Čím sú výnimočné šperky Swarovski? Pôvod unikátnych Swarovského krištáľov

15.06.2022

Asi niet ženy, ktorá by nepoznala podmanivú krásu ligotavých luxusných šperkov Swarovski. Swarovského krištáľ je symbolom precíznej remeselnej zručnosti, špičkovej kvality, luxusu, originality a kreativity. Vďaka svojmu jedinečnému, nenapodobiteľnému charakteru a veľkoleposti už od svojho vzniku je značka legendou v šperkárskom priemysle. Swarovski náušnice, náramok, prstene, sety a doplnky už viac než 125 rokov udržiavajú tradíciu zabezpečiť pre ženy mimoriadny štýl.

História značky vás možno prekvapí

Vedeli ste, že korene značky siahajú do susedných Čiech? V rodine výrobcov tradičného českého krištáľu sa v roku 1862 narodil Daniel Swarovski, zakladateľ značky. Svoju vášeň pre inovácie, dizajn a zdokonaľovanie výrobných procesov a brúsenia šatónov dotiahol do dokonalosti, keď sa koncom 19. storočia sa presťahoval do Tirolska a založil továreň na brúsne kotúče. 

V roku 1892 si Swarovski nechal patentovať stroj na brúsenie šatónov a postupne vybudoval poprednú značku šperkov a doplnkov, ktoré majú svojich obdivovateľov po celom svete. Počas dvoch svetových vojen sa síce firma sústredila na výrobu brúsnych kotúčov a optických zariadení, no po skončení vojny sa opäť vrátila k ozdobnému krištáľu. V Rakúsku dodnes výrobky Swarovski považujú takmer za národný symbol, na ktorý sú obyvatelia patrične hrdí.

Swarovského krištále – čím sú výnimočné?

Krištále Swarovski nie sú krištále prírodného pôvodu, sú umelo vyrobené patentovaným postupom zo skla. Detailný postup výroby a presný zoznam surovín je však starostlivo chráneným rodinným tajomstvom firmy. Vieme len to, že špeciálny lesk, výbrus, jasnosť, tvrdosť a farba sa dosahuje použitím 32 % oxidu olovnatého, vďaka ktorému sa umelý krištáľ vlastnosťami a vzhľadom čo najviac približuje tomu prírodnému. 

Vďaka precíznemu patentovanému výrobnému procesu Swarovského krištále dosahujú najvyšší možný stupeň presnosti, neobyčajný lesk, výnimočnú krásu a žiarivosť. Na prvý pohľad sú takmer na nerozoznanie od pravého diamantu. Úspech značky a najmä štýl brusu a povrchovej úpravy sa ani po viac ako sto rokoch od vzniku spoločnosti nepodarilo nikomu skopírovať a prípadné falzifikáty nedosahujú ani zďaleka také oslnivé vlastnosti ako originály.

Od roku 1960 spoločnosť experimentuje s povrchovou úpravou šatónov a ponúka pestrú paletu výsledných efektov. Na tvorbe povrchovej úpravy s názvom Aurora Borealis sa podieľal aj Christian Dior. Swarovski vyrába krištále s rozmanitými povrchovými úpravami a leskom od kovového efektu po farebné odlesky a mnohé ďalšie.

swarovski
Unsplash

Prečo sú Swarovského krištále drahšie ako sklo?

Špeciálny výrobný proces pozostávajúci z tých najkvalitnejších materiálov, špičkovej výroby, rezania a leštenia pochopiteľne dvíha cenovky finálneho produktu vysoko. Módne fazetované olovené sklo známe svojou hodnotou a brilantnosťou firma Swarovski brúsi a reže naozaj komplikovaným a nákladným spôsobom, aby sa dosiahol efekt dokonca až sto rovnakých faziet v niekoľkých smeroch.

Ešte pred samotným brúsením však musí byť každý smer odrazeného svetla vypočítaný počítačom, následne simulovaný v 3D, optimalizovaný na požadovaný efekt a až potom sa údaje prevedú do programov zložitých strojov, ktoré sa starajú o výbrus, aby boli zabezpečené požadované vlastnosti lomu svetla a dokonalosť typická pre Swarovského krištále. 

V každom kroku výrobného procesu od náčrtov dizajnu až po finálny výrobok sa prejavuje odbornosť a roky skúseností. Každému detailu sa venuje maximálna pozornosť, spoločnosť je lídrom v tvorbe krištáľových kreácií a neustále sa venuje vývoju rozmanitých techník a materiálov. Práve preto je cena Swarovského krištáľov vyššia ako obyčajné sklo.

Čo je Swarovski elements?

Ľudia si často mýlia šperky Swarovski so Swarovski elements. Aký je medzi nimi rozdiel? Šperky Swarovski sú šperky kompletne vyrábané priamo spoločnosťou Swarovski, označené Swarovského labuťou, dodávané v originálnom balení s logom Swarovski a môžete si ich zakúpiť v špecializovaných predajniach. Nové kolekcie vychádzajú dvakrát do roka.

Swarovski elements sú originálne komponenty vyrobené z kombinácie kremeňa, minerálov a piesku spoločnosťou Swarovski a sú určené pre ďalších šperkárov, dizajnérov a kreatívnych výrobcov. Tí ich využívajú vo svojej tvorbe a realizujú prostredníctvom nich svoje vlastné nápady. Krištáľové komponenty rôznych tvarov a farebných prevedení pod ich rukami nachádzajú uplatnenie v šperkárskom a doplnkovom priemysle.

Ako sa starať o Swarovského krištále a šperky?

Jemné šperky Swarovski si vyžadujú citlivé zaobchádzanie, aby si čo najdlhšie zachovali dokonalý vzhľad a bezchybný lesk. Ak sa chystáte športovať alebo vás čakajú namáhavé, drsnejšie práce, je rozumnejšie nechať Swarovski náhrdelník či náušnice radšej doma. Rovnako platí, že by ste ich nemali vystavovať zbytočnému pôsobeniu vody, takže pred kúpaním sa odporúča dať ich dole. 

Určite sa pri nosení šperkov a komponentov Swarovski vyhýbajte akýmkoľvek chemikáliám, ktoré by mohli nejakým spôsobom poškodiť ich povrch či obrať ich o lesk. Nestriekajte na ne parfum či lak na vlasy. Uchovávajte ich v pôvodnom balení a pred uložením do šperkovnice alebo škatuľky ich utrite navlhčenou jemnou handričkou určenou na starostlivosť o šperky a nechajte ich dobre vyschnúť.

Šperky Swarovski, ktoré sa nosia v roku 2022

Tento rok sú v móde výrazné farby vyžarujúce optimizmus, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári. Prsteň so žiarivo žltým polodrahokamom z najnovšej kolekcie veru nebude zlá voľba. Obrovským hitom tejto sezóny sú i reťaze, takže ak hľadáte neprehliadnuteľný náhrdelník, ktorý dotvorí váš outfit a dodá mu nádych extravagantnosti, dvojfarebný masívny náhrdelník vám spraví skvelú službu.

Decentné modré Swarovski náušnice so štvorcovým výbrusom zase potešia všetky milovníčky minimalizmu a elegancie. Doplnia nielen outfity do práce, ale aj tie na špeciálne príležitosti a vďaka nesmrteľnému dizajnu sa nemusíte báť, že budú len sezónnou záležitosťou, práve naopak.

Swarovski doplnky, s ktorými ani v roku 2022 nešliapnete vedľa

Swarovski, to nie sú len šperky, ale aj módne hodinky, okuliare a ďalšie oslňujúce doplnky vysokej kvality, ktorými môžete svoj imidž posunúť na vyšší level. Slnečné okuliare po bokoch ozdobené ligotavými Swarovského krištáľmi sú nadčasovou voľbou a povinnou výbavou na letné obdobie.

Swarovski hodinky v odvážnom, elegantnom a nadčasovom dizajne s decentným alebo výrazným zdobením spoľahlivo rozžiaria akýkoľvek outfit. Vďaka trblietavým krištáľom pôsobia ako luxusný šperk, takže s nimi smelo môžete vyraziť na špeciálne udalosti. Kovový reťazový remienok zaručene zožne úspech.