Rýchly sprievodca výberom tej najlepšej elektrokolobežky

Publikácia: 09.05.2022

Elektrické kolobežky sú fenoménom súčasnosti. Okrem imidžového vzhľadu ponúkajú skvelú, rýchlu a navyše ekologickú možnosť ako sa prepraviť do práce či do školy. Navyše sú zábavné a na rozdiel od bicykla nedorazíte do cieľa s mapami pod pazuchou. Ak preto rozmýšľate nad kúpou tohto inovatívneho dopravného prostriedku, pripravili sme pre vás pár praktických rád, na čo všetko si dať pozor.

Elektrokolobežka - kompaktný dopravný prostriedok pre všetkých

Elektrické kolobežky sú skvelým dopravným prostriedkom do mestských ulíc. Svojim používateľom totiž umožňujú jednoduchú prepravu bez toho, aby museli celé hodiny trčať v zápchach alebo hľadať miesto na parkovanie. Navyše sú ľahké i kompaktné takže sa s nimi bez problémov zmestíte do výťahu i MHD. Na trhu nájdete nespočetné množstvo elektrokolobežiek pre deti i dospelých s rôznorodou úpravou aj dĺžkou dojazdu. Niekedy je preto ťažké vybrať tú správnu, pretože iná sa hodí do mesta a iná zas na výlety do prírody.

elektrokolobežka
Unsplash

Čo zohľadniť pri výbere elektrokolobežky?

Kvalita jazdy nadovšetko

Pokiaľ si nie ste istí, aká elektrická kolobežka bude pre vás tá práva, tak sa v prvom rade zamerajte na kvalitu jazdy. Je to dôležité najmä preto, kde všade ju chcete používať. Výkon niektorých elektrokolobežiek je totiž slabší, takže v realite bude jazda na nich po pár kilometroch utrpenie. Okrem výkonu si všímajte aj veľkosť kolies. Do mesta vám v pohode poslúžia elektrické kolobežky s menšími kolesami. No ak plánujete spolu s ňou vyrážať do prírody, vhodnejšie sú modely s väčšími kolesami z kvalitnejších materiálov. V tomto prípade opäť nezabúdajte na výkon batérie, pretože určite nechcete vášho dvojkolesového tátoša tlačiť hore kopcom pešo. Preto by elektrokolobežka do terénu mala mať výkon aspoň okolo 300 Wattov.

Pohodlie je priamoúmerné výkonu

Nezabúdajte tiež, že jazda na vašej novej elektrokolobežke by mala byť predovšetkým pohodlná. Aj v tomto prípade hrá dominantnú úlohu jej výkon. Takže čím vyšší má motor príkon, tým vyšší výkon dokáže produkovať. V praxi to znamená, že výkonnejšie modely si bez problémov poradia aj pri stúpaní a môžu sa pochváliť i príjemnou maximálnou rýchlosťou. To sa navyše prejaví aj v dĺžke dojazdu, ktorý sa pohybuje pri základných modeloch od 15 kilometrov až po luxusných 60 kilometrov v prémiových modeloch. Tie majú zväčša maximálnou rýchlosťou 35 km/h a niekoľko rýchlostných režimov.

Nezabudnite na bezpečnú jazdu

Ak sa práve teraz v predstavách vidíte, ako vám vietor počas jazdy robí prievan vo vlasoch, zabrzdite a myslite trochu na bezpečnosť. Detská elektrokolobežka ako aj elektrická kolobežka pre dospelých sa počas prevádzky stanú reálnou súčasťou cestnej premávky. Ideálne je, ak siahne po kvalitnej pevnej konštrukcii s prepracovaným nosným rámom. Súčasťou konštrukcie by mali byť aj pevné a široké riadidlá ako aj bezpečnostné prvky. K nim patria predovšetkým brzdy. Tie môžu byť mechanické alebo ergonomické. V tomto prípade je skôr ergonómia na ťarchu, pretože ich reakčná doba môže byť dlhšia. Preto voľte skôr klasické mechanické brzdy. Niektoré modely disponujú taktiež zvončekom, detská elektrokolobežka i predným a zadným svetlom či reflexnými prvkami.

Dobíjanie batérie aj nosnosť sú dôležité

Každá elektrokolobežka je limitovaná výdržou batérie. Po jej vybití je potrebné ju nabiť. Aj čas nabitia sa pochopiteľne v jednotlivých modeloch líši. Štandardná doba sa pohybuje od dvoch do šiestich hodín. Elektrické kolobežky v rámci svojich parametrov disponujú tiež maximálnou nosnosťou najčastejšie od 100 do 120 kilogramov. Samozrejme v detských verziách je nosnosť nižšia, no treba tu rátať s tým, že menej výkonné modely pri jazde s ľuďmi s vyššou hmotnosťou môžu skrátiť dĺžku dojazdu.

Nejde o lacný špás

Elektrická kolobežka je rozhodne podarený dopravný prostriedok s mnohými prednosťami. V žiadnom prípade však nejde o lacný špás. Cena menej výkonných modelov sa pohybuje od dvesto eur, pričom tie najlepšie ukrátia váš rozpočet pokojne aj o tisícku. Samozrejme cena sa odvíja i od príslušenstva. Drahšia je napríklad elektrokolobežka so sedadlom alebo skladacia elektrokolobežka. V tomto prípade ide o pohodlnejšie varianty, ktoré oceníte najmä počas dlhších ciest na nerovnom povrchu.

Najlepšia elektrokolobežka má rôzne prívlastky

Pri prehľadávaní ponuky obchodov natrafíte na množstvo kvalitných modelov. Je preto ťažké povedať, ktorý z nich si zaslúži prívlastok najlepšia elektrokolobežka. Preto ak si pri výbere neviete rady, spoľahnite sa na recenzie od nezávislých redaktorov či používateľov. Medzi obľúbené modely patrí elektrokolobežka Xiaomi. Výborné elektrické kolobežky však nájdete aj pod značkou Docgreen, Kugoo či Sencor. No a keď vám nový dvojkolesový spoločník príde domov a vy spolu vyrazíte na cesty, majte na pamäti, že je tu ešte legislatíva. Tá elektrické kolobežky považuje za účastníkov cestnej premávky, pre ktorých platia rovnaké pravidlá ako pre cyklistov.

Autor článku