Najlepšie batohy na bicykel: Recenzie & Ako vybrať cyklobatoh

Publikácia: 30.04.2024

Hovoríte si, že vám na jazdu na bicykli stačí obyčajný batoh? Potom ste pravdepodobne ešte nevyskúšali bicyklovanie s kvalitným cyklistickým batohom. Prispôsobí sa tvaru vášho chrbta, umožní vám piť za jazdy a je vybavený množstvom funkcií, ktoré ako cyklista oceníte. Náš podrobný sprievodca a rebríček najlepších cyklistických batohov vám navyše pomôže vybrať ten správny!

Najlepšie batohy na bicykel: testovanie a recenzie

Kvalitný, odolný, pohodlný, ale aj prepracovaný a funkčný. A najlepšie tiež ľahučký a dizajnovo podarený. Pokiaľ si takto nejako predstavujete svoj ideálny cyklistický batoh, potom pre vás máme dobrú správu. Našli sme ho – teda presnejšie, našli sme ich hneď deväť. Ktorý model z nášho výberu najlepších cyklobatohov si nakoniec vyberiete, už je len na vás.

Recenzia Camelbak Lobo 9

Camelbak Lobo je elegantný cyklistický batoh s objemom 9 litrov a úzkym tvarom, ktorý je vhodný aj pre drobnejšiu podstavu. Hneď na prvé vyskúšanie zaujme veľmi nízkou hmotnosťou len niečo málo cez pol kila a skvele premysleným vnútorným priestorom. Okrem hlavného vrecka a menšie vrecká na drobnosti oceňujeme aj integrovaný organizér na náradie a samozrejme dvojlitrový hydrovak CamelBak Crux, ktorý je súčasťou batôžku.

Pri dlhších jazdách s väčším zaťažením prídu vhod hrudný a bedrový pás, ktoré je ale možné odopnúť, keď ich práve nepotrebujete. Ramenné popruhy tvoria sieťovina, ktorou môže dobre cirkulovať vzduch, a rovnako tak chrbtový panel je riešený s ohľadom na čo najlepšiu ventiláciu. Nechýba ani pútko na helmu a svetlo alebo reflexné prvky. Tento batôžtek zaobstaráte ako v pánskej, tak v dámskej variante.

Víťaz porovnania: Najlepší na krátke jazdy

CAMELBAK batoh - LOBO™ 9L

Zistiť cenu

Klady

 • dobre členený vnútorný priestor
 • zabudovaný hydrovak
 • odopínateľný hrudný a bedrový pás
 • skvelá ventilácia

Zápory

 • vrecko na hydrovak je pomerne tesné

Recenzia Camelbak Mule 12

Pokiaľ hľadáte o niečo väčší variant predchádzajúceho modelu, prezrite si Camelbak Mule s objemom 12 litrov. Ani tentoraz neprídete o prepracovaný chrbtový systém, ktorý zaisťuje vynikajúce odvetrávanie chrbta aj ramenou. Hrudný aj bedrový pás môžete odopnúť, aby neprekážali, keď v batohu práve neveziete nič ťažké. Batoh je prehľadne členený do niekoľkých vreciek rôznych veľkostí a nájdete v ňom aj integrovaný organizér na náradie.

Súčasťou je samozrejme hydrovak CamelBak Crux s objemom 3 litre, ktorý sa pomerne ľahko plní aj čistí. Ako je u značky CamelBak zvykom, myslelo sa aj na detaily. Na batohu preto nájdete aj pútko na prilbu, reflexné prvky alebo pútko na svetlo. Model Mule zoženiete v pánskej aj dámskej variante.

Víťaz porovnania: Najlepší cyklistický batoh

Dámsky cyklistický batoh Camelbak Mule 12

Zistiť cenu

Klady

 • vynikajúci systém odvetrávania
 • veľký objem hydrovaku 3 litre
 • odopínateľný hrudný a bedrový pás
 • prakticky organizovaný vnútorný priestor

Zápory

 • zasunutie hydrovaku do vrecka je niekedy trochu náročnejšie

Recenzia Osprey Katari 1,5

Na kratšie vychádzky, na ktoré so sebou potrebujete zbaliť iba dostatok vody a pár nevyhnutností, je ideálny ultraľahký cyklistický batôžtek Osprey Katari s objemom 1,5 litrov. Je vyrobený z odolného recyklovaného nylonu a opatrený vodeodolnou úpravou DWR, ktorá ho chráni aj v daždi. Chrbát aj ramenné popruhy tvoria priedušné sieťovinové prvky, ktoré zaisťujú dostatočné odvetrávanie, a pre ešte väčší komfort je batôžtek vybavený bedrovým aj hrudným pásom. Tie sú ale aj vzhľadom na malý objem batohu skôr minimalistické.

Na prednom paneli nájdete hlavné pozdĺžne vrecko na zips a na drobnosti môžete využiť aj bočné strečové vrecká. Zvlášť je potom umiestnená priehradka na hydrovak Osprey Hydraulics, ktorý je ale nutné dokúpiť zvlášť. Nechýba ani držiak na svetlo.

Osprey Katari 1,5
Víťaz porovnania: Ultraľahký batoh na bicykel

Osprey Katari 1,5

Vypredané

Klady

 • veľmi nízka hmotnosť
 • vodeodolná úprava
 • priedušná zadná časť
 • nastaviteľné pásy
 • vrecko na kompatibilný hydrovak

Zápory

 • nie je kam pripnúť helmu

Recenzia Salomon Trailblazer 10

Salomon Trailblazer 10 je jednoduchý, ľahučký batoh určený nielen na cyklistiku, ale aj turistiku a ďalšie outdoorové aktivity. Tvorí ho jedno hlavné vrecko, ktoré ponúka aj priehradku na umiestnenie hydrovaku, a menšie vrecko v hornej časti batohu, do ktorého sa tak akurát zmestia slnečné okuliare alebo kľúče. Z vnútorného vrecka je možné vyviesť hadičku hydrovaku cez ramenné popruhy. Pretože ale Trailblazer nie je robený primárne ako batoh s hydratačným systémom, bude vám po vyvedení hadičky chýbať pútko alebo magnet na jej pripevnenie.

Chrbtový panel je príjemne polstrovaný, a pretože ho časť tvorí sieťovina, zaisťuje aj skvelé odvetrávanie, rovnako ako ramenné popruhy. Nechýba ani hrudný a bedrový pás na lepšie rozloženie váhy. Hrudný popruh je elastický, aby ste ho mohli tesne utiahnuť, ale zároveň sa prispôsobovali dýchaniu. Z vychytávok navyše nájdete na batohu reflexné pútko na prichytenie svetla.

Víťaz porovnania: Univerzálny športový batoh

Salomon Trailblazer 10

Zistiť cenu
SKLADOM
47,90 €
Do obchodu
SKLADOM
52,79 €
Do obchodu
SKLADOM
54,95 €
Do obchodu

Klady

 • veľmi nízka hmotnosť
 • plne otváracie hlavné vrecko
 • priehradka na umiestnenie hydrovaku
 • dobre riešený systém odvetrávania

Zápory

 • chýba pútko na pripnutie hadičky na popruhoch

Recenzia Osprey Raptor 14

Skutočne multifunkčný, ale navrhnutý primárne pre cyklistiku, to je cyklistický batoh Osprey Raptor s objemom 14 litrov. Je vyrobený z kvalitného ripstop nylonu a chrbtový panel využíva technológiu AirScape pre perfektné odvetrávanie a maximálne pohodlie. O lepšie rozloženie váhy sa stará bedrový a hrudný pás. Na hrudnom páse tiež nájdete praktický magnet na uchytenie hadičky 2,5litrového hydrovaku. Ten je dokonca dodávaný rovno s batôžkom.

Hlavné vrecko ponúka ďalšie vnútorné členenie, ktoré vám umožní oddeliť od seba desiatu, oblečenie a drobnosti. Na hornej časti batohu sa nachádza mäkké vrecko, do ktorého môžete umiestniť napríklad slnečné okuliare, a na bedrovom páse nájdete menšie vrecká na zips, do ktorých sa zmestia drobnosti, ktoré potrebujete mať po ruke. Zaujímavým prekvapením je odopínateľné rolovacie vrecko na náradie, ktoré sa skrýva naspodku batohu. Zvonku batoh ponúka možnosť uchytenia prilby, pútko na svetlo aj reflexné prvky.

Víťaz porovnania: Cyklobatoh s prehľadnou organizáciou

OSPREY batoh - RAPTOR 14

Zistiť cenu
SKLADOM
136,00 €
Do obchodu
SKLADOM
139,99 €
Do obchodu
SKLADOM
165,90 €
Do obchodu

Klady

 • vyrobené z kvalitného materiálu
 • skvelé členenie priestoru
 • hydrovak súčasťou batohu
 • odopínateľné vrecko na náradie
 • kvalitný bedrový pás
 • podarený chrbtový systém s odvetrávaním

Zápory

 • uvítali by sme pláštenku
 • magnetické upevnenie náustku za jazdy občas povoľuje

Recenzia Husky Peten 15l

Ak hľadáte cyklistický batoh na stredne dlhé výlety, do ktorého sa vám okrem desiaty zmestí aj náhradné oblečenie, mohol by vás zaujať batoh Husky Petens objemom 15 litrov. Je vyrobený z odolného ripstop nylonu s nepremokavou úpravou, ktorá udrží vaše veci v suchu. A pokiaľ by to nestačilo, v spodnej časti batohu nájdete ukrytú integrovanú pláštenku. Hlavné vrecko ponúka dve ďalšie priehradky, do ktorých môžete umiestniť drobnosti alebo hydrovak, a ďalšie vrecká nájdete aj na hornej a bočnej časti batohu.

Chrbtový panel tvorí priedušné penové polstrovanie. Váhu batohu môžete rovnomerne rozložiť pomocou hrudného a bedrového pásu. Na prednej strane batohu nájdete malé pútko, za ktoré môžete prichytiť svetlo, a niekoľko nenápadných univerzálnych elastických pútok pre ďalšie doplnky, ako je helma či trekové palice.

Víťaz porovnania: Najlepší cyklobatoh do dažďa

Husky Peten 15l

Zistiť cenu

Klady

 • príjemne polstrovaný chrbtový panel
 • kvalitný bedrový pás
 • integrovaná pláštenka
 • nízka hmotnosť

Zápory

 • chýba možnosť prichytenia náustku na ramenných popruhoch

Recenzia Deuter Bike I 14

Na jednodňové cyklistické výlety sa vám bude hodiť batoh Deuter Bike I s objemom 14 litrov. Model patrí k najväčším stáliciam značky a od svojho uvedenia na trh v 90. rokoch, kedy patril k prvým cyklistickým batohom vôbec, už prešiel mnohými zmenami a inováciami. Chrbtový panel tvoria dva penové pruhy, ktoré sa starajú o maximálne pohodlie a sieťovina zaisťuje čo najlepšie odvetrávanie. Polstrovanie pritom nechýba ani na ramenných popruhoch. Pre rovnomerné rozloženie váhy je batoh vybavený hrudným a bedrovým pásom.

Batoh ponúka praktické vnútorné členenie vrátane vrecka na drobnosti, ďalšie na mokré alebo spotené oblečenie a samozrejme vrecká na kompatibilný hydrovak. Po bokoch nájdete ďalšie vrecká na fľašu či telefón a vpredu aj elastický panel, ktorým môžete upevniť k batohu helmu. Nechýba ani integrovaná pláštenka, reflexné prvky, pútko na zavesenie slnečných okuliarov alebo odnímateľná podložka na sedenie.

Víťaz porovnania: Vylepšená klasika

Deuter Bike I 14

Zistiť cenu
SKLADOM
57,59 €
Do obchodu
SKLADOM
166,90 €
Do obchodu
SKLADOM
192,00 €
Do obchodu

Klady

 • prehľadné členenie priestoru batohu
 • polstrovaný chrbát a ramená
 • odopínací panel pre prichytenie helmy a ďalších doplnkov
 • integrovaná pláštenka
 • kvalitný materiál

Zápory

 • chýba uchytenie hadičky hydrovaku

Recenzia Osprey Syncro 5

Pre tých, ktorí hľadajú naozaj malý, jednoduchý, ale pritom dobre vybavený cyklobatôžok, je ideálnym riešením Osprey Syncro 5. S objemom 5 litrov a typicky cyklistickým úzkym tvarom, ktorý priľne k telu, je pre kratšie cyklojazdy ako stvorený. Je vyrobený zo 100% recyklovaného nylonu a opatrený vodeodolnou povrchovou úpravou DWR. Chrbtový panel AirSpeed ​​sa stará o to, aby ste sa pri jazde s batohom na chrbte príliš nezapotili, a optimálne rozloženie váhy vám pomôžu zaistiť nastaviteľné ramenné popruhy spoločne s hrudným a bedrovým pásom.

Batoh je kompatibilný s 2,5litrovým hydrovakom, ktorého hadička sa prevlieka ramennými popruhmi a uchytáva k hrudnému popruhu praktickým magnetom. Okrem vrecka na hydrovak disponuje batoh aj celkom dobre členeným vnútorným priestorom, vrátane menších kapsičiek na drobnosti. Zvonku k nemu môžete prichytiť svetlo alebo helmu av spodnej časti dokonca ukrýva integrovanú pláštenku.

Víťaz porovnania: Najlepší minibatoh na bicykel

Osprey Syncro 5

Zistiť cenu

Klady

 • kvalitný recyklovaný materiál s vodeodolnou povrchovou úpravou
 • prehľadné členenie vnútorného priestoru
 • integrovaná pláštenka
 • všetky vychytávky, ktoré by cyklobatoh mal mať
 • magnet na uchytenie náustku hydrovaku

Zápory

 • nenašli sme

Recenzia Evoc Fr Enduro E-Ride 16

Evoc Fr Enduro E-Ride 16 nie je iba batohom na bicykel. Ide totiž o cyklobatoh špecificky určený na elektrobicykel. V hlavnom vrecku sa totiž nachádza priehradka, do ktorej sa akurát vojde náhradná batéria a nabíjačka. Samozrejmosťou je aj vrecko na hydrovak, ktorý je v tomto prípade vyvedený nie horom cez ramenné popruhy, ale zospodu. Batoh ponúka veľmi prehľadné členenie vnútorného priestoru vrátane viacerých prístupov do hlavného vrecka, bočných vreciek, vonkajšie vrecká na náradie alebo hneď niekoľkých možností na uchytenie helmy.

Chrbtový panel slúži zároveň ako chránič chrbtice a poskytuje skvelé tlmiace vlastnosti. Určite vás preto neprekvapí široký bedrový pás, ktorý nielen optimálne rozkladá váhu, ale taktiež drží chrbticu na mieste. S tým pomáhajú aj ergonomicky navrhnuté ramenné popruhy a hrudný pás.

EVOC FR ENDURO 16L
Víťaz porovnania: Cyklobatoh s chráničom chrbtice

EVOC FR ENDURO 16L

Vypredané

Klady

 • chrbtový panel slúži zároveň ako ochrana chrbta
 • vrecko na batériu na elektrobicykel
 • prehľadné vnútorné členenie s možnosťou úplného otvorenia hlavného priestoru
 • uchytenie helmy aj svetla
 • aj napriek zvýšenej ochrane si batoh zachováva nízku hmotnosť (1,05 kilogramu)

Zápory

 • vyššia cena

Ako vybrať kvalitný cyklistický batoh

Viete, podľa čoho vybrať kvalitný cyklobatoh? Záleží na jeho objeme, hmotnosti, ale aj na spracovaní chrbtového systému alebo drobných vychytávkach, ktoré vám pri cyklistike prídu vhod. Pokiaľ si nie ste istí, ako vybrať toho pravého spoločníka pre vaše cyklovýlety, prečítajte si nášho sprievodcu.

Ako vybrať kvalitný cyklistický batoh
zdroj: Canva

Veľkosť a objem

Než začnete vyberať z konkrétnych cyklotrážok, urobte si jasno v tom, čo všetko so sebou vlastne plánujete voziť. Podľa toho sa môžete lepšie rozhodnúť, aký veľký batoh budete potrebovať. Venujte pozornosť celkovému tvaru batohu, dĺžke chrbta, výške (aby oň po celú dobu jazdy nezaviazala helma) a samozrejme jeho objemu.

Malé cyklobatohy (do 10 litrov)

Najmenšie cyklobatohy môžu mať objem aj pod 10 litrov. Neuveziete v nich síce výbavu na celodenný výlet, ale na základné veci postačí. Zmestí sa do nich vak (môžu mať rovno integrovaný vak, ktorý zodpovedá presným rozmerom), kľúče, mobil, peňaženka as trochou snahy aj menší olovrant.

Stredne veľké cyklobatohy (od 10 do 20 litrov)

Pokiaľ máte v pláne dlhší výlet na bicykli, zvoľte radšej strednú veľkosť batohu. Do batohov s objemom 10–20 litrov sa vám okrem základného vybavenia zmestí aj všeličo navyše – náhradné oblečenie, jedlo alebo napríklad pikniková deka.

Veľké cyklobatohy

Na dlhé vychádzky s deťmi alebo niekoľkodenné výlety sa najlepšie hodia veľké cyklobatohy. Do tých už sa vám totiž zmestí aj spacák, malý varič alebo desiata na celý deň pre viac ľudí.

Pohlavie

Cyklobatohy môžete vyberať aj podľa toho, kto ich bude nosiť. Rozdelenie na dámske a pánske cyklobatohy síce nie je nijako striktné, ale určité rozdiely si treba všímať. Dámske batohy totiž mávajú kratší chrbát a sú užšie, aby dobre sedeli na drobnejšej postave a neprekážali pri jazde. Aj popruhy sú riešené trochu inak, aby korešpondovali so ženskou anatómiou. A v neposlednom rade sú dámske cyklobatohy samozrejme aj designovo odlišné.

Skôr než o pohlavie ide ale pri výbere batohov na bicykel o typ postavy, pre ktorý sú uspôsobené.

Hmotnosť

Nezabúdajte ani na hmotnosť cyklobatohu. V obchode pri vyberaní sa vám môžu rozdiely zdať zanedbateľné, ale verte, že po celodennom náročnom výlete na bicykli budete vedieť o každom grame, ktorý na chrbte veziete.

 • Ultraľahké cyklobatohy zoženiete už v rozmedzí 200–700 gramov.
 • Ľahké batohy na bicykel vážia 0,7–1,5 kilogramu.
 • Stredne ťažké batohy mávajú 1,5–2,5 kilogramu.
 • Ťažké batohy, ktoré sa hodia, pokiaľ potrebujete prevážať väčšiu záťaž, môžu vážiť cez 2,5 kilogramu.

Aký ťažký vám batoh bude pri jazde pripadať, ale záleží aj na spôsobe rozloženia váhy. Hľadajte preto batoh s polstrovanými ramennými popruhmi a bedrovým pásom, ktoré vám pomôžu váhu rovnomerne rozložiť. Chrbát a remana vďaka tomu nebudú tak zaťažované.

Materiál

Zamerajte sa aj na to, z akého materiálu je batoh vyrobený. Od toho sa odvíja jeho hmotnosť, odolnosť voči pretrhnutiu a vplyvom počasia a ďalšie vlastnosti.

 • Nylón – Veľmi často sa u cyklobatohov stretnete s nylonom. Vyniká svojou kombináciou nízkej hmotnosti, pevnosti a odolnosti. V ideálnom prípade sa poobzerajte po tzv. ripstop nylone, ktorý zabraňuje páraniu. K najkvalitnejším druhom nylonovej tkaniny patrí Cordura, ktorá je známa svojou vynikajúcou odolnosťou a používa sa pri výrobe špičkových batohov na bicykel.
 • Polyester – Podobne častým materiálom je aj polyester. Je ľahký, odolný a dobre drží tvar. V porovnaní s nylonom nie je taký pevný, ale bežný cyklista si tento rozdiel v praxi všimne len sotva.
 • Vodeodolné tkaniny – Praktické je aj to, pokiaľ je batoh aspoň sčasti vyrobený za použitia nepremokavých tkanín, ako sú TPU (termoplastický polyuretán) alebo nylon potiahnutý PVC (polyvinylchlorid).
 • Sieťovina – Na cyklobatóziách sa môžete stretnúť aj s prvkami zo sieťoviny, ktoré zaisťujú lepšie odvetrávanie a zabraňujú hromadeniu potu. Obvykle nájdete sieťovinu na ramenných popruhoch alebo chrbtovom paneli.
 • Laminované tkaniny – V najviac namáhaných miestach, ako je dno a boku batohu, môžete nájsť laminované tkaniny. Jedná sa o viac vrstiev tkaniny spojených dohromady, čo zaisťuje lepšiu odolnosť a trvanlivosť batohu.

Chrbtový systém

Riešenie chrbtového systému cyklobatohu je pre vaše pohodlie veľmi dôležité. Závisí na ňom, ako dobre bude na chrbte rozložená váha batohu a jeho obsahu a ako dobre sa batoh bude zbavovať potu. Pri výbere by ste preto mali sledovať nasledujúce parametre:

 • Polstrovaný chrbtový panel – Pre zvýšený komfort by mal byť chrbtový panel polstrovaný. Batoh a jeho obsah vás vďaka polstrovaniu nebudú tlačiť do chrbta, čo je najmä pri dlhšej jazde naozaj nepríjemné.
 • Odvetrávanie chrbtového panelu – Vyberajte batohy s dobre riešeným odvetrávaním. Poznáte ich podľa sieťovaných alebo penových panelov, ktoré umožňujú vzduchu prúdiť medzi batohom a vašim chrbtom. To oceníte hlavne pri zvýšenom potení.
 • Nastaviteľný hrudný popruh – Pomocou hrudného popruhu môžete batoh lepšie stabilizovať a zabrániť tomu, aby sa vám počas jazdy neustále zosúval.
 • Ergonomické ramenné popruhy – Vyberajte batohy s ergonomickými ramennými popruhmi, ktoré môžete podľa potreby utiahnuť alebo povoliť. Pomôžu vám lepšie rozkladať váhu a zabrániť tak preťažovaniu chrbta.
 • Bedrový pás – Bedrový pás vám umožní rozložiť váhu tak, aby časť niesli aj boky. To výrazne uľaví vášmu chrbtu a ramenám.

Vychytávky

Vychytávky sú to, čo robí cyklobatoh cyklobatohom. Pri navrhovaní batohov na bicykel sa totiž samozrejme vychádza z toho, čo cyklisti počas kratších aj dlhších vychádzok potrebujú. Kvalitný cyklistický batoh tak robí jazdu na bicykli oveľa pohodlnejšou a príjemnejšou. Čo by mal dobrý cyklobatoh mať?

 • Prehľadné členenie – Aj v cyklobatohu sa potrebujete ľahko vyznať. Priestoru síce býva menej ako pri klasických cestovných batohoch, pri ktorých je prehľadnosť prioritou, ale batoh by mal aj tak byť aspoň trochu prakticky členený.
 • Hydrovak – Pri väčšine batohov určených špecificky na bicykel sa stretnete s hydrovakom. Jedná sa o vak, ktorý môžete naplniť vodou a umiestniť do špeciálne navrhnutého vrecka (obvykle ho tiež zavesíte za pútko, aby sa nehrnul dole). Z tohto vrecka zároveň vedie otvor, ktorým pretiahnete hadičku pripojenú k vaku, a koniec hadičky pripnete k ramennému popruhu. To vám umožní piť priamo za jazdy bez toho, aby ste museli vyťahovať fľašu.
 • Pláštenka – Rad batohov disponuje vreckom so zabudovaným pláštenkou, ktoré môžete vytiahnuť v prípade dažďa a pretiahnuť ho cez batoh, aby do neho nenatiekla voda. Pokiaľ ju váš batoh nemá, stojí za to takú skladaciu pláštenku zaobstarať a pribaliť so sebou.
 • Integrovaný chránič chrbtice – Obzvlášť cyklisti, ktorí uprednostňujú lesné cesty a nerovnosti, by okrem helmy mali myslieť aj na ochranu chrbtice. Niektoré cyklistické batohy sú preto vybavené integrovaným chrbticou, ktorý vás v prípade pádu ochráni.
 • Sieťka na helmu – Dobrý cyklistický batoh by mal tiež ponúkať priestor na umiestnenie helmy, keď ju práve nemáte nasadenú. Môže ísť o sieťku, popruh alebo napríklad pútko na zavesenie.
 • Reflexné prvky – Nielen u cyklistických batohov (ale najmä u nich) by ste nemali zabúdať na reflexné prvky. Pokiaľ vyrážate na bicykel aj za zhoršených svetelných podmienok, snažte sa byť za každú cenu vidieť. Okrem odraziek a svetiel na bicykli vám k tomu môžu pomôcť práve reflexné prvky na oblečení a batohu.
 • Možnosť pripevnenia svetiel – Ešte lepšia viditeľnosť ako reflexné prvky vám zaistia svetlo. Na bicykli je samozrejmosťou, ale ani na batohu nie je na zahodenie. Niektoré modely preto ponúkajú prvky na pripevnenie svetla priamo na batoh.

Značka

S výberom kvalitného cyklistického batohu vám môže pomôcť aj to, kto ho vyrobil. Preverené značky, ktoré sa výrobou batohov a cyklistického vybavenia zaoberajú dlhodobo, totiž obvykle predstavujú záruku kvality. U batohov na bicykel z ich ponuky si preto môžete byť prakticky istí, že vás nesklamú.

Cyklistické batohy CamelBak

Americká značka CamelBak je prakticky synonymom hydrovaku. Myšlienka zabudovaného vaku, ktorý umožňuje športovcom piť bez toho, aby museli dávať dole batoh z chrbta, totiž pochádza práve z jej dielne. Nie je preto divu, že CamelBak patrí k najväčším výrobcom cyklobatohov. Môžete sa u nich spoľahnúť na špičkovú kvalitu, odolnosť, ergonómiu a stopercentnú funkčnosť, ktorú ocenia príležitostní aj profesionálni cyklisti.

Cyklistické batohy Deuter

Deuter je nemecká značka s dlhoročnou tradíciou. Vyrába športové a outdoorové vybavenie, pričom sa preslávila najmä batohy a spacáky. Cyklobatohy Deuter sú kvalitné, odolné a vynikajú inovatívnymi riešeniami, ktoré vychádzajú v ústrety potrebám nadšencov do cyklistiky. Okrem ergonomicky navrhnutého chrbtového systému sú typicky vybavené prehľadným organizačným členením a vychytávkami, ako sú zabudované pláštenky a hydrovaky.

Cyklistické batohy Force

Česká značka Force pre nadšených cyklistov rozhodne nie je neznámym pojmom. V jej portfóliu nájdete všetko cyklistické vybavenie, ktoré môžete potrebovať, od bicyklov cez prilby až po cyklistické oblečenie. Cyklistické vybavenie Force sa preslávilo priaznivým pomerom kvality a dostupnosti, ktorú oceňujú profesionálni i rekreační cyklisti. Cyklobatohy Force sú dobre spracované, ergonomické a navrhnuté s dôrazom na maximálnu funkčnosť.

Cyklistické batohy Jack Wolfskin

Nemecká značka outdoorového vybavenia Jack Wolfskin vyrába oblečenie, obuv a doplnky najmä na turistiku a kempovanie. Produkty Jack Wolfskin sú prakticky synonymom kvalitného prevedenia a odolnosti. Ak kupujete cyklobatoh od tejto značky, môžete sa tešiť na funkčnosť, ergonómiu a inovatívne spracovanie, ktoré vychádza v ústrety nadšencom do cyklistiky a outdooru.

Cyklistické batohy Loap

Loap patrí k najobľúbenejším českým značkám outdoorového a športového vybavenia. Kombinuje vysokú kvalitu produktov s cenovou dostupnosťou, ktorú ocenia príležitostní športovci aj zarytí outdooroví nadšenci. V ponuke značky Loap nájdete okrem oblečenia, obuvi a kempingového vybavenia aj cyklobatohy. Môžete očakávať odolné, funkčné modely s prakticky členeným úložným priestorom a najrôznejšími vychytávkami.

Cyklistické batohy Osprey

Batohy americkej značky Osprey patria k tomu najlepšiemu, čo na trhu s outdoorovým vybavením nájdete a cyklistické batohy Osprey nie sú žiadnou výnimkou. Jedná sa o veľmi kvalitné a prepracované kúsky, ktoré vynikajú pohodlím, odolnosťou a funkčným designom. Môžete samozrejme očakávať aj prvky navyše, ako sú zabudované pláštenky, držiaky na helmu a prakticky členené priestory pre organizáciu.

Cyklistické batohy POC

Švédska značka POC patrí k expertom na cyklovybavenie. Vyrába cyklistické prilby, oblečenie, okuliare a doplnky vrátane cyklistických batohov, ktoré sú navrhnuté tak, aby cyklistom poskytovali presne to, čo potrebujú. Očakávajte ľahké, kvalitné batohy s ergonomickým dizajnom, veľkým úložným priestorom a inovatívnymi funkčnými prvkami, ako sú integrované pláštenky, držiaky na prilbu a hydratačné systémy.

Cyklistické batohy Scott

Americká značka Scott je známa širokou škálou športového a outdoorového vybavenia, ku ktorému patria okrem iného bicykle a vybavenie pre cyklistiku. Výrobky Scott sú obľúbené nielen medzi rekreačnými športovcami, ale predovšetkým medzi profesionálnymi cyklistami a skutočnými nadšencami, ktorí požadujú stopercentnú kvalitu. Od cyklobatohov Scott môžete očakávať len to najlepšie – ergonomický dizajn, nízku hmotnosť a funkčné prvky, ktoré robia cyklistiku pohodlnejšou.

Cyklistické batohy Vaude

Nemecká značka Vaude sa už viac ako 50 rokov zaoberá výrobou outdoorového vybavenia vrátane stanov, spacích vakov alebo batohov, ku ktorým patria aj tie na cyklistiku. Ich cyklobatohy sú navrhnuté pre odolnosť a funkčnosť, s pohodlnými chrbtovými systémami a inovatívnymi funkciami, ako sú integrované pláštenky, držiaky na helmu a hydrovaky. Za zmienku stojí aj dôraz spoločnosti na udržateľnosť a čo najšetrnejší prístup k životnému prostrediu.

Cena

Nie ste si istí, koľko peňazí by ste mali do cyklistického batohu investovať? Pozrite sa, v akých cenových hladinách sa toto vybavenie pohybuje a čo môžete očakávať.

Cyklistické batohy do 40 €

Obyčajnejšie cyklobatohy zoženiete ľahko aj pod 40 €. Od lacných cyklistických batohov môžete očakávať jednoduché prevedenie z materiálov, ako je polyester, a obmedzené organizačné možnosti batohu. Je pravdepodobné, že chrbtový systém nebude tak sofistikovaný, ako by mohol byť, a ramenné popruhy zrejme nebudú vybavené polstrovaním. Na kratšie vychádzky a príležitostnú cyklistiku vám ale tieto batohy budú stačiť.

Cyklistické batohy od 40 do 120 €

Pokiaľ chcete do batohu na cyklistiku investovať o niečo viac, porozhliadnite sa v strednej cenovej kategórii. Čakajú na vás kvalitnejšie materiály vrátane tých vodeodolných, vylepšený chrbtový systém a premyslená kompatibilita s hydrovakom. Ani zabudovaná pláštenka a možnosť na prichytenie svetiel alebo helmy by vás u týchto cyklobatohov nemali prekvapiť.

Cyklistické batohy nad 120 €

Ak vyrážate na bicykel často a očakávate od cyklobatohu maximálnu funkčnosť a pohodlie, nebojte sa investovať do prémiových cyklobatôžkov. Sú vyrobené z kvalitných materiálov, obvykle aspoň čiastočne nepremokavé a veľmi odolné. Priestor býva dokonale organizovaný vrátane kompatibility s hydrovakom a chrbtový systém je u týchto batohov obvykle zárukou pohodlia.

Ako udržiavať a starať sa o cyklistický batoh

Starostlivosť o cyklobatoh nie je nijako náročná, a pritom vám môže pomôcť predĺžiť jeho životnosť a zachovať jeho funkcie.

Čistenie batohu

Batoh pravidelne omývajte, najmä po jazde v prašných alebo blatistých podmienkach. Na odstránenie bežného nánosu špiny z vonkajšej časti batohu vám obvykle postačí vlhká handrička alebo kefa. Nezabúdajte ale ani na vnútro a čas od času ho umyte šetrným čistiacim prostriedkom a vlažnou vodou. Po každom umývaní (alebo jazde v mokre) nechajte batoh úplne vyschnúť, aby sa v ňom nehromadili plesne.

Starostlivosť o hydrovak

Pokiaľ je súčasťou batohu hydrovak, venujte mu pri čistení aspoň toľko pozornosti čo batohu. Pravidelne ho vyplachujte a vymývajte pomocou sady na čistenie hydrovaku, aby sa v ňom neukladali baktérie a plesne.

Starostlivosť o nepremokavý materiál

Pokiaľ je váš batoh vyrobený z nepremokavého alebo vodeodolného materiálu, pravidelne ho ošetrujte impregnáciou DWR (Durable Water Repellent), ktorá mu pomôže zachovať si nepremokavé vlastnosti.

Skladovanie cyklobatohu

Než batoh uložíte do skrine, vždy sa uistite, že je úplne suchý. Inak by sa v ňom mohli šíriť plesne a baktérie. Skladujte batoh aj hydrovak na suchom mieste, na ktorom naň nesvieti priame slnko.

Ako udržiavať a starať sa o cyklistický batoh
zdroj: Canva

Najčastejšie otázky pri výbere cyklistického batohu

Ešte ste sa nerozhodli? Prečítajte si zopár najčastejších otázok, ktoré vám môžu pomôcť vybrať ten najlepší cyklistický batoh na bicykel.

Čím sa líši cyklistický batoh od toho bežného?

Cyklistický batoh, na rozdiel od toho bežného, ​​je navrhnutý tak, aby bol práve pri jazde na bicykli čo najpohodlnejší. Jeho dizajn je obvykle skôr jednoduchší, zameraný na funkčnosť. Cyklistické batohy majú ergonomický tvar, ktorý kopíruje ľudské telo, aby na chrbte dobre sedel, a kladú zvýšený dôraz na odvetrávanie chrbtového panelu a ramenných popruhov.

Okrem toho u nich nájdete funkcie, ktoré pri cyklistike oceníte. Cyklobatohy bývajú kompatibilné s hydrovakmi, ktoré vám umožnia piť za jazdy bez nutnosti dávať dole batoh z chrbta. Na prednej strane môžete nájsť vychytávky, ako sú pútka na svetlá alebo držiaky na helmu.

Aký objem batohu by som si mal/a vybrať pre denný cyklovýlet?

Optimálny objem cyklobatohu záleží predovšetkým na tom, čo si so sebou potrebujete zobrať. Zatiaľ čo na kratšiu vychádzku si vystačíte s malým cyklistickým batôžkom, na celodenný výlet už zvážte stredne veľký batoh s objemom 10–20 litrov. Zmestí sa vám do neho pitie, náradie, desiata aj náhradné oblečenie.

Je dôležité zvoliť cyklobatoh z vodeodolného materiálu?

Pokiaľ sa na cyklové vychádzky vydávate iba za slnečného počasia, potom vodeodolný materiál dosť možno neoceníte. Ak vás ale pri cyklistike nezaskočí ani dážď, zvážte cyklistický batoh s vodeodolnou úpravou. Na zahodenie nie je ani integrovaná alebo dokúpená pláštenka, ktorú cyklistický batoh v prípade potreby prikryjete a ochránite pred vlhkosťou.

Čo znamená kompatibilita s hydratačným systémom?

Kompatibilita s hydratačným systémom znamená, že batoh je navrhnutý tak, aby sa doň vošiel hydrovak. To je rezervoár na vodu, z ktorého vedie hadička s náustkom. Cyklistické batohy kompatibilné s hydratačným systémom sú vybavené otvorom, obvykle v oblasti ramenných popruhov, ktorým hadičku vyvediete von. To vám umožní piť priamo za jazdy bez toho, aby ste museli loviť fľašu z batohu.

Je lepšie zvoliť batoh s tvrdým, alebo mäkkým chrbtom?

Rozhodovanie medzi mäkkým a tvrdým chrbtom cyklistického batohu záleží na vašich preferenciách a štýle jazdy. Batohy s tvrdým chrbtom obvykle poskytujú väčšiu štruktúru a oporu, takže sú pohodlnejšie pre nosenie ťažších nákladov na dlhé vzdialenosti. Nájdete ale aj také, ktoré majú integrovanú tzv. chrbticu, teda ochranu chrbtice v prípade pádu. Batohy s mäkkým chrbtom sú naproti tomu často ľahšie a pružnejšie, a hodí sa tak pre rekreačných cyklistov a pre vychádzky v horúcom počasí.

Čo si zbaliť do cyklobatohu?

Zjednodušene povedané: všetko, čo pri svojom cyklovýlete budete potrebovať. Čo konkrétne to bude, záleží iba na vás. Dali sme ale dokopy stručný zoznam toho, čo by sa vám pri vychádzkach na bicykli mohlo hodiť:

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Volám sa Barbora a do sveta e-commerce ma priviedlo nielen štúdium online marketingu na Digitálnej univerzite, ale aj moje tri deti. Práve pri nich som začala vyhľadávať kvalitné výrobky, porovnávať ceny a testovať množstvo produktov. Odtiaľ viedla cesta k e-shopom a písaniu článkov na tie najrôznejšie témy. V skratke napísané - mojou prácou je pomôcť vám nájsť to čo hľadáte a poradiť vám s výberom. Rada sa učím nové veci a preto k mojim obľúbeným témam patrí nielen detský svet, ale aj športové aktivity, prírodná kozmetika a udržateľná móda.