Chystáte sa na vodu? S týmto zoznamom zbalíte celú svoju rodinu za pár minút

Publikácia: 27.04.2022

Čo si so sebou vziať na vodu, aby ste mali vecí tak akurát? Keď máte so sebou dostatok potrieb, je vám blaho. Nesmie sa to ale preháňať. Čo budete potrebovať? Pozrite sa na prehľadný zoznam.

Akým typom vodáka vlastne ste?

Pokiaľ sa chystáte na vodu ako prázdninový kanoista, budete mať iné potreby než ako skúsený morský vlk a ostrieľaný rafťák. Aj tak ale existuje zoznam potrieb, ktoré sú pre všetkých z nás rovnaké. Základ je vziať si pár nevyhnutností a zariadiť si niekoľko oficialít, aby ste mali všetko v poriadku a mohli sa vydať na cestu.

Idete do zahraničia? Nezabudnite sa poistiť

Pokiaľ vás čaká cesta do zahraničia, je vždy potrebné sa poistiť. Cestovné poistenie by v každom prípade malo zahŕňať adrenalínové športy. Niektoré poisťovne majú túto aktivitu už v jednom zo základných balíčkov, pri iných je potrebné vodáctvo uviesť ako aktivitu, ktorej sa budete venovať. Voľbou správneho poistenia alebo pripoistenia získate istotu, že sa v prípade potreby dostanete k poistnému plneniu a hradeniu lekárskej starostlivosti. To sa hodí aj pri malých odreninách.

raft
Unsplash

Pôjdete na vlastnú päsť, alebo bude všetko zariadené?

Druhou otázkou, na ktorú si pred cestou musíte odpovedať, bude spôsob, akým sa na svoj výlet za dobrodružstvom vydáte. Iné balenie vás bude čakať, keď si všetko budete zariaďovať sami a poveziete si vlastné lode aj vybavenie. Oveľa ľahšie sa zabalíte, keď sa vám o všetko podstatné postará zážitková agentúra. Nemusíte si kupovať drahé vybavenie, keď si ho môžete ľahko požičať.

Idete na rafty, kanoe, alebo na kajak?

Rafty sú považované za najstabilnejšie plavidlá vôbec. Medzi vodákmi sa prezývajú vodácke tanky a nie je sa čomu diviť. Plavidlo pre štyri až dvanásť osôb prejde snáď takmer úplne všetko. Keď sa chystáte na vodu a ste neskúsení, raft je skvelá voľba. Výtlak a stabilita sa vám na tomto plavidle bude rozhodne páčiť. Aj divokejšiu vodu zídete bez problémov.

Kajakári a kanoisti to majú oveľa ťažšie. Častejšie sa namočia, preto musia dobre zvoliť formu, s akou si balia svoje veci. Čokoľvek je mimo úložného barelu, bude nenávratne stratené. Mobilný telefón bez nepremokavého obalu, ktorý nemáte napevno zatvorený vo vrecku, môžete rovno hodiť do vody. Aj keď jazdíte na vodu už mnoho rokov, aj tak sa môžete kedykoľvek prevrátiť. S tým je dobré počítať.

Bez plávacej vesty sa nezaobídete

V zahraničí je nemysliteľné, aby ste na vode uvideli vodákov bez vesty. Každý skúsený vodák vie, že skúsenosť je síce skvelá vec, ale náhoda je nepredvídateľná. Plávaciu vestu si oblečte vždy a dobre si ju upevnite. Bez vesty by ste nikdy nemali sadať na žiadnu loď. Stačí vypadnúť z lode alebo sa buchnúť o vetvu stromu a na problémy je zamiesené. O tom, aká je dôležitá pri páde do víru, snáď ani nemusíme hovoriť.

Vak dobre uzavrite

Ako ďalší budete potrebovať nepremokavý vak alebo barel na svoje osobné veci. Aj keď sa prevrátite, vaše osobné potreby zostanú v poriadku. Do barelu alebo vodotesnej nádoby ľahko umiestnite oblečenie, náhradnú obuv, osobné doklady, ale aj nepremokavý obal na elektroniku. Keď si barel dobre priviažete k lodi, máte vyhrané. Frajeri budú mať smolu a uvidia, ako im osobné veci putujú po prúde rieky. Barel vždy dokonale uzavrite. Keď sa totiž doň dostane voda, ide dole ako sekera ku dnu.

Koľko oblečenia stačí na týždeň na vode?

Do vodotesného barelu budete vkladať oblečenie. Na celú garderóbu pritom rovno zabudnite. Na týždeň vám postačí:

  • tri tričká,
  • mikina,
  • teplejšia bunda,
  • nohavice,
  • spodná bielizeň na každý deň,
  • ponožky na každý deň,
  • plavky,
  • pokrývka hlavy (voľte podľa sezóny, mimo leta pri vode často poriadne fúka),
  • pohodlné pyžamo,
  • sandále alebo neoprénové topánky,
  • náhradné tenisky,
  • nepremokavé pončo.

 Na spanie sa bude hodiť spacák a karimatka. Počítajte s tým, že čo sa nezmestí do barelu, o to môžete kedykoľvek prísť.

Neoprén: Bude potreba, alebo je to zbytočnosť?

Chystáte sa na studenú tečúcu rieku, v ktorej budú sem tam aj nejaké tie pereje? Potom sa vám bude hodiť neoprénové oblečenie. Neoprénový oblek s názvom Long John má vždy dlhé nohavice. Rukávy nie sú žiadne, alebo len krátke. Na neoprén prehoďte tričko a nepremokavú bundu s latexom, ktorá je určená na vodu. Oblečenie by malo byť ideálne veľmi farebné a žiarivé. Pre všetky prípady. Aj keď idete na letný zjazd rieky, neoprén sa môže hodiť. Nikdy neviete, aké počasie vás bude sprevádzať. Obzvlášť zimomraví vodáci zaplesajú, budú stále v teple.

Prilbu neberte na ľahkú váhu

Ďalšou nevyhnutnou pomôckou je ochranná prilba. Pre kajakárov je nevyhnutnosťou, rovnako ako pre všetkých začínajúcich vodákov. Keď ste v kajaku, nie je tak ľahké sa z lode dostať a môžete spadnúť hlavou dole. Tam sú kamene, skaly, alebo napríklad korene stromov. Prilba je skrátka dobrá voľba. Pokiaľ s vodáctvom začínate, prilbu majte na hlave vždy. Stačí totiž len chvíľka nepozornosti a môžete byť vo vode.

Hádzačkou môžete pomôcť okolitým lodiam, ale aj sebe

Záchranná šnúra je samozrejmosťou pri každej lodi. Ide o plávajúce lano, ktoré má dĺžku okolo desiatich metrov. Najmä pri záchrane vyčerpaných kajakárov je to nevyhnutná súčasť výbavy. Stačí si uviazať loď k svojej a pomôcť vyčerpanému vodákovi dôjsť bezpečne do prístavu. Nikdy neviete, kedy budete lano potrebovať použiť.

Multináradie sa zmestí všade

Idete na vodu na viac dní? Prihoďte si do barelu multifunkčný nôž. Má v sebe pílku, kliešte, nožnice, nôž – jednoducho všetko, čo sa hodí na prípravu pokrmov i prípadnú opravu lode alebo oblečenia. Skrutkovač aj ostrý hrot na vašom multitoole sa postarajú o vyriešenie mnohých situácií.

V lekárničke nesmie chýbať repelent a opaľovací krém

Do lekárničky na vodu si zbaľte lieky, ktoré bežne používate. Pribaľte nejaký liek na bolesť. Nezabudnite do nej umiestniť aj prípravok na prípadnú alergickú reakciu po bodnutí hmyzom. Za opaľovací krém budete ďakovať všetkým bohom. Obzvlášť v zamračenom počasí a na podvečernú plavbu sa hodí repelent.

Chcete záznam zážitkov? Zaobstarajte si vodeodolnú elektroniku

V dnešnej dobe je ľahko dostupná aj vodeodolná elektronika. Outdoorová kamera, ktorú umiestnite na prilbu, bude snímať vaše zážitky. Rovnako tak foťák, ktorému voda rozhodne nevadí, sa hodí pribaliť. Pokiaľ ste si už zaobstarali mobilný telefón pre prácu v extrémnych podmienkach a viete, že mu voda nevadí, vezmite ho na vašu loď bez nutnosti vloženia do nepremokavého obalu. Hodia sa aj powerbanky a solárne nabíjačky.

Koňadra poslúži počas celého týždňa

Kratší povraz o dĺžke okolo siedmich metrov vám môže slúžiť po celý týždeň plavby. Ľahko sa s ním pritiahnete k ďalšej lodi a môžete ísť na pokojnom úseku vedľa seba. Pokiaľ budete spúšťať loď cez spád alebo nerovnosti v teréne, opäť vám tento povraz poslúži. Až dôjdete do táboriska, vysušíte si svoje uteráky a oblečenie na bielizňovej šnúre. Povraz, ktorý sa prezýva koňadra, sa jednoducho bude hodiť po celú dobu výletu.

Rukavice oceníte v každom počasí

Keď sa plavíte dlhšie ako jeden deň, koža na rukách vám to dá jasne poznať. Aspoň tenké neoprénové rukavice preto prídu skutočne vhod. Pokiaľ panuje chladné počasie, rukavice sú ako dar z nebies. Je to márne – skrehnuté ruky toho príliš veľa neupádlujú. Zahrejte sa v neoprénových rukaviciach a pokiaľ viete, že rieka bude plná perejí, pribaľte si ešte jedny náhradné do barelu. Je lepšie byť po zastávke opäť v suchu.

Pre dlhšiu plavbu si so sebou pribaľte aj mapu rieky a kompas. Hodiť sa budú aj slnečné okuliare.

Autor článku