Tenisky na zimu, ktoré prežijú mráz aj vlhké počasie

17.01.2022

Ste ten typ, ktorý sa v teniskách narodil, nosí ich celoročne na každú možnú príležitosť a ani v zime sa nehodlá vzdať svojej najobľúbenejšej obuvi? Módni návrhári vypočuli vaše volania! Mnohé zo značiek vyrábajúcich tenisky sa rozhodlo túto výzvu prijať a priniesli na trh modely, v ktorých môžete zimou pohodlne prekráčať v sneakersoch, ako ste zvyknutí a nemusíte sa obávať mokrých a uzimených nôh. Ktoré si vyberiete?

Výber tenisiek, ktoré môžete nosiť aj cez zimu

Tenisiek je mnoho, no nie všetky sú úplne ideálne do zimného počasia. Pripravili sme si pre vás prehľad modelov, čo v zime nesklamú žiadneho fanúšika streetwearu. Na klasickú mestskú zimu vám budú vyhovovať tieto typy tenisiek.

Zateplené tenisky

Hrejivý kožúšok v zimných topánkach veru nie je na zahodenie. Teplá izolačná vrstva udrží vaše nohy v teple, je preto len na vás, či uprednostňujete umelú kožušinu, alebo ste skôr tím prírodná vlna. Značka Puma má vo svojej kolekcii typ Jada Teddy alebo Puma Carina, Geox Leelu, zateplené kožené Conversky alebo dámske zateplené tenisky VERS sú obľúbené modely z tejto kategórie, v ktorých nevymrznete.

Kožené tenisky

Koža je materiál, ktorý sa do zimného počasia hodí výborne. Ak ju ošetríte vhodnými prípravkami, zabezpečíte jej istú mieru vodeodolnosti, čo je v zime absolútna nevyhnutnosť.

Plátenky v mokrej zime radšej odložte, poobzerajte sa po vodeodolnej verzii obľúbených tenisiek. Ak nedáte dopustiť na ikonický dizajn Conversiek, nebudete mať problém nájsť si aj zimnú verziu, rovnako sa môžete pozrieť napríklad na tenisky Vasky Teny High v rôznych farebných prevedeniach, aby ste sa zladili k zimnému outfitu. 

Tenisky s platformou

Vysoká podrážka lepšie izoluje, preto tenisky na platforme môžu v chladných zimných dňoch zabezpečiť väčší tepelný komfort ako klasické nízke modely. Ak má platforma navyše ešte výrazný dezén a protišmykovú úpravu, máte vyhraté.

Vybrať si môžete napríklad u značiek Vans, Bonprix, Guess, Karl Lagerfeld alebo sa spoľahnúť na ikonický model Converse Run Star Hike Water Resistant.

Vyššie tenisky

Vyššie členkové tenisky majú tú výhodu, že sa vám do nich nebude naberať sneh, ako to často hrozí pri nižších modeloch, najmä ak je na uliciach viac snehu ako len jemný poprašok. Ďalším plusom oprot nízkym teniskám je to, že chránia členky pred silným vetrom. Oproti snehuliam sú zase výrazne ľahšie. V kolekcii vyšších modelov značiek Puma, Adidas, Fila, Nike, Cropp, Calvin Klein či Columbia nájdete, čo hľadáte.

Tmavé farby

Biele tenisky sa ľahko zašpinia aj v prívetivejšom počasí, ako je zimná pľušť, takže sa poobzerajte skôr po tmavej hnedej alebo čiernej, tie sú rozhodne menej náročné na zimnú údržbu a nebude na nich svietiť každý špinavý fľak. Pozrite sa napríklad na tmavozelené členkové tenisky Camper Peu Cami, tmavé modely z kolekcie Keen alebo čierne pánske kožené nepremokavé členkové tenisky Geox Naviglio.

Ako sa starať o tenisky v zime, aby vydržali viac

Keď nájdete perfektný zimný model tenisiek, určite chcete, aby vám spoľahlivo slúžil čo najdlhšie. Čím svedomitejšie sa o ne budete starať, tým dlhšie si udržia reprezentatívny vzhľad a vlastnosti, aké mali pri kúpe.

1. Udržiavajte tenisky čisté

Ak sú po nosení tenisky špinavé alebo fľakaté od posypovej soli, zaslúžia si čistiacu procedúru. Kefou na topánky odstráňte z podrážky blato, kamienky a soľ, umyte ju vlažnou vodou a ak je špinavý aj zvršok tenisiek, vezmite jemnú navlhčenú handričku z mikrovlákna a očistite znečistené miesta.

2. Impregnovať, impregnovať, impregnovať

Ešte pred prvým obutím by ste teniskám mali dopriať vrstvu impregnácie, aby si ľahšie poradili s udržiavaním vašich nôh v suchu v snehu a vlhku. Aj čistiť sa vám budú ľahšie, ak im doprajete pravidelné ošetrenie vhodným prípravkom v závislosti od materiálu tenisiek.

3. Premočené tenisky vždy dobre vysušte

Ak sa náhodou stane, že tenisky vám predsa len premoknú alebo sa do nich dostane sneh, poriadne ich vysušte. Vyberte z nich vložky, aby nesplesniveli, dnu vložte novinový papier a ten vymieňajte, aby mohol vytiahnuť vlhkosť. Nevystavujte mokré tenisky priamemu zdroju tepla, aby vám nepopraskali, ale sušte ich pri izbovej teplote.

Podrobnejšie informácie o starostlivosti o topánky v zime podľa materiálov, z ktorých sú vyrobené, si môžete prečítať v tomto článku Ako predĺžiť životnosť zimných topánok

Autor článku