Opasok k šatám: Ako správne zmerať opasok a ktorý vybrať?

26.07.2022

Ako premeniť šaty na perfektný outfit? Zaobstarajte si k nim opasok! Opasok šatám dodá štýl, zvýrazní vaše krivky a dokáže úžasne oživiť napríklad aj staršie šaty, ktoré sa vám už omrzeli. A aký opasok si vybrať, ako ho uviazať a nosiť? Štýlových možností je prekvapivo veľa, tak sa na ne poďme pozrieť.

Opasok k šatám v 6 otázkach a odpovediach

Je divné nosiť opasok cez šaty?

Nosiť opasok cez šaty rozhodne divné nie je, samozrejme však záleží na tom, aké šaty zvolíte a ako sa v tejto kombinácii budete cítiť. Opasok je veľmi zaujímavý doplnok a výborná štylistická pomôcka, nie je však povinnosťou. Pokiaľ sa v ňom teda necítite, nenúťte sa do neho.

Prečo nosiť opasok k šatám?

Opasok dokáže pozdvihnúť celkový dojem z outfitu, zvýrazniť vaše krivky, opticky predĺžiť a zoštíhliť, dodať tvar neforemným a oversize šatám, oživiť staršie alebo nevýrazné šaty či pridať dotyk ženskosti, zmyselnosti alebo naopak serióznosti – v závislosti od toho, aký si vyberiete.

Môžu opasok cez šaty nosiť aj plnoštíhle ženy?

Rozhodne áno! Ak sa za svoje kilá hanbíte a nosíte radšej voľné šaty, tak verte, že si skôr škodíte – neforemné oblečenie kilá vždy pridá. Skúste teda pre raz zmenu, sama uvidíte ten obrovský rozdiel.

Úzky alebo široký opasok?

Opasok by mal vždy proporčne ladiť so šatami a ich štýlom, napríklad na jemných šifónových šatách či šatách s jemným kvetinovým vzorom bude široký opasok s výraznou sponou vyzerať príliš tvrdo a ako „päsť na oko“. Naopak na jednoduchých hladkých šatách by mohol úzky opasok zaniknúť, takže môžete zvoliť pokojne výraznejšie.

Ako sa nosí opasok bez pútok na opasok?

Nemať pútka na opasok nie je problém, skôr naopak – ak nie je definovaná oblasť nosenia opasku, máte viac možností nosenia a úväzov. Ak máte obavy, že vám bude pásik skĺzavať, vyberte si pružný pásik, ktorý sedí naozaj pevne.

Kde nosiť opasok?

Ak majú šaty svojim strihom vyznačené línie, napríklad zošitie pod prsiami, držte sa ich, umiestniť opasok mimo nich by nevyzeralo príliš dobre. Ak línie vyznačené nie sú, môžete nosiť opasok cez šaty v páse, čo pôsobí elegantnejšie a predlžuje postavu, alebo voľnejšie cez boky, pokiaľ chcete vytvoriť uvoľnenejší dojem z outfitu.

opasok
zdroj: Blubel / Unsplash

Ako zmerať opasok a aký sadne vašej postave?

Pokiaľ už nejaký opasok máte, jednoducho ho premeriate a budete vedieť, aká je vaša veľkosť. Ak opasok nemáte, zmerajte sa v páse alebo cez boky – podľa toho, kde opasok plánujete nosiť. Dĺžku opasku je možné namerať aj podľa existujúcich nohavíc či kraťasov. Keďže môže vaša váha a objem kolísať, pridajte k nameraným hodnotám malú rezervu.

A ako vybrať opasok podľa typu postavy? Všeobecne platí, že drobnejším ženám pristanú tenké pásiky a tým silnejším naopak širšie, nemusí to byť ale vždy pravidlo. Napríklad ak máte rada maxi šaty, pri ktorých chcete len vyznačiť línie, tenký opasok bude skvelý aj v prípade, že nosíte väčšiu veľkosť.

opasok na šaty
zdroj: Ales Maze / Unsplash

Najobľúbenejšie typy opaskov

Predstavte si, že z jedných šiat môžete vytvoriť niekoľko rôznych outfitov v odlišných štýloch. Ako? Stačí sa hrať s opaskami, ktoré dokážu dodať vášmu oblečeniu presne taký výraz, aký potrebujete. Aké sú možnosti a kam ktorý z nich nosiť?

Kožený opasok

Opasok z pravej alebo ekologickej kože v hnedej či čiernej farbe by mal patriť k základom. Hodí sa ako k nohaviciam a sukniam, tak aj cez šaty. Možno ho použiť ako súčasť formálnych, elegantných aj voľnočasových outfitov.

Látkový opasok

Látkový opasok môže byť v neutrálnych či výraznejších farbách alebo s potlačami, ktoré dokážu z obyčajných šiat urobiť neobyčajné. S väčšou guľatou sponou potiahnutou rovnakou látkou sa bude hodiť do outfitov v retro štýle, bez spony vám zase umožní veľa kreatívnych možností, ako uviazať opasok.

Pletený opasok

Pletený kožený opasok dokáže dodať textúru a zaujímavosť. Veľmi dobre sa hodí k šatám v boho štýle, ktoré sú zdobené strapcami či výšivkami, k hladkým jednofarebným maxi šatám alebo ku vzdušným ľanovým košeľovým šatám.

Slamený opasok

Výborná voľba k farebným letným šatám, ktorým dodá šmrnc módy prímorského letoviska. Veľmi dobre sa páruje s ďalšími doplnkami v rovnakom duchu – slamenými kabelkami, klobúkmi a espadrilkami na kline či platforme.

Obi opasok

Veľmi široký opasok bez spony, ktorý sa viaže na šnúrky, má svoj pôvod v Japonsku. Viaže sa buď vpredu alebo vzadu, vyzerá veľmi elegantne a krásne zdôrazní línie pásu. Možno ho nosiť k formálnym aj košeľovým oversize šatám.

Reťazový opasok

Reťaze a retiazky tento rok frčia, prečo si ich teda nedopriať? Ak sa nechystáte práve na rockový koncert, zvoľte jemnejší štýl – veľmi pekne vyzerá napríklad dvojitý či trojitý opasok z jemnejších retiazok, ktorý bude dominantným prvkom na akýchkoľvek hladkých šatách.

Korzetový opasok

Korzetový opasok so šnurovaním, zipsom alebo sponou je veľmi výrazný, takže treba s ním zaobchádzať opatrne. Ak ho využijete na denné nosenie, vyberajte decentnejší vzhľad, nie výrazne zdobený, ktorý by pôsobil lacno a vulgárne.

Kovový opasok

Tenký zlatý alebo strieborný opasok sa hodí na slávnostnejšie príležitosti a dodáva šatám punc sofistikovaného luxusu. Dajte si pozor na kombináciu s ďalšími šperkami, aby ste to príliš neprehnali. Ideálne je zvoliť iba jeden výraznejší šperk, ktorý bude s opaskom ladiť.

Ako uviazať opasok na šatách? Buďte originálni!

Samozrejme, že si môžete opasok klasicky zapnúť a prečnievajúci kus zasunúť do pútka, nebola by to ale nuda? Ale ako inak? Pozrite na nasledujúce originálne úväzy.

Uzol

Miesto do pútka si prečnievajúci kus opasku obtočte okolo na uzol. Spôsobov, ako uzol vytvoriť existuje hneď niekoľko, na inšpiráciu odporúčame mrknúť na Pinterest.

opasok na šaty
zdroj: Pinterest

Na bok

Príliš dlhý opasok? Než by ste sa ho snažili po domácky skrátiť a nenávratne ho zničili, jednoducho jeho dĺžku priznajte - opasok zapnite na boku a voľný koniec nechajte voľne visieť.

opasok na šaty
zdroj: Pinterest

Dvojité obtočenie

Ďalšia možnosť, čo urobiť s príliš dlhým opaskom – obtočte ho dvakrát okolo tela, získate tak vysoko elegantný a sofistikovaný look. Je váš opasok príliš krátky ale tento štýl sa vám páči? Použite dva samostatné tenšie opasky.

opasok na šaty
zdroj: Pinterest

Mašľa

Látkový opasok bez spony je priamo výzvou na zaviazanie rôznych typov uzlov a mašlí, a to vpredu, na boku alebo vzadu.

opasok na šaty
zdroj: Pinterest