Ako vyčistiť striebro a strieborné šperky doma? Vyskúšajte jedlú sódu alebo ocot

17.05.2022

Ak máte v obľube šperky zo striebra, potom sa skôr či neskôr budete stretávať s ich sčernaním. Nejedná sa o nič neobvyklé, na vine sú skrátka prirodzené vlastnosti tohto kovu. Aké existujú možnosti čistenia strieborných šperkov a ako si s tým poradiť aj v domácich podmienkach?

Striebro je veľmi populárne nielen vďaka svojim jedinečným antibakteriálnym účinkom. Považuje sa za kov s najlepším odrazom svetla. Strieborné šperky pôsobia vkusne a univerzálne, priaznivá môže byť aj ich cena. Striebro je totiž lacnejšie ako zlato, veľa ľudí ho preferuje aj kvôli elegancii a väčšiemu výberu.

Hoci pre striebro hovoria mnohé pozitíva, aj najdokonalejší šperk začne časom černieť. To ale nie je dôvod na obavy, pôvodný lesk a farbu svojim klenotom môžete navrátiť veľmi ľahko.

Prečo striebro černá?

Na začiatku je dobré si uvedomiť, že černanie strieborných šperkov nemá čo robiť s ich kvalitou, je to skrátka prirodzená vlastnosť kovu. Sčernanie je spôsobené oxidáciou šperkov v kontakte so vzduchom. Eliminovať ho môžete správnym skladovaním, ideálne v tme a suchu. Je ale logické, že ak budete šperky nosiť, časom sa černaniu skrátka nevyhnete. Našťastie existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako si s ním poradiť.

Ako správne skladovať strieborné šperky?

Pokiaľ striebro práve nenosíte, odložte ho do šperkovnice, alebo zásuvky, kde bude v suchu a tme. Na elimináciu černania môžete do šperkovnice umiestniť obyčajnú kriedu, ktorá prirodzene pohlcuje vlhkosť vzduchu.

Striebro tiež na ochranu môžete uchovávať v hodvábnych či flanelových vreckách. Šperky, aj tie odložené, pravidelne čistite. Do šperkovnice ich na dlhšiu dobu tiež vždy ukladajte vyčistené a naleštené.

Aby ste predĺžili pekný vzhľad vašich šperkov, pred vstupom do bazéna s chlórovanou vodou si ich zložte. To platí dvojnásobne aj pre vody minerálne a liečivé (napríklad v kúpeľoch), kedy vám po kontakte s vodou sčernejú takmer okamžite.

Kedy dávať dole strieborné šperky?

  • pred vstupom do bazéna
  • pri manuálnych prácach
  • pred vstupom do sauny
  • pred športom a činnostiach, kedy hrozí zvýšené potenie
  • na noc
streborné šperky
Unsplash

Ako na čistenie striebra doma?

Pokiaľ chcete mať svoje strieborné prívesky a náramky zase ako nové, máte dve možnosti. Buď ich odnesiete do klenotníctva, kde vám ich za poplatok vyčistia, alebo si ich vyčistíte doma sami. Nejedná sa o nič zložité, pre väčšinu druhov čistenia si vystačíte s bežnými surovinami a pomôckami, ktoré máte v domácnosti.

Čistenie šperkov pomocou sódy a kypriaceho prášku

Medzi najznámejšie spôsoby patrí vodný kúpeľ so sódou alebo práškom do pečiva. Sklenenú misu si vysteľte alobalom a naplňte horúcou vodou. Do nej prisypte polievkovú lyžicu jedlej sódy alebo prášku na pečenie. Do takto pripraveného roztoku ponorte na 1 až 3 minúty šperk. Potom ho vyberte a opláchnite studenou vodou. Nakoniec ho doleštite suchou handričkou.

Čistenie šperkov pomocou saponátu

Čistiť šperky môžete aj obyčajným saponátom na umývanie riadu. Do teplej vody kvapnite kvapku jari alebo iného prostriedku na riad. Vo vytvorených bublinkách vypláchajte kúsok utierky, ktorou potom povrch šperkov jemne utierajte. Takto môžete udržovať a čistiť aj šperky, ktoré sú vysadené kamienkami alebo sú lepené, a nehodí sa pre nich teda iná metóda. Okolie kamienkov môžete potom vyčistiť jemnou kefkou. Pri kefke si ale dajte pozor, aby ste nepoškriabali povrch klenotu, musí naozaj ísť o jemné štetiny.

Čistenie šperkov pomocou octu

Potrebovať budete len pol hrnčeka bieleho octu a dve polievkové lyžice jedlej sódy. Do vzniknutého roztoku umiestnite šperky a nechajte pôsobiť zhruba 3 hodiny. Potom šperky vyberte a opláchnite ich čistou vodou. Nakoniec vaše klenoty preleštite jemnou handričkou.

Čistenie šperkov pomocou zubnej pasty

Veľmi účinná metóda čistenia je pomocou zubnej pasty. Postačí vám k tomu iba mäkká kefka a pasta bez abrazívnych mikročastíc. Tie by totiž povrch striebra mohli poškodiť. Rovnako dbajte na to, aby ste váš obľúbený šperk čistili iba jemnou silou.

Čistenie šperkov pomocou alobalu vplyvom elektrochemickej reakcie

Úplne najklasickejšie čistenie striebra doma je pomocou alobalu. Stačí vám k tomu hrnček, hliník (kúsok alobalu), soľ a voda. Všetko umiestnite do hrnca a zalejte horúcou vodou. Striebro sa tak veľmi rýchlo vyčistí. Potom stačí šperky vybrať, opláchnuť vodou a utrieť.

Metóda nie je vhodná, ak máte šperky lepené. Môže sa jednať o prstienky, náramky či náhrdelníky a prívesky, u ktorých je použité lepidlo, ktoré by voda mohla svojím pôsobením uvoľniť.

Čistenie striebra ultrazvukom

Moderný a efektívny spôsob čistenia striebra je pomocou ultrazvukovej čističky. Tú zaobstaráte za pár desiatok eur až po niekoľko stoviek v obchodoch s elektronikou či lekárenským a drogistickým tovarom. Základom čistenia sú vibrácie vyvolané vysokým kmitočtom, ktorý si poradia s usadeninami aj prachom. Je vhodná nielen na striebro, ale aj zlato, mince, protézy, vodotesné hodinky, rovnátka, okuliare a ďalšie.

streborné šperky
Unsplash

Profesionálne čistenie šperkov

Kto na babské rady veľmi nedá, má možnosť si nechať svoje šperky vyčistiť u profesionálov. Služby čistenia a leštenia striebra ponúka celý rad klenotníctva a zlatníctva. Vďaka tomu budete mať istotu, že šperky budú skutočne dôkladne a profesionálne vyčistené. Mnohé prevádzky vám striebro vyčistia aj na počkanie.

Koľko stojí čistenie šperkov

Zaujímala by vás cena čistenia šperkov? Na cene sa odráža typ šperku aj spôsob čistenia. Za čistenie prsteňov, retiazok či náramkov zaplatíte v prepočte 4 – 7 €/kus. Rozleštenie sa cenovo viac líši. Za prstienky môžete zaplatiť až 11 €, za náramky a retiazky okolo 8 € a za náušnice od 7 € do 8 €. Všetko záleží na veľkosti a prevedení šperku aj na konkrétnom zlatníctve.

STRIEBRO
Unsplash

Ako vyleštiť strieborné šperky a riad?

Keď čiernota zmizne, je čas na leštenie. Aby sa vaše poklady blýskali, môžete využiť špeciálne prostriedky na leštenie striebra, ale aj babské rady. Čím teda začať?

  • Citrón a soľ: Do nádoby s horúcou vodou vytlačte celý citrón a pridajte tri lyžice soli. Potom do tekutiny vložte šperk. Po 5 minútach ho vyberte. Usušte ho kúskom tkaniny na čistenie striebra. Pri tomto type leštenia sa vyhnite klenotom s drahokamami.
  • Čistič na sklo: Klasickú cestu predstavuje čistič na okná, ktorý stačí nastriekať na šperky a potom už len rozleštiť. Takto je možné vyleštiť rubíny i diamanty.
  • Alkohol: Konkrétne vodka vám urobí perfektnú službu. Ponorte do nej na 5 minút svoj strieborný šperk a potom ho namočenou handričkou v alkohole vydrhnite.

Sady a pomôcky na čistenie a leštenie šperkov

  • Leštiaca handrička na striebro: V ponuke sú aj špeciálne handričky a utierky napustené látkou, ktorá šperk vyleští.
  • Špeciálne roztoky: Istým a bezpečným variantom je leštenie a čistenie striebra pomocou špeciálneho roztoku, ktorý bežne zoženiete v drogériách alebo zlatníctvach. Roztok dokáže spoľahlivo odstrániť šedý povlak z klenotov. Vždy a za každých okolností sa však držte priloženého návodu, v ktorom výrobca ponúka odporúčania na konkrétne druhy kovov a kameňov.