Dopyt po udržateľnej bielizni sme si uvedomili najmä u budúcich mamičiek, hovorí Eliška Kučíková

Publikácia: 28.07.2022

Za slovenskou slow fashion značkou Láskovo stojí jedna šikovná mama a dcéra. Eliška a Zuzana majú svoju dielničku v bratislavskej Vrakuni, kde okrem spodnej bielizne šijú aj bambusové a bavlnené pyžamá, oblečenie a plavky. V rozhovore sme sa ich opýtali na ich začiatky ale aj plány do budúcna.

Prečo práve Láskovo a aká bola cesta k vzniku samotnej značky?

Na úplnom začiatku bolo zistenie, pre nás obidve prekvapujúce, aký je nedostatok podprseniek a nohavičiek z naozaj kvalitnej certifikovanej biobavlny. Dopyt po udržateľnej bielizni sme si uvedomili najmä u budúcich mamičiek, ktoré mali problém, čo si obliecť počas dojčenia, kedy je veľmi dôležité siahnuť po výrobku, ktorý je zdravotne nezávadný a veľmi pohodlný.

Hneď na začiatku sme si určili základné pravidlá, ktorými sme sa rozhodli riadiť. Ako jedno z najdôležitejších bolo vyhľadať najkvalitnejšie materiály. Zásadným rozhodnutím bolo vyrábať všetko vo vlastnej dielni a ďalším bolo pripraviť kvalitný eshop a venovať pozornosť každej našej zákazníčke, alebo zákazníkovi. Hneď na začiatku, pri prvých plánoch, pri prvých rozhovoroch sme si uvedomili, že nás táto spoločná práca veľmi baví, v skratke, zistili sme, že sme našli lásku.

Laskovo
zdroj: archív Láskovo

Na e-shope sa zameriavate hlavne na predaj spodnej bielizne. Ako ste sa k šitiu spodnej bielizne dostali a koľko trvá výroba jedného kusu?

V dobe, keď som začínala s výrobou spodnej bielizne, bola ponuka v našich obchodoch veľmi slabá. Nielen v textile. Po našich prvých veciach v obchode sa len tak zaprášilo. Problém bol zohnať materiál, aby sme mali z čoho vyrábať. Teraz mi to už pripadá ako sci-fi. Veľké firmy sa s nami, malými výrobcami ani nerozprávali, pre nich sme neboli zaujímaví. Pre tovar sme chodili po celej republike osobne.

Na jedno tričko potrebujete základný materiál (úplet), nite, stroj a môžete šiť. Na podprsenku potrebujete materiál (úplet, krajku), gumičky lemovacie, ramienkové, krúžky, posúvače, zapínače, kostice, tunely, výstuž. Každé sa vyrába v inej fabrike a niekedy aj na druhom konci sveta. A práve preto, že to vôbec nebolo jednoduché všetko zladiť, sa mi spodné prádlo stalo celoživotným osudom. Tento rok, je to už 31 rokov.

Keby som mala jeden kus jednoduchšieho strihu vystrihnúť aj ušiť sama, trvalo by mi to asi hodinu. V našej firme máme aspoň čiastočne pásovú výrobu, kde jeden kus vyrábajú štyria ľudia a čas sa skráti na cca 15 minút.

Stretávate sa aj s nejakými špeciálnymi požiadavkami zákazničiek?

Každý, kto pracuje so spodným prádlom vie, koľko rôznych požiadaviek majú naše zákazníčky. Často krát ide o citlivé záležitosti. Pokiaľ je to v našich silách, snažíme sa ich splniť. Nepoznám lepší pocit, ako poďakovanie od takej zákazníčky. Veľmi si vážime dôveru, s ktorou sa na naše Láskovo obracajú.

spodná bielizeň
zdroj: archív Láskovo

Ako funguje vzťah matka a dcéra v pracovnej oblasti? Kto má u vás hlavné slovo a ako máte rozdelené úlohy?

Začnem od konca. Úlohy sa rozdelili úplne prirodzene. Každá robíme to čo nás najviac baví, v čom sme doma. Konkrétne, ja sa venujem výrobe, zabezpečeniu materiálu, organizácii práce v dielni. Dcéra Zuzka sa venuje marketingu a e-shopu, riadi svoj tím. O tom, akým smerom sa vydáme, aká bude naša nová kolekcia sa rozprávame niekedy veľmi dlho a rozhodnutie padne po tom, ako to predebatujeme. Zvyčajne sme v úplnej zhode. 

Iskry lietajú pri stresových situáciách, keď chceme mať obidve všetko dokonalé. Myslím, že si uvedomujeme a zároveň vážime prácu tej druhej. Za seba musím povedať a s veľkou hrdosťou, že je radosť vidieť, ako Zuzka napreduje v marketingu, koľko práce urobila na vylepšovaní e-shopu a v neposlednom rade, že si našla úžasných spolupracovníkov, výsledky vidím - a to hlavne vtedy, keď sa nám nakopia objednávky a my ledva stíhame šiť. 

A kto má hlavné slovo? Trochu okrídlene by som povedala, že naše zákazníčky. Pri každom rozhodovaní myslíme v prvom rade na ne. A v skutočnosti má hlavné slovo tá, ktorá má lepšie argumenty a to teda vôbec neznamená, že som to vždy ja (dodáva s úsmevom Eliška).

Ktore kúsky z vašich kolekcii sú podľa vás letný "must have" a prečo?

Určite sú to bambusové šortky pod šaty proti odieraniu stehien. Nápad vyrobiť takéto šortky nám vnukla naša zákazníčka už minulý rok. Tento rok sme na ne zohnali ten najúžasnejší materiál a z ničoho nič, je tu vec, ktorá láme rekordy predaja. A konečne som začala v lete nosiť šaty aj ja.

Na webu píšete, že používate iba najkvalitnejšie certifikované organické látky. Čo to vlastne znamená? Aké kritéria musia tieto látky spĺňať a čím sa líšia od iných materiálov?

Na výbere našich materiálov si naozaj dávame záležať. Zaujímame sa o to kde boli vyrobené, čím sú výnimočné. Snažíme sa vybrať pre naše zákazníčky, len to najkvalitnejšie, aj keď zvyčajne aj drahšie materiály.

V našej výrobe používame niekoľko typov látok, všetko sú to úplety. Našim prvým a dlho najobľúbenejším materiálom bol prírodný bavlnený úplet z bio bavlny.  Jeho výhodu je, že nie je vôbec farbený, ani inak upravovaný. Jeho farba je prirodzenou farbou bavlny. Jeho výroba je šetrná k životnému prostrediu tým, že pri farbení sa používa veľké množstvo vody, čo v prípade nefarbenej látky odpadá.

Druhým typom je bio úplet z certifikátom GOTS. Z neho máme vyrobenú skoro celú bavlnenú kolekciu. Certifikát GOTS je jedným z najuznávanejších certifikátov na svete. Látky, ktoré nesú tento certifikát, zaručujú napríklad pestovanie bez použitia GMO a chemikálií, ochranu pôdy a životného prostredia, zákaz detskej práce a nehumánneho zachádzania.

Ďalším materiálom, z ktorého šijeme naše výrobky je bambusový úplet. Bambus je prirodzene antiseptický a má výborné savé vlastnosti. Látky vyrobené z bambusu sú hebké a príjemné na nosenie. Priadza sa vyrába zo zdrevnatenej trávy, voľne žijúceho bambusu. Tento bambus nie je nijako chemicky ošetrovaný. Je antibakteriálny, antialergický, antistatický, okamžite saje a odvádza vlhkosť. Pretože má nižšiu tepelnú vodivosť, je ideálny pre horúce dni, na druhej strane má aj výborné termoregulačné vlastnosti.

 Zatiaľ posledným materiálom, ktorý používame vo výrobe je tzv. plavkovina, teda úplet zložený z polyamidu a elastanu. V tomto prípade sme si zvolili materiál s názvom ECONYL. Už z jeho pomenovania je zrejmé, že sa jedná o ekologickú variantu klasického nylonového vlákna. Vyvinula ho v roku 2011 firma Aquafil. Je vyrobený výlučne z odpadu z oceánov a zo zvyškov tkaním od spoločností, vyrábajúcich odevy. 

plavky
zdroj: archív Láskovo

Čo je pre vás momentálne v podnikaní najväčšia výzva?

Jednoznačne rozširovanie výroby. Rozširovanie v našom prípade znamená, že musíme prijať nové kolegyne. S tým súvisí aj nákup nových strojov, rozširovať priestory na uskladnenie nakúpeného materiálu a hotových výrobkov. Zvyšuje sa počet balíkov, ktoré každý deň zabalíme.

Je to veľa navzájom súvisiacich činností a ani jedna z nich nie je jednoduchá. Vybrať správneho človeka, patrí k tým najdôležitejším. Veď bude súčasťou nášho života. A potom stroje. Potrebujeme stroje špeciálne pripravené pre výrobu spodného prádla, niekedy musím hodiny vysvetľovateľ dodávateľom, prečo chcem práve toto a prečo klasický stroj pre nás nie je vždy vhodný. Tak sme si toto leto ani nenaplánovali dovolenku.

Aké sú vaše plány do budúcna?

Chceme sa stále zameriavať na oblasť, ktorá nám je blízka, máme v nej dlhoročné skúsenosti a to je spodná bielizen, pyžamá a plavky. Plánujeme zrýchliť celý výrobný proces, aby nám narástla produktivita práce a aby naše zákazníčky nemuseli čakať na svoje objednávky. To je zároveň aj naše spoločné prianie.

Autor článku