Ako dať dole prsteň z opuchnutého prsta – vyskúšajte tieto účinné metódy

Publikácia: 19.09.2022

Prsteň zaseknutý na ruke nie je nič príjemné a mnohé z nás už aspoň raz okúsili, aké je to dávať dole tesný prsteň. Či už ste si nasadili menší prsteň, ako by ste potrebovali, alebo vám je ten váš síce dobrý, ale opuchli vám prsty a teraz nejde dole, nie je vôbec nutné hneď sa strachovať, že prsteň bude treba rozseknúť. V tomto článku sa dozviete, prečo vôbec niekedy dochádza k opuchom a ako dať prsteň dole bezpečne.

Najčastejšie príčiny opuchnutých rúk

Dôvodov, prečo sa vám prsteň zasekol na prste a nejde stiahnuť dolu tak ľahko, ako by ste chceli, môže byť veľa. Niekedy je táto nepríjemná situácia spôsobená opuchnutím prstu kvôli pichnutiu bodavého hmyzu, zranením, artritídou, ale na príčine môže byť aj tehotenstvo, menší priemer prsteňa, ako by ste potrebovali. Opuchnuté ruky vyvoláva i prirodzené zväčšenie prstu spôsobené pribúdajúcim vekom a teplé počasie najmä počas letných horúčav vie tiež narobiť divy.

Zaseknutý prsteň vám môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, takže by ste nemali dlho čakať, kým vás začne škrtiť a vyvolá chronický stres či nepríjemné pocity. Okrem toho si zaseknutým prsteňom môžete poškodiť šľachové väzivo, riskujete stratu hmatového vnemu a obmedzenie prietoku krvi v postihnutej ruke, preto sa rozhodne oplatí zakročiť.

Ako dostať prsteň z opuchnutého prsta?

Nedarí sa vám prsteň sňať z prsta pohodlne? Nemusíte panikáriť ani ho strhávať dolu hrubou silou alebo hneď voliť radikálne riešenia a vyťahovať brúsku či objednávať sa u chirurga na amputáciu prsta. Máme pre vás tipy, vďaka ktorým to ľahko zvládnete. Podľa situácie si môžete vybrať jeden z nich alebo ich kombináciu, aby bolo odstránenie prsteňa čo najjednoduchšie. Tieto metódy, ako dať dole prsteň z opuchnutého prsta, sa nám osvedčili najviac:

Krútenie

Nenáročná metóda, na ktorú nebudete potrebovať nič špeciálne, je krútenie prsteňa. Ako na to? Uchopte prsteň pevne dvomi prstami druhej ruky zhora i zdola. Následne súčasne jemne otáčajte prsteň do strán a veľmi mierne ho ťahajte smerom von. Všetko robte postupne, čo najmiernejšie, ako dokážete. Ak by ste sa totiž unáhlili a ťahali príliš nasilu, môžete opuch ešte zhoršiť a potom to pôjde oveľa ťažšie. Točiť prsteňom môžete v jednom smere, zo strany na stranu a občas vyskúšajte aj jemné kmitanie prsteňom dopredu a dozadu.

Redukcia opuchu

Dostať opuchnutý prst na ruke aspoň na chvíľu pod kontrolu, aby ste prsteň bez starostí mohli odložiť, vám pomôže zdvihnutie ruky a/alebo chladenie. Zdvihnutím ruky aspoň na 5 až 10 minút do úrovne nad rameno si dokážete poradiť so slabším opuchom. Prsty sa odkrvia, opuch ustúpi a prsteň vám pôjde jemne stiahnuť dole. Zároveň môžete na prst aplikovať ľadový obklad. Môžete tiež vyskúšať ruku ochladiť v ľadovej vode. Ponorte ruku na pár minút do studenej vody a eliminujte tak opuch. V chlade sa totiž priemer prsta prirodzene o kúsok zmenší a prsteň ľahko vyvlečiete.

Lubrikácia

Ďalšou metódou, ako dostať prsteň z prsta, je vytvoriť na pokožke klzkú vrstvu. Tú vám pomôže zabezpečiť kozmetická vazelína, lubrikant, no funguje aj mastný krém na ruky, detský olej, šampón, mydlo a dokonca aj v kuchyni nájdete zopár surovín, ktoré vám môžu uľahčiť situáciu. Vyskúšajte napríklad maslo alebo kuchynský olej. Pri výbere lubrikantu si však dajte pozor na zloženie. Vyhnite sa všetkému, čo obsahuje agresívne látky, ktoré by vám mohli podráždiť kožu alebo dokonca poškodiť prsteň.

Nech už sa rozhodnete ako lubrikant použiť čokoľvek, pokúste sa naniesť ho nielen na prst, ale aj pod prsteň, čo vám výrazne uľahčí jeho posúvanie z prsta dole.

Dentálna niť

Jeden koniec nite prestrčte popod prsteň smerom od končekov prstov k zápästiu, nechajte si asi 5 cm nite trčať. Z druhej strany smerom ku končekom prstov tesne a na husto omotajte niť okolo prsta až za kĺb. Niť stlačí opuch a zúži priemer prsta. Voľný koniec, ktorý ste nechali trčať, teraz chyťte a postupne ním točte ako po špirále, aby sa prsteň po kúskoch posúval dole. Ak sa vám na prvýkrát podarí prsteň uvoľniť len trochu, nezúfajte a postup zopakujte viackrát. Nemali by ste však niť príliš zarezávať do prsta, aby tento spôsob nebol bolestivý. 

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Niekedy je rozumnejšie sa odstráneniu prsteňa z opuchnutého prsta vo vlastnej réžii vyhnúť a radšej sa zveriť do odborných rúk lekára. Týka sa to najmä situácií, ak pri snímaní prsteňa riskujete poranenie alebo vás trápi silný opuch prsta spojený so zápalom a spomínané metódy by boli pre vás bolestivé. To isté platí, ak máte na ruke tržnú ranu a hrozí vám infekcia, alebo sa vám zmenila prirodzená farba pokožky, a takisto ak ste stratili pri dotyku prstom hmatový vnem, vyhľadajte radšej lekára a neexperimentujte na vlastnú päsť. Je veľmi pravdepodobné, že nakoniec by ste predsa len lekársku pomoc museli vyhľadať.

Prevencia

Aby ste minimalizovali šance, že sa vám kvôli nepríjemnému opuchu nebude dať dole prsteň, je najlepšie nenosiť ho na každú možnú príležitosť. Bez prsteňa sa bez problémov zaobídete pri cvičení a športovaní, kedy sa ruky zvyknú naliať krvou. Rovnako to platí aj ak sa chystáte manuálne pracovať alebo nosiť ťažké predmety. V letných horúčavách a aj pri niektorých zdravotných problémoch a úrazoch, kedy ste náchylná na opúchanie končatín, ho radšej nechajte doma v šperkovnici. Veď to poznáte – predchádzať problémom je vždy lepšie ako ich potom musieť riešiť. Príležitostí, kedy si budete môcť bez obáv ozdobiť ruky prsteňmi, je predsa stále dosť.

Autor článku