Najlepšie krémy a séra s vitamínom C: Recenzie, test & Ako vybrať

26.04.2023

Zahrnutie vitamínu C do pravidelnej starostlivosti o pleť sa stáva čoraz populárnejším trendom. Dôvod je jasný – vitamín C je nielen účinným, ale aj šetrným antioxidantom, ktorý chráni pleť pred voľnými radikálmi a podporuje tvorbu kolagénu, čo napomáha boju proti predčasnému starnutiu. Okrem toho dokáže pleť vyhladiť, rozjasniť a zjednotiť. V tomto článku sme pre vás zostavili zoznam najlepších sér a krémov s vitamínom C spoločne s návodom, ako čo najlepšie využiť ich blahodárne účinky.

Čo je vitamín C

Vitamín C môžete poznať aj pod názvom kyselina askorbová. V gastronómii je známy predovšetkým pre svoju rozpustnosť vo vode a kyslú chuť. Možno ste už počuli o tom, že naše babičky používali vodu z varených zemiakov a zeleniny ako domáci liek na kožné problémy. Okrem vitamínu C sa z potravín uvoľnil aj horčík, draslík a fosfor, ktoré sú tiež veľmi prospešné pre zdravie pokožky.

Blahodarné účinky vitamínu C sú známe už od 18. storočia. Preslávené sú prípady námorníkov, ktorí počas dlhých plavieb trpeli vypadávaním zubov. Tomu sa dalo predísť konzumáciou kyslej kapusty s vysokým obsahom vitamínu C, ktorý bol aj dodatočne zachovaný v tekutine náleve.

V súčasnosti už vieme, že pravidelné užívanie vitamínu C ako doplnku stravy zvyšuje imunitu organizmu a chráni telo pred škodlivými účinkami voľných radikálov, ktoré spôsobujú degradáciu a mutáciu buniek v tele. Konzumácia vitamínu C je účinná aj pri prevencii srdcových chorôb, rakoviny a diabetických ťažkostí. U kyseliny askorbovej možno povedať, že má všeobecne pozitívne účinky na ľudský organizmus.

Vitamín C na pleť

Vnútorné užívanie vitamínu C má samozrejme pozitívny vplyv aj na pleť, na plné využitie jeho blahodarných účinkov sa však odporúča zvážiť použitie séra alebo krému s obsahom tohto vitamínu. V takom prípade je dôležité brať do úvahy nielen dennú dobu aplikácie, ale aj koncentráciu a kompatibilitu s vašou ďalšou kozmetikou.

 • Vitamín C ako antioxidant: Prečo potrebujeme do starostlivosti o pleť zahrnúť antioxidanty? Denne sme vystavení prostrediu, ako je smog, prach, ultrafialové žiarenie a ďalšie znečistenia. Tie vytvárajú v pokožke voľné radikály, ktoré prispievajú k poškodeniu buniek. Antioxidanty slúžia ako ochrana našej pleti a udržujú našu pokožku zdravú, sviežu a potláčajú príznaky starnutia.
 • Podpora tvorby kolagénu: S vekom sa nám tvorba kolagénu v pleti znižuje, čo vedie k vzniku vrások. Aplikácia vitamínu C na tvár pomáha podporovať tvorbu kolagénu a pleť je tak viac elastická a pevná. V tomto má vitamín C významný anti-aging účinok.
 • Zosvetlenie pleti: Možno ste na tik toku alebo iných sociálnych médiách zahliadli porovnanie, ako veľmi dokáže vitamín C rozjasniť tvár. To je spôsobené tým, že vie významne urýchliť obnovu buniek. Preto je skvelým pomocníkom pri odstraňovaní pigmentových škvŕn a jaziev po akné.
 • Pomoc pri ochrane pred slnkom: Hoci robí vtieranie vitamínu C pokožku citlivejšou, pri kombinácii s krémom s SPF ochranou môže byť vaša protekcia pred slnkom ešte efektívnejšia. Je to dané práve obranou pred voľnými radikálmi. Vitamín C ďalej znižuje tvorbu melanínu a zlepšuje ochrannú bariéru pokožky.
 • Hladšia textúra pleti: Vitamín C nielenže pleť prejasňuje, ale pomáha aj zmenšovať póry. K lepšej textúre pleti pomáha aj stimulácia tvorby kolagénu.
Vitamín C na pleť
zdroj: Andrzej Gdula / Unsplash

 

Ako vitamín C funguje

Vitamín C funguje ako vysoko účinný antioxidant, a teda bojuje proti voľným radikálom. Tým sme vystavení každý deň, či už sa jedná o stres, UV žiarenie, alebo znečistenie vzduchu. Práve voľné radikály nielenže poškodzujú pokožku, menia prirodzenú schopnosť vyživovania a hydratácie pleti, ale tiež dokážu zmeniť DNA alebo farbu a funkciu buniek.

Oxidácia vitamínu C a strata účinnosti

Každý antioxidant stráca svoje vlastnosti, pokiaľ je vystavený vzduchu, teplu, svetlu alebo iným chemikáliám. Preto je nutné produkty s obsahom vitamínu C skladovať opatrne. Pri niektorých produktoch sa dočítate, že je lepšie ich skladovať v chladničke, alebo ich ukladať aspoň do šuplíka v miestnosti, kde je zaistená stabilná teplota.

Ako spoznáte, že došlo k oxidácii prípravku s vitamínom C? Väčšinou stmavne a niekedy sa aj zmení jeho konzistencia. Preto mnoho odborníkov odrádza od zakúpenia väčších balení alebo nakupovania väčšieho množstva produktov. Ako si poradiť s balením, u ktorého viete, že ho nestihnete spotrebovať? Jednoduchý trik je rozdeliť ho a zdieľať s niekým blízkym, kto chce tiež využívať benefity kyseliny askorbovej.

Aké sú výhody vitamínu C pre pleť

Stále viac ľudí zahŕňa vitamín C do svojej každodennej starostlivosti o pleť, a to vďaka jeho pozoruhodným účinkom, ktoré je možné pozorovať v relatívne krátkom čase.

Najvýraznejším efektom systematického používania vitamínu C v rámci starostlivosti o pleť je jej rozjasnenie a ozdravenie. Vďaka efektu mladistvej a lesklej pleti je preto veľmi obľúbený aj v kórejskej kozmetike

Čo sa týka pigmentových škvŕn, existujú účinnejšie prípravky a séra, avšak viditeľnosť menej výrazného sfarbenia kože môžete sérom, alebo krémom s vitamínom C významne zmierniť. Toto sa týka predovšetkým jaziev po akné. Ľahko tak môžete dosiahnuť rovnomerný tón pleti.

Kyselina L-askorbová vám síce nepomôže s hlbokými vráskami, ale v rámci boja proti jemným vráskam sa jedná o efektívneho pomocníka. Je to vďaka jej schopnosti účinne bojovať proti voľným radikálom a podporovať tvorbu kolagénu v pokožke. 

Vedľajšie účinky a kontraindikácie vitamínu C

Aplikácia sér a krému s vitamínom C je všeobecne veľmi dobre znášaná. Pokiaľ však viete, že máte citlivejšiu pleť, je potrebné byť pri výbere prípravku opatrnejší. To znamená začať buď s menej koncentrovaným vitamínom C, alebo vyskúšať niektoré z jeho derivátov, ktorými sú:

 • Askorbylglukozid: Jedná sa o stabilný derivát vitamínu C, ktorého výhodou je, že sa veľmi ľahko vstrebáva.
 • Askorbylfosfát: Jeho hlavnou prednosťou je, že má menšie sklony k oxidácii ako kyselina askorbová. Preto je ako ingrediencia v kozmetických prípravkoch veľmi obľúbený. Zároveň má preukázateľné výsledky v rámci zlepšenia textúry pleti a tvorbe kolagénu.
 • Tetrahexyldecyl: Tento derivát vitamínu C sa ľahko viaže na tuky, a tak sa veľmi ľahko vstrebáva do pokožky. Tiež disponuje silnými antioxidačnými účinkami.

Ako pri každom kozmetickom produkte, aj tu platí, že pokiaľ máte akékoľvek kožné problémy, je nutné sa pred aplikáciou najskôr poradiť s dermatológom. Jednou z kontraindikácií býva rosacea alebo ružovka. Ide o formu zápalu a používanie koncentrovaného vitamínu C by mohlo pokožku ešte viac podráždiť.

Ako používať vitamín C

U aktívnych sér a krémov by vás malo zaujímať, ako často ich používať a či ich nanášať ráno, alebo večer. Určite počúvajte individuálne potreby svojej pleti a vyskúšajte viac možností. Výsledky sú, ako u každej ošetrujúcej kozmetiky, veľmi individuálne.

Frekvencia aplikácie

Ak zistíte, že vaša pleť dobre znáša produkty obsahujúce vitamín C, môžete ich začať používať každodenne. Avšak, optimálne výsledky možno dosiahnuť aj pri používaní produktov každý druhý deň. Pred tým, než sa rozhodnete, ako často budete produkty s vitamínom C používať, je dôležité zvážiť typ vašej pleti a zvoliť správnu koncentráciu kyseliny L-askorbovej, s ktorou budete začínať.

Aplikácia vitamínu C na noc

Počas noci je obsah vitamínu C v našej pokožke najnižší. Navyše môže byť praktické a pohodlné zaradiť produkty s vitamínom C do vašej večernej skincare rutiny. Ideálne je použitie vitamínu C po vyčistení pleti. Následne počkať približne 20 minút a použiť hydratačný krém.

Ranná aplikácia vitamínu C

Počas dňa vás môže aplikácia vitamínu C chrániť pred voľnými radikálmi. Pri použití ráno je dobré nechať sérum vstrebať a potom dôsledne aplikovať krém s ochranou proti UV žiareniu.

Preniknutie vitamínu C do pokožky urobí vašu pleť citlivejšou, a preto nie je vhodné, aby ju dráždili škodlivé lúče slnečného žiarenia. Na druhú stranu – ochrana, ktorú vitamín C poskytuje, je v kombinácii s SPF ochranou proti slnečnému žiareniu skutočne účinná.

S čím vitamín C kombinovať

Ako maximalizovať účinky krémov a sér s vitamínom C a akých kozmetických prípravkov sa naopak vyvarovať? Vitamín C je kyselina, ktorá má potenciál vašu pleť podráždiť, pokiaľ nie je správne opečovaná. Rovnako tak môžete jej účinky znásobiť pri kombinácii so správnymi kozmetickými prípravkami. U kozmetiky sa vždy viac oplatí študovať zloženie, ako dať na cenu.

 • Vitamín C a kyselina hyalurónová: Tieto dve zložky spoločne spolupracujú veľmi dobre. Vďaka hydratačným účinkom kyseliny hyalurónovej prijíma pleť vitamín C ľahšie a zosilňuje tak jeho antioxidačné a rozjasňujúce efekty.
 • Vitamín C a niacínamid: Tieto dve zložky sa opäť vzájomne skvele dopĺňajú. Pokiaľ chcete docieliť hladkú textúru pleti a podporiť tvorbu kolagénu, je táto kombinácia zaručene to pravé pre vytvorenie hladkej pleti bez vrások.
 • Vitamín C a kyselina ferulová: Obe tieto látky sú antioxidanty. Majú podobný účinok, ale kyselina ferulová navyše pomáha stabilizovať vlastnosti vitamínu C, a tak sa môžete dočkať optimálnejších výsledkov.
 • Vitamín C a vitamín E: Táto kombinácia funguje podobne ako vitamín C a kyselina ferulová, pretože sa opäť jedná o antioxidanty. Ich účinok sa navzájom posilňuje a produkty s touto kombináciou ingrediencií sú celkovo účinnejšie.
 • Vitamín C a retinol: Retinol je vysoko aktívna látka a v kombinácii s vitamínom C je pravdepodobné podráždenie pleti, alebo úplné vyrušenie účinku aplikácie vitamínu C. Všeobecne sa odporúča používať buď jedno, alebo druhé. Frekvencia používania retinolu býva menej častá ako u kyseliny askorbovej, takže buď môžete využiť tento priestor na aplikáciu prípravku, alebo striedať starostlivosť po 3 až 6 mesiacoch.

Akú koncentráciu vitamínu C v produkte zvoliť

Než začnete používať sérum, alebo krém s vitamínom C, je potrebné zvážiť nielen ďalšie aktívne látky, ale aj samotnú koncentráciu vitamínu.

Väčšina produktov s čistým vitamínom C sa pohybuje s koncentráciou od 10 do 20%. Koncentrácia vyššia ako 20 % nie je odporúčaná nielen kvôli potencionálnemu podráždeniu pokožky, ale aj kvôli skutočnosti, že pokožka už takú koncentráciu nie je schopná spracovať.

Začiatočníci by mali vyskúšať koncentráciu čistého vitamínu okolo 10%. Takto minimalizujete možnosť podráždenia a pri zlej znášanlivosti môžete rovno uprednostniť deriváty vitamínu C.

Najlepšie krémy a séra s vitamínom C

Pri zostavovaní rebríčka sme zohľadnili rôzne typy pleti a taktiež rôzne kombinácie účinných látok v produktoch. Náš výber sme založili na vlastných skúsenostiach s produktmi, ako aj na užívateľských a odborných recenziách. Naše tipy vám môžu pomôcť vybrať ten správny produkt pre vaše potreby a preferencie.

La Roche-Posay Pure Vitamin C sérum

Ako názov prípravku napovedá, jedná sa o sérum zamerané predovšetkým na vrásky a zjednotenie pleti. Pleťové sérum s vitamínom C obsahuje stredne vysokú koncentráciu čistého vitamínu C, ktorá činí 10 %.

Sérum je veľmi stabilné, a tak sa vám nestane, že by sa tekutina rozkladala alebo zoxidovala. Tomu prispieva aj objem balenia 30 ml a tmavo zafarbená sklenená fľaštička. Zloženie séra je zaujímavé, pretože obsahuje čistý vitamín C, kyselinu salicylovú a upokojujúcu peptid. Od tohto produktu môžete očakávať vysokú účinnosť, a preto je pri ňom nutné obzvlášť dodržať následnú starostlivosť o pleť prípravkom s SPF ochranou.

Ďalšou silnou stránkou séra La Roche-Posay je aj jeho textúra. Je príjemná, ľahká a ľahko sa vstrebáva bez pocitu mastnoty, alebo lepkavosti. Vďaka ľahkej receptúre tohto séra nedochádza k upchatiu pórov a pokožka zostáva neuveriteľne hladká na dotyk.

Klady

 • príjemná textúra
 • stabilita produktu
 • účinnosť proti vráskam
 • zjednotenie textúry pleti

Zápory

 • neodporúčame pre začiatočníkov
 • nutné kombinovať s vysokou SPF ochranou

Collistar Attivi Puri Vitamín C + Alfa-Arbutina sérum

Collistar Attivi Puri Vitamín C + Alfa-Arbutina sérum kombinuje výhody vitamínu C a kyseliny ethyl-askorbovej na rozjasnenie pleti. Zároveň postupne zmierňuje viditeľnosť pigmentových škvŕn a farebne zjednocuje tón tváre. Vzhľadom na skutočnosť, že obsahuje zložky zabraňujúce tvorbe melanínu, nie je odporúčané sa po nanesení tohto lieku opaľovať.

Hoci je zloženie prípravku veľmi jednoduché a neobsahuje oleje a parfumácie, tak má aj ľahkú hydratačnú textúru. Koncentrácia čistého vitamínu C je 5%, čo ho robí skvelým produktom pre začiatočníkov. Toto sérum s vitamínom C je ideálne na odstránenie známok únavy pleti na tvári.

Pre efektívne pôsobenie séra odporúčame pleť vyčistiť, tonizovať a po aplikácii prípravku hydratovať a naniesť ochranu pred UV žiarením.

Klady

 • unikátne zloženie
 • vhodné aj pre začiatočníkov
 • odstraňuje známky únavy na tvári
 • je efektívna v rámci boja proti pigmentovým škvrnám
 • príjemná textúra

Zápory

 • vhodné skôr len na nočnú starostlivosť

The Organic Pharmacy Stabilised Vitamin C rozjasňujúce sérum

Pleťové sérum Organic Pharmacy Stabilised Vitamin C obsahuje vysokú koncentráciu kyseliny askorbovej, a to v hodnote 15%. Je navrhnuté tak, aby potlačilo príznaky starnutia, rozjasnilo pleť a vyhladilo jemné línie a vrásky. Zároveň využíva antioxidačný účinok vitamínu C v rámci boja s voľnými radikálmi.

Úžasné na tomto sére je, že 91 % prísad je organického pôvodu. Pokiaľ teda hľadáte vegánske sérum s vitamínom C, potom je tento produkt to pravé pre vás. Jeho ďalšou prednosťou je osviežujúca vôňa po grapefruite.

Účinky tohto séra boli preukázané ako na obnove kolagénových vlákien a následnom zlepšení pružnosti pokožky, tak aj na jeho ďalších anti-aging vlastnostiach. Doplňujúcimi ingredienciami sú extrakty z vilínu virginského a puchratky kučeravé. Tie sú prítomné najmä pre svoje hydratačné účinky.

Klady

 • vysoká koncentrácia vitamínu C
 • šetrný produkt
 • vegánske sérum s vitamínom C
 • príjemná prírodná parfumácia
 • dobré skúsenosti s pravidelným používaním

Zápory

 • vyššia cena

Rodial Vit C Drops koncentrovaná starostlivosť s vitamínom C

Rodial je luxusná britská značka kozmetiky s viac ako 20-ročnou tradíciou. Pýši sa okamžitými výsledkami s trvalým efektom. Pleťové sérum Rodial Vit C Drops disponuje jemnou textúrou, ktorá sa ľahko vstrebáva do pokožky tváre. Koncentrácia vitamínu C v produkte je 10% a okrem neho obsahuje aj hydratačný olej z babassu a vyživujúci vitamín B5.

Na vyčistenú tvár aplikujte tri kvapky séra a vmasírujte. Nechajte pôsobiť a následne pleť hydratujte a aplikujte ochranu SPF.

Klady

 • početné pozitívne recenzie
 • dôveryhodnosť značky
 • príjemná textúra
 • ľahké vstrebávanie
 • preukázateľné pozitívne účinky na pleť

Zápory

 • vysoká cena
 • konzervanty

Purito Pure Vitamin C intenzívne protivráskové a hydratačné sérum s vitamínom C

Zástancovia kórejskej kozmetiky určite ocenia Purito Pure Vitamín C sérum s čistou 10% kyselinou askorbovou. Kórejská značka Purito pôsobí na svetovom trhu od roku 2014 a etablovala sa najmä v rámci transparentnosti ohľadom pôvodu ingrediencií, certifikátov kvality a zákazníckej spokojnosti.

Okrem vitamínu C sérum obsahuje aj kyselinu hyalurónovú. Tá pleť hydratuje a zároveň posilňuje účinnosť pôsobenia vitamínu C. Ďalej sérum obsahuje niacínamid. Ide o ďalší vitamín, tentoraz B3. Ten rovnako ako céčko zjednocuje tón pleti a rozjasňuje ju. Súčasťou je aj bambusová voda, ktorá pleť upokojuje a zmierňuje podráždenie. Obsiahnutý adenozín redukuje jemné vrásky.

Sérum je vhodné predovšetkým na mastnú a zrelú pleť. Ak máte pleť suchšiu, treba ju ráno aj večer riadne hydratovať.

Klady

 • veľké množstvo účinných látok
 • záruka kvality významnej kórejskej značky
 • veľké množstvo spokojných užívateľských recenzií
 • cenová dostupnosť

Zápory

 • zaťaženie pleti mnohými aktívnymi látkami

Renovality Hyaluronové sérum s vitamínom C a B3

Na tomto sére sme si obľúbili nielen jeho vysokú účinnosť, ale aj príjemnú vôňu citrónovej trávy. Konzistencia produktu je veľmi príjemná a výsledky zaznamenáte už po pár týždňoch používania.

Značka Renovality je vhodná pre ženy a mužov, ktorí preferujú české značky ponúkajúce prírodné zložky. Toto sérum zaručene patrí medzi najlepšie produkty s vitamínom C. Nadväzuje na obľúbené hyaluronové sérum od Renovality a je iba inovované o ďalšie účinné rozjasňujúce zložky.

Sérum spomaľuje tvorbu vrások a nepôsobí väčšie podráždenie. Zároveň je koncentrácia ingrediencií zvolená tak, aby bol produkt vhodný pre všetky typy pleti

Klady

 • prírodná česká kozmetika
 • cenová dostupnosť
 • kvalitné ingrediencie
 • dobré užívateľské skúsenosti

Zápory

 • určené na pravidelnú aplikáciu dvakrát denne

Klairs Freshly Juiced Vitamin Drop hydratačné pleťové sérum s vitamínom C

Tento produkt nás zaujal svojim minimalistickým zložením, ktoré je pre túto kórejskú značku kozmetiky typické. Kozmetika Klairs pochádza zo Soulu a pôsobí na trhu už od roku 2010, kedy kórejské kozmetické značky zaznamenali najväčší boom.

Hydratačné pleťové sérum Freshly Juiced Vitamín Drop pomáha udržovať pleť v rovnováhe a predchádzať rozšíreným pórom. Okrem toho rovnako ako ostatné séra s vitamínom C zjednocuje odtieň pleti a zanecháva pleť hebkú a žiarivú.

V zložení nájdete výhradne koncentrovaný vitamín C, ktorý poskytuje pleti výživu, zároveň ju ale nedráždi. Z toho dôvodu sa tento kozmetický zázrak hodí aj pre majiteľov citlivej pleti. Viditeľných výsledkov sa dočkáte už po niekoľkých týždňoch.

Aplikujte polovicu kvapky séra na dôkladne vyčistenú pleť a vmasírujte do pokožky. Výrobca odporúča produkt nekombinovať s exfoliačnými prípravkami. Pre svoje minimalistické zloženie nie je vitamín C v sére úplne stabilný a je lepšie ho uchovávať na tmavom a chladnom mieste. Môžeme ho odporučiť predovšetkým pre viac krokovú skincare rutinu.

Klady

 • minimalistické zloženie
 • početné pozitívne užívateľské recenzie
 • rýchle výsledky

Zápory

 • nutnosť starostlivejšieho skladovania produktu
 • súčasť viac krokovej starostlivosti o pleť

Najčastejšie otázky ku kozmetike s vitamínom C

Čo vás najčastejšie zaujíma pri výbere séra alebo krému s vitamínom C? Ak článok doteraz neodpovedal na vaše otázky, čítajte ďalej. Snažili sme sa preniknúť do problematiky produktov s kyselinou L-askorbovou čo najhlbšie a poskytnúť vám všetky informácie, ktoré potrebujete na výber toho správneho produktu pre vás.

Je vitamín C vhodný pre citlivú pleť?

Vitamín C, známy aj ako kyselina L-askorbová, je silná aktívna zložka, ktorá môže spôsobiť podráždenie pokožky, najmä u ľudí s citlivou pleťou. Z toho dôvodu odporúčame začať s nižšou koncentráciou vitamínu C, napríklad okolo 5%, aby ste minimalizovali riziko podráždenia.

Vo chvíli, keď hľadáte šetrné a dlhodobé doplnenie vašej starostlivosti o pleť, zvážte aj stabilnejšie a menej dráždivé deriváty vitamínu C, ako je napríklad askorbyl palmitát.

V neposlednom rade je nutné si uvedomiť, že vitamín C by mal byť iba súčasťou vašej skincare rutiny a je nutné ho doplniť o hydratáciu a ochranu pred škodlivým slnečným žiarením.

Môže vitamín C spôsobiť alergickú reakciu?

U alergikov je všeobecne odporúčané vykonávať testy citlivosti - napríklad na chrbte ruky - než produkt aplikujete na tvár. Alergia na vitamín C sa väčšinou prejaví prostredníctvom neznášanlivosti niektorých potravín alebo potravinových doplnkov. Pokiaľ sa u vás po aplikácii objaví začervenanie alebo svrbenie, produkt bezodkladne vysaďte.

Ako dlho trvá, kým sa prejavia výsledky používania vitamínu C na pleti?

To záleží predovšetkým na stave vašej pleti a koncentrácii a forme vitamínu C. Nemalú úlohu zohráva aj frekvencia používania a kombinácia s ďalšími účinnými látkami.

Pokiaľ vaša pleť ľahko vstrebáva aktívne látky, môžete pozorovať výsledky už po pár dňoch používania vitamínu C so strednou koncentráciou. Vaša pleť by mala byť viac farebne zjednotená a rozjasnená. Tiež môžete pozorovať vyhladenie textúry pokožky a ústup jemných vrások.

Ako často používať produkty s vitamínom C?

Frekvencia používania vitamínu C závisí vždy od konkrétneho produktu. Najprv by ste sa mali riadiť odporúčaním výrobcu. Všeobecne je odporúčané sérum používať na noc na doplnenie obsahu vitamínu C v pokožke počas noci a následne aj ráno. Cez deň vás bude kyselina L-askorbová chrániť pred voľnými radikálmi, pretože pôsobí ako antioxidant.

Ľudia s citlivejšou pleťou používajú sérum s vitamín C každý druhý deň. Záleží teda na vás, akú máte už existujúcu skincare rutinu a ako do nej sérum alebo krém s vitamínom C zaradíte.

Ako dlho vydrží sérum s vitamínom C pri správnom skladovaní?

Krémy s vitamínom C majú všeobecne väčšiu trvanlivosť ako séra, pretože v kréme býva vitamín C viac stabilizovaný a menej tak dochádza k jeho oxidácii. Sérum s vitamínom C vám vydrží 6 až 12 mesiacov. Skazený produkt spoznáte podľa zakalenia, zmenenej konzistencie a vône.

Veľa výrobcov odporúča produkty skladovať v chladničke, alebo aspoň na chladnom a tmavom mieste. Proti oxidácii chráni séra tmavá fľaštička a vzduchotesný uzáver. Práve kvôli reakcii so vzduchom nenechávajte produkt dlho otvorený.

Aký je rozdiel medzi sérom a krémom s vitamínom C? Čo je pre mňa lepšie?

Všeobecne sa dá povedať, že ak máte suchú pleť, bude pre vás používanie krému vhodnejšie. Krém s vitamínom C môžete navyše použiť ako hydratáciu pod make-up s SPF, a navyše vás bude počas dňa chrániť proti voľným radikálom. Tiež ak preferujete hutnejšiu konzistenciu zvoľte skôr krém.

Mastná pleť má tendenciu lepšie vstrebávať séra, pretože sú obvykle koncentrovanejšie ako krémy. Je však dôležité si uvedomiť, že séra samotné nie sú vždy dostatočne hydratačné. Aj keď môžu obsahovať hydratačné zložky, ako napríklad kyselinu hyalurónovú alebo peptidy, odporúča sa ich doplniť o ďalšie hydratačné kroky v rámci starostlivosti o pleť.

Môžem používať vitamín C na pleť počas tehotenstva alebo dojčenia?

V prípade tehotenstva sa o aplikácii kozmetických produktov poraďte s lekárom alebo dermatológom. Všeobecne by vitamín C nemal byť v tomto období problémom, treba však počítať s tým, že môže dôjsť k nečakanej alergickej reakcii.

Aké je ideálne pH pre produkty s vitamínom C?

Vitamín C alebo kyselina L-askorbová je pri nižšom pH stabilnejšia, čo vysvetľuje, prečo sú produkty s touto zložkou obvykle v rozmedzí pH 3,0 až 4,5. Vďaka tejto hodnote sa vitamín C ľahšie vstrebáva do pokožky. Dodržiavanie tejto hodnoty navyše predlžuje životnosť krému alebo séra s touto látkou a znižuje oxidáciu.

Autor článku

Barbora Jašíková

Barbora Jašíková

Šéfredaktor & Obsahový špecialista

Volám sa Barbora a do sveta e-commerce ma priviedlo nielen štúdium online marketingu na Digitálnej univerzite, ale aj moje tri deti. Práve pri nich som začala vyhľadávať kvalitné výrobky, porovnávať ceny a testovať množstvo produktov. Odtiaľ viedla cesta k e-shopom a písaniu článkov na tie najrôznejšie témy. V skratke napísané - mojou prácou je pomôcť vám nájsť to, čo hľadáte. Rada sa učím nové veci a preto k mojim obľúbeným témam patrí nielen detský svet, ale aj športové aktivity, prírodná kozmetika a udržateľná móda.