Dokonalá postava bez námahy? Vyskúšajte sťahovaciu bielizeň

08.02.2023

Túžba po zoštíhlení a spevnení postavy bez úsilia nás sprevádza snáď odjakživa. Už v novoveku sa ženy upínali do tesných korzetov, v ktorých mnohokrát ani nemohli dýchať. Dnes je to našťastie oveľa jednoduchšie. Stačí si pod blúzku, šaty alebo džínsy obliecť nenápadnú sťahovaciu bielizeň a razom môžeme vyzerať o dve čísla štíhlejšie!

Ako funguje sťahovacia bielizeň

Sťahovacia bielizeň je tajnou zbraňou všetkých žien, ktoré chcú získať dokonalú postavu bez hladovky a cvičenia. Oblieka sa pod oblečenie a pomocou tlaku a tvarovania schová najmenšiu nedokonalosť. Vytvára tak dojem štíhlejšej a pevnejšej postavy bez nevzhľadných hrčí, faldov a ochabnutých miest.

Sťahovacia bielizeň môže mať rôzne podoby – od nohavičiek po celé šaty, od pružnej po pevne sťahujúcu, od lacných kúskov po luxusné. Prečítajte si, aké druhy sťahovacej bielizne existujú, ako vybrať to najlepšie a akú rolu hrá typ vašej postavy.

Aké druhy sťahovacej bielizne existujú

Sťahovacie nohavičky

Sťahovacie nohavičky sú úplný základ. Skvele doplnia úzku sukňu, upnuté nohavice alebo puzdrové šaty. Klasické nohavičky prekryjú spodnú časť brucha a vytvarujú zadok, zatiaľ čo nohavičky s vysokým pásom, ktoré často siahajú až pod prsia, si poradia s celým bruchom, bokmi aj pásom.

Sťahovacie legíny

Sťahovacie legíny, väčšinou skôr sťahovacie kraťasy, vám pomôžu vytvarovať problematický zadok a stehná, s dlhším variantom môžete schovať aj celé nohy. Hodia sa pod nohavice aj dlhé šaty.

Sťahovacie šaty

Pokiaľ vás netrápia konkrétne partie, ale chcete rovno spevniť celú postavu, siahnite po sťahovacích šatách. Nebudú síce poskytovať tú najvyššiu mieru stiahnutia, ale vyhnete sa zarezávaniu a ohýbaniu látky.

Sťahovacie pančuchy

Sťahovacie pančuchy sa postarajú o dokonalé vytvarovanie vašich nôh – od zadku, cez stehná až po lýtka. Môžete ich obliecť pod nohavice, a pretože vyzerajú ako bežné pančuchy, hodia sa aj k šatám.

Sťahovacie body

Nechcete sťahovať každú partiu zvlášť? Oblečte sťahovacie body, ktoré zakryje nedokonalosti po celom tele – schová brucho, pás, zadok, stehná a podľa strihu aj paže.

Sťahovací pás

Sťahovací pás zdokonalí nielen váš vzhľad, ale aj zdravie. Stiahne a spevní oblasť pása a brucha. A za to vám poďakuje aj váš chrbát. Pás si získal obľubu aj ako sťahovacia bielizeň po pôrode.

Sťahovacia spodnička

Sťahovacia spodnička vytvaruje boky, brucho, pás, ale aj zadok a stehná. Najčastejšie nájde využitie pri slávnostných príležitostiach, kedy schováva nedokonalosti pod sukňou alebo šatami.

Sťahovacia podprsenka

Sťahovacia podprsenka je v podstate športová podprsenka, ktorá má skôr praktickú ako estetickú funkciu. Pri športe bráni prsiam v pohybe, ktorý by mohol spôsobovať bolesť.

Ako vybrať sťahovaciu bielizeň

Veľkosť

Sťahovacia bielizeň vás dokáže urobiť o 1 až 2 veľkosti štíhlejšiu. To ale neznamená, že by malo byť o 1 až 2 veľkosti menšia ako vaša bežná veľkosť. Naopak! Veľkosti sťahovacej bielizne zodpovedajú veľkostiam normálneho oblečenia – ak nosíte legíny veľkosti L, sťahovacie legíny si tiež kúpte vo veľkosti L.

Menšia veľkosť bielizne vás neurobí ešte štíhlejšou. Naopak vytvorí pod oblečením nevzhľadné hrče, ktoré prezradia nielen sťahovaciu bielizeň, ale hlavne vaše skutočné krivky.

Tvar tela

Každé telo pripomína nejaký tvar – najčastejšie jablko, hrušku, obdĺžnik či presýpacie hodiny. Nech je ten váš akýkoľvek, existuje sťahovacia bielizeň, ktorá je určená presne pre neho.

  • Postava typu jablko – Postava so širokým pásom a celou hornou polovicou tela. Tuk sa ukladá hlavne v oblasti brucha a pása. Ideálnou sťahovacou bielizňou pre túto postavu je sťahovacia bielizeň na brucho, napr. košieľka, ktorá skryje brušný tuk.
  • Postava typu hruška - Typicky má boky širšie ako ramená a výrazný pás. Tuk sa väčšinou ukladá do zadku, bokov a stehien. Pre túto postavu kúpte sťahovaciu bielizeň, ktorá tvaruje pás, stehná a zadok, ako sú sťahovacie nohavičky a legíny.
  • Postava typu obdĺžnik – Postava s ramenami rovnako širokými ako bokmi a širokým pásom, celkovo pomerne rovná. Najviac zápasí s tukom v oblasti trupu. Vysoké sťahovacie nohavičky na brucho sú ideálnym riešením.
  • Postava typu presýpacie hodiny – Má rovnako široké ramená ako boky a výrazný pás. Tuk sa ukladá predovšetkým do hornej časti stehien. K postave v tvare presýpacích hodín sa najlepšie hodia sťahovacie body, ktoré si poradia so všetkými problémovými partiami.

Stupeň stiahnutia

Ako veľmi by mala sťahovacia bielizeň sťahovať? Tak akurát. Je jasné, že túžite po čo najlepšom výsledku, ale nezabúdajte na pohodlie.

Existujú tri stupne stiahnutia:

  • Nízky stupeň stiahnutia – Sťahovacia bielizeň vám pomôže predovšetkým vyhladiť nedokonalosti. Väčšinou je vyrobené z príjemného, pružného materiálu a hodí sa na každodenné nosenie.
  • Stredný stupeň stiahnutia – Bielizeň so stredným stupňom stiahnutia postavu zároveň ľahko tvaruje. Vyrába sa z pevnejších, ale napriek tomu pružných materiálov. Predstavuje ideálnu sťahovaciu bielizeň pod šaty a ďalšie priliehavejšie outfity.
  • Vysoký stupeň stiahnutia – Silná sťahovacia bielizeň s maximálnym stiahnutím a kontrolou, vyrobená z pevných materiálov. Je perfektný pre slávnostné príležitosti, kedy chcete vyzerať dokonale – napríklad ako sťahovacia bielizeň pod svadobné šaty.

Materiál

Aj keď pohodlie nie je to hlavné, čo od sťahovacej bielizne čakáte, pri celodennom nosení je dôležité. Vyberajte preto priedušné materiály, ktoré odvádzajú pot a nedráždia pokožku. Sťahovacia bielizeň býva väčšinou vyrobená zo spandexu, nylonu alebo zmesi bavlny. Elastické materiály sú síce pohodlnejšie, ale nemusia byť nutne správnou voľbou, pokiaľ hľadáte silnejšie stiahnutie.

Značka

Sťahovaciu bielizeň nájdete u väčšiny značiek bežnej spodnej bielizne. Vyskúšať môžete napríklad tieto obľúbené značky:

Cena

Ako všetko prádlo, aj to sťahovacie zoženiete za nízke, priemerné aj veľmi vysoké ceny. Sťahovacie nohavičky, pančuchy a spodničky zoženiete už za niekoľko eur, zatiaľ čo sťahovacie legíny a košieľky hľadajte skôr v rozmedzí od 20 do 40 eur. Pripravte sa ale na to, že kvalitné sťahovacie body vás môže stáť aj viac ako 100 eur.

Najčastejšie otázky o sťahovacej bielizni

Môžem sťahovaciu bielizeň nosiť každý deň?

Ak zvolíte pohodlné, priedušné kúsky, potom nie je dôvod, prečo by ste nemohli nosiť sťahovaciu bielizeň každý deň. Kúsky s vysokou mierou stiahnutia si ale nechajte na výnimočné príležitosti.

Môžem sťahovaciu bielizeň nosiť aj v tehotenstve?

Sťahovacia bielizeň môže v tehotenstve poskytovať oporu a komfort. Neodporúča sa ale jeho každodenné nosenie, a to najmä v neskorších fázach tehotenstva.

Aká farba sťahovacej bielizne je najlepšia?

Sťahovacia bielizeň má byť hlavne praktická a v ideálnom prípade nie je vôbec vidieť. Siahnite po neutrálnych farbách – pod tmavé šaty si môžete vziať čiernu sťahovaciu bielizeň, pod svetlejší outfit zvoľte telovú farbu.

Nosí sa spoločne so sťahovacou bielizňou podprsenka?

To záleží na type sťahovacej bielizne. Väčšina sťahovacej bielizne však neposkytuje vášmu hrudníku potrebnú oporu, a tak je lepšie si k nemu obliecť aj podprsenku.

Pomôže mi sťahovacia bielizeň zbaviť sa tuku na bruchu?

Sťahovacia bielizeň vám pomôže tuk na bruchu schovať. Pomôže vám tiež zdvihnúť sebavedomie a dovolí vám vyskúšať si, aké by to bolo, keby ste mali ploché bruško. A možno vás tak trochu nakopne na to, aby ste sa k takému brušku pomocou cvičenia a zdravého stravovania prepracovali. Ale samo o sebe vás tuku na bruchu zbaviť nedokáže.

Autor článku