaľ udalosť prebieha cez deň, môžete si dovoliť farebnejšie a odvážnejšie kombinácie, v neskorších hodinách siahnite po tmavších farbách a konzervatívnejšom štýle. Osvedčenou hranicou je šiesta hodina večerná.

Ženy a cocktail dress code:

Ženy spravidla obliekajú kokteilové šaty s dĺžkou ku kolenám alebo lýtkam. Ideálne sú jednofarebné alebo s jednoduchým vzorom. Koktailové šaty môžu byť s rukávmi, bez rukávov aj bez ramienok, len by nemali byť príliš odhaľujúce. Outfit doplňte topánkami na podpätku alebo klasickými lodičkami a farebne zladenou malou kabelkou.

Muži a cocktail dress code:

Muži by mali zvoliť košeľu s golierom, oblek alebo športové sako, spoločenské nohavice a spoločenské topánky. Pre formálnejší nádych je možné pridať kravatu, ale nie je povinná.

Semi formal

Semi formal predstavuje kompromis medzi formálnym štýlom a pohodlím. Často sa s ním stretnete na udalostiach, ktoré síce nie sú tak formálne, ale napriek tomu od hostí vyžadujú určitú mieru elegancie a upravenosti, ako sú večierky, rauty, obchodné večere alebo napríklad promócie.

Ženy a semi formal dress code:

Ženy si môžu obliecť koktailové alebo puzdrové šaty, sukňu s blúzkou aj slávnostný nohavicový kostým. K tomu lodičky alebo topánky na kline a listová kabelka.

Muži a semi formal dress code:

Páni si vezmú oblek (večer tmavý, cez deň môže byť aj svetlejší), košeľu, ktorá môže byť pri dennej udalosti aj v pastelových farbách, a poltopánky.

Business formal

Business formal je konzervatívny a odmeraný dress code typický pre korporátne kancelárie, dôležité obchodné schôdzky alebo formálne prezentácie. Dávate ním najavo profesionalitu a serióznosť. S business formal stavte skôr na neutrálne farby, čisté línie a elegantný strih.

Ženy a business formal dress code:

Ženy si môžu obliecť nohavicový kostým, sukňu alebo šaty, a to s dĺžkou minimálne ku kolenám. Pokiaľ zvolíte blúzku s krátkymi rukávmi, pridajte sako. Outfit doplňte o uzavreté lodičky.

Muži a business formal dress code:

S tmavým oblekom s kravatou, košeľou a poltopánkami nešliapnete vedľa. Doplnky by mali byť jednoduché a nevýrazné.

Business casual

Business casual je voľnejší pracovný dress code, ktorého cieľom je profesionálny, elegantný, ale zároveň ležérny vzhľad. Oblečte si hlavne čisté oblečenie, najlepšie v neutrálnych farbách, a vyhnite sa príliš odvážnym alebo krikľavým kúskom. Predovšetkým sa ale riaďte tým, čo je na vašom pracovisku zvykom, pretože každá spoločnosť si pracovný dress code predstavuje trochu inak.

Ženy a business casual dress code:

Sukne alebo šaty minimálne ku kolenám, ale pokojne aj nohavice s blúzkou. Môžete pridať sveter, sako alebo kardigán. Poltopánky alebo lodičky sú ideálnou voľbou.

Muži a business casual dress code:

Muži by si mali obliecť menej formálnu košeľu alebo polo tričko, nohavice a poltopánky. Outfit môžete doplniť o kožený opasok, sako alebo kardigan.

Casual

Casual je ležérny dress code, ktorý sa hodí na neformálne spoločenské udalosti a každodenné nosenie. Aj tak má ale niekoľko pravidiel. Vyhýbajte sa príliš odhaľujúcim kúskom, pokrčenému alebo špinavému oblečeniu a príliš výrazným farbám a vzorom, ktoré je ťažké vzájomne zladiť.

Ženy a casual dress code:

Ženy si môžu zvoliť džínsy, nohavice, tričko, blúzku, šaty, sukňu aj šortky. Nebojte sa ani pohodlnejších topánok, ako sú sandále, baleríny alebo tenisky, a doplnkov vrátane klobúkov, slnečných okuliarov a kabeliek.

Muži a casual dress code:

Muži si môžu obliecť džínsy, nohavice, košeľu či polo tričko a k tomu obuť tenisky, sandále či mokasíny.

Smart casual

Smart casual dress code sa pohybuje na hranici formálneho a neformálneho štýlu. Je o niečo elegantnejšia ako casual, ale menej formálna ako business dress code. Stavte na dobre padnúce čisté oblečenie v neutrálnych farbách, v ktorom budete vyzerať profesionálne a uvoľnene zároveň.

Ženy a smart casual dress code:

Ženy obvykle volia šaty, prípadne sukňu či nohavice s blúzkou, cez ktorú je možné obliecť svetrík, vhodný je aj úpletový top. Outfit doplňte o pohodlné topánky, ako sú tenisky alebo sandále, a kabelku, šatku či jednoduché šperky.

Muži a smart casual dress code:

Muži si obliekajú nohavice, košeľu alebo polo tričko ak tomu obúvajú poltopánky či mokasíny. Môžete pridať aj športové sako alebo sveter.

Casual chic

Casual chic je presne taký, ako sa na prvý pohľad zdá – šik. Cieľom tohto dress codu je vyzerať vkusne, štýlovo a nenútene. Zvoľte dobre strihané kvalitné oblečenie a nebojte sa zaujímavých a jedinečných kombinácií, v ktorých sa budete cítiť dobre.

Ženy a casual chic dress code:

Ženy najčastejšie volia džínsy alebo neformálne nohavice s pekným topom, cez ktorý môžu obliecť džínsovú či koženú bundu. Vhodnú obuv predstavujú sandále, topánky na kline aj tenisky. Casual chic outfit je možné doplniť o zaujímavé šperky, šatku či kabelku.

Muži a casual chic dress code:

Muži si môžu obliecť džínsy, chino nohavice, košeľu či tričko a sveter a celý outfit doplniť o mokasíny, sandále alebo tenisky.

Viete uviazať kravatu?

Prečítajte si, ako uviazať kravatu na 10 rôznych spôsobov.

Autor článku