Testovanie a recenzia trekových topánok Columbia Peakfreak X2 Outdry

12.09.2023

Trekové topánky Peakfreak X2 Outdry od americkej outdoorovej značky Columbia sa na prvý pohľad pýšia zaujímavým dizajnom. Okrem toho ale sľubujú aj pohodlné odpruženie, vynikajúcu trakciu, priedušnosť a stopercentnú vodotesnosť. Znie to až veľmi dobre na to, aby to bola pravda? Rozhodli sme sa obuť Peakfreak X2 Outdry na niekoľko prechádzok aj náročnejších trekov a vyskúšať, čo zvládnu. Prečítajte si, ako si v našom teste viedli.

Klady

  • 100% vodeodolné
  • tak akurát vypolstrované, ale stále umožňujú kontakt s terénom
  • vynikajúca ochrana špičky
  • zaujímavý dizajn
  • dobrá priľnavosť podrážky

Zápory

  • nepatrne ťažšie ako iné modely
  • nehodia sa na zimnú turistiku

Dizajn

Všetci dobre vieme, že vzhľad pri turistických topánkach nie je na prvom mieste. Napriek tomu je ale potrebné spomenúť, že topánky Columbia Peakfreak X2 Outdry vám na výlete rozhodne hanbu neurobia. Svojím dizajnom dokážu zaujať. Aj keď je na prvý pohľad jasné, že sa jedná o odolnú, dobre konštruovanú topánku, nepôsobí skrátka tak nejako prvoplánovo turisticky.

Priedušný textilný zvršok je spevnený syntetickým materiálom, ktorý zaisťuje väčšiu mieru podpory a ochrany nohy. Výrobca si s umiestnením syntetických prvkov dobre poradil a spevnenie tak zároveň pôsobí ako oživenie dizajnu. Pri tomto modele môžete navyše vyberať aj zo zaujímavých farebných variantov – okrem klasickej čiernej a šedej (ktoré sú doplnené o farebné šnúrky) je k dispozícii aj ružová a tyrkysová, ktorú uvidíte v tejto recenzii.

Trekové dámske tenisky

 

Hmotnosť

Peakfreak X2 Outdry pôsobia na prvý pohľad pomerne mohutne a ťažkopádne a môžu vzbudzovať dojem ťažkých topánok. V skutočnosti to ale nie je také zlé. Váha jednej topánky Columbia Peakfreak X2 Outdry sa pohybuje okolo 340 gramov, čo je pri nízkych turistických topánkach s membránou pomerne štandardné. Nie sú síce zďaleka tými najľahšími topánkami, aké môžete zohnať, ale rozhodne nie sú také ťažké, že by vás to malo pri chôdzi obťažovať.

Podrážka

Jedným z parametrov, ktorý vás pri trekovej topánke bude rozhodne zaujímať, je kvalita podrážky. Peakfreak X2 Outdry sú opatrené gumovou podrážkou Omni-Grip™, ktorá sa stará o maximálnu trakciu na rôznych typoch povrchov, s ktorými sa počas svojich trekov stretnete. Podrážka má agresívne tvarované výstupky a dostatočne hlboký dezén pre naozaj dobrú priľnavosť na náročnejších chodníkoch. Výstupky navyše po okrajoch ľahko presahujú topánku a vystupujú do strany. To zaisťuje extra priľnavosť na nepravidelnom povrchu a úkrokoch do strany. Podošva je skôr mäkšia, a tým pádom sa dobre prispôsobuje povrchu.

Dámske trekové topánky

 

Materiál

Zvršok topánky je vyrobený z priedušného textilu, ktorý oceníte pri letných trekoch, a je doplnený o syntetické prvky, ktoré topánku spevňujú a zaisťujú nohe ochranu. Špička topánky je opatrená extra silným spevnením, ktoré skutočne dobre chráni proti okopaniu a v menšej miere je týmto spôsobom chránená aj päta.

Textilná vrstva je dostatočne posilnená okolo členku a mäkký jazyk topánky čiastočne chráni aj priehlavok. Veľmi príjemná je tiež odľahčená medzipodrážka Techlite™, ktorá je dostatočne mäkká na to, aby dobre absorbovala nárazy a zaisťovala pohodlie aj pri dlhších výstupoch, ale zároveň to s odpružením nepreháňa, takže noha môže stále flexibilne reagovať na terén.

A to hlavné – vnútorné steny sú lemované membránou OutDry™, ktorá má veľmi priedušnú vonkajšiu vrstvu, ale zároveň je vodoodolná. Topánka je tak 100% utesnená, aby voda nemala kadiaľ preniknúť dovnútra.

Dámske trekové topánky Columbia

 

Veľkosť

Určite ste už počuli, že pri turistických topánkach je lepšie voliť skôr väčšiu veľkosť - a ak vyberáte zimné trekové topánky, do ktorých potrebujú vojsť extra silné ponožky, potom je to pravda. Pri topánkach Columbia Peakfreak X2 Outdry to ale tak úplne neplatí. Veľmi dobre sadne veľkosť, ktorú bežne nosíte, a to aj s bežnými turistickými ponožkami. A najlepšie padne tým, ktorí majú normálne alebo skôr širšie chodidlo.

Dámske turistické topánky

 

Ako si Columbia Peakfreak X2 Outdry viedli v teréne

Ale dosť bolo parametrov. Turistické topánky môžu „na papieri“ vyzerať najlepšie, ale pokiaľ neobstoja v teréne, nie je vám to nič platné. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa topánky Columbia Peakfreak X2 Outdry v praxi osvedčili. Topánky sme sa rozhodli podrobiť skutočne náročnému záťažovému testu, aby mohli predviesť, čo v nich je. Naša redaktorka si ich pribalila na júlový výlet do nevyspytateľnej aljašskej prírody. Čakali ich tak dlhé túry po nerovnom skalnatom povrchu, premáčaných lesných cestách i klzkých ľadovcoch.

Pohodlné na prvé obutie

Prvým dojmom po obutí Peakfreak X2 Outdry bolo jednoducho pohodlie. Noha je tak akurát obopnutá, aby pri chôdzi v topánke neplávala, ale zároveň bez problému môžete pohnúť prstami. Okolo členku, priehlavku a hlavne v okolí achilovky, ktorá je na mozole a pľuzgiere najnáchylnejšie, sú topánky príjemne vystužené. Váhu topánok na nohách síce cítte, ale nepripadá to nijako obmedzujúco – to sa ale samozrejme skutočne spozná až po niekoľkých hodinách chôdze.

Pomocou plochých šnúrok môžete topánku utiahnuť presne tak, ako vám to vyhovuje, a aj keď ich zaviažete naozaj napevno, šnúrky cez polstrovanie jazyka netlačia. Niekoľkokrát sa stalo, že sa šnúrka pri chôdzi povolila alebo rozviazala. Nie je to nič, čo by nevyriešil dvojitý uzol, ale pri zostupe z prudkého kopca to môže byť nepríjemné prekvapenie.

Skvele priľnú k terénu

Počas testovania čakali Peakfreak X2 Outdry najrôznejšie druhy terénu. Veľmi dobre si viedli najmä na nerovných cestách, kde si poradili s balvanmi aj koreňmi, a nemusíte sa tak vyhýbať každej drobnej prekážke. Príjemne prekvapili aj na skalnatom povrchu, kde absolvovali ako výstup do prudkého kamenistého kopca, tak aj zostupy po nespevnených chodníkoch. Vďaka hrubému dezénu sa pod nohou vždy nájde niečo, o čo sa zaprieť, a tak vás nerozhodia ani uvoľnené kamene.

Viedli si slušne aj na hladkom povrchu. Prešli veľa rozmočených bahnitých cestičiek, a ani raz sa neskĺzli. Pri prechádzaní naozaj klzkých povrchov, ako sú mokré balvany a povrch ľadovca je istota v gumových kramflekoch menšia. Vzorka predsa len nie je taká hlboká, aby na ňu bol stopercentný spoľah v skôr zimných podmienkach.

Na skákanie v kalužiach aj brodenie potokov

Na čo sme ale boli zvedaví najviac, bola sľubovaná vodoodolnosť, ktorú zaisťuje špeciálna patentovaná membrána. Najprv sme vodoodolnosť testovali zľahka, na bahnitých chodníkoch po daždi, aby sme overili nepriepustnosť podrážky a spojenie medzi podošvou a zvrškom. Po niekoľkých rozpačitých pokusoch sme do nich vložili plnú dôveru a prekonávali kaluže, zvyšky snehu i potoky. A zakaždým s úplne suchými ponožkami.

Je ale potrebné pamätať na to, že sa jedná o nízke letné topánky. Zvršok síce vodu bez problémov ustojí, ale vždy je nutné strážiť, aby jej hladina nepresiahla okraj topánok, pretože v takom prípade sa vlhkým ponožkám nevyhnete. Keď už k takej situácii dôjde (a že k nej došlo), topánky po vyzutí pomerne rýchlo vyschli.

Dámske letné trekové topánky

 

Stále pohodlné aj po celom dni

Topánky sme samozrejme po zakúpení otestovali na niekoľkých kratších prechádzkach. Prekvapením bolo, že na pľuzgiere ani pri prvom oťukávaní nedošlo, ale pravdou je, že topánky boli s každým kilometrom citeľne pohodlnejšie. Ich počiatočné „prešľapanie“ preto odporúčame nepodceniť.

Vyskúšali sme či zvládnu udržať nohu v pohodlí aj v náročnejšom teréne. Pre došľapy sme preto vyberali tie najostrejšie kamene a korene stromov a z času na čas sme nejaký ten kameň nakopli. A aj keď pri došliapnutí dostatočne cítile terén pod nohou, žiadna nerovnosť sa k chodidlu nedostala tak blízko, aby to bolo nepríjemné alebo bolestivé. A špička je chránená tak dobre, že cez ňu necítite skutočne vôbec nič.

Ani pri dlhej chôdzi v nich nebolo vyložene nepríjemne, nohy neboli otlačené alebo unavené z váhy topánok. Napriek tomu je potrebné sa po návrate z túry prezuť do ľahších a mäkších, pretože extra spevnenie a ochrana nôh sú po celom dni predsa len znateľné. Príjemne prekvapila ich priedušnosť. Nohy sa ani pri dlhých trekoch nepotili a na konci dňa topánky ani ponožky nezapáchali (na druhú stranu ale teplota málokedy prekračovala 20 °C).

Záverečné zhrnutie

Aby sme povedali pravdu, od topánok Columbia Peakfreak X2 Outdry sme toho príliš nečakali. V porovnaní s inými turistickými topánkami v rovnakej kategórii sú prekvapivo dostupné a ich štýlový dizajn tak trochu vzbudzuje pocit, že sa u nich možno dbalo viac na vzhľad ako na funkčnosť, ale nie je to tak.

Modelu Columbia Peakfreak X2 Outdry v podstate nemáme čo vytknúť. Topánky sú priedušné a pohodlné, ale dostatočne pevné a veľmi dobre chránia chodidlo aj špičku pred nástrahami terénu. Vďaka agresívnemu dezénu vás podržia v rôznych typoch terénu a vodotesnosť, o ktorej sme mali určité pochybnosti, sa ukázala byť 100% spoľahlivá. Navyše to vyzerá, že hocičo vydržia – za tú dobu, počas ktorej boli testované, sa zatiaľ nikde nič neošúchalo ani neroztrhlo. V kombinácii s veľmi prívetivou cenou sú podľa nás bezkonkurenčné!

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Volám sa Barbora a do sveta e-commerce ma priviedlo nielen štúdium online marketingu na Digitálnej univerzite, ale aj moje tri deti. Práve pri nich som začala vyhľadávať kvalitné výrobky, porovnávať ceny a testovať množstvo produktov. Odtiaľ viedla cesta k e-shopom a písaniu článkov na tie najrôznejšie témy. V skratke napísané - mojou prácou je pomôcť vám nájsť to, čo hľadáte. Rada sa učím nové veci a preto k mojim obľúbeným témam patrí nielen detský svet, ale aj športové aktivity, prírodná kozmetika a udržateľná móda.