Ako správne vybrať športovú podprsenku? Poradíme vám, ako na to

29.06.2022

K lepším športovým výkonom a pohodliu sa dostanete pomocou vhodnej a funkčnej športovej výbavy. Výber však neobmedzujte len na športové náčinie a ochranné pomôcky, ale aj na kvalitný odev. Tabu nezostáva ani to, čo nosíte pod ním – zvlášť u žien, je výber vhodnej športovej podprsenky kľúčový. V našom článku vám poradíme, ako si vybrať športovú podprsenku, aby vám sedela a poskytovala potrebnú podporu. 

Prednosti kvalitných športových podprseniek

Pri každej pohybovej aktivite tvorí základ dobre padnúce oblečenie, ktoré získava funkciu tzv. druhej kože. Nesmie vás však natoľko obopínať, aby sťažovalo rytmus a tempo pohybu alebo zhoršovalo dýchanie. Voľným taktiež „netrafíte do čierneho“ - tak kde nájsť zlatý stred? Na pleciach ho nesú športové podprsenky, flexibilnejšie a zároveň pevnejšie pre prsia. Na pohyb sú uspôsobené tak, že počas celej aktivity sa prsia nedostávajú ani k spodným lemom či do oblasti podpazušia, alebo vysoko a blízko k sebe vo výstrihu.

Optimálnu veľkosť a vlastnosti získavajú ako v dekolte, tak aj vzadu na chrbtici a hore v ramienkach. Musia poskytnúť dostatočný priestor na úpravu „po prstoch“, ideálne pre dva medzi pokožkou a natiahnutým ramienkom.

športová podprsenka
zdroj: Unsplash

Hlavné funkcie športových podprseniek

Športové podprsenky sa nosia preto, aby prsia boli „na mieste“ počas rôznych druhov pohybu - stoja za pohodlím pri strečingu, pri napätých, ale aj postupne uvoľňovaných svalov, v behu aj pri pomalej chôdzi. Pohodlie si užijete vďaka menším otlakom, minimálnej úprave a „lepeniu“ podprsenky na ďalšie funkčné vrstvy outfitu na šport.

Náš tip: Tieto benefity zistíte až po zakúpení kvalitnejších modelov – môže ísť o športovú podprsenku Nike prispôsobivú a dobre elastickú, nielen na šport, ale pre celkový zdravý životný štýl. Nepocítite žiadnu bolesť, práve naopak, podprsenka podnecuje k správnemu držaniu tela a k rýchlejšej regenerácii po športe. Z dlhodobého hľadiska zmierňuje riziko ovísania pŕs, resp. ich deformácie.

Športové podprsenky prinášajú jednak zdravotné, no rovnako významné sú aj estetické benefity. Modely z trvácnych materiálov obmedzujú prsia v nepríjemnom skákavom pohybe. Ako veľmi kvalitné hodnotíme aj športové podprsenky Adidas v moderných hladkých, tvarovaných strihoch dosiahnutých napr. pomocou polstrovania a v neposlednom rade vďaka udržateľným (recyklovaným) prvkom.

Aké sú hlavné kritériá výberu športovej podprsenky?

Vybraný model by vám mal vyhovovať po funkčnej, zdravotnej aj estetickej stránke. Pri výbere vhodnej športovej podprsenky zohľadnite nasledujúce kritériá: 

Veľkosť

Mnohí považujú za najdôležitejšiu veľkosť športovej podprsenky. Každý predajca zverejňuje vlastnú tabuľku. Aj keď sa líšia len minimálne, vždy venujeme pozornosť, aké konkrétne čísla uvádza pri štandardnom meraní cez prsia a pod nimi.

Spevnenie a opora

Dobrú športovú podprsenku poznáte po spôsobe spevnenia a po opore. Podľa spevňovania rozlišuje podprsenky s fixovaním k telu bez košíčkov, ale pomocou flexibilnej látky. Ide o kompresné modely. Ďalšie tvoria podprsenky s košíčkami alebo fungujú na hybridnom princípe oboch typov.

Oporu pŕs rozlišujeme od ľahkej až po vysokú. Ľahkú si vyberte na málo intenzívne až relaxačné športy. Stredná sa hodí do posilňovne alebo ju využijete pri rýchlejšej chôdzy. A po športovej podprsenke s vysokou oporou siahnite pri náročnom kardio tréningu, pri skákaní, behu a gymnastike.

Pozor! Športová podprsenka s vysokou oporou by nemala chýbať dámam s veľkým poprsím pri akomkoľvek druhu športu.

Úprava

Pri pohybe zavadzia každá zvyšná niť, a to aj na podprsenkách. Zvýšený záujem je preto o bezšvovú úpravu. Nech ide o akúkoľvek aktivitu, prsia potrebujete mať dobre tvarované s podporným efektom. Poskytuje ho strihaná športová podprsenka s vypchávkami s push-up funkciou. Prsia nezaťažuje, ale prirodzene ich tvaruje a zviditeľňuje aj za rýchleho tempa.

Pri druhom type môžeme ešte rozlišovať, či vystužená športová podprsenka obsahuje vyberateľné alebo stále vypchávky a či sa pri nej uvádza odporúčaná veľkosť poprsia a intenzita športu.

Materiál a strih

Pri funkčných odevoch najlepšie vyhovujú priedušné prírodné materiály, ako napr. podprsenky z vlny merino alebo s vysokým podielom bavlny, modalu a elastanu pre prirodzene jemný pocit na tele. Výhodou je rýchloschnúci materiál a dobré odvádzanie potu.

Podľa strihu rozlišujeme basic (základné) športové podprsenky s cross, resp. cros body zadnou úpravou. Majú vzhľad tzv. crop topov. Jednoducho sa navliekajú cez hlavu, nemajú zapínanie.

Veľmi obľúbené a už s istou dávkou sexepílu sú bralette športové podprsenky bez kostíc pre väčšiu voľnosť a pohodlie. Spodná časť plynulo prechádza k ramienkam, disponujú taktiež výrazným lemovaním pod prsiami. V klasickej verzii bývajú ozdobené čipkou.