Nevyhadzujte nenosené oblečenie! Toto je 5 spôsobov ako na ňom zarobiť

Publikácia: 10.08.2021

Nejeden z nás má doma skriňu, z ktorej doslova prekypujú najrôznejšie kúsky oblečenia. Bohužiaľ, kapsulový šatník nie je pre každého a novým trendom sa niekedy jednoducho nedá odolať. Avšak ako vo všetkom, aj pri móde platí „hlavne s rozumom” – a preto sa čas od času oplatí pozrieť sa na vec kriticky a nenosené kúsky zo šatníka jednoducho vytriediť.

Tajomstvo efektívneho triedenia oblečenia (alebo ako nestráviť v šatníku pol dňa)

Chystáte sa na triedenie oblečenia? Predtým ako začnete premýšľať nad tým, čo darovať kamoške a čo predať na Facebook Marketplace, si zopakujme 3 základné pravidlá úspešného triedenia (pre tých s menšou pevnou vôľou odporúčame napísať si ich na papier, prilepiť na skriňu a naučiť sa ich naspamäť):

Pravidlo #1: RAZ ROZMÝŠĽAJ, RAZ KONAJ

Výrazy ako „ešte porozmýšľam” alebo „druhá šanca” pri triedení oblečenia nemajú miesto. A preto ako hovorí pravidlo – jedenkrát a dosť. Pri pohľade na každý kúsok dajte na prvý dojem. Ak čo i len trochu váhate, či si tie nohavice alebo šaty ešte oblečiete, štatisticky je viac než isté, že to tak nebude a v šatníkovej skrini budú smutne visieť až do vášho ďalšieho pokusu o triedenie.

Pravidlo #2: DVE SEZÓNY A DOSŤ

Pri sezónnom oblečení si pripomeňte pravidlo 2 sezón. Ak si pri pohľade na vaše kvetované letné šaty neviete spomenúť kedy ste ich mali naposledy oblečené, znamená to, že je čas rozlúčiť sa. 

Pravidlo #3: KÔPKOVANIE alebo „PREDAJ - DARUJ - VYHOĎ”

Na to, aby sa pri triedení oblečenia z vašej izby nestalo epicentrum atómového výbuchu pomôže len jedno – tajná zbraň nazývaná organizácia práce.

Ešte predtým ako začnete triediť, si určite 3 miesta, na ktoré budete ukladať nechcené oblečenie – jedno pre veci, ktoré chcete predať, druhé pre tie, ktoré darujete, a tretie pre to v najhoršom stave, ktoré vyhodíte. Takto bude mať na konci triedenia všetko oblečenie jasný ortieľ a vy sa vyhnete opätovnému prehrabovaniu sa oblečením, ktoré by mohlo skončiť ďalším chaosom. 

Čo robiť s nenoseným oblečením? Predať? Darovať? Vymeniť?

Ak ste pri triedení oblečenia dodržali pravidlo „PREDAJ - DARUJ - VYHOĎ”, mali by ste mať jasno v tom, ktoré oblečenie chcete predať a čo naopak darovať. Ako ale postupovať ďalej?

Kde predať svoje oblečenie?

Tip #1: Internetové bazáry

Prvou a pravdepodobne najpohodlnejšou variantou je využitie internetových bazárov. Na to, aby bol váš predaj oblečenia úspešný je dôležité oblečenie dobre naaranžovať, odfotiť a čo najlepšie popísať. Vďaka tomu vaše kúsky zaujmú širšie publikum a zvýšia vaše šance na predaj. 

Medzi obľúbené platformy, kde dnes môžete svoje oblečenie predávať bez provízie patria napríklad Bazoš alebo český bazár Vinted.cz (fungujúci aj pre Slovákov). Vďaka širokej základni uživateľov je tu predaj pomerne jednoduchý, nič za neho neplatíte a veci si okrem predaja môžete s ostatnými uživateľmi aj vymieňať.

Tip #2: Facebook Marketplace

Ďalším bezplatným spôsobom je tiež Facebook Marketplace. Jeho výhodou je, že vaše veci zobrazí uživateľom vo vašom okolí, a preto sa často nemusíte trápiť dobierkou a chodením na poštu, pretože sa so záujemcom môžete stretnúť osobne.

Tip #3: Remixshop

Ak chcete vaše oblečenie naozaj predať, no nechce sa vám strácať čas fotením, meraním a komunikáciou s ľudmi, potom by ste sa mali zoznámiť s platformou ako Remixshop.com, ktorá robí výkup oblečenia. Či už chcete predať jedny jeansy alebo polovicu šatníka, stačí iba vyplniť žiadosť o predaj a Remixshop sa postará o zvyšok. Oblečenie u vás vyzdvihne, nafotí, predá a následne vám na vašom účte pristane provízia za jeho sprostredkovanie

Tip #4: Vestiaire Collective

Ak máte doma na vyradenie luxusné značky a drahšie kúsky oblečenia, vyskúšajte značkový online second hand VestiaireCollective.com. Tento bazár je zameraný na luxusnú módu, kde sa vám podarí predať všetko od Prada kabelky až po Gucci plavky či vintage Levi’s džínsy, a to za adekvátnu cenu. Stačí sa zaregistrovať na stránke alebo si stiahnuť aplikáciu a začať predávať. 

Tip #5: H&M výkup oblečenia

Program H&M zber šatstva je ďalším spôsobom ako nepotrebné oblečenie nevyhodiť, ale niečo za neho získať. Za každu tašku nechceného oblečenia, ktoré prinesiete predajne H&M, získate poukážku pre svoj ďalší nákup v tomto obchode. Síce priamo na oblečení nezarobíte, no ak v H&M zvyknete nakupovať, zľava sa vám určite hodí. Oblečenie, ktoré do predajne donesiete, ďalej putuje na recykláciu, preto tu môžete doniesť aj staré alebo poškodené oblečenie, ktoré sa vám nikde nepodarilo predať.

Tip redakcie:

Čo ak by ste starému tričku alebo mikine vdýchli nový život? Ak máte tričko bez potlače, prerobte ho na štýlový a originálny kúsok. Stačí, ak si vytlačíte na nažehľovací papier vlastný vzor alebo grafiku, ktorú následne teplom prenesiete na vybrané tričko. Máte takýchto tričiek viac? Perfektné! Potlačte ich všetky. S lacnými alternatívnymi tonermi vytlačíte na nažehľovaciu fóliu veľa grafík v stopercentnej kvalite.

Ako a kde môžem oblečenie darovať?

Tip #1: Podporte charitatívne projekty

Ak vám primárne nejde o zárobok, ale chcete sa nenoseného oblečenia jednoducho iba zbaviť, môžete podporiť najrôznejšie nadácie alebo charitatívne projekty priamo vo vašom meste a pomôcť tak lokálne. Osloviť môžete napríklad Krízové centrum darovanie oblečenia, Vagus, či iné miestne centrá, kde podporíte ľudí bez domova, mamičky s deťmi a ďalších, ktorí to potrebujú.

Tip #2: Zberné kontajnery na oblečenie

Aj vo vašom meste nájdete pravdepodobne zberné kontajnery projektov Humana či Ekocharita. Do týchto kontajnerov môžete priniesť všetko nenosené oblečenie, ktoré už nepotrebujete a pomôcť tak prostredníctvom týchto projektov rôznym charitatívnym organizáciám na Slovensku. 

Spoločnosť Humana Slovensko posúva vybrané kúsky do second handov v ďalších európskych krajinách, časť posiela do Afriky a zvyšok textilu putuje napríklad do Indie na opätovné využitie.

Zo zberných kontajnerov lokálneho projektu Ekocharita, ktorých je po celom Slovensku už viac ako 8 000, putuje oblečenie do rôznych charitatívnych projektov a ľudom bez domova. Z nepoužiteľných kusov oblečenia tvorcovia tohto projektu zas šijú nové odevy, ktoré si nájdu opätovné využitie.

Tip #3: Knižnica oblečenia od Šumné

Ak ste ešte nepočuli o iniciatíve „Knižnica oblečenia”, tak zbystrite pozornosť. Zakladateľky e-shopu Šumné, ktorý sa venuje prenájmu lokálneho oblečenia. Do knižnice oblečenia môžeme poslať akékoľvek dámske oblečenie, ktorého príbeh sa vo vašom šatníku už skončil, no zaslúži si pokračovani niekde inde. Toto oblečenie si potom v knižnici môže ktokoľvek požičať a jeho potenciál opäť naplno využiť.

Tip #4: Darujte oblečenie do NOSENE

Svoje nenosené oblečenie môžete darovať aj v online second hande NOSENE. Ak máte v šatníku veci, ktoré chcete darovať, stačí ich priniesť do kamennej predajne NOSENE alebo sa dohodnúť na vyzdvihnutí kuriérom a ako poďakovanie dostanete na e-shope Nosene zľavu na váš ďalší nákup vo výške 15 %. Darované oblečenie, ktoré nie je vhodné na predaj priamo v NOSENE, putuje ďalej ako hmotná pomoc do rôznych občianskych združení ako MyMamy o.z, Depaul či Vagus.

Kde vyhodiť nepoužiteľné oblečenie? Zabudnite na komunálny odpad

Kde vyhodiť nepoužiteľné oblečenie? Zabudnite na komunálny odpad

Každoročne končí na skládkach viac ako 92 miliónov ton odpadu vo forme oblečenia a z toho zrecyklujeme iba mizivé percento (na Slovensku konkrétne iba 10 % ročne). 

Ak ste pri triedení narazili na kusy oblečenia, ktoré sú poškodené, nenositeľné a nie sú vhodné ani na darovanie, ostáva len jedno – vyhodiť ich. Pozor však na to, kde oblečenie vyhodíte, do komunálneho odpadu totiž určite nepatrí. Odpad z komunálneho odpadu končí väčšinou na skládne alebo v spaľovni. Oblečenie, ktoré často obsahuje rôzne syntetické látky, sa tak na skládke nerozloží a v spaľovni zas môže spôsobiť vznik rôznych škodlivín. A to ani nehovoríme o tom, koľko miesta na skládke oblečenie zaberie.

Aké je riešenie? Oblečenie odneste do zberných kontajnerov na textil. Aj keď sa toto oblečenie ďalej nevyužije, v triediacich centrách sa vyradí na recykláciu, kde sa z neho vyrobia napríklad rôzne izolačné materiály a ďalší funkčný materiál. Lepšie ako zbytočný CO2 navyše v našom ovzduší, nie?

Autor článku