Zimné barefoot topánky Be Lenka Olivia: Testovanie, recenzia a skúsenosti

Publikácia: 20.12.2023

Klady

 • precízne spracované
 • krásny dizajn
 • veľmi pohodlné
 • s hrejivou vlnou
 • vďaka šnurovaniu vhodné aj pre vyšší priehlavok
 • hoci s vysokým šnurovaním obúvajú sa dobre
 • šnúrky sa nerozväzujú
 • nekĺžu
 • vodoodpudivé

Zápory

 • pre neznalých môže byť ťažké zvoliť správnu veľkosť zimných topánok
 • nubuk je náročnejší na údržbu

Zimné barefoot topánky Olivia známej slovenskej značky Be Lenka zaujmú na prvý pohľad nevšedným dizajnom. Medzi tohtoročnými zimnými modelmi nás zaujali na prvý pohľad, takže sme nemohli odolať a rozhodli sme sa ich pre vás vyskúšať. A už vopred vám môžeme povedať, že zápory sa na nich hľadajú veľmi ťažko.

Objednávka

Topánky Be Lenka Olivia sme objednali na oficiálnych stránkach tejto značky Belenka.sk. Ide o čisto dámsky model, ktorý je dostupný v troch farebných variantoch. Na stránkach sa zorientuje ľahko aj úplný nováčik, nápomocná je aj tabuľka veľkostí a video, ktoré popisuje, ako správne zmerať nohu.

Naša testerka sa viac ako 4 roky do iných ako barefootových topánok neobúva, vyhovuje jej nadmerok okolo 7 mm a preferuje pokojne aj väčší nadmerok do šírky. Jej noha meria 24,6 cm, široká je 9,4 cm, najdlhší prst je palec, prsty sa smerom k malíčku skracujú pozvoľna. Má relatívne úzku pätu, skôr kostnatý členok a s vyššími topánkami odjakživa bojuje: má totiž pomerne vysoký priehlavok, ale až pri členku, nie hneď nad prstami. Väčšina topánok jej preto okolo členku sedí veľmi zle.

Objednávku je možné uhradiť kartou, bankovým prevodom, cez Paypal, dobierkou (za príplatok 1€), k dispozícii je aj odložená platba cez SkipPay. Doručenie je možné pomocou GLS, PPL a Packetou. Cena dopravy sa pohybuje od 2.90 do 5,90 Eur.

Po dokončení objednávky nám prišiel potvrdzujúci e-mail s detailmi objednávky a očakávaným dátumom doručenia a celý nákup prebehol úplne hladko.

Be Lenka Olivia - Brown & Burgundy

Zistiť cenu
SKLADOM
92,00 €
Do obchodu
SKLADOM
130,88 €
Do obchodu
SKLADOM
169,00 €
Do obchodu

Balenie

Ak vás niečo zaujme na prvý pohľad, tak je to precízne balenie. Topánky Be Lenka prídu zabalené do vonkajšej kartónovej krabice a až vo vnútri nájdete klasickú krabici na topánky. Jediné, čo by sme tomuto typu balenia vytkli, je ťažká znovupoužiteľnosť vonkajšej krabice, pri ktorej je veko potrebné odtrhnúť.

Vnútri boli topánky od seba oddelené jemným papierom, aby sa o seba nepoškriabali; súčasťou balenia bol aj návod na správne ošetrenie a popísaná filozofia značky Be Lenka. Priamo krabica od topánok je z pevného kartónu a tá je naopak aj na prípadné ďalšie využitie ako stvorená.

Recenzia Be Lenka Zimné barefoot topánky
Recenzia Be Lenka Barefoot topánky Olivia

 

Vzhľad a komfort

Ako už bolo povedané, model Olivia je dostupný v troch farebných variantoch: Black & Dark Green, Taupe, Dark Brown & Orange a Brown & Burgundy; my sme siahli po poslednom spomínanom variante, teda hnedej s vínovou, ktorým dominuje béžová prešívaná časť a zlaté detaily. Vytŕčajúci merino kožúšok na vrchnej časti topánky je už len dizajnovou čerešničkou na torte. Logo značky nájdete len na päte a design topánok tak nijako neruší.

Olivie sú šité na podošve DeepGrip – jeden z veľkých plusov tohto obchodu je, že sa ľahko dozviete aj o podošve všetko, čo potrebujete vedieť. DeepGrip je vyrobená z gumy, je hrubá 4 mm a ďalších 5 mm má vzorku. Ten je na zimných topánkach nedoceniteľný: vďaka nemu v topánkach noha nemrzne a hlavne: napriek celkovej hrúbke sú to stále mäkké barefooty s perfektnou pozdĺžnou ohybnosťou. Priečna je kvôli rámčeku podošvy o niečo horšia, ale stále dostatočná a na zimné topánky vlastne viac ako vyhovujúca.

Vnútorná podšívka z merino vlny je mäkká a veľmi príjemná. Jediný drobný nedostatok je, že sa merino kožúšok v mieste, kde prekrýva kožený povrch jazyka, trením trochu zafarbil, ale pri nosení to nie je vidieť.

Recenzia Be Lenka Olivia Barefoot topanky
Recenzia Be Lenka Olivia Barefoot zimné topánky
Recenzia Be Lenka Olivia Barefoot zimné topánky
Recenzia Be Lenka Olivia Barefoot zimné topánky

 

Hmotnosť a veľkosť

Model Be Lenka Olivia je všetko, len nie ťažkopádna topánka. Vo veľkosti 40 váži (na našej nekalibrovanej váhe) jedna topánka 400 g. U barefootov je váha jedným z hlavných parametrov a najmä u vyšších, zimných topánok môže byť práve váha problém. Nie však v tomto prípade.

Podľa tabuľky veľkostí by na rozmery nohy našej testerky mala sedieť veľkosť 39 (ktorú má konkrétne u „leniek“ vyskúšanú aj na teniskách a sandáloch), ale vzhľadom na skúsenosti so zimnými topánkami a menším priestorom kvôli kožúšku sme sa na vhodnú veľkosť radšej ešte opýtali. Odpoveď zo zákazníckeho servisu bola rýchla a rada znela, že pre skúsenú barefooťačku bude najskôr vhodnejšia veľkosť 40. Objednali sme teda 40 a sadli perfektne, túto poznámku by sme ale uvítali rovno na e-shope.

Tabuľka pri veľkosti 40 uvádza vnútornú dĺžku 25,9 cm. My sme meradlom +12, ktoré je určené na meranie vnútorného priestoru topánky, namerali 25,5 cm. Uvádzaný rozmer je až pri naozaj silnom zarazení meradla do päty aj do špičky topánky. Na druhú stranu, hoci šírka je uvádzaná 9,4 cm, aj s kožúškom a ponožkou je pre nohu širokú rovnakých 9,4 cm topánka pohodlná a ani prsty nijako neobmedzuje; tie v nej majú dostatok priestoru na správny odraz.

Recenzia Be Lenka OIivia
Recenzia Be Lenka OIivia
Recenzia Be Lenka OIivia

 

Zateplenie a nepremokavosť

Výrobca uvádza strednú vodoodpudivosť vonkajšieho materiálu, hoci topánka nemá žiadnu membránu. Topánkam sme pri testovaní dali čo do zimných podmienok poriadne zabrať: strávili s nami prvý decembrový víkend, ktorý celý prechumelilo, na celodenných vonkajších pochôdzkach. Tepelný komfort počas chôdze, hoci veľmi pomalej po trhoch atď., na vrstve udupaného aj čerstvého snehu bol úplne božský: o zime na nohy sa vôbec nedalo hovoriť, naopak v nich bolo príjemne teplo.

Dokonca ani pri viac ako hodinovom postávaní na mieste a mínusových teplotách pri čakaní na rozsvietenie vianočného stromu v nich nohy nijako výrazne nemrzli, hoci chlad sa do nich dostal. A ako môžete vidieť na fotkách, vyskúšali sme aj uvádzanú vodoodpudivosť, keď testerka topánkou šliapla do pomerne hlbokej kaluže plnej rozjazdenej brečky na kraji cesty: všetky nečistoty po vykročení von samé skĺzli z topánky.

Recenzia Be lenka
Recenzia Be Lenka

 

Podrážka a kĺzavosť

O podošve DeepGrip sme sa rozpísali už vyššie. Ku kĺzaniu na ujazdenom snehu alebo ľahko namrznutom chodníku môžeme povedať len to, že topánky oproti iným barefootom kĺžu len minimálne. Z našich skúseností je potenciálna klzkosť podrážok daná aj tým, ako v barefoot viete chodiť. Ak začiatočnícky dupete cez pätu, kĺžu aspoň trochu v podstate všetky. Pokiaľ máte správny nášľap chodidla na celú plochu, tak podošva DeepGrip vďaka skvelej vzorke a mäkkej gume prakticky nešmýka.

Recenzia Be Lenka Olivia

 

Záverečné zhodnotenie

Topánky sme testovali zhruba 4 týždne v priebehu novembra a decembra 2023. A ako iste tušíte z vyššie popísaného, naozaj stoja za to. Sú krásne, pohodlné, funkčné a odolné: po 4 týždňoch intenzívneho, v podstate každodenného nosenia, vyzerajú ako by sme ich práve vybrali nové z krabice.

Vyzerajú skvele k modernej skrátenej dĺžke nohavíc aj športovejším sukniam, ku kabátu po členky, ale aj k športovej bunde. Sú teplé a pohodlné, sú vodoodpudivé (ak si ich nebudete pliesť s gumákmi, vydržia naozaj veľa) a aj napriek vyššej podošve si zachovávajú bosonohý feeling. Aj z porovnania s ďalšími značkami zimných barefootov môžeme s pokojným svedomím povedať, že táto investícia naozaj stojí za to. 

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Volám sa Barbora a do sveta e-commerce ma priviedlo nielen štúdium online marketingu na Digitálnej univerzite, ale aj moje tri deti. Práve pri nich som začala vyhľadávať kvalitné výrobky, porovnávať ceny a testovať množstvo produktov. Odtiaľ viedla cesta k e-shopom a písaniu článkov na tie najrôznejšie témy. V skratke napísané - mojou prácou je pomôcť vám nájsť to čo hľadáte a poradiť vám s výberom. Rada sa učím nové veci a preto k mojim obľúbeným témam patrí nielen detský svet, ale aj športové aktivity, prírodná kozmetika a udržateľná móda.