Oblečenie na jogu: ako vybrať a čomu sa naopak vyhnúť?

09.06.2022

Zapáčila sa vám joga a chcete si každú lekciu užiť na maximum? Potom sa nezaobídete bez správneho oblečenia na jogu. Poradíme, aké vybrať – či už ste žena, alebo muž. Na záver pridáme niekoľko tipov na ďalšie nevyhnutné pomôcky, ako je podložka na jogu a ďalšie vychytávky.

3 dôvody, prečo je dôležité vybrať správne oblečenie na jogu

Tak v tomto máme jasno. Zlé sú akékoľvek nepadnúce a plandavé kúsky. Aj keď sú vaše obľúbené voľné tepláky tak pohodlné, na jogu sa jednoducho nehodia. Vieme prečo!

1. Môžete sa zraniť. Joga cviky bývajú náročné a plandavá látka pri nich prekáža. Pri výdrži stratíte balans a nehoda je na svete skôr, než by ste povedali „pes hlavou dole“!

2. Inštruktor do detailov neuvidí, aký máte postoj a či pozíciu vykonávate tak, ako máte. Vyťahané tričko a oversized spodok zakryjú veľa chýb. Oproti tomu legíny na jogu odhalia všetko. A tak to má byť! Lektor vďaka tomu včas zasiahne a vy sa ásany naučíte cvičiť správne.

3. Nepadnúce oblečenie spôsobuje nepohodlie. To si všimnete nielen pri pozíciách na zemi, ale aj počas relaxácie alebo meditácie. Začne vás tlačiť, budete si ho neustále upravovať. V pokoji „neposedíte“, a pokazíte si tak zážitok z cvičenia.

Aký materiál zvoliť

Oblečenie na jogu by malo nielen dobre padnúť, dôležité je aj to, aby bolo z vhodného materiálu. Chystáte sa na dynamickejší štýl – bikram, power, hot? Aj joga dokáže byť intenzívny šport na chudnutie, vďaka ktorému sa konečne zbavíte prebytočných kíl.

Preto pokiaľ očakávate, že z vás pot len ​​potečie, siahnite po funkčných materiáloch. Tie sú totiž perfektne priedušné a odvádzajú vlhkosť. Nehrozí, že by sa vaša pokožka dusila, čo sa môže v horšom prípade prejaviť aj kožnými problémami. Celkovo sa vám bude cvičiť príjemnejšie.

Na menej intenzívnu jogu – hatha, jin, restoratívnu – odporúčame najmä bavlnené oblečenie. Bavlna je kvalitný a vysoko odolný prírodný materiál, ktorý znesie pranie na vysoké teploty. Je mäkká, príjemná na dotyk a nedusí pokožku.

Vďaka vysokej priedušnosti a savosti je bavlnené oblečenie na jogu rovnako tak dobré ako to z funkčných materiálov. Niet divu, že na bavlnu narazíte aj v posilňovniach a pri športoch vonku. Ak vám navyše záleží na udržateľnosti a zodpovednom prístupe k životnému prostrediu, tento materiál vám bude po všetkých stránkach vyhovovať.

joga
Unsplash

Dámské oblečení na jógu

Legíny na jogu

Namiesto plandavých teplákov si kúpte legíny na jogu. Vyberajte také, ktoré pri ohnutí a drepe nebudú presvitať. Je dôležité zvoliť správnu veľkosť – čím „napasovanejší“ v legínach budete, tým skôr hrozí, že pri cvičení začne presvitať spodnú bielizeň. Niekedy je preto lepšie prehltnúť hrdosť a zaobstarať si o číslo väčší model.

V súčasnosti sú trendy najmä farebné legíny na jogu s výraznými vzormi. Vysoký pás pekne vytvaruje postavu a trochu stiahne bruško. Pokiaľ chcete ísť ešte ďalej, porozhliadnite sa po tvarovacích modeloch, ale zvážte, aby to nebolo na úkor vášho pohodlia. Nemusíte sa pozerať len po zahraničných značkách. Aj slovenské oblečenie na jogu zaujme – najmä bezšvové a monochromatické modely, ktoré ponúka nejedna firma.

Športová podprsenka

Športová podprsenka na jogu môže byť kompresná, košíčková alebo hybridná. Čo sa opory týka, vystačíte si so stredným až ľahkým stupňom. Okrem správnej veľkosti sa zamerajte aj na to, aby vám pekne sedela na ramenách a nijako vás netlačila za krkom. Tu sa taktiež stretnete s obľúbenými bezšvovými modelmi.

Nohavice na jogu

Niektoré dámy dávajú prednosť nohaviciam na jogu. Aj také sa dajú zohnať. Obvykle majú rovný alebo zvonový strih. Ani háremové nohavice či voľné nohavice na jogu nemusia byť na škodu, pokiaľ však nie sú až veľmi oversized.

Tričko na jogu

Tričko na jogu vyberajte opäť s ohľadom na to, aby vám v ňom bolo dobre a vydržali ste v ňom ako dynamickejšie, tak statickejšie lekcie.

  • Tielko: Do teplejších mesiacov a na intenzívne štýly jogy je tielko na jogu ako stvorené. Pozor pri relaxácii a meditácii, aby vám nebola zima. Niekedy je preto lepšie vypožičať si deku a prikryť sa, zvlášť ak je štúdio v chladnejších priestoroch.
  • Tričko s krátkym rukávom: Klasika, ktorá nesklame. Dá sa nosiť celoročne. Čo sa materiálu týka, bavlnené oblečenie na jogu je teraz veľkým trendom, ale aj z funkčných látok nájdete veľmi pekné kúsky.
  • Tričko s dlhým rukávom: Dobrá voľba najmä na pomalšie štýly jogy, kedy väčšinu času trávite vo výdržiach, ale aj na dlhšie meditácie a relaxácie. Ak máte bežne problém s tým, že je vám chladnejšie, radšej sa dobre oblečte.

Overal na jogu

Čím ďalej viac žien preferuje overal na jogu. Ten využijete aj na pilates alebo do fitness centra. Overal krásne kopíruje krivky postavy - budete sa v ňom cítiť sebavedome a pohodlne. Nebývajú v predaji v inej forme ako na telo. O to viac je dôležité vybrať správnu veľkosť, aby nedochádzalo k presvitaniu spodnej bielizne počas pohybu.

Oblečenie na jogu pre mužov

Nohavice na jogu

Muži väčšinou preferujú voľné nohavice na jogu. Ostrážte si správnu veľkosť a pohodlie materiálu, rozsah pohybu je vždy najdôležitejší. Často sa stretnete s nohavicami typu kimono – keď dobre sadnú v oblasti zadku a stehien, je to dobrá voľba.

Ďalej s 3/4 háremovými modelmi, aj s tými sa vám bude cvičiť dobre, lektor navyše vďaka kratšej dĺžke dobre uvidí na postoj. Pozor na to, že kraťasy môžu v niektorých ásanách obmedzovať a škrtiť, pokiaľ ste sa pre nich aj tak rozhodli, odporúčame typ aspoň ku kolenám.

Legíny na jogu

Legíny na jogu sú vaša krvná skupina? Nenechajte si od nikoho radiť a choďte do nich. Aj muži môžu nosiť legíny. Pozor na priesvitnosť. Okrem funkčných materiálov zvážte aj bavlnené oblečenie na jogu. U neho máte istotu, že nebude škrtiť a hrýzť.

Tričko na jogu

Tričko na jogu vyberajte podľa typu jogy (intenzívna × pokojnejšia), štúdia (je v ňom chladno?) a vašej skúsenosti (býva vám počas lekcií zima?). Model s dlhým rukávom môže byť príjemný na lekcie klasickej hatha jogy, kde sa robia prevažne výdrže, alebo na meditatívnu jin jogu. Oproti tomu na dynamickú bikram jogu urobíte lepšie s kratším rukávom, predsa len sa budete dosť potiť.

Niečo pre obe pohlavia

Ponožky na jogu

Jóga sa väčšinou cvičí iba v ponožkách. Obľúbené sú najmä prstové varianty, prípadne bezprsté. Je dobré, keď sú protišmykové. Zabránite tak tomu, že by ste kĺzali po podložke a ťažko sa kvôli nim dostávali do niektorej z pozícií. Ak sa vám počas cvičenia potia chodidlá, poobzerajte sa po ponožkách na jogu, ktoré odvádzajú vlhkosť.

Podložka na jogu

Mať vlastnú podložku na jogu je vždy lepšie, než si požičiavať v štúdiu. Nejde iba o hygienické hľadisko. Každému totiž vyhovuje trochu niečo iné a hromadne kupované podložky nedokážu pokryť všetky vaše potreby.

Poďte sa s nami trochu zamyslieť nad tým, ako takú pomôcku vlastne vybrať. Pokiaľ vám do oka padla dizajnová podložka na jogu, súďte nielen podľa pekného zovňajšku. Dôležité sú nasledujúce parametre:

  • Protišmyková vrstva a priľnavosť k povrchu: Pre dynamické štýly jogy sú dôležité rovnako ako protišmykové ponožky na jogu.
  • Materiál: Pri rýchlejšom cvičení sa zapotíte, chcite absorpčný materiál, ako je kaučuk, bavlna, mikrovlákno alebo juta. Prírodné materiály sú drahšie a odolnejšie, syntetické cenovo dostupnejšie, ale dlho nevydržia.
  • Hrúbka podložky: Ak ste začiatočníci alebo veľmi štíhli, odporúčame silnejšie jógamatky, poskytnú vám mäkšie podloženie. To isté platí pre pokojnejšie štýly jogy. Poskytujú totiž väčšie pohodlie pre kĺby. Ľudia s robustnejšou postavou si môžu pokojne kúpiť tenšiu podložku s hrúbkou 3 až 4 cm.

Čo sa týka vzhľadu, tak podložka na jogu už dávno nie je len praktickým doplnkom, ale radi s jej pomocou vyjadrujeme vlastnú originalitu. Bežne narazíte na krásne dizajnové podložky na jogu zo slovenských i zahraničných dielní. Obľúbené sú taktiež tkané koberčeky, ktoré mimo cvičenia využijete ako zaujímavú bytovú dekoráciu.

Ďalšie pomôcky na jogu, ktoré musíte mať

  • Záves na jogu: Nevyhnutný pre antigravity, fly a aerial jogu. Možno ho pripevniť ako na strop, tak na záhradu na strom ako hojdačku.
  • Tehlička na jogu: Skvelá pomôcka pre začiatočníkov. Uľahčí cvičenie ásan a výdrže.
  • Bolster: Pri ťažších pozíciách zaistí, že ich vykonáte správne, aj keď nemáte taký rozsah pohybu.
  • Meditačný vankúšik: Kľúčový pre správny sed a podporu chrbtice počas meditácií. Predídete vďaka nemu nepohodliu a neustálemu vrteniu sa.