Termoprádlo: Najčastejšie otázky a odpovede k nákupu, noseniu a starostlivosti

03.10.2021

O termoprádle ste už určite počuli a možno už máte túto sezónu nejaký ten kúsok dokonca vyhliadnutý. Častým problémom, ktorý nás viacerých od nákupu vždy odradí je však nedostatok informácií. Aby ste si aj vy mohli dopriať kvalitné termoprádlo, ktoré využijete napríklad na lyžovačke, pri behu alebo na bicykli, dali sme pre vás dokopy prehľad tých najčastejších otázok, ktoré si pred samotným nákupom kladie každý zákazník.

Čo je termoprádlo a na čo je dobré? Ako sa líši od funkčného prádla? Ako vybrať správne prevedenie, ako ho nosiť či prať? To všetko sa dozviete už o chvíľu.

Termoprádlo versus funkčné prádlo: Aký je medzi nimi rozdiel?

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Žiadny rozdiel medzi nimi nie je. Termín funkčné prádlo je všeobecný a zastrešuje aj kategóriu termoprádla. A prečo? Je to z dôvodu, že ponúka omnoho viac využitia ako je iba udržiavanie teploty. Funkčné prádlo je:

 • pružné a priliehavé,
 • ľahké,
 • rýchloschnúce,
 • izolujúce,
 • vysoko odolné,
 • antialergénne,
 • šité s plochými švami,
 • a dobre odvádzajúce vlhkosť.

Vďaka všetkým týmto vlastnostiam je funkčné prádlo veľmi príjemné na nosenie, neobmedzuje vás v pohybe, vojde sa aj do najmenšieho ruksaku či tašky a nebude vám v ňom chladno, keď sa spotíte alebo zmoknete. Termoprádlo vďaka svojim funkciám pomáha telu stabilizovať teplotu, čím šetrí vašu energiu, ktorú potrebujete pri športe alebo práci. 

Termoprádlo versus funkčné prádlo: Aký je medzi nimi rozdiel?
Zdroj: Canva

Kúpiť si syntetické alebo merino termoprádlo?

Funkčné oblečenie sa vyrába zo syntetických vlákien (polyamid, polyester, polypropylen).  Alebo z kombinácie syntetických a prírodných vlákien (bavlna, bambus, konope, merino), ktoré majú schopnosť odparovať vlhkosť. Taktiež pre zvýšenie pružnosti sa napríklad pridáva lycra.

Čo ak sa chcete úplne vyhnúť umelým materiálom? Vsaďte na merino vlnu. Má výborné termoregulačné vlastnosti a v porovnaní so syntetickými vláknami je oveľa viac priedušná. Vďaka lanolínu má tiež samočistiacu schopnosť – z toho dôvodu nie je nutné také prádlo prať tak často a stačí ho vyvetrať.

Dobrý, aj keď nie perfektný, je tiež bambus. Naopak, veľmi nevhodná je 100 % bavlna – vlhkosť síce nasaje, ale neodvádza ju, takže na tele chladí, čo ju vyraďuje z kategórie funkčných vlákien (do termoprádla sa používa len ako prímes).

Na termoprádlo sa dnes špecializuje veľa značiek a niektoré z nich svoje produkty vyvíjajú v spolupráci s vrcholovými športovcami. Medzi najznámejšie a najlepšie na trhu patria:

Zásadné otázky pri výbere termoprádla

1. Ako používať termoprádlo

Termoprádlo si oblečte vždy, keď viete, že vaše telo bude vystavené fyzickej záťaži alebo náhlym zmenám teploty. To sa netýka iba športu. Termoprádlo je skvelé aj na jazdu na motorke alebo do práce. Typicky ho využijete pri fyzicky náročnej práci v chladnejšom počasí alebo v silno klimatizovaných priestoroch. Aby termoprádlo dobre fungovalo, je dôležité splniť dve podmienky: správny výber a nosenie.

2. Ako vybrať termoprádlo

Základné rozdelenie termoprádla je na dámske, pánske a detské termoprádlo a ďalej na zimné a letné. Rozdeliť ho tiež môžeme podľa materiálu a účelu využívania. Väčšina výrobcov dokonca uvádza, či sa jedná o termoprádlo na bicykel, lyže či trekovanie, čím vám váber výrazne zjednodušia. 

Veľmi dobrým pomocníkom je cena. Kvalitné funkčné tričko si jednoducho za 5 EUR nekúpite. Vyššia investícia sa vám však mnohonásobne vráti na jeho kvalite, pohodlnosti a hlavne životnosti.

3. Prečo je termoprádlo drahé

Ceny termoprádla sú síce vyššie než u bežného oblečenia, vyššia je ale tiež už spomínaná životnosť. Investícia do termoprádla sa vám preto niekoľkonásobne vráti. Medzi ďalšie benefity patrí napríklad úspora peňazí za ďalšie prádlo alebo čas spojený s údržbou a praním.

4. Ako vrstviť termoprádlo

Ľudia do termoprádla často investujú nemalé peniaze, no potom si ale na neho oblečú nepriedušnú mikinu alebo sveter. V takom prípade dôjde k tomu, že sa termoprádlo síce snaží odviezť vlhkosť von, no cez nepriedušnú vrstvu to ale nie je možné. Skôr ako teda svoje nové termo tričko zatratíte, prečítajte si nasledujúce riadky. 

Čo by ste mali pri nosení dodržať?

 1. Termoprádlo musí priliehať k telu. Vyberte také, ktoré vám presne sedí. Obmedzenia v pohybe sa báť nemusíte, keďže je pružné a má ploché švy.
 2. Dbajte na správne vrstvenie. Spodná vrstva (nohavičky, boxerky, podprsenky, legíny) slúžia na odvod vlhkosti k ďalšej vrstve, druhá vrstva (mikiny, tričká, tepláky) na zachovanie telesnej teploty a tretia vrstva (nohavice, bundy, vesty) na ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Všetky tieto vrstvy musia byť maximálne priedušné. Ideálne je nekombinovať syntetické a prírodné materiály.
 3. Pod termoprádlo si neobliekajte bavlnené spodné prádlo, ktoré odvádza vlhkosť. Prvá vrstva musí byť taktiež funkčná. Ženy, ktoré trpia na bakteriálne infekcie a nechcú nosiť umelé spodné prádlo, môžu zvoliť nohavičky z Merino vlny.
 4. Používajte termoprádlo iba na tie aktivity, na ktoré to odporúča výrobca.

5. Ako prať termoprádlo

Vždy platí, že by ste sa mali riadiť pokynmi výrobcu na štítkoch oblečenia. Všeobecne sa však dá povedať, že na pranie termoprádla môžeme použiť prací prášok na jemné či priamo športové oblečenie, ktorý zachováva vonkajšiu impregnáciu. 

Pranie v práčke je samozrejme možné, dbajte ale na to, aby teplota nepresiahla 30 °C. Na aviváž v tomto prípade zabudnite – tá totiž upcháva póry tkaniny a termoprádlo sa tak stáva nepriedušným. Pri sušení nepoužívajte sušičku, termoprádlo nechajte prirodzene vyschnúť.

6. Nosí sa pod termoprádlo ešte spodné prádlo

Priliehavé tričko či legíny by mohli nabádať k pocitu, že pod termoprádlo si nemusíte už nič obliecť. Na spodné prádlo ale radšej nezabudnite. A to minimálne z toho dôvodu, že chráni váš odev pred znečistením. Ideálne je vybrať spodné prádlo z rovnakého funkčného materiálu, z akého je vyrobená ďalšia vrstva.

7. Aké termoprádlo je najlepšie na zimu

Zimné termoprádlo je obvykle tvorené dvomi vrstvami. Ak idete na lyžovačku alebo stanovať, vyberajte oblečenie s gramážou cez 200 g/m2, ktoré vás dokonale zahreje. Ideálne siahnite po termoprádle z Merino vlny, či už 100 % alebo zmiešanej so syntetikou.

8. Aké termoprádlo je najlepšie na leto

Letné termoprádlo by malo byť predovšetkým ľahké. Zvyčajne býva vyrobené z polyesteru a polypropylenu. Na turistiku a jazdu na bicykli či kolieskových korčuliach hľadajte oblečenie z vlákna Coolmax

A na čo si ešte dať pozor? Pokiaľ sa chystáte na horskú turistiku s batohom, zadovážte si radšej bezšvové prádlo, ktoré vám nezderie chrbát.

9. Aké termoprádlo sa hodí do fitness centra?

Do fitka, posilňovne a prípadne na horúce letné dni hľadajte oblečenie z vlákna Ultralight. Je jemné vzdušné a tento materiál nezanecháva nežiadúce pachy a plesne.