Turistická nákupná horúčka: Ako sa obliecť na turistiku do každého počasia

Publikácia: 20.10.2021

„Neexistuje zlé počasie, len nevhodne oblečený turista“. Je dosť pravdepodobné, že ste túto vetu už niekde počuli a ak nechcete časť o nesprávnom oblečení testovať na vlastnej koži, keď sa vyberiete za dobrodružstvom do prírody, pripravili sme pre vás užitočné tipy, ako sa obliecť na turistiku, aby ste si ju dokonale užili a domov sa vracali s príjemnými zážitkami, nie prechladnutí a s bolestivými otlakmi.

Oblečenie na turistiku podľa ročného obdobia

Nech sa už chystáte na akúkoľvek túru, určite sa zhodneme na tom, že zostať v suchu a teple za každých okolností je absolútny základ.

Oblečenie by vás malo zvládnuť spoľahlivo chrániť pred nečakaným dažďom, silným vetrom, no zároveň odvádzať od tela pot. Vždy by ste mali byť pripravení na nevyspytateľnosť a premenlivosť počasia a prispôsobiť výber oblečenia podľa typu túry, najmä ak plánujete stráviť von niekoľko hodín až dní, ale samozrejme by ste sa mali rozhodovať aj podľa ročného obdobia.

Ako vyberať blečenie na turistiku podľa ročného obdobia
Zdroj: Canva

 

Ako sa obliecť na turistiku v lete?

Môže sa zdať, že v lete je obliekanie na túry jednoduché, no netreba sa nechať uniesť. Všetko závisí od toho, kam sa chystáte.

Letné výšľapy do menej náročných terénov zvyčajne bez problémov zvládnete oblečení v základnej funkčnej vrstve. V horúčavách oceníte chladivé vlastnosti materiálov ako tencel, najmä pri tričkách a praktická je aj UV ochrana.

Čím náročnejšia a dlhšia túra vás čaká, tým viac dbajte na kvalitu a funkčné vlastnosti oblečenia a nezabúdajte ani na rezervné oblečenie na prezlečenie a do batohu si zbaľte i ďalšie vrstvy. Aj počas horúcich dní vás totiž môže na hrebeňoch prekvapiť oveľa drsnejšie počasie, na ktoré je rozumné vopred sa pripraviť. 

Ako sa obliecť na turistiku v zime?

Obliekanie sa na zimnú túru je možno náročnejšie ako počas teplých letných dní, no ak dodržíte jednoduché pravidlo vrstvenia a vyberiete si vhodné materiály, môžete si užiť príjemnú zimnú prechádzku kamkoľvek sa vyberiete.

Základom by mala byť kvalitná funkčná spodná termobielizeň, jedna alebo viac zateplených stredných vrstiev a ochranná vrstva. Ak máte pred sebou dlhšiu túru, samozrejmosťou by malo byť náhradné športové oblečenie a rezervná spodná bielizeň

Čo je to princíp vrstvenia?

V rámci jednej túry vás často čakajú rôzne podmienky - namáhavý výstup do prudkého kopca, pri ktorom sa môžete viac potiť, prestrieda prechod veterným hrebeňom, vo vyšších polohách vás prekvapí nečakané sneženie...

Vrstvenie oblečenia podľa „cibuľového princípu“ vám dáva obrovskú výhodu perfektne sa im prispôsobiť. Jednotlivé vrstvy oblečenia môžete odoberať alebo pridávať podľa momentálnej situácie, aby vám nebolo chladno, ale aby ste sa ani príliš nepotili.

Z čoho by teda mala pozostávať ideálna výbava na turistiku?

1. Spodná vrstva

Ideálnou spodnou, čiže základnou vrstvou je funkčná termobielizeň, ktorá má schopnosť odvádzať pot a vlhkosť od tela, dokáže rýchlo uschnúť a zároveň udržiava teplo pri tele. Najpraktickejšou voľbou je priliehavá bielizeň s plochými švami, aby vás pri pohybe nikde nič zbytočne netlačilo.

Termo tričko alebo tielko, spodné nohavice a funčkné ponožky tvoria základ oblečenia na turistiku, na ktorý navrstvíte podľa ročného obdobia ďalšie vrstvy.

Pri nákupe termobielizne dbajte na výber správnej veľkosti, aby ste využili termoregulačné vlastnosti naplno. Príliš veľká termobielizeň nebude dostatočne priliehať k telu a nezaručí vám tepelný komfort.

Čo sa týka materiálov, máte na výber prírodné alebo syntetické materiály. Najobľúbenejšou voľbou býva merino vlna, polyamid a polyester. Bavlna nie je vhodná, pretože nedokáže odvádzať pot, ale ho absorbuje, čo je v tomto prípade nežiadúce.

2. Stredná vrstva

Úlohou strednej vrstvy oblečenia je termoizolácia, odvádzanie potu a vlhkosti od tela, ale aj ochrana voči vonkajšej vlhkosti a neprepúšťanie studeného vzduchu k telu. Rovnako ako základná vrstva oblečenia, aj termoizolačná vrstva by mala byť rýchloschnúca a ľahká, aby vám zabezpečila maximálne pohodlie.

Hrúbku strednej vrstvy si prispôsobíte podľa sezóny a počasia. Termoizolačná vrstva oblečenia môže mať mnoho podôb, záleží od vašich preferencií a náročnosti túry. Najpopulárnejšie možnosti sú fleesové mikiny na zips alebo cez hlavu či pulóvre.

3. Vrchná vrstva

Hlavnou funkciou vrchnej vrstvy je ochrana pred vetrom, dažďom a snehom, ale aj odvádzanie vlhkosti zo spodných vrstiev oblečenia. Túto úlohu zvládajú bundy a vetrovky, ale i outdoorové nohavice, ktoré si vyberáme najmä podľa počasia. Aj počas teplých dní by ste mali v batohu mať pre každý prípad aspoň ľahkú vodeodolnú alebo vetruodolnú bundu. 

V zimnom období a v náročnejších terénoch je veľmi podstatná, preto si všímajte, aký má oblečenie vodný stĺpec a nie je na škodu, ak má aj praktické vrecká a kapucňu. Podľa náročnosti túry a klimatických podmienok sa rozhodnite pre softshellovú bundu, ktorá postačí pri menej náročných výšľapoch, no do extrémnejších podmienok voľte radšej hardshell či Gore-tex

Oblečenie, ktoré by mal mať každý nadšenec turistiky
Zdroj: Canva

Nákupný zoznam vášnivého turistu

Či už ste len príležitostný nadšenec ľahkých túr do prírody, alebo si víkend bez hôr ani predstaviť nedokážete, je dobré sa poriadne pripraviť. Pozrime sa spolu na to, ako sa obliecť na turistiku, akú výbavu oblečenia potrebujete - bez nej to jednoducho nebude ono.

1. Ponožky

Aj taká banálna vec, ako sú ponožky, si vyžaduje pozornosť pri výbere. V závislosti od ročného obdobia si môžete zvoliť:

ktoré budú čo najlepšie odvádzať vlhkosť. Hrúbka ponožky má takisto vplyv na komfort - ak sú ponožky príliš hrubé, rýchlo sa v nich spotíte a vlhké prostredie je živnou pôdou na vznik otlakov. Opačný extrém, príliš tenké ponožky zase nebudú schopné poskytnúť dostatočnú ochranu pred oderom obuvi v dôsledku chôdze, ani nemôžete počítať s dostatočným odvádzaním vlhkosti. 

2. Funkčná spodná bielizeň

Termobielizeň vám poskytuje základnú tepelnú izoláciu. Najobľúbenejšie sú merino tielka, športové tričká a nohavice, pretože vlna je pohodlná, má výborné termoregulačné vlasnosti, je prirodzene antibakteriálna a nezapácha.

Aj syntetické materiály poskytujú množstvo výhod, závisí od vašich preferencií. Na zimu hľadajte teplejšiu termobielizeň, vyrobenú z viacerých vrstiev. V lete sa zase osvedčilo funkčné tričko z merina, tenclu alebo syntetických materiálov.

3. Mikina alebo sveter

V prechodnom a letnom období poslúži mikina alebo sveter so zapínaním na zips aj namiesto vrchnej vrstvy, ak to podmienky umožňujú. Dôležité je najmä to, aby bola vyrobená z priedušných materiálov schopných ďalej odvádzať vlhkosť a pot, ktorý od tela odviedla termobielizeň.

Najčastejšie sa mikiny a svetre vyrábajú z vlny, polyesteru alebo fleecu, ktorý je ľahký, rýchlo schne a má výborné termoizolačné vlastnosti, a v neposlednom rade nie je náročný na údržbu. Je výhodné, ak má mikina kapucňu, najmä ak ju používate ako vrchnú vrstvu.

4. Bunda

Bunda ako vrchná, ochranná vrstva má za úlohu vás udržať v teple a suchu. Oplatí sa priplatiť si za nepremokavú verziu s priedušnou membránou, nech si môžete prírodu užiť za každých podmienok. Je dobré, ak má bunda podlepené švy a zipsy.

Bundu by ste mali po každom praní impregnovať, aby ste zaistili jej vodeodolnosť a správne fungovanie čo najdlhšiu dobu.

5. Vesta

Praktickým kúskom oblečenia na túry je vesta. Jej výhodou je, že udržiava jadro tela v teple, ale zároveň vám necháva neobmedzený priestor v pohybe rúk. Je skladná, takže v batohu nezaberá veľa miesta a máte možnosť vybrať si z rôznych materiálov - od tenkých, až po poriadne hrejivé modely.

6. Nohavice

Na jar a leto sa hodia ľahké, rýchloschnúce nohavice a v horúcich dňoch oceníte aj odopínateľné modely, ktoré si v pripade potreby viete rýchlo a ľahko pretransformovať na krátke nohavice. V chladnejších dňoch, keď musíte na túrach čeliť vlhkému počasiu alebo snehu, sú nenahraditeľné vetruvzdorné a vodeodolné nohavice. 

Dobré turistické nohavice by mali byť odolné voči oderom, priedušné, komfortné a nepremokavé. Vodeodolné vlastnosti nohavíc podporíte pravidelnou impregnáciou prípravkami na to určenými.

Dámy si na ľahšiu turistiku môžu obliecť aj športové legíny, no nemali by byť bavlnené, ale určené na outdoorové aktivity. V chladnejšom počasí si na ne môžete navliecť ešte turistické nohavice, aby ste si zabezpečili tepelný komfort.

Doplnky na turistiku, ktoré sa hodia do každého počasia

Nepodceňujte význam praktických doplnkov, pretože spolu s ostatným funkčným oblečením vytvoria perfektný celok. (Nielen) na nenáročné túry sa bude hodiť:

Doplnky na turistiku, ktoré sa hodia do každého počasia
Zdroj: Canva

Multifunkčná šatka

Multifunkčnú šatku využijete ako čiapku, šál, kuklu, čelenku alebo gumičku do vlasov, na ochranu krku, tváre a hlavy pred chladom a vetrom a okrem turistiky sa bude hodiť aj pri behu, lyžovaní, bicyklovaní a ďalších aktivitách.

Rukavice

Najmä v zime, keď teploty nemilosrdne klesajú, oceníte, ak vaše prsty neskrehnú. Môžete si vybrať rôzne druhy športových rukavíc v závislosti od sezóny a účelu - napríklad fleecové, membránové rukavice alebo rukavice vhodné do extrémnych podmienok a takisto sú veľmi dôležité pri dokonalom tepelnom komforte.

Čiapka

Hlavou sa nám odvádza veľké množstvo tepla, takže najmä v chladnom počasí by ste ju mali nosiť. Aby svoju funkciu mohla plniť na sto percent, musí zakrývať uši. Hrubšia čiapka poslúži v zime, v prechodnom období sa môžete rozhodnúť pre tenšiu variantu. V lete je namiesto športovej čiapky vhodné nosiť na hlave šiltovku, aby ste sa chránili pred ostrým slnkom.

Batoh

Náhradné oblečenie a ďalšie veci potrebné pre pobyt v prírode musíte mať možnosť v niečom pohodlne odniesť. Podľa toho, na akú dlhú a náročnú túru sa chystáte, sa rozhodnite pre zodpovedajúcu veľkosť batohu - menší turistický batoh ako Fjällräven Kanken batoh alebo ľadvinka postačia na nenáročné a krátke túry. Na viacdenné výlety a do extrémnych podmienok budete so sebou potrebovať toho viac a vhod príde praktické polstrovanie ramenných popruhov na batohu, nepremokavá povrchová úprava a ďalšie vychytávky.

Pršiplášť

V prípade silného dažďa si na vrchnú vrstvu oblečte prišplášť. Ten je vodeodolný a zmestí sa do každého batohu, no nezabúdajte na to, že tak, ako neprepustí vodu dnu, nepustí ani vlhkosť von.

Palice

Trekingové palice sú užitočné na udržiavanie stability a rozloženie hmnotnosti, dokážu odľahčiť kĺbom a znižujú riziko zranenia. Zapájajú do činnosti aj ruky a ramená, takže ľahšie udržíte tempo a v prípade núdze s nimi vykúzlite konštrukciu improvizovaného prístrešku či odsuniete konáre.

Návleky 

Zabraňujú prenikaniu snehu, vody a nečistôt do topánok, chránia nohavice pred poškodením a pomáhajú udržať nohy v teple, preto by mali tesne priliehať k topánke. K dispozícii máte rôzne dĺžky: od kratších siahajúcich kúsok nad členky po dlhšie návleky končiace pod kolenami.

Mačky

Zľadovatelý, šmykľavý terén predstavuje poriadnu výzvu a ani topánky s podrážkou, ktorá má vyšší dezén a protišmykovú úpravu, nemusia stačiť. Neriskujte a dbajte na bezpečnosť, radšej si nasaďte na obuv mačky.

Autor článku