TOP 30 najdrahších topánok sveta, ktoré svojim majiteľom poriadne prevetrajú peňaženku

Publikácia: 18.10.2023

Až vás niekto bude zase presviedčať, že za topánky míňate príliš, ukážte mu tento rebríček najdrahších topánok na svete. Uvidíte, že nabudúce vám už nepovie ani slovo. Zaujíma vás, aké sú tie najdrahšie topánky sveta a v čom sú také špeciálne? Predstavujeme vám 30 modelov, ktoré poriadne prevetrajú bankový účet svojich majiteľov.

Louis Vuitton Manhattan Richelieu, $10 000

Pánske „vuittonky“ sa pri porovnaní s topánkami, ktoré nasledujú ďalej, javia ako celkom lacný kúsok, ktorý si môže dovoliť každý lepšie situovaný gentleman. Hoci sú v našom výbere najlacnejšími topánkami, pod značkou Louis Vuitton sú naopak topánkami najdrahšími.

Na trh boli uvedené ako súčasť jarnej a letnej kolekcie na jar a leto 2010 ako pocta tradíciám luxusnej značky, ktorá kladie dôraz na precíznosť detailov a remeselné spracovanie. Tomu zodpovedá aj ich materiál, ktorým je koža aligátora. Nechýba ručné maľovanie, zložité prešívanie a detailné perforovanie. Záverečnou bodkou je potom v podpätku umiestnená rutheniová kocka s monogramom LV.

Louis Vuitton Manhattan Richelieu

 

Nike Air Mag 2016, $26 000

Tenisky Nike Air Mag za necelých 25000 € boli vytvorené pre milovníkov kultového filmu Naspäť do budúcnosti 2. Práve podľa modelu z tejto snímky sú totiž navrhnuté. Napája ich batéria a poháňa šikovne skrytý motor. Tenisky tak okolie oslňujú svetelnými efektmi aj automatickým viazaním šnúrok. Tieto sci-fi prvky však nie sú tým jediným, čo zvyšuje trhovú cenu topánok. Vplyv má tiež fakt, že sa jedná o limitovanú edíciu. Tenisiek Nike Air Mag 2016 bolo vyrobených iba 100 kusov.

TIP: Značka Nike má vo svojom portfóliu mnoho štýlových modelov. Tie vám pritom nemusia zruinovať peňaženku. Pozrite sa na dámske a pánske topánky Nike.

Nike Air Mag

 

Testoni Men’s Dress Shoes, $30 000

Taliani majú módu, luxus a eleganciu jednoducho v krvi, a tak niet divu, že sa do rebríčka najdrahších topánok dostali pánske topánky od bolonskej firmy Testoni. Tie na rozdiel od iných drahých topánok nežiari diamantmi a výstredným dizajnom, ale vsádza na kvalitnú kožu a jej spracovanie. Topánky tak nadchnú nenápadnou eleganciou. Navyše sú nepremokavé a neuveriteľne ľahké - a samozrejme drahé. V prepočte vás vyjdú na 28000 €.

Testoni Men’s Dress Shoes

 

The Hermès Birkenstock Sandals, $34 000 – $76 000

Vezmite prvotriednu korkovú podrážku od značky Birkenstock, skombinujte ju s luxusným materiálom z kabelky Hermès a dostanete tak obuv, ktorá neposkytuje len výnimočný dizajn, ale taktiež zaisťuje maximálne pohodlie.

To, čo niektorým pripadalo ako odvážny experiment, iní privítali s nadšením, a teraz sú tri páry týchto unikátnych Hermès Birkenstock sandálov už v hrdých rukách svojich majiteľov. Podľa dostupných informácií zostáva k dispozícii iba obmedzený počet kusov – zhruba 4 až 6 párov. Preto by ste sa s nákupom mali rozhodne poponáhľať.

The Hermès Birkenstock Sandals

 

Testoni Shoes, $38 000

Pokiaľ sa vám vyššie uvedené Testoni Men's Dress Shoes zdajú až príliš konzervatívne, máme pre vás iný skvost. Tento kúsok sa pýši nielen pre Testoni povestným remeselným spracovaním, ale aj použitým materiálom, ktorým je extrémne odolná aligátoria koža tej najvyššej kvality. Topánky sú navyše vodoodolné, čo znamená, že sa ich nový majiteľ nebude musieť obávať o ich výdrž. 

Testoni Shoes

Nike So Cal Air Force 1 Supreme Max, $50 000

Tenisky Air Force 1 Supreme Max boli na trh uvedené už v roku 1982. A okrem toho, že išlo o prvé tenisky s technológiou Nike Air, nebolo na nich nič až také výnimočné. Jednoducho pekné a pohodlné topánky, ktoré si môže dovoliť každý.

Pokiaľ ste však celebrita alebo máte pár drobných navyše, môžete si od Nike nechať upraviť akékoľvek tenisky na zákazku. A to presne urobil rapper Big Boi z dua Outkast, ktorý si svoje Air Force 1 Supreme Max nechal osadiť 13-karátovými diamantmi, čím sa ich cena okamžite vyhupla na 50 000 USD. Tipujeme, že basketbal v nich Big Boi hrať nechodí.

Nike So Cal Air Force 1 Supreme Max

 

Air Jordan Silver Shoes, $60 000

Medzi bežnými smrteľníkmi sú tenisky Air Jordan obľúbené najmä vďaka štýlovému dizajnu a luxusnému pohodliu. Zberateľov potom poteší široká škála unikátnych modelov, z ktorých majú niektoré nevyčísliteľnú hodnotu.

Model Silver Shoes exceluje nielen svojim dizajnom, ale aj obmedzeným počtom výrobených kusov. Iba desať šťastlivcov na svete môže povedať, že vlastní tento vzácny poklad. Čo však pre zberateľov robí tieto tenisky naozaj nenahraditeľnými, je fascinujúci príbeh, ktorý za nimi stojí. Jeden pár tenisiek Silver Shoes dostal Michael Jordan od manželky ako darček k 32. narodeninám. Pekné, však?

Air Jordan Silver Shoes

 

Air Jordan 12 OVO (Drake Edition), $100 000

Niektoré drahé topánky, pôvodne určené na zvláštne príležitosti, nakoniec preniknú aj na bežný trh. Čo je presne prípad tenisiek Air Jordan 12 OVO, ktoré sú teraz dostupné v rôznych designoch a za pomerne priaznivú cenu. Avšak pravý originál s unikátnym príbehom a špeciálnou cenovkou je iba jeden.

V tomto prípade je to pár tenisiek Air Jordan 12 OVO, ktorými Drake obdaroval svojho fanúšika počas akcie Toronto Raptors Drake Night. Krátko potom sa tieto topánky predali za pôsobivých 20 000 USD. Dnes už je ich hodnota mnohonásobne vyššia.

Air Jordan 12 OVO

 

Air Jordan 12 (Flu Game), $104 000

Šlapeme do pedálov a posúvame sa k topánkam, ktorých cena siaha k 90 000 €. Snáď všetky topánky vyrobené pre basketbalistu Michaela Jordana sú preslávené, jeden pár ale vyniká. Túto čierno-červenú verziu mal Michael na nohách v priebehu finále NBA v roku 1997. Pred zápasom mu nebolo dobre a sťažoval sa na príznaky chrípky. Napriek svojmu zdravotnému stavu ale Chicago Bulls dokázal doviesť k víťazstvu. Dnes Air Jordan 12 Flu Game predstavujú jedny z najznámejších a najdrahších topánok na svete.

TIP: Túžite po športovom obutí? Síce nebude mať taký silný príbeh, ale výnimočný dizajn určite. Legendárne logo Jumpmana, čo je silueta smečujúceho Michaela Jordana, nájdete na topánkach aj oblečení.

Air Jordan 12 (Flu Game)

 

Nizam Sikandar Jah’s Shoes, $160 000

Tieto topánky by si dnes na seba vzal len málokto, mať ich ale v zbierke, to je vec iná. Pokiaľ vás pri pohľade na nich napadne, že vyzerajú trochu zastaralo a akoby vypadli z rozprávky Tisíc a jedna noc, nebudete ďaleko od pravdy. Vlastníkom topánok bol v 18. storočí Sikander Jah, Asaf Jah III, nizam (moslimský vládca, správca ríše) v indickom Hajdarábáde.

Topánky sú vyšívané zlatou niťou a vysadené rubínmi, diamantami, smaragdami a ďalšími drahými kameňmi. Boli majetkom múzea v Toronte, odkiaľ boli ukradnuté a potom vrátené, bohužiaľ sa však nevyhli poškodeniu.

Nizam Sikandar Jah’s Shoes

 

Converse Fastbreak, $190 373

V našom exkluzívnom výbere nájdete niekoľko párov tenisiek, ktoré vznikli vďaka spojeniu dvoch velikánov - Nike a Michaela Jordana. O to väčšou raritou sú Converse Fastbreak, ktoré Michael nosil v čase predtým, než sa spojil s Nike. Konkrétne v roku 1984 pri tímových skúškach na Olympijské hry. Vlastnoručne podpísané tenisky potom venoval synovi lekára oddielu.

Converse Fastbreak

 

Kathryn Wilson’s Pump, $400 500

Takmer všetky drahé topánky z nášho rebríčka vznikli pre potechu rozmarných milionárov, to však nie je prípad Kathryn Wilson's Pump. Tieto nádherné lodičky z dielne novozélandskej módnej návrhárky Kathryn Wilson totiž vznikli na účely charitatívnej akcie. Práca na nich zabrala desiatky hodín, sú totiž ručne osadené diamantmi a ďalšími drahými kameňmi. Vzhľadom na množstvo žiarivých diamantov príliš neprekvapí ani samotná cena, ktorá činí necelých 380 000 €.

Kathryn Wilson’s Pump

 

Nike Moon Shoe, $437 500

Medzi najdrahšie bežecké topánky na svete sa radí Nike Moon Shoe, ktoré navrhol spoluzakladateľ firmy Bill Bowerman na prípravy na Olympijské hry v roku 1972. Na svete existuje len niekoľko párov, pričom najväčšou zaujímavosťou je fakt, že podrážku Bill vytvoril naliatím gumy do vaflovača. To samozrejme vzbudzuje pochybnosti o kvalite a pohodlí, avšak originalita sa cení a jeden nenosený pár Nike Moon Shoe tak bol v roku 2019 predaný v aukčnej sieni Sotheby's za závratných 437 500 USD.

Nike Moon Shoe

 

Stuart Weitzman Diamond Dream Stilettos, $500 000

Z dielne Stuarta Weitzmana pochádza hneď niekoľko párov lodičiek, ktoré by aspoň raz v živote chcela obuť každá z nás. Tie „najlacnejšie“ v našom výbere mala tú česť obuť herečka Anika Noni Rose na udeľovanie cien Akadémie v roku 2007. Sandálky na ihličkovom podpätku v sofistikovanom dizajne zdobia 30-karátové diamanty, ktorých je takmer 1 500. Nie je teda divu, že aj napriek svojmu nenápadnému vzhľadu budia obrovskú pozornosť.

Stuart Weitzman Diamond Dream Stilettos

 

Stuart Weitzman Marilyn Monroe, $1 000 000

Ďalej tu máme niečo pre obdivovateľky slávnej herečky Marilyn Monroe. Tieto nádherné lodičky totiž šikovne využívajú náušnice, ktoré vlastnila sama božská Marilyn. Kryštály z týchto náušníc dnes nájdete v hornej časti lodičiek od návrhára obuvi Stuarta Weitzmana. Pár v roku 2005 obula herečka Regina Kong na slávnostné vyhlásenie Oskarov. Topánky tak získali vytúženú pozornosť a neskôr boli vydražené v charitatívnej aukcii za 1 milión dolárov (teda skoro 950 000 €).

TIP: Svoj obdiv k Marylin Monroe dnes môžete vyjadriť aj inak. Napríklad štýlovou tričkom s jej fotografiou.

Stuart Weitzman Marilyn Monroe

 

Stuart Weitzman Retro Rose Pumps, $1 000 000

Zlaté lodičky vysadené celkom 2 200 kusmi diamantov Kwiat nadchnú každú milovníčku retra. Teda pokiaľ má na účte zbytočný 1 milión dolárov. Americkú scenáristku Diablo Cody, ktorá ich mala v roku 2008 vyniesť na červený koberec pri príležitosti udeľovania Oscarov, však neoslovili - topánky odmietla, a dokonca ich označila za gýčovitý reklamný trik. My by sme túto chybu rozhodne neurobili.

Stuart Weitzman Retro Rose Pumps

 

Stuart Weitzman Platinum Guild Stilettos, $1 090 000

Je všeobecne známe, že obuv z dielne Stuarta Weitzmana vyniká výraznou okázalosťou. Lodičky na ihličkovom podpätku Platinum Guild Stilettos, ktoré prvýkrát zažiarili na verejnosti počas slávnostného udeľovania cien Akadémie v roku 2002, však ponúkajú okrem mimoriadneho množstva exkluzívnych diamantov ešte jedinečný prvok.

Remienky topánok sa totiž dajú odňať a nosiť ako náhrdelník, čo z nich robí viac než len obyčajnú obuv. Kúpou týchto topánok tak získate nielen štýlový pár obuvi, ale aj elegantný doplnok.

Platinum Guild Stilettos

 

1984 Michael Jordan Nike Air Ships, $1 500 000

Tenisky Nike Air Ships bežne nosili hráči basketbalu. Pár, ktorý v októbri 2021 vydražil v aukčnej sieni Sotheby's zberateľ Nick Fiorella, však nenosil bežný hráč. Ich majiteľom bol Michael Jordan, ktorý mal tú česť vlastniť tieto topánky na samom začiatku svojej úspešnej kariéry.

Michael Jordan Nike Air Ships 1984 patrili dlhú dobu medzi najdrahšie basketbalové topánky, z trónu ich ale zosadili Michael Jordan's 1998 NBA Finals Sneaker a Solid Gold OVO x Air Jordan, ktorých cena činí 2 milióny USD.

Michael Jordan Nike Air Ships

 

Stuart Weitzman Wizard of Oz Ruby Stilettos, $1 600 000

Zatiaľ čo sa väčšina lodičiek z dielne Stuarta Weitzmana nesie v duchu jemnej princeznovskej elegancie, Wizard of Oz Ruby Stilettos sú určené pre ženy, ktoré sa neboja extravagantných kúskov – a nemajú hlboko do vrecka. Na luxusné červené topánky na podpätku bolo použitých 643 kusov 123-karátových rubínov zasadených do platiny, najvzácnejšieho kovu na zemi.

Inšpirácia prišla z filmu Čarodejník z krajiny Oz, z ktorého čerpal námet aj Harry Winston pri tvorbe Ruby Slippers, proti ktorým sú Ruby Stilettos vlastne ešte lacné.

Stuart Weitzman Wizard of Oz Ruby Stilettos

 

Kanye West Nike Air Yeezy 1, $1 900 000

Vyzerajú ako obyčajné tenisky, pri dražbe v apríli 2021 sa však predali za takmer 1,9 milióna USD. Mimoriadny zberateľský kúsok z nich robí nielen to, že sa jedná o prvé tenisky, ktoré Kanye West, známy tiež ako Yeezy, navrhol po podpísaní spolupráce s Nike, ale aj to, že svoj prototyp obul na 50. odovzdávaní cien Grammy.

Spolupráca slávneho umelca s firmou Nike netrvala príliš dlho, čím sa prototyp Nike Air Yeezy 1 stal ešte väčšou raritou.

Kanye West Nike Air Yeezy

 

Tom Ford Custom Jason Arasheben, $2 000 000

Aj keď je prevažná väčšina tých najdrahších topánok sveta určená pre ženy, našli by ste aj jeden ultra luxusný kúsok pre mužov. Ide o pár vyrobený na mieru pre speváka Nicka Cannona, ktorý sa v nich predviedol v roku 2014 v TV šou America's Got Talent (predloha pre Slovensko hľadá Superstar). Prečo sú dané topánky také drahé? Boli vyrobené na zákazku, na ich návrhu sa významne podieľal slávny designer šperkov Jason Arasheben. Obuv sa blýska na diaľku, pretože je zo všetkých strán osadená viac ako 14 000 brúsenými bielymi diamantmi. S týmto párom topánok vás skrátka nikto neprehliadne.

TIP: Štýlové pánske mokasíny môžete nosiť aj za oveľa nižšiu cenu.

Tom Ford Custom Jason Arasheben

 

Stuart Weitzman Tanzanite Heels, $2 000 000

Ďalším kúskom z dielne Stuarta Weitzmana, nad ktorého krásou aj cenou sa vám zaručene zamotá hlava, sú lodičky Tanzanite Heels s cenovkou 2 milióny USD. Ako už názov napovedá, sú vysadené tanzanitmi, ktoré sú považované za najkrajší modrý drahokam (a my súhlasíme). Samotné tanzanity by boli vzhľadom k Stuartovým štandardom príliš chudobné, a tak nechýbajú ani diamanty a striebro, do ktorého sú drahé kamene vložené. 

Stuart Weitzman Tanzanite Heels

 

Stuart Weitzman Cinderella Slippers, $2 000 000

Nikoho asi neprekvapí, že lodičky Stuart Weitzman Cinderella sú inšpirované Popoluškou. Lodičky majú dva pásiky vysadené 565 Kwait diamantmi, ktoré sú zasadené do platiny a svojim vzhľadom pripomínajú jemnú čipku. Aby toho nebolo málo, mrknite na pravú topánku, ktorá má remienok cez priehlavok zdobený super drahým diamantom Amaretto, ktorého cena presahuje 1 milión USD. Topánky vyniesla na červený koberec country speváčka Alison Krauss pri udeľovaní Oscarov v roku 2004.

Stuart Weitzman Cinderella Slippers

 

Solid Gold OVO x Air Jordan, $2 000 000

Medzi najdrahšími topánkami sa často umiestňujú kúsky, ktoré sú skôr raritou a zberateľskou záležitosťou než niečím, čo by si niekto obul na vychádzku po meste. To sa týka aj topánok Solid Gold OVO, ktoré sú výsledkom spolupráce Air Jordan a rappera Drakea. Extravagantné tenisky vyrobené v roku 2016 z 24-karátového zlata sú jediným kusom na svete a vážia neuveriteľných 23 kilogramov, čo ich robí prakticky nenositeľnými.

Solid Gold OVO x Air Jordan

 

Michael Jordan 1998 NBA Finals Sneakers, $2 000 000

Titul najdrahšie basketbalové topánky na svete vyhrávajú Michael Jordan 1998 NBA Finals Sneakers, ktoré sú zároveň najdrahšími vydraženými topánkami na svete, čím prekonali prototyp Nike Air Yeezy. A prečo sú také drahé? Po prvé v nich Michael Jordan vyhral v roku 1998 svoj šiesty šampionát v NBA, po druhé sú ním vlastnoručne podpísané.

Pôvodným majiteľom topánok je Preston Truman, ktorému boli s podpisom venované samotným Michaelom za vrátenie bundy. Ten ich neskôr predal, aby čoskoro zistil, že urobil chybu a pekelne prerobil. Nasledovala žaloba na aukčnú sieň, kúpna zmluva však hovorila jasne.

Michael Jordan 1998 NBA Finals Sneakers

 

Stuart Weitzman Rita Hayworth Heels, $3 000 000

Najdrahšie topánky na podpätku z dielne Stuarta Weitzmana sú súkromným majetkom princeznej Yasmin Aga Khan, dcéry hollywoodskej hviezdy Rity Hayworth. Na rozdiel od ostatných topánok slávneho návrhára sa neblýštia striebrom, ale sú vyrobené z elegantného saténu v hnedom odtieni.

Drahokamy im však nechýbajú – diamanty, rubíny a zafíry nájdete na náušniciach osadených v saténovom voláne na priehlavku. Nie nepomýlili sme sa, jedná sa naozaj o náušnice, presnejšie náušnice, ktoré nosila Rita Hayworth.

Stuart Weitzman Rita Hayworth Heels

 

Harry Winston Ruby Slippers, $3 000 000

Veľkolepou poctou k 50. výročiu slávnej hollywoodskej klasiky Čarodejník z krajiny Oz sú Ruby Slippers, ktoré sú presnou replikou topánok, ktoré vo filme nosila hlavná hrdinka Dorothy Gale. Na rozdiel od filmových lodičiek vyrobených z obyčajných flitrov sú ale vysadené 4 600 rubíny. K rubínom pridal Ron Winston, syn návrhára šperkov Harryho Winstona, ešte pár diamantov a topánky za 3 milióny USD boli na svete.

Harry Winston Ruby Slippers

 

Lodičky Debbie Wingham, $15 100 000

Zlaté zipsy aj podrážka, prémiová koža nalakovaná farbou z 24-karátového zlata, prešívanie niťou z 18-karátového zlata, ružové a modré diamanty – táto obuv má poriadne kvalitný rodokmeň. Lodičky na vysokom podpätku navrhnuté britskou dizajnérkou Debbie Wingham sú aktuálne cenené na 15,1 milióna dolárov (teda zhruba 13 miliónov €). Topánky vznikli ako narodeninový darček pre súkromnú osobu. Drahé kamene pochádzajú z vzácnej rodinnej zbierky klienta. Výroba topánok bola naozaj starostlivá a zahŕňala množstvo mravčej práce, celý proces výroby zabral viac ako 100 hodín.

TIP: Tiež vyberáte darček k narodeninám? Svojej drahej nemusíte hneď nechávať vyrábať obuv na mieru, potešíte ju aj klasickými lodičkami, keď ich vyberiete s láskou.

Lodičky Debbie Wingham

 

Lodičky Passion Diamond, $17 000 000

Druhé najdrahšie topánky na svete sú aktuálne lodičky Passion Diamond. Tie vznikli v spolupráci spoločnosti Passion Jewellers s Jada Dubai a svetu boli predstavené v ikonickom hoteli Burj Al Arab v Dubaji. Ich hodnota dosahuje astronomických 17 miliónov dolárov. Čím sú také špeciálne? Najmä použitými materiálmi. Zlato, koža, hodváb a diamanty sú všetko komponenty drahé samy o sebe, nieto ešte keď ich spojíte dohromady. Topánky zdobí celkom 236 diamantov a ich lesk je skrátka oslňujúci. Exkluzivitu navyše podčiarkuje fakt, že topánky existujú iba v jednom jedinom kuse.

TIP: Mať Passion Diamond na nohe musí byť síce omračujúci pocit, zároveň si ale predstavte tie obavy z krádeže alebo poškodenia topánok. Nohy vám efektívne predĺžia aj cenovo oveľa dostupnejšie lodičky.

Passion Diamond

 

Moon Star, Antonio Vietri, $19 900 000

Najdrahšie topánky na svete sú inšpirované dubajským mrakodrapom Burj Khalifa a svetlo sveta uzreli v roku 2019 na MIDE Fashion Week v Dubaji, ktorý je považovaný za Mekku bohatstva a luxusu. Vyrobené sú zo zlata, 30-karátových diamantov a argentínskeho meteoritu z roku 1576 – odtiaľ zrejme pramení ich vesmírna cena.

Mimochodom, tvorca Moon Star Shoes Antonio Vietri na seba upútal pozornosť už skôr, keď vyrobil prvé topánky z pravého zlata, ktoré stáli 32 000 USD a zákazníkom boli doručované helikoptérou.

Moon Star, Antonio Vietri

 

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Volám sa Barbora a do sveta e-commerce ma priviedlo nielen štúdium online marketingu na Digitálnej univerzite, ale aj moje tri deti. Práve pri nich som začala vyhľadávať kvalitné výrobky, porovnávať ceny a testovať množstvo produktov. Odtiaľ viedla cesta k e-shopom a písaniu článkov na tie najrôznejšie témy. V skratke napísané - mojou prácou je pomôcť vám nájsť to čo hľadáte a poradiť vám s výberom. Rada sa učím nové veci a preto k mojim obľúbeným témam patrí nielen detský svet, ale aj športové aktivity, prírodná kozmetika a udržateľná móda.